Mbreti Solomon

Shko poshtė

Mbreti Solomon

Mesazh  Dilan prej 25.12.13 18:43

A mundet dikush te me tregoj rreth mbretit SOLOMON dhe legjendave rreth tij ?
avatar
Dilan

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbreti Solomon

Mesazh  Odin prej 25.12.13 19:31

Mbreti Salomon (nė shqip edhe Solomon, Shlomo- paqe) sipas biblės ka qėnė mbreti i tretė dhe mė i rėndėsishėm i Izraelit dhe Judesė i cili mbretėroi nga viti 970-930 p.e.s.
Ishte i biri i Davidit dhe i Batshebas.
Sipas Kuranit ai ishte njė profet dhe mbret.

Lindja e tij ėshtė pėrmendur nė Librin e dytė tė Samuelit, dhe mbretėria e tij ėshtė theksuar nė Librin e Parė tė Mbretėrve.
 
Dituria dhe mėnēuria e tij mendohet e paarritshme. Gjatė mbretėrimit tė tij u ndėrtua Tempulli nė Jerusalem qė u bė legjendar pėr vlerat e tij tė shumta simbolike dhe njihet me emrin si tempulli i Salomonit.
 
Mbreti Salomon, i njohur pėr diturinė e tij tė madhe (festohet nga tė krishterėt mė 29 dhjetor) ėshtė  i njohur edhe pėr poligami ku kishte njė mijė gra midis bashkėshorteve dhe konkubinave.


Vula e Salomonit


Nė legjendat mesjetare hebraike, islame dhe kristiane, vula e Salomonit ishte njė unazė magjike qė mbreti Salomon (Sulejman nė versionin islamik) e kishte poseduar, dhe i cili nė tė njėjtėn kohė i dha atij fuqinė pėr tė komanduar demonėt (shejtanėt) dhe Xhinėt ose tė flas me kafshėt.


Kurani nuk e pėrmend nė mėnyrė eksplicite vulėn, por pėrmend njė pjesė tė madhe tė kėtyre legjendave lidhur me fuqitė e Salomonit.


Nė Pėrallat e mijė e njė netėve, njė gjeni (xhin) i lig u burgos pėr 1.800 vjet nė njė shishe tė mbyllur me njė kapak plumbi bakri e vulosur nga unaza e tij.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi