Thoth

Shko poshtė

Thoth

Mesazh  Ariu prej 06.01.14 11:47


Simboli:Ibis(nuk e di si quhet te ne,eshte lloj zogu)majmuni Babuin,paleta e piktorit(ku hidhen bojrat)dhe "stilolapsa" xunkthi.
Qendra e kultit:Hermopolis

Zoti i mencurise dhe i mesimit.Thuhet sa ai u vetekrijua qe nga fillimi i koheve bashke me bashkeshorten e tij Ma'at(E verteta.)
Te dy paten 8 femije ku me i rendesishmi ishte Amoni.I vizatuar me radhe si trrup human koke ibisi.ose komplet Ibis,ose si babuin ne disa raste trrup qeni kok majmuni.Te gjitha kto ndoshta si shkak i shprehjes madhore faciale te ketyre krijesave te menduara.Ai mban nje pergamene dhe nje stilolops me te cilat mban gjithe shenimet.

Thoth besohet se mbante shume role ne boten e Zoteve.besohet se ai shpiku shkrimin dhe se ishte veziri dhe shkruesi zyrtar i botes se pertejme.Libri i te vdekureve eshte shkruar nga vete ai.Ai dhe Ma'at besohej se qendronin perkrah Ra-se ne kohen kur varka e tij pershkonte qiellin(Dielli).Thuhet gjithashtu se ishin ata qe vendosen kursin e anijes.Besohej gjeresisht se ai ishte shpikesi i arteve magjike dhe atyre hermetke.Gjithashtu pakove Tarot u referohen si "Libri i Thothit".
Ai lidhej dhe me henen.Nderkohe qe dielli largohej,Thoth mundohej qe te shperndante erresiren me driten e tij.
Thoth paraqitet si pjesmarres ne te gjitha skenat qe perfshinin Zotat,por vecanerisht ne gjykimin e te vdekureve.
Ne kete dite ai paraqitet si nje qen me koke majmuni,ulur ne nje peshore,e cila peshon zemren e te vdekurit per te vendosur nese eshte paster.
Si funksionon gjykimi:
Meret zemra e te vdekurit dhe vendoset ne peshore.Nga ana tjeter eshte Ma'at simbol i pastertise dhe drejtesise.Mbi peshore qendron Thoth(qen me koke majmuni).Koncepti se Ma'at eshte e drejte e paster mund te jete i lidhur me rregullin Kozmik.Pas peshimit Thothi maj peshores informon thothin me trrup human dhe koke Ibisi.Ky i fundit mban shenim gjithcka dhe i'a dorezon raportin zoteve te tjere,te cilet ne perfundim i'a japin vendimin vet te vdekurit.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Tanki prej 06.01.14 15:09

Thothi qe Fliste Shqip !
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Ariu prej 06.01.14 15:33

Tanki shkruajti:Thothi qe Fliste Shqip !
Po vete ai.Krijuesi i shkrimit.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 27.02.14 9:41

Thot~Toth~Tehut~Tehuti~Tehuty~Theut~Techu~Tetu~Tat~Tahuti~Dehuti~Djehuti~Djehuty~Zehut⊰•.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  55 prej 27.02.14 11:08

Une jam bere lemsh me keto qe kam degjuar. A mos Thoth eshte nje demon?
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Anon prej 27.02.14 22:04

Little Professor shkruajti:Une jam bere lemsh me keto qe kam degjuar. A mos Thoth eshte nje demon?

Thoth eshte profet, qe ne paraqitjen islame njihet si IDRIS pastaj ky emer ka evoluar ne IBLIS,ISIS,TRIS-MEGISTUS ,HERMES DHE THOTH (MESUES,TREGUES) e kshu me radhe ...
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 05.07.15 18:00

Dinos shkruajti:Thot~Toth~Tehut~Tehuti~Tehuty~Theut~Techu~Tetu~Tat~Tahuti~Dehuti~Djehuti~Djehuty~Zehut⊰•.
emri tij i vertet eshte 'Toth' dhe njohurit ka marre nga enoch.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Muneer prej 05.07.15 18:42

Me cfare emri njihet ne kulturen hindu ky?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Pansophia prej 05.07.15 20:51

bejini pyetjet tuaja Thothit dhe ai mund t'iu pergjigjet nese i keni plotesuar disa kritere. Dijet jane te hapura per kedo qe do te mesoje.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 06.07.15 0:15

SwamiPsiko shkruajti:Me cfare emri njihet ne kulturen hindu ky?
nuk edi
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 06.07.15 0:16

Ma'at shkruajti:bejini pyetjet tuaja Thothit dhe ai mund t'iu pergjigjet nese i keni plotesuar disa kritere. Dijet jane te hapura per kedo qe do te mesoje.
mund te marim pergjigje edhe pa plotesuar kritere.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Muneer prej 06.07.15 0:17

Dinos shkruajti:
SwamiPsiko shkruajti:Me cfare emri njihet ne kulturen hindu ky?
nuk edi
Saraswatti, ndoshta.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Pansophia prej 04.12.15 23:35

Thothi do jete nje nga keshilltaret e mendjes qe do drejtoje qyteterimin tone te ri, pas renies se ketij te sotmit.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Gabriel prej 06.12.15 13:21

Ne antikitet ka patur gjithmone qenje spirituale me fuqi te medha te cilet do vlejne si mesim per brezat e sotem ( jo ti konsiderojme ata si ZOTA, por si udherrefyes ).
Prijes te kauzes tone do jemi vetem ne, cdo mesim i mundshem na esht dhene shum kohe me pare...
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Berti69 prej 25.01.16 21:47

Thot / Hermes Trismegisti

Folja “them”, nė shqip do tė thotė edhe tregoj, mendoj, gjykoj. “Thotė” pra nėnkupton ai qė tregon, mendon, gjykon.Nėse i studiojmė mė nga afėr atributet e perėndisė egjiptiane Thot, vėrejmė njė ngjashmėri turbulluese me fjalėn shqipe “thotė”.

Nė tė vėrtetė perėndia Thot ishte perėndia e dijenisė dhe e tė shkruajturit. Ajo paraqitej me njė kokė tė Ibis-it dhe shpesh shoqėrohej nga Anubis (perėndia me kokė ēakalli qė dėrgonte tė vdekurit nė botėn tjetėr).

Tė dy pėrpara Osiris-it duhet tė shyrtonin drejtėsinė pėrpara peshores (peshimi i zemrės sė tė vdekurit, tė cilit sapo vdiste, kopja e tij krahasohej pėrpara Osirisit qė ndihmphej nga dyzet e dy gjykatės).

Thot nė epokėn greko-romake krahasohej me Hermesin Trismegisti (Mėrkuri i Romakėve).

Ēuditėrisht kjo perėndia e fundit, nė mitologjinė e ashtuquajtur greke, shpiegohet falė gjuhės shqipe ( shiko kėtė emėr te “pėrputhje gjuhėsore”).

Me pak fjalė Hermes shpjegohet nga “Err mes”, nė dialektin geg tė Shqipėrisė sė Veriut, qė do tė thotė “ Unė vras terrin” apo ai qė vret ose sfidon terrin. Njė nga funksionet zanafillore pėrpara mbėrritjes sė Grekėve ishe ai i drejtuesit tė shpirti tė tė vdekurve drejt banesės sė fundit tė tyre, d.m.th. “ bota e pėrtejme” (terri).

Fjala “ Trismegiste” shpiegohet gjithashtu falė gjuhės shqipe. Kjo fjalė, tė cilėn Grekėt e shpjegojnė “ nga ana fonetike” nėpėrmjet “tri herė mė i madh”, shpesh shoqėrohej me Hermesin. Gjiithsesi legjenda tregon se Hermesi e krijoi “lirėn” falė zhguallit tė breshkės, tė cilėn e pėrdorin si kuti rezonance dhe zorrėt si tela e saj. Pellazgėt e asaj kohe e cilėsonin atė me “ Err mys- Kris me gishta” d.m.th. “ermesi qė i bie me gishtat e tij”. Ky instrument, si pasojė e njė kėmbimi u bė “lira” e Apollonit. Kjo ėshtė kuptimplotė! Pėrsa i takon perėndisė egjyptiane Thot tė pėrdorur nė titullin e librit “Thotė fliste shqip” tė Xhuzepe Katapanos ( botuar nė Romė nė vitin 1984) dhe analiza qė ai bėnė nė onomatikėn pellazgo-shqipe.

Marrė nga libri i autorit Mathew Aref, Shqiptarėt odisea e pabesueshme e njė populli parahelen

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Pansophia prej 30.01.16 1:18

Nje msg alegorik qe mu dha prej tij.
Vellezerit e Erret( Jo te Djallit), per shkak te degradimit te shpirtit te tyre, u kthyen ne zogj te medhenj, me permasa me te medha se njeriu. Gati si korba te zinj. Detyra ishte qe ata te qendronin ne disa vazo qe do mbylleshin hermetikisht e do mbuloheshin me disa copa te erreta. Kuptohet qe ishte pune e veshtire. Zogjte ne kafaz kerkonin lirine dhe Benin cmos ta thyenin vazon ku qendronin. Me kalimin e kohes beheshin me te qete. Kishte dhe nga ata njerez kurioze qe I hapnin vazot. Puna ishte te mbaje larg vazove kuriozet e pamend si dhe nese ndonje dilte nga vazoja, duhet ta ktheje Brenda. Sh e veshtire sps pasi dilnin, ata merrnin pamje njerezore. Duhej pak mund ti dalloje, dhe force per ti kthyer ne formen e tyre origjinale dhe per ti burgosur

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thoth

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi