Imhotep

Shko poshtė

Imhotep

Mesazh  Ariu prej 05.01.14 21:03

Qendra e Kultit: Memphis
Simboli: S'nuk

Imhotep eshte nje nga te paktet zota egjiptan qe ishte njeri real.Ai ishte veziri i Djoserit(nje faraon i dinastise se trrete).
Ai ishte i talentuar ne fushat e puneve administrative dhe ato mbreterore.Imhotep ishte gjithashtu prift,shkrimtar,doktor dhe themelues i studimeve Egjiptiane te astronomise dhe arkitektures.
Ai njihet prej te gjitheve si arkitekti i Piramides Shkalle,ose si njihet ndryshe Piramides se Djoserit.Piramida ndodhet ne Saqqara afer Mempis.Kjo piramide ishte e para piramide ecila undetua nga humanet e gjiteh prej guri.

Per shkak te ineligjences se tij dhe dijeve ne fushat e ndryshme qe zoteronte ai u adhurua si Zot.Ne mbreterine e re respektohej si mbrojtes i shenimeve.Shkruesit duhej te hidhnin disa pika uje ne pijne alkolike perpara se te fillonin mbajtjen e shenimeve si nderim per te.
Gjate kesaj kohe kjo forme stergjyshore adhurimi praktikohej ne fshetesi dhe kulti i tij ishte i njejte si me kultet e ndonje te vdekuri(megjithesi me i perhapur).ne te njejten kohe Imhotep personifikohej si Nefertem,djali i Ptah.

IMHOTEP NE FILMIN MUMJA.
Gjate dinastise se vone ,kohe kur kryeqyteti i Egjiptit zhvendoset ne Sais,Imhotep adhurohej plotesisht nga te gjithe.
Mamaja e tij mendohej te ishte Nut ose Sekhmet.Gjithashtu figura e tij lidhej me Thoth-in dhe ai u be mbrojtes i mencurise dhe mjeksisie.
Kurat cudiberese shpesh-here i atribuoheshin atij.greket e identifikonin me Ascleipus,zotin e tyre te mjeksise dhe sherimit.
Supozohej se Imhotep u sillte gjum atyre qe vuanin apo ishin ne dhimbje.Ai ishte mjek i te dyjave paleve.Si Zoteve edhe njerezve.
Gjate periudhes se Ptolemuet nje tempul i vogel u ndertua ne ishullin e Philae.
Ne vizatime ai paraqitet si prift,koke rruar,gjithmone ulur dhe me nje pergamene ne dore.Paraqitet i veshur me rroba prifti dhe per te nuk kishte asnje simbol qe ta perfaqesonte sic ndodhte rendom.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi