Konfirmohet zbulimi i Matrix-t te Universit

Shko poshtė

Konfirmohet zbulimi i Matrix-t te Universit

Mesazh  Agamemndon prej 23.01.14 10:52Konfirmohet zbulimi i Matrix-it te Universit, "rrjet gazi" qe lidh tė gjitha galaktikat
 Amerikanėt kishin te drejtė atėherė,kur ata i treguan fėmijėt e tyre , dhe thoshin se jane tė gjithė NJĖ , ne jemi tė gjithė tė lidhur dhe vazhdimisht tė lidhur , sepse universi ėshtė si njė rrjet merimange  gjigande kozmike.Sot , kjo " rrjet kozmike " pėrbėhet nga fije gazi,qe lidh galaktikat dhe ėshtė vėnė re pėr herė tė parė , nė sajė tė dritės se shpėrndarė nga njė Quasar i largėt periferik qe ndicon filamentet .


Ne revisten  Natyre ,shkruhet se zbulimi ėshtė bėrė nga njė studim i koordinuar nga Sebastiano Cantalupo,nje shkencetar italian qė punon nė Shtetet e Bashkuara nė Universitetin e Kalifornisė nė Santa Kruz .

" Rezultati i parė dhe mė spektakolare  ėshtė dhėnė nė hartat qe tregojne shpėrndarjen e galaktikave nė bazė tė permasave dhe distancave  tė reja,se nė filesat e tij e deri tashti universi ėshtė organizuar nė strukturat e mėdha filamentoze qė lidhin  galaktikat  ne zona me sipėrfaqe tė mėdha boshe . "


Njė pamje qe tregon lidhjen filamentoze te ndriteshme te galaktikave me njera tjetren

Rezultati ishte mundur nė sajė tė fotove te teleskopit Keck I nė Hawaii . Quasari ėshtė njė bėrthamė aktive galaktike qė lėshon rrezatim intensiv,e furnizuar nga njė vrimė e zezė gjigande nė qendėr tė njė galaktikė dhe ndriēon si njė  fener rrjetin e filamenteve tė gazit qė shtrihet pėr rreth 2 milion vjet dritė .

 " Ky ėshtė njė objekt shumė i madh  , tė paktėn dy herė mė i madh si ndonjė mjegullnajė,e zbuluar mė parė , dhe ajo shtrihet pėrtej mjedisit te galaktikes tė ndricuar nga Quasari , " vuri nė dukje Cantalupo.Un tashmė parashikoi ekzistencėn e rrjetit - model standart kozmologjik , e cila pėrshkruan formimin e strukturės nė univers , galaktikat pritet tė pėrfshihen nė njė rrjet kozmik tė materies , shumica e tė cilave ( rreth 84 % ) do tė pėrbėhen nga materia e errėt e padukshme .


Ky rrjet ėshtė vene re edhe nga simulimet kompjuterike, nė evolucionin e strukturės sė universit , qė tregon shpėrndarjen e materies sė zezė nė njė shkallė tė madhe , duke pėrfshirė fushen e errėt, nė tė cilat galaktikat shfaqin formėn dhe rrjetet me filamente kozmike qė i lidhin ato .


avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konfirmohet zbulimi i Matrix-t te Universit

Mesazh  55 prej 19.12.15 12:56

nje tjeter pseudonim i botes materiale eshte fjala matrix qe hollivudi e shndroi ne dicka tjeter..gjithashtu kemi dhe matrixin e mitokondrise
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi