Khepera (Khepra,Khepri) dhe Bubuxheli.

Shko poshtė

Khepera (Khepra,Khepri) dhe Bubuxheli.

Mesazh  Ariu prej 10.01.14 13:34

Simboli:Bubuxheli
Qendra e kultit:Heliopolis

Khepera eshte nje forme e zotit te Diellit Ra.Ai vetekrijohej dhe paraqitej si njeri me koke bubuzheli.Ose disa hee mbi koke nje bubuxhel.
Ky emer vjen nga fjala Egjiptiane kheprer qe perkthehet te behet,te pershtatet.
Khepera eshte manifestimi i lindjes se Diellit.Khepera do ta rrotullonte diellin ne qiell ashtu si bubuxhelat rrotullojne topat e bajgave ne Toke.
(Disa here Khepera paraqitet duke shtyre edhe Henen gjate nates)
Bubuxheli do te rrotullonte topin e plehut ne te cilin do te leshoje vezet deri ne nje vrime.Pas depozitimit te vezeve ai largohej duke e lene vetem.Larvat pas celjes hanin "embrionin" dhe dilnin nga vrima.

Egjiptianet duke pare kete fenomen kujtonin se ky insekt vetekrijohej dhe shumefishohej.
Keto vecori ata i'a veshen Kheperes.Khepera kishte mundesi te rigjenerohej dhe te rilindete.
Lloj i ketij bubuxheli te plehut qe Egjiptianet identifikonin si Khepera ishte: Scarabaeus sacer.

avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Khepera (Khepra,Khepri) dhe Bubuxheli.

Mesazh  Agamemndon prej 10.01.14 14:25

Nje kuriozitet per kete tip Coleopteri(bubuzheli krahforte)Eshte i vetmi insekt qe orientohet nga yjesia e Udhes se Qumeshtit(Galaksia jone).Ai gjithmone e shtyn rrumbullin e krijuar nga jashtqitja e bagetive te medha si gjedh e njethundrake, me koke poshte dhe mbrapsht,pra ben levizje qe asnje insekt tjeter ne Planet.Egjyptianet e lashte e kane quajtur kete tip brumbulli,nje enigme e gjalle....
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Khepera (Khepra,Khepri) dhe Bubuxheli.

Mesazh  Ariu prej 10.01.14 14:54

Agamemndon shkruajti:Nje kuriozitet per kete tip Coleopteri(bubuzheli krahforte)Eshte i vetmi insekt qe orientohet nga yjesia e Udhes se Qumeshtit(Galaksia jone).Ai gjithmone e shtyn rrumbullin e krijuar nga jashtqitja e bagetive te medha si gjedh e njethundrake, me koke poshte dhe mbrapsht,pra ben levizje qe asnje insekt tjeter ne Planet.Egjyptianet e lashte e kane quajtur kete tip brumbulli,nje enigme e gjalle....
Nese mund te shtoj dicka:
Australia i importon keto insekte per te mbajtur vendin te paster.Pasi ne Australi pothuajse nuk ekzistojne.
Shihen si insekte te dobishem dhe aspak te demshem.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Khepera (Khepra,Khepri) dhe Bubuxheli.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi