Skenderbeu nga nje kendeveshtrim ndryshe

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Skenderbeu nga nje kendeveshtrim ndryshe

Mesazh  Ledidaci prej 22.01.14 15:14

Sot po perflitet shume mbi figuren e Skenderbeut.Po te studiojme me kujdes historine e tij do te hasim me kundravajtje ne lidhje me historine qe na eshte servirur.

Shqiptaret kontrollohen nga elita qe komandon boten dhe ne cdo kohe kane rene viktima te historive te servirura prej tyre.Ata na kane mesuar se Skenderbeu eshte heroi yne kombetar.Shqiperia eshte nje vend me popullsi 80% myslimane.Si mund te quhet hero i popullit tone ky njeri qe masakroi rreth 30.000 shqiptare myslimane?Vrau njerez me gjak shqiptari vetem per te marre fronin e tij.

Si mund te quajme hero te trojeve tona birin e nje gruaje serbe?Familja e tij ka qene e gjitha e njohur me emra slave.Vojsava nena,vellezerit Reposh, Stanish, Kostantin.Motrat e tij quheshin Jara,Angjelina,Jellena,Vlaika dhe Mamica.Motra e tij Mara u martua me serbin Stefanica Cronjevic.Djali i Skenderbeut ka qene i martuar me vajzen e despotit serb Durad Brankovic.Udheheqesi i ushtrise serbe te asaj kohe njihet per krimet e shumta ndaj popullsise shqiptare te Kosoves.

 Ky eshte flamuri i vertete i ngritur nga Skenderbeu me 28 Nentor 1443.

Te gjitha informacionet qe kemi ne dispozicion mbi Skenderbeun kane vetem nje autor Marin Barleti.Marin Barleti ka qene nje prift franceskan emri i te cilit ka qene Martin.Ky njeri eshte i vetmi i cili e ka shkruar legjenden e Skenderbeut e te tjere jane bazuar mbi shkrimet e tij.Martini e nxorri ne drite vepren e tij mbi Skenderbeun vetem pasi u bene rregullimet e duhura nga Venediku.A duhet te besojme se Martini dhe Venediku na kane thene te verteten?  Ekzistojne gjashte versione te ndryshme te vdekjes se Skenderbeut.Njeri version na tregon per nje Skenderbe te vrare ne fushebeteje.Nje tjeter tregon per Skenderbeun e vdekur ne Itali.

Te kater te tjeret na tregojne per nje Skenderbe i cili vdes i helmuar pasi kthehet nga Venediku.Pra si mund ti besojme njerezve te cilet e helmuan kete njeri?Si mund te besojme se ata na kane treguar te verteten?Pasi u sajua historia e vdekjes se Skenderbeut nga ‘’ethet’’, keta ‘’historiane’’ filluan dhe nje vale shpifjesh per kundershtaret e tij.Te gjithe e dime versionin e historise se shkruar ne libra e qe fare lehte mund ta degjosh ne Lezhe, ne varrin e tij te rreme.Na tregojne se turqit hapen varrin e tij e i moren eshtrat e tij per ti vene si hajmali.Por ne fakt asnje besimtar mysliman nuk mban varese apo me keq akoma hajmali te cilat jane te ndaluara rreptesisht nga feja islame.

Para disa vitesh opinion shqiptar u indinjua nga veprimet e nje ekstremisti serb.Flamuri shqiptar digjet LIVE ne Tv ne Itali gjate nje ndeshjeje futbolli.Nuk u kursyen replikat sharjet e ofendimet midis serbeve e shqiptareve.Por cudite nuk kane te sosur.Serbi i cili dogji flamurin shqiptar mbante nje tatuazh te Skenderbeut ne krahun e tij.Se fundmi le te bejme nje krahasim midis flamurit te ngritur nga Skenderbeu me stemen e ushtrise serbe


avatar
Ledidaci

Ekzistojne vetem dy mundesi: ose jemi krejtesisht te vetem ne kete univers te pafundem ose jo dhe te dyja jane tmerresisht te frikshme

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Skenderbeu nga nje kendeveshtrim ndryshe

Mesazh  Agamemndon prej 22.01.14 20:25

Perralla muslimanesh,te cilet cdo gje mund te pranojne vetem Skenderbeun se pranojne se ishte e vetmja figure historike gjithperfshirese e kombit shqiptare...Turp
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


272


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Skenderbeu nga nje kendeveshtrim ndryshe

Mesazh  Neutral prej 22.01.14 22:39

Nuk ka lidhje Feja KTU! Skenderbeu ishte hero kombetar dhe normal se ka vra musliman dhe gjdokend qe e ka tradhtuar pa dallim feje apo kombesie.
avatar
Neutral

Jeta nuk peshon asnjė fije kur ti shtrihesh pa vetėdije!

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Skenderbeu nga nje kendeveshtrim ndryshe

Mesazh  Agamemndon prej 23.01.14 8:35

Mercenare shqipfoles qe sulmojne heronjte e kombit

Ka vite qė grupe mercenarėsh shqipfolės bėjnė fushatė tė egėr e denigruese kundėr personaliteteve mė tė mėdha shqiptare. E nisėn “kozmopolitėt evropianė” mė Gjergj Kastriotin-Skėnderbeun, nė pėrpjekjen pėr tė zvogėluar madhėshtinė e tij, nė emėr tė kinse luftimit tė nacionalizimit shqiptar; e vazhduan pėrbaltjen e heroit tonė kombėtar islamikėt antishqiptarė, me pėrrallat fetare shkombėtarizuese.

Qėllimi i mercenarėve ishte i qartė: frika paranoike se duke e thirrur nė ndihmė Gjergj Kastriotin, simbolin e bashkimit kombėtar, shqiptarėt do tė kėrkonin tė drejtėn historike dhe tė drejtėn etnike.

Nuk mbeten prapa fushatės denigruese edhe disa parti politike nė Kosovė, sepse pėrpiqeshin qė luftėn e vitit 1999 ta kapitalizonin me heronjtė e shpifur e tė flashkėt, ndėrsa druanin se personalitetet nga e kaluara do t’u bėnin hije, duke ua zvogluar imazhin e luftėn, partizanėve tė rinj. Prandaj ata i toleronin keto meskinitete apo e ndėrsenin sulme te tilla.

Por, pavarėsisht qė u derdhen shumė para, u shpenzua shumė energji renegatėsh, Skėnderbeu qėndron i fortė pėrballė sulmeve tė egra tė mercenarėve antishqiptarė. Nė kėtė pėrpjekje thirrėn nė ndihmė Lindjen e Perėndimin (ishte hera e parė qė tė dy palėt merreshin vesh mirė nė mesnjeri tjetrit), shprishėn e shtrembėruan fakte, duke u pėrpjekur tė ilustronin tezat e tyre tė mbrapshta, por ishin tė paktė shqiptarėt qė i pėrfillėn apo qė u besuan.

Kur dėshtuan per turpin e kombit kundėr Skėnderbeut (megjithatė ata nuk pushojnė edhe sot,si ky birboja qe na sjell keto pacavure ne kete forum), vazhduan me tė njėjtėn egėrsi kundėr Nėnės Terezė, shqiptares mė tė famshme tė shekullit XX dhe mileniumit tė tretė, simbolit tė shpirtit tė madh shqiptar.

Niveli i atyre qė pėrjargeshin kundėr Nėnės Terezė ishte i mjerė: ca hoxhallarė sharlatanė e primitivė deri nė skajshmėri, ndonjė gazetar-shkrimtar i dėshtuar qė s’ia thoshte askund, vec me intriga e prostituim profesioni, u ngjiteshin shoqatave islamike qė t’u zhvatnin para. Por, ishin edhe mė tė mjerė ata qė i dėgjonin si kopeja, ndėrsa nuk reagonin.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


272


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi