Shteti qe komandon boten

Shko poshtė

Shteti qe komandon boten

Mesazh  Ledidaci prej 16.01.14 19:32

Shume vete do te mendonin se eshte Amerika, e te tjere Rusia.Por ne fakt asnje nga keto shtete nuk e ka fuqine e Izraelit, shtetit i cili komandon boten.Per cdo dukuri ekonomike apo politike qe ndodh eshte e shkaktuar nga ata.Jane ata qe me familjet e tyre me te njohura arrijne te kontrollojne sistemet e qeverive te vendeve me te fuqishme.

Izraeli po ben cmos per te sjelle Rendin e Ri Boteror dhe detyra e tij e fundit eshte gjunjezimi i vendeve arabe.Mos ju duken rastesore ngjarjet domino te Irakut me Sadam Huseinin, Egjiptit me Mubarakun, Libise me Gadafin e se fundmi Siria me Asadin?Izraeli kerkon te paralizoje kedo vend arab qe esht i pambrojtur.Arrin me mjeshteri te krijoje situata te jashtezakonshme ne keto vende dhe ne fund i godet pa meshire.Por a do te arrije Izraeli te gjunjezoje te gjithe boten arabe?

Sigurisht qe ai do te shfrytezoje dhe percarjen ndermjet ketyre vendeve si edhe devijimet fetare (Islami perbehet nga 73 sekte fetare).

Izraeli po ben pergatitjen per skenarin e falimentimit te Amerikes(skenari i cili mendohet te kete 200 vjet qe pergatitet nga hebrejte).

Kur Amerika te falimentoje, Izraeli do te hyje ne loje duke e ndihmuar Ameriken te ngrihet serish nga kriza dhe duke dale keshtu ne sy te botes si shteti qe ngriti serish Ameriken, si rrjedhim qendron me lart saj persa i perket forces financiare.Ky mendohet te jete skenari i Rendit te Ri Boteror ku Izraeli do te dominoje boten persa i perket financave nderkombetare.
avatar
Ledidaci

Ekzistojne vetem dy mundesi: ose jemi krejtesisht te vetem ne kete univers te pafundem ose jo dhe te dyja jane tmerresisht te frikshme

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shteti qe komandon boten

Mesazh  Arb prej 17.01.14 2:54

Ne fakt kemi te bejme me nje shtet qe per me teper se 2000 vjet s’arriti te krijoj nje teritor te vetin dhe shtetin e tyre po u dasht t’i bijejn ne qafe nje populli duke i tkurur teritorin nen kercnimin brutal me spastrime etnike ... Kur s’je i denje qe te krijosh paqesisht nje shtet tenden, si mund te kontrollosh shtetet tjera....
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shteti qe komandon boten

Mesazh  Anon prej 17.01.14 3:05

Arb shkruajti: Ne fakt kemi te bejme me nje shtet qe per me teper se 2000 vjet s’arriti te krijoj nje teritor te vetin dhe shtetin e tyre po u dasht t’i bijejn ne qafe nje populli  duke i tkurur  teritorin nen kercnimin brutal me spastrime etnike ... Kur s’je i denje qe te krijosh  paqesisht nje shtet  tenden, si mund te  kontrollosh shtetet tjera....
           

Izraelit nuk i duhet nje shtet TERITORIAL por nje platforme politike qe do sjelle ne gjunjezim te gjithe shtet tjera ne bote!
Kjo eshte mencuria dhe zgjuarsia me e madhe.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shteti qe komandon boten

Mesazh  Ledidaci prej 17.01.14 15:30

Arb shkruajti: Ne fakt kemi te bejme me nje shtet qe per me teper se 2000 vjet s’arriti te krijoj nje teritor te vetin dhe shtetin e tyre po u dasht t’i bijejn ne qafe nje populli  duke i tkurur  teritorin nen kercnimin brutal me spastrime etnike ... Kur s’je i denje qe te krijosh  paqesisht nje shtet  tenden, si mund te  kontrollosh shtetet tjera....
           
Hebrenjte njihen ne te gjithe boten si populli qe zoteron me shume dije dhe dihet qe ata qe kane diturine arrijne te komandojne.
Ne shqiptaret kemi me shume se 2000 vjet ne kete toke dhe edhe sot e kesaj dite nuk kemi nxjerre gje ne drite.Pra territori nuk ka rendesi.
avatar
Ledidaci

Ekzistojne vetem dy mundesi: ose jemi krejtesisht te vetem ne kete univers te pafundem ose jo dhe te dyja jane tmerresisht te frikshme

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shteti qe komandon boten

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi