Monarkitė dhe Qeverite Evropės e urrejnė njeriun

Shko poshtė

Monarkitė dhe Qeverite Evropės e urrejnė njeriun

Mesazh  Agamemndon prej 23.01.14 12:08


Monarkitė dhe qeverite e Evropės e urrejnė njeriun..
Monarkitė dhe qeverite e Evropės e urrejnė njeriun. E shohin vetėm si njė kafshė qė u shėrben pėr tė mbijetuar. Po tė mbijetonin dot pa njeriun – kafshė, ata do ta kishin zhdukur atė me kohė. Janė gati tė mbajnė gjallė ēdo kafshė tjetėr, mjaft qė tė jetė nga ato qė nuk flasin me zė.

Pėr ta sunduar kafshėn njeri, ato c'farė nuk kanė bėrė nė 500 vjet. Vranė e helmuan njerėzinė, shkatėrruan qytete e fshatra, mė pas falsifikuan historinė, krijuan gjuhė tė reja dhe sajuan gjuhė tė vjetra, dhe filluan tė shkruajnė nga e para nė kėto gjuhė ato qė menduan se do t’i mbanin njerėzit nė errėsirė dhe kombet e reja nė armiqėsi mes tyre.

Si tė heqin dorė nga kjo punė qė kanė bėrė nė 500 vjet, kur kjo punė u ka siguruar deri mė sot mbijetesėn?


Monarkitė  dhe qeverite e Evropės nuk duan as anglezin, as suedezin, as hollandezin, as spanjollin, as danezin, as norvegjezin, e jo mė tė duan polakun, ēekun, sllovenin, etj. As mos t’u shkojė mendja se kanė ndonjė dashuri pėr ballkanasit, indokinezėt, aziatikėt e tjerė, amerikanėt, afrikanėt. Ata e kanė bėrė lėmsh kėtė botė, dhe kjo botė lėmsh do tė shkojė deri sa tė jenė nė kėmbė e tė mbijetojė kjo farė e keqe qė quhen Elite e Evropės...

Si ėshtė e mundur qė njė grusht njerėzish si Uindsorėt, Rotshildėt, Sorosi e tė tjerė pėrbindsha si kėta tė tėrheqin pėr hunde pėr njė kohė kaq tė gjatė mbarė njerėzimin? A do tė mundeshin kėto monstra t'ua hidhin paq njerėzve pa bashkėpunimin me ta?

Bashkėpunimi mes monstrave si Uindsorėt dhe qenieve njerėzore nė vepra ēnjerėzore ėshtė njė dėshmi e rėndė kundėr vetė njeriut.

Sekreti i luftės dhe i vrasjeve

Natyra ka krijuar njė njeri, qė kėrkon tė shkojė pėrpara. Ky njeri ka zbuluar sot gjėra, qė Monarkitė dhe qeverite e Evropės nuk duan tė vihen nė jetė. Edhe pa kėto zbulime, si energjia e lirė / falas, njerėzimi prodhon aq tė mira materiale sa qė tė gjithė do tė rronim nė begati. Kėtė begati nuk e duan, e urrejnė Monarkitė dhe qeverite e Evropės. Prandaj, ato bėjnė ēdo ditė tė kundėrtėn e asaj qė bėn mbarė njerėzimi – Monarkitė e Evropės punojnė tė shkatėrrojnė tė mirat materiale dhe shpirtėrore, qė prodhon ēdo ditė njerėzimi.

Ky, pra ėshtė sekreti i sundimit:

Qė tė sundosh, duhet tė shkatėrrosh punėn e tjetrit e ta bėsh atė tė varur prej teje.

Kėtij qėllimi tė Monarkive dhe qeverive tė Evropės nuk u shėrbejnė vetėm armėt dhe ushtritė. Atyre u shėrbejnė ideologjitė, fetė, artet dhe politika, shtetet me superstrukturat e tyre. Atyre u shėrbejnė tė gjithė njerėzit – qorra tė lindur dhe qorra tė arsimuar.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi