Disa paradokse

Shko poshtė

Disa paradokse

Mesazh  Ledidaci prej 18.01.14 20:46


Paradoksi i Pinokut
Cfare mendoni se do te ndoh nqs Pinoku do te thoshte:"Tani do te me rritet hunda"

Paradoksi i Berberit
Ne nje fshat ka vetem nje berber.Ne fshat burrat ndahen ne dy grupe:ate qe rruhen vete dhe ata qe i rruan berberi.Po berberi i fshatit ne cilin grup do te ishte?

Paradoksi i pamundesise
Nqs gjithcka eshte e mundur a mund te jete e mundur per dicka qe te jete e pamundur?
avatar
Ledidaci

Ekzistojne vetem dy mundesi: ose jemi krejtesisht te vetem ne kete univers te pafundem ose jo dhe te dyja jane tmerresisht te frikshme

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Jon Sh prej 18.01.14 21:34

2.ne te dyja grupet njekohesisht

3.jo sepse gjithcka esht e mundur.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Anon prej 19.01.14 21:38


1: Do i zvogelohej

2:Berberi do bente pjese ne grupin e atyre qe rruhen vetem (ngase te gjithe qe rruhen vete nuk quhen berber meqe nuk rruajn te tjeret),si perfundim nuk ka berber tjeter qe ky i pare te zgjedh deshiren e tij!

3:E mundura mund te kete nje te pamundur dhe e pamundura mund te kete nje te mundur ( Polariteti )
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Agamemndon prej 20.01.14 10:06

Mos tall asnjė sjellje sepse fati ėshtė i pėrbashkėt dhe e ardhmja e panjohur.

Fati ėshtė si xhami, njėrin ēast ndrin, tjetrin thėrmohet.

Shpesh herė njeriu ndesh fatin e tij nė rrugėn qė zgjodhi pėr ta shmangur.

Fati tė troket nė derė veē njė herė, ndėrsa fatkeqėsia disa herė.

Fati tė kapė prej flokėsh, ndėrkohė qė ai vetė ėshtė tullac.

Fati dhe karakteri janė emėrtime tė ndryshme tė sė njėjtės gjė.

Fati: Preteksti i keqbėrėsit pėr krimet e tij dhe justifikimi i budallait pėr dėshtimin.

Pesė tė mėposhtmet: jetėgjatėsia, lloji i punės, pasuria, tė mėsuarit dhe koha e vdekjes pėrcaktohen gjatė kohės kur njeriu ėshtė nė barkun e nėnės sė vet.

Sa mė i ndershėm je, aq fat mė tė keq ke
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Agamemndon prej 20.01.14 12:58

Paradoksi i avokatitKy paradoks vjen qe nga lashtesia dhe ben fjale per nje mesues dhe per nxenesin e tij te varfer.Mesuesi i tha nxenesit qe do ti mesonte profesionin e avokatit me kusht qe kur nxenesi te kishte filluar pune dhe kur te fitonte gjyqin e tij te pare ta pagonte.Nxenesi e pranoj kete oferte.

Por kaluan shume kohe dhe nxenesi nuk po fitonte asnje gjyq dhe nuk po e paguante mesuesin e tij te vjeter per mesimet qe i kishte dhene keshtu qe mesuesi vendosi ta hedh ne gjyq nxenesin e tij per leket qe i detyrohej.

Gjyqin e fiton nxenesi dhe per nxenesin ky ishte gjyqi i pare qe fitonte.Pas gjyqit mesuesi pretendonte te merte leket nga nxenesi sepse sipas paktit qe kishin bere ne fillim nxenesi do ta paguante mesuesin kur te fitonte ceshtjen e pare,por nxenesi thoshte se nuk i detyrohej asgje sepse mesuesi e kishte hedhur ne gjyq per ti kthyer leket dhe kete gjyq e fitoj nxenesi prandaj nuk i detyrohej asgje mesuesit.Kush ka te drejte???!!?!
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Agamemndon prej 20.01.14 13:03

Paradokse te kohes dhe hapsires

Nga nje arme qellohet me nje fishek nje objektiv i cili ndodhet 1000 m nga pushka.Ne fillim fisheku pershkron gjysmen e rruges(500m),pastaj pershkron gjysmen e gjysmes(250), e ne vazhdim gjysmen e gjysmes se gjysmes.Per cdo cope rruge te pershkruar duhet nje kohe e caktuar.Keto gjysma jane te pafundeme,dmth do duhet nje kohe e pafundme per te arritur obiektivin dmth fisheku nuk do ta arrinte kurre obiektivin,por ne realitet fisheku arrin.????!!!!!
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Jon Sh prej 20.01.14 17:09

@paradoksi avokatit

E para cudi qe e paska fituar gjygjin nxenesi sepse ai s kishte te drejte. e dyta ai nuk i detyrohet pasi sipas gjygjtarit nuk i detyrohet ti ktheje leket.

nqs gjykatsi vendosi se nuk ishte e nevojshme qe nxenesi ti jepte leket ne ate moment, por me von, ather nxenesi duhet ti jape leket sipas paktit.

Nuk esht tamam paradoks.


@paradokse te kohes dhe hapsires
Nqs do e ndash ashtu ne pafundsisht pjes, duhet ti mbledhesh te gjitha dhe shuma e serise duhet te dale 1000 m. Nga ana fizike s ka kuptim pasi ne sa pjes do ta ndash ne do ti mbledhesh te gjitha, keshtu arrin ne totlain 1000 m.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Muneer prej 20.01.14 18:10

Agamemndon shkruajti:Paradokse te kohes dhe hapsires

Nga nje arme qellohet me nje fishek nje objektiv i cili ndodhet 1000 m nga pushka.Ne fillim fisheku pershkron gjysmen e rruges(500m),pastaj pershkron gjysmen e gjysmes(250), e ne vazhdim gjysmen e gjysmes se gjysmes.Per cdo cope rruge te pershkruar duhet nje kohe e caktuar.Keto gjysma jane te pafundeme,dmth do duhet nje kohe e pafundme per te arritur obiektivin dmth fisheku nuk do ta arrinte kurre obiektivin,por ne realitet fisheku arrin.????!!!!!

Kjo qe thua ti eshte limiti i x-> infinit= 100 distanca midis plumbit ose objektit eshte pambarimisht e vogel. Plumbi e arrin objektin por nuk mund te gjykohet nese e prek apo jo. Faktikisht ky eshte nje ushtrim pa lidhje, duhet ta kesh marre nga matematika dhe ka te beje me kushtet optimale pasi shpejtesia e plumbit dhe rruga e pershkruar nuk llogaritet keshtu si thua ti. Duhet te merren parasysh dhe kushtet atmosferike, trajektorja e goditjes, ambienti ku realizohen testimet. Ne realitet plumbi nje dite mund ta kape objektivin dhe nje dite jo. Sa per kushtet optimale ato per cudi mbeten gjithmone ne leter.


avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Agamemndon prej 20.01.14 20:05

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:
Agamemndon shkruajti:Paradokse te kohes dhe hapsires

Nga nje arme qellohet me nje fishek nje objektiv i cili ndodhet 1000 m nga pushka.Ne fillim fisheku pershkron gjysmen e rruges(500m),pastaj pershkron gjysmen e gjysmes(250), e ne vazhdim gjysmen e gjysmes se gjysmes.Per cdo cope rruge te pershkruar duhet nje kohe e caktuar.Keto gjysma jane te pafundeme,dmth do duhet nje kohe e pafundme per te arritur obiektivin dmth fisheku nuk do ta arrinte kurre obiektivin,por ne realitet fisheku arrin.????!!!!!

Kjo qe thua ti eshte limiti i x-> infinit= 100 distanca midis plumbit ose objektit eshte pambarimisht e vogel. Plumbi e arrin objektin por nuk mund te gjykohet nese e prek apo jo. Faktikisht ky eshte nje ushtrim pa lidhje, duhet ta kesh marre nga matematika dhe ka te beje me kushtet optimale pasi shpejtesia e plumbit dhe rruga e pershkruar nuk llogaritet keshtu si thua ti. Duhet te merren parasysh dhe kushtet atmosferike, trajektorja e goditjes, ambienti ku realizohen testimet. Ne realitet plumbi nje dite mund ta kape objektivin dhe nje dite jo. Sa per kushtet optimale ato per cudi mbeten gjithmone ne leter.


Flasim per paradokse si fenomne siperfaqesore,pastaj ne se do futesh ne matematik apo fizike,e ke te veshtire te dalesh nga ato...Paradokse ka jo vetem ne keto fusha,por ne filozofi,kimi,ne FE' e kudo...Vete bota dhe shoqeria njerzore jane nje paradoks..
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Disa Paradokse

Mesazh  Ledidaci prej 20.01.14 20:27

Paradoksi i genjeshtres se dyfishte
Kemi nje leter ku ne njeren ane eshte shkruar:"Fjalia ne anen tjeter te kesaj letre eshte e vertete" dhe ne anen tjeter eshte shkruar:"Fjalia ne anen tjeter te kesaj letre eshte e rreme"


Paradoksi i dembelit
Nese fati i njeriut eshte parashikuar me perpara dhe cdo gje e parashikuar do te ndodh medoemos.Mendoni sikur te jeni te semure dhe sikur fati ta kete caktuar qe ju do te shpetoni nga ajo semundje, keshtu nuk keni pse te shkoni tek mjeku per tu vizituar.Por edhe nese fati ka percaktuar se nuk do te shpetoni perseri vajtja ne nje mjek nuk do te rregullonte gje.

Paradoksi i krokodilit
Nje krokodil rremben nje femije dhe i thote babait:"Neqoftese e gjen se cdo te beje me djalin tend atehere une do ta kthej".Supozojme se babai eshte nje tip i alkolizuar qe nuk i dhimbset femija dhe i pergjigjet krokodilit:''Ti do ta hash ate''.Cfare duhet te beje krokodili ne kete rast?
avatar
Ledidaci

Ekzistojne vetem dy mundesi: ose jemi krejtesisht te vetem ne kete univers te pafundem ose jo dhe te dyja jane tmerresisht te frikshme

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Jon Sh prej 21.01.14 16:02

paradoksi i genjeshtres se dyfishte, interesant, ky esht vertet nje paradoks, ktu bazohen te gjithe te tjeret, keshtu ne mund te shpikim pafund histori me paradokse te tilla.

ne matematike dhe informatike kjo shprejet keshtu: e kunderta e p dhe p sjellin gjithmone kontradiksion, ose p'∧ p=>c (ku p' kam shenuar te kunderten e p).


edhe dembeli esht rast interesant


te krokodili, nje baba i zgjuar thote ashtu ne menyre qe ta shpetoje, pasi korokodili duhet ta mbaje premtimin dhe tja ktheje vajzen.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa paradokse

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi