Miti i gruas Papė

Shko poshtė

Miti i gruas Papė

Mesazh  Jetmira prej 02.01.14 14:24


Rrallė herė mitet jashtė matricės klasike kanė pasur nė qendėr figurėn e Papeshės Giovanna, qė historia e pėrgėnjeshtron, por qė nė kohė i ka dhėnė jetė rrėfimeve dhe filmave.

Mund tė kujtojmė kėtu tregimet e Boccaccio, Apollinaire ose Lawrence Durrell, si dhe filmin e Snoke Wortman nė vitin 2009, pėr tė mos harruar shfaqjet e shumta teatrale.

Legjenda, e pėrhapur kryesisht nė shekullin e 13-tė, tregon se mes viteve 853-855, njė grua e veshur si burrė u zgjodh Papė dhe qeverisi kishėn, derisa gjatė njė proēesi ndjeu dhimbje, u dėrgua nė San Klemente dhe solli nė jetė djalin e saj, duke shkaktuar tėrbimin e besimtarėve.

Giovanna, sipas legjendės, ka qenė njė vajzė me origjinė angleze por e lindur nė Magonza tė Italisė, qė ra nė dashuri me njė djalė tė ri, tė dedikuar pas studimeve.

Pėr tė qėndruar pranė tij, ajo vendosi tė vishej si grua dhe t’u pėrkushtohej studimeve njėsoj si ai. Studimet teologjike mbi figurėn e saj tregojnė se ajo vazhdoi tė vishej si mashkull, duke kaluar nga Athina, Roma e mė pas nė zgjedhjen Papė, me emrin Giovanni VIII.

Pavarėsisht detyrės, ajo nuk hoqi dorė nga dashuria dhe pati rezultatet e sipėrpėrmendura. Variantet pėr fundin e saj janė tė ndryshėm. Njė prej tyre thotė se pasi u zbulua, ajo u lidh nga kėmbėt me njė kal qė e tėrhoqi zvarrė jashtė mureve tė Selisė sė Shenjtė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi