NSA ka instaluar fshehtas programe nė kompjuterė

Shko poshtė

NSA ka instaluar fshehtas programe nė kompjuterė

Mesazh  Luli prej 15.01.14 17:54

NSA ka instaluar fshehtas programe nė kompjuterėE pėrditshmja New York Times ka raportuar se Shėrbimi Kombėtar i Sigurisė (NSA) i Shteteve tė Bashkuara ka instaluar fshehtas programe nė afro 100 mijė kompjuterė nė gjithė botėn, duke lejuar spiunimin nė shfrytėzues dhe qasje nė kompjuterė nė rast tė sulmit tė mundshėm kibernetik.

Duke i cituar dokumentet e agjencisė NSA dhe tė zyrtarėve amerikanė, nė raport thuhet se shumica e software-ve ishin instaluar nga lidhjet nė rrjet.

Megjithatė, thuhet se NSA, poashtu, ka mundur tė ketė qasje nė kompjuterė, qė nuk janė tė kyēur nė rrjet, duke i pėrdorė radiovalėt.

Kėtė sistem, me emrin e koduar “Quantum”, NSA e ka pėrshkruar si “njė strategji aktive mbrojtėse”.

Raporti thotė se teknologjia ėshtė pėrdorė nė rrjetet ushtarake kineze dhe ruse, dhe sistemet e shfrytėzuara nga policia e Meksikės dhe kartelėve tė drogės, trupat tregtare tė BE-sė dhe vendet siē janė Pakistani dhe Arabia Saudite.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi