Sot 85 oligarke zoterojne 1.6 trilon dollare pasuri

Shko poshtė

Sot 85 oligarke zoterojne 1.6 trilon dollare pasuri

Mesazh  Agamemndon prej 23.01.14 10:23


85 njerėzit mė tė pasur,zoterojne nje vlerė mė shumė se $ 1,6 trilion dollare

Shpėrndarja nė botė e pasurisė ėshtė njė preokupim i vazhdueshėm i njerzimit.
Sipas nje studimi, sot 85 njerėzit mė tė pasur tė botės, zotėrojnė nje pasuri te barabartėme pasurine e 3.5 miliardė njerzve te botes..

Ndarja e pasurise boterore midis njerėzve mė tė pasur dhe mė tė varfėr ėshtė theksuar nė njė raport tė ri tė reklamuar nga Oxfam e cila ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė perceptuar shkallėn nė tė cilėn pasuria e planetit ėshtė e kontrolluar nga njė "elite globale e vogėl''.

"Ėshtė tronditėse qė nė shekullin e 21-tė, gjysma e popullsisė sė botės - prej tre miliard e gjysmė njerėz - komandohet ekonomikisht nga 85 oligarke,qe ne menyre simbolike eshte e barabarte me numrin e njerzve qe mund ti sistemosh te qete  nė njė autobus dykatėsh," thote drejtori ekzekutiv i Oxfam, Winnie Byanyima.

Problemi nė rritje e shpėrndarjes sė pasurisė ėshtė njė nga ēėshtjet qe Oxfam beson se duhet tė trajtohen per njė zgjidhje tė duhur tė varfėrisė globale. "Zgjerimi i pabarazise ėshtė duke krijuar njė rreth vicioz ku pasuria dhe pushteti janė tė pėrqendruar gjithnjė e mė shumė nė duart e njė pakice, duke e lėnė pjesėn tjetėr te popullsise pėr tė luftuar me thėrrimet nga tryeza e lartė," thote Byanyima.

Besohet se 1%  e tė pasurve me 1.1 trilion dollare,jane pjese e kontrollit tė popullsisė sė botės te mė shumė se 50% te numrit te saj
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi