Heshtja

Shko poshtė

Heshtja

Mesazh  Admin prej 25.10.08 21:16

Heshtja

Paaftėsia pėr tė heshtur paraqet njė nga dėshtimet mė tė mėdha tė njerėzimit.
Walter Bagehot (1826 – 1877); Ekonomist dhe kritik anglez

Ėshtė shumė mė fisnike t’i shmangesh situatave tė pakėndshme pėrmes heshtjes sesa t’i tejkalosh ato pėrmes grindjes.
Francis Beaumont (1584 – 1616); Dramaturg anglez

Heshtja ėshtė njė nga argumentet mė tė vėshtira pėr t’u pėrgėnjeshtruar.
Josh Billings (1815 – 1885); Humorist dhe ligjėrues amerikan

Ekzistojnė momente kur heshtja jehon mė fuqishėm se ēdo gjė tjetėr.
Leroy Brownlow (1914 – 2002); Krijues, publicist dhe shkrimtar amerikan

Heshtja ėshtė elementi me anė tė tė cilit gjėrat e mrekullueshme e formėsojnė vetveten!
Thomas Carlyle (1795 – 1881); Filozof dhe shkrimtar skocez

Nuk ėshtė mirė tė heshtim nėse jemi tė menēur, por nėse nuk jemi aq tė menēur, atėherė mė mirė ėshtė tė heshtim.
Charles Caleb Colton (1780 – 1832); Sportist dhe shkrimtar anglez

Nėse nuk thoni asgjė, atėherė nuk do t’ju lusin ti pėrsėritni fjalėt tuaja edhe njėherė.
Calvin Coolidge (1872 – 1933); Presidenti i tridhjetė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

Heshtja ėshtė nėna e sė vėrtetės.
Benjamin Disraeli (1804 – 1881); Burrėshtetas dhe kryeministėr anglez

Mos e prekni flautin gjersa daullet dėgjohen vėrdallė; kur budallenjtė flasin, tė menēurit duhet tė heshtin.
Johann Gottfried Von Herder (1744 – 1803); Kritik dhe poet gjerman

Personi i cili nuk e kupton heshtjen tuaj, ka gjasa qė tė mos i kuptojė as fjalėt tuaja.
Elbert Hubbard (1856 – 1915); Shkrimtar dhe publicist amerikan

Nuk ėshtė ide aq e keqe qė kohė pas kohe tė heshtim edhe pse jemi tė vetėdijshėm pėr ēka po flasim.
Kin Hubbard (1868 – 1930); Humorist dhe gazetar amerikan

Fjala e pathėnė nuk e lėndon askėnd.
Lajos Kossuth (1802 – 1894); Burrėshtetas hungarez

Fjalėt mund tė thumbojnė jashtėzakonisht shumė, por vetėm heshtja mund tė ta thyejė zemrėn.
Phyllis McGinley (1905 – 1978); Poeteshė dhe shkrimtare amerikane

Unė personalisht preferoj: tė lexoj, tė dėgjoj muzikė dhe tė hesht.
Dame Edith Sitwell (1887 – 1964); Poeteshė angleze

Ai kishte sulme tė kohėpaskohshme tė heshtjes tė cilat e bėnin bashkėbisedimin me tė jashtėzakonisht tė kėndshėm.
Sydney Smith (1771 – 1845); Shkrimtar dhe klerik anglez

Ai dinte ta gjente atė moment tė pėrsosur psikologjik kur nuk duhej tė thoshte asgjė.
Oscar Wilde (1854 – 1900); Krijues dhe shkrimtar anglez

Vrapimi i ngadalshėm dhe i sigurt e fiton garėn.
Ezopi (620 – 560 p.e.s.); Fabulist grek

Nėse shtoni madje edhe pak nga pak dhe nėse e bėni kėtė shpesh, shumė shpejt kjo do tė bėhej e madhe.
Hesiod-i (shekulli i tetė p.e.s.); Poet grek

Nuk ka rrugė tė pakalueshme pėr njeriun i cili shkon pėrpara me njė qėllim nė kokė dhe pa u ngutur aspak; nuk ka nderime tė paarritshme pėr njeriun i cili pėrgatitet t’i fitojė ato me durim.
Jean De La BruyFre (1645 – 1696); Shkrimtar francez i klasicizmit

Edhe personat tė cilėt vetėm rrinė nė kėmbė dhe presin janė shumė tė dobishėm.
John Milton (1608 – 1674); Poet britanik

Ai qė pret do t’i realizojė tė gjithė gjėrat – por me kusht qė ta dijė se ēfarė po pret.
Woodrow T. Wilson (1856 – 1924); Presidenti i 28-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

Pėrsosmėria arrihet me hapa tė ngadalshėm; ajo kėrkon pakėz kohė.
Voltaire (1694 – 1778); Historian dhe shkrimtar francez

Durimi ėshtė ilaē pėr tė gjitha vuajtjet.
Publilius Syrus (shekulli i parė p.e.s.); Shkrimtar romak

Vetėm ata tė cilėt kanė durim t’i bėjnė gjėrat e thjeshta nė mėnyrė tė pėrsosur, do tė arrijnė tė mėsojnė si t’i bėjnė gjėrat e vėshtira nė mėnyrė tė lehtė.
Johann Friedrich Von Schiller (1759 – 1805); Dramaturg, poet dhe historian gjerman

Durimi ėshtė i hidhur, por frytet e durimit janė tė ėmbla.
Jean-Jacques Rousseau (1712 – 1778); Filozof politik, pedagog dhe eseist zviceran

Nėse kam bėrė ndonjė zbulim tė madh, atėherė kėtė e kam arritur shumė mė tepėr falė dhuntisė sė durimit se sa falė cilitdo talent tjetėr.
Sir Isaac Newton (1642 – 1727); Shkencėtar dhe matematikan britanik

Durimi do tė arrijė shumė mė tepėr se sa forca.
Edmund Burke (1729 – 1797); Shkrimtar politik dhe burrėshtetas britanik

Durimi dhe kalimi i kohės vlejnė mė shumė se sa forca dhe tėrbimi.
Jean De La Fontaine (1621 – 1695); Poet francez

Njeriu i cili mund tė ketė durim, do tė mund t’i realizojė tė gjitha ato qė dėshiron.
Benjamin Franklin (1706 – 1790); Shkencėtar, botues dhe diplomat amerikan

Pėrshtatuni me hapin e natyrės; sekreti i saj ėshtė durimi.
Ralph Waldo Emerson (1803 – 1882); Poet dhe eseist amerikan

Ne ballafaqohemi me kaq shumė mjerim nė botė vetėm pėr shkak tė faktit qė njerėzit mundohen tė arrijnė nė maje me njė kėrcim tė vetėm.
William Cobbett (1762 – 1835); Gazetar dhe reformist britanik

Durimi ėshtė dhuntia mė e domosdoshme pėr biznes, shumė njerėz parapėlqejnė qė tė tjerėt ta dėgjojnė tregimin e tyre se sa t’iu plotėsohen kėrkesat e tyre.
Lord Chesterfield (1694 – 1773); Burrėshtetas dhe shkrimtar britanik

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heshtja

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 17:53

Nuk ėshtė ide aq e keqe qė kohė pas kohe tė heshtim edhe pse jemi tė vetėdijshėm pėr ēka po flasim.
Kin Hubbard

Heshtja ėshtė ēėshtje e mbijetesės. Njeriu duhet tani ta krijojė vendin e brendshėm; ku mund vėrtetė tė jetė vetėm. Heshtja duhet tė bėhet shoqėruesja e pandashme, pėr t’i ruajtur fuqitė (energjitė) personale, qė ēdo njėri prej nesh i krijon. Dhe pas kėsaj nuk duhet asnjė lloj orvatje, pėr t’i arritur ato gjėra qė i kemi programuar si rrugėn kundrejt ndėrtimit tė qenies sė njeriut, kundrejt pėrsosmėrisė, kundrejt kėrkimit mė sė mirės. (Maraya Aj. Chebat)

Nė ēka ėshtė urtia dhe ku mund ta gjejmė? Urtia buron nga aftėsitė pėr tė qenė i qetė. Vetėm shiko, vetėm dėgjo, asgjė tjetėr nuk ėshtė e nevojshme. (Salvador de Madariaga)

Ktheje vėmendjen nė zbrazėtinė nė mes dy mendimeve, nė vendin e heshtur nė mes fjalėve nė bisedim, nė mes notave tė pianos ose tė flautės, nė zbrazėtinė nė mes frymėmarrjės dhe lėshimit tė frymės. Kur t’ia ktheni vėmendjen kėsaj zbrazėtie, atėherė nė mėnyrė tė vetėdijshme bėheni i vetvetes. Prej brendisė suaj gufon dimensioni i pa formė i vetėdijes sė pastėr dhe identifikohet me formėn. (Salvador de Madariaga)

Zoti ėshtė mik i heshtjes. Vėzhgo se si natyra – bimėt, lulet, bari – rriten nė heshtje; vėzhgoji yjet, hėnėn, diellin, si lėvizin nė heshtje. Heshtjen e kemi tė nevojshme, pėr ta prekur shpirtin. (Nėnė Tereza)

Heshtja do tė thotė thjeshtėsimi i jetės sė njeriut - ashtu nė njeriun krijohet mė shumė vend pėr t’u ndalur dhe pėr tė shikuar mė qartė nė vetveten. Nė kėtė vend fillon njeriu t’i njoh ērregullimet e veta, dėshirat, mendimet dhe emocionet (ndjenjat) si dhe veprimet e pavetėdijshme. (Maraya Aj. Chebat)

Ēka ėshtė vėshtirė pėr t’u mėsuar: tė thuash diēka tė mirė apo tė heshtėsh (Phil Bosmans).

Ēdo zhurmė mund tė jetė e vlefshme si heshtja. Si? Nėse e largojmė rezistencėn e brendshme ndaj zhurmės, nėse e lejojmė qė tė jetė ashtu siē ėshtė, njė pranim i tillė ju shpien nė mbretėrinė e heshtjes sė brendshme.(Salvador de Madariaga)

Posa bėhesh i vetėdijshėm pėr heshtjen, menjėherė je nė gjendjen e brendshme, tė vigjilencės sė qetėsisė. Jeni i pranishėm. Kini kapėrcyer nga pragu i vjetėrsisė kolektive tė disa mijėra viteve tė kushtėzuarit njerėzor. (Salvador de Madariaga)

Nėse e pėrqafon kėtė moment ashtu siē ėshtė, pa marrė parasysh se nė ēfarė mėnyre lajmėrohet, atėherė jeni tė qetė, si dhe jeni nė qetėsinė e heshtjes. (Salvador de Madariaga)

Ēdo herė kur ju rrethon heshtja, dėgjojeni. Thjeshtė pranojeni. Ktheni vėmendjen nė tė. Dėgjimi i heshtjes zgjon nė ne dimensionin e paqes, sepse heshtjes mund t'i bėheni tė vetėdijshėm vetėm kur jeni tė qetė.
(Salvador de Madariaga)

Inteligjenca e vėrtetė vepron nė heshtje. Vetėm nė heshtje mund tė zbulohet zgjidhja dhe fuqia krijuese.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heshtja

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:17

Heshtja ndonjeher tregon me shume se fjala...
Me njerez te cilet nuk jam e lidhur mund te hesht sepse nuk ia vlen te flas ...sidomos kur qellimi i tyre eshte qe te me provokojne dmth nuk kane qellimin e mire...atehere hesht se nuk ia vlen.
Mirpo kursesi nuk hesht para te keqes e cila eshte e keqe e pergjithshme e cila na demton te gjithe...nuk bej kompromis me te keqen dhe nuk e hesht te keqen ne kete raste
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heshtja

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi