Athina, djepi i demoneve!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 21.12.13 10:53Po behet gati nje vit qe kur kam konstatuar nje prezence te larte te Demoneve ne Athine.
Mund te duket e pabesueshme por ju siguroj qe nuk ka nje familje ne Athine qe te mos kete pasur fenomene te pashpjegueshme ne shtepine  e tyre.
Shume njerez shkojne ne kishe(Athina,99% kisha)dhe lutja e pare qe behet eshte kerkimi i mbrojtjes nga Ai ne shtepi.keshtu e quajne.
Uji i bekuar dhe therritja e prifterinjeve per ekzorcizem si te shtepise dhe personave jane disa nga masat qe ata kane mare.Por c'po ndodh?!
Ne vend qe demonet te largohen apo digjen,ata forcohen ose shtohen.Dhe pastaj shtepine e mer lumi.Por c'ka eshte me shqetesuese eshte fakti se nga dhe pse vijne keta shpirtera.
Disa pergjigjen se u eshte bere magji,e disa pergjigjen se ky eshte mallkim per vendin.
Tani lind pyetja:Kush?
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 21.12.13 12:38

Ketu si fillim arrita edhe une.Dhe nga nje ane thashe,e po u rrotullua bota tani eshte radha e tyre.
Por nga ana tjeter eshte dicka qe me shtyn te besoj se mund te behet fjale per dicka me te madhe.
Shume greker meren me magji te zeze.
Ishulli i Kretes njihet prej tyre si vendlindja e magjise per Greqine.Ne Krete jane gjetur 100-ra libra magjie dhe jane djegur.
Por une kam friken e hapjes se ndonje porte qe do te na perpije te gjitheve.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

....

Mesazh  Devi prej 21.12.13 13:31

Ariu shkruajti:

Po behet gati nje vit qe kur kam konstatuar nje prezence te larte te Demoneve ne Athine.
Mund te duket e pabesueshme por ju siguroj qe nuk ka nje familje ne Athine qe te mos kete pasur fenomene te pashpjegueshme ne shtepine  e tyre.
Shume njerez shkojne ne kishe(Athina,99% kisha)dhe lutja e pare qe behet eshte kerkimi i mbrojtjes nga Ai ne shtepi.keshtu e quajne.
Uji i bekuar dhe therritja e prifterinjeve per ekzorcizem si te shtepise dhe personave jane disa nga masat qe ata kane mare.Por c'po ndodh?!
Ne vend qe demonet te largohen apo digjen,ata forcohen ose shtohen.Dhe pastaj shtepine e mer lumi.Por c'ka eshte me shqetesuese eshte fakti se nga dhe pse vijne keta shpirtera.
Disa pergjigjen se u eshte bere magji,e disa pergjigjen se ky eshte mallkim per vendin.shume palester duhet te kete bere ky tipi une kam kaq vjet qe merrem me gjimnastike edhe kete trup skam mundur ta bej. rrezik merr anabolike.. ahahah
Tani lind pyetja:Kush?
avatar
Devi

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Nekos prej 21.12.13 15:07

Nese doni te dini eshte e vertet se shqiptaret kan praktikuar disa magji qe ne kohet e lashta dhe madje thuhet se ne jemi te paret qe kemi arritur te ringjallim te vdekurit magji qe eshte ne top 10-shen e magjive me te veshtira dhe rrezikshme. Dhe po ashtu ketu ne kosov ne kemi disa pyje te mallkuara dhe qe askush nuk ka mundur te hyj ne to dhe pastaj te dalin te gjall dhe nese shikuni ne folklorin shqiptar ne jemi te mbushur me demon zana dhe shpirta te erret si qeshte Kallukangja dhe po ashtu siq e permenda edhe me pare ne jemi te paret qe kemi krijuar Lugatin(zombin,apo te vdekurin e gjall0
Prandaj mos thoni se ne nuk e kemi praktikuar magjin.
avatar
Nekos

Pak dritė pėr sytė tonė nė errėsirė.

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 22.12.13 9:20

Devi:
Bravo i paske vene vulen gjithckaje.
Te admiroj per ironine!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Niko_ prej 24.12.13 15:33

Si e ke konstatuar kėtė gjė?
Ē'farė kupton ti me fjalėn "demon"?
A ke lexuar ndonjėherė se si e analizonin fjalėn "demon", Isokrati dhe Platoni nė Athinėn e lashtė?

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 24.12.13 15:48

Niko_ shkruajti:Si e ke konstatuar kėtė gjė?
Ē'farė kupton ti me fjalėn "demon"?
A ke lexuar ndonjėherė se si e analizonin fjalėn "demon", Isokrati dhe Platoni nė Athinėn e lashtė?

Ne kete perfundim erdha pas vizites sime ne Athine,dhe nga historite dhe raportimet qe kam mare prej andej.Fjala demon:Shpirt i lig.Quaje si te duash.Demon thjesht gje e lige.Nuk me intereson perkufizimi ekzakt.
Dhe jo nuk e kam lexuar dhe nuk besoj se do ti lexoje ndonjehere perkufizimet e tyre.Nuk dua te ngulise ne koken time idete e te tjereve.Mua me mjafton ajo qe di.Dhe me aq sa di une demonet nuk para njihen si qenie pozitive.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Niko_ prej 24.12.13 16:20

[quote="Ariu"]
Niko_ shkruajti:Ne kete perfundim erdha pas vizites sime ne Athine,dhe nga historite dhe raportimet qe kam mare prej andej.Fjala demon:Shpirt i lig.Quaje si te duash.Demon thjesht gje e lige.Nuk me intereson perkufizimi ekzakt.
Dhe jo nuk e kam lexuar dhe nuk besoj se do ti lexoje ndonjehere perkufizimet e tyre.Nuk dua te ngulise ne koken time idete e te tjereve.Mua me mjafton ajo qe di.Dhe me aq sa di une demonet nuk para njihen si qenie pozitive.

Po mė habit!
Unė kam rreth 20 - 22 vjet qė jetoj nė Athinė dhe nuk kam vėnė re ksisoj gjėrash tė kėqia.
Mos i ngatėrro gjėrat duke pėrdorur fjalėt nė vend tė gabuar, sepse mendimet e tua do humbin kuptimin dhe nuk do merresh dot vesh me bashkė'biseduesit. Fjala demon nuk ėshtė e njėjta gjė me shpirtin dhe nuk kishte kuptim tė keq. Fetė monoteiste e morėn kėtė fjalė dhe e njėsuan me shpirtra, apo me shejtanė, e gjithfarėsoj gjėrash tė kėtilla.

Nuk tė thashė tė ngulėsh nė mendjen tėnde mendimet e tė tjerėve, por tė sugjeroj tė lexosh edhe mendimet e dy prej filozofėve mė tė mėdhenj, sepse mendimet e tyre vlerėsohen shumė dhe studjohen akoma edhe pas mė shumė se 2300 vjetėsh nė tė gjitha universitetet e botės. Njeriu nuk duhet tė vetėkėnaqet me aq sa di sot, por duhet tė ketė gjithmonė etje pėr tė mėsuar sa mė shumė.

Ps: mos ma merr pėr ters, sepse nuk kam pėr qėllim tė t'ofendoj, apo diēka tjetėr.

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 24.12.13 16:51

Jo perkundrazi.Nuk me ofendon hic.
Por jam shume i sigurt per ate qe them.
Ndoshta nuk e ke vene re sepse nuk beson ne te tilla gjera.
Besimi ka te beje shume ne shtimin apo pakesimin e dukurive.
Une ato qe di dhe ato qe publikoj i them per ata qe duan te besojne.E vlereoj cdo opinion,por nuk tundem nga idej ime.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Odin prej 25.12.13 14:51

Duke qene se Greqia eshte duke kaluar nje krize ekonomike eshte normal qe ka edhe kriza nervore dhe pakenaqesi emocionale dhe shpirterore te banoret e saj, prandaj keto dukuri jane ushqim per demonet.
avatar
Odin

577


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 25.12.13 18:51

Hokus-Pokus shkruajti:Duke qene se Greqia eshte duke kaluar nje krize ekonomike eshte normal qe ka edhe kriza nervore dhe pakenaqesi emocionale dhe shpirterore te banoret e saj, prandaj keto dukuri jane ushqim per demonet.
Ndoshta ka te beje edhe kjo.Por mesa di une shteti eshte ne krize se banoret jane te pasur.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  55 prej 26.12.13 9:53

Se di po sapo lexoj dicka per demonet sidomos goetian ndihem shume mire, kurse kur lexoj per keta te krishteret ose myslimnet asgje nje si frike. Origjina e demoneve nuk eshte greqia sipas meje jane kulturat Kaldease dhe Fenikase, Babilonia ose Sumeriane etc. Per Luciferin e di se eshte Greqia dhe Roma. Po gjithsesi ata mund ti therrasesh nga cilido vend ku ndodheni.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Muneer prej 27.12.13 14:31

Little Professor shkruajti:Se di po sapo lexoj dicka per demonet sidomos goetian ndihem shume mire, kurse kur lexoj per keta te krishteret ose myslimnet asgje nje si frike. Origjina e demoneve nuk eshte greqia sipas meje jane kulturat Kaldease dhe Fenikase, Babilonia ose Sumeriane etc. Per Luciferin e di se eshte Greqia dhe Roma. Po gjithsesi ata mund ti therrasesh nga cilido vend ku ndodheni.

Lexo per budismin dhe shiko si do te ndjehesh. Demonet nuk i krijuan fenikasit, ata mesuan ti kontrrollojne.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  55 prej 27.12.13 14:38

Ou faleminderit shume qe po me ngushelloni! Ne okultizem ka shume rruge left hand path, right hand path etc Por te gjithe ne kete bote shikojn biznesin e tyre dhe une timin. Ata qe fusin friken kane lindur diten e frikes. Deh gjeja me e madhe qe mund te behesh ne kete bote eshte vetvetja. Anubis pupla -zoti i te vdekurve.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 27.12.13 16:10

Po e sakte.
Gjykimi egjiptian.

Une nuk dua ti fus friken dikujt apo te deformoj dike.Me vjen mire qe ngul kembe ne idete e tua.
Por me vjen edhe keq qe ke keto ide.Megjithate jam i sigurt se do vije dhe dita qe syte e tu do te shohin.
Nese zgjedh ti mbash mbyllur atehere eshte ceshtje tjeter.
Ai qe flet ka dicka per te thene.Di dicka,ka pare dicka.Une jam shume i ditur ne nje fushe te caktuar dhe ekstremisht injorant ne miliarda fusha te tjera.Ndryshimi eshte se ate qe di e besoj dhe e praktokoj.
Me pak fjale:Vazhdo edhe ec mbi prush,eshte e drejta jote. TUNG
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Niko_ prej 27.12.13 18:23

Little Professor shkruajti:Se di po sapo lexoj dicka per demonet sidomos goetian

Atėherė duhet tė dish se edhe fjala " γοητεία --> goiteia " vjen nga greqishtja.

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Tanki prej 28.12.13 23:03

Me sa kam Njohuri sipas Mitologjis Greke Perendia e Nen-Tokes Vellau i vogel i Zeusit (Krye-Perendise) quhej Hadesi dhe ishte Zoti i te Vdekurve qe jetonte ne Sketerre ne boten e Nen-Dheshme e perafert me Ferrin sipas Religjioneve Monoteiste pra ketu mund ta shoh nje ngjashmeri mes Mitoligjis Greke me Religjionet e sotme per jeten mbas vdekjes .

Prandaj dhe Hadesin mund ta nderlidhe me Luciferin apo Iblisin !
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

215


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 29.12.13 17:07

Tanki shkruajti:Me sa kam Njohuri sipas Mitologjis Greke Perendia e Nen-Tokes Vellau i vogel i  Zeusit (Krye-Perendise) quhej Hadesi dhe ishte Zoti i te Vdekurve qe jetonte ne Sketerre ne boten e Nen-Dheshme e perafert me Ferrin sipas Religjioneve Monoteiste pra ketu mund ta shoh nje ngjashmeri mes Mitoligjis Greke me Religjionet e sotme per jeten mbas vdekjes .

Prandaj dhe Hadesin mund ta nderlidhe me Luciferin apo Iblisin !

Ishin 3 vellezer.Zeusi Poseidoni dhe Hades.Pasi rrezuan babane e tyre Cronusin i cili ishte shume mizor dhe hante vete djemte dhe bijat e tij,te tre velezerit paten nje perplasje per fronin.Zeusi fiton dhe behet sundues i gjithckaje,Krye-Zoti.Hadsit i bie te sundoje nentoken,vendin e te vdekureve.Ndersa Poseidoni mbetet zoti i ujrave.
Hades shihet si i vendosur dhe kembngules por ai eshte gjithashtu edhe zot i pasurise.Mban nje helmete qe e ben ate te padukshem.Shume shume rralle del prej nentokes.Gruaja e tij eshte Persefona,te cilen e ka rrembyer.Eshte zoti i te vdekureve,por vdekja eshte nje zot tjeter.Quhet Tanataos.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Flavius prej 29.12.13 18:02

"Mitologjia" ka me shume te verteta sesa Bibla e Kurani, por pak jane ata qe arrin ta deshifrojne.
avatar
Flavius

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 29.12.13 18:20

Flavius shkruajti:"Mitologjia" ka me shume te verteta sesa Bibla e Kurani, por pak kush arrin ta deshifroje ate.
Ata qe kane shkruar mitologjine o kane qene te cmendur ose shume te ditur.Dhe mesa po shohim eshte kjo e dyta.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Tanki prej 29.12.13 22:02

Ariu shkruajti:

Ishin 3 vellezer.Zeusi Poseidoni dhe Hades.Pasi rrezuan babane e tyre Cronusin i cili ishte shume mizor dhe hante vete djemte dhe bijat e  tij,te tre velezerit paten nje perplasje per fronin.Zeusi fiton dhe behet sundues i gjithckaje,Krye-Zoti.Hadsit i bie te sundoje nentoken,vendin e te vdekureve.Ndersa Poseidoni mbetet zoti i ujrave.
Hades shihet si i vendosur dhe kembngules por ai eshte gjithashtu edhe zot i pasurise.Mban nje helmete qe  e ben ate te padukshem.Shume shume rralle del prej nentokes.Gruaja e tij eshte Persefona,te cilen e ka rrembyer.Eshte zoti i te vdekureve,por vdekja eshte nje zot tjeter.Quhet Tanataos.
E Vlersoj qellimin tuaj pozitiv qe mundoheni te me Spjegoni rreth biografis se Perendive me Kryesore Greke. Por Fat'Miresisht kam mjaft njohuri per to pasi qe ne Shtepin time Mbizoteroj ATLASIN e Mitologjis Greke. Un ketu bera vetem nje Ngjashmeri te vogel mes Hadesit te Mitologjis Greke dhe Luciferit te Feve Monoteiste nga ana Kembengulese e Krye'neqe dhe gjithmon ne kundershtim direkt apo indirekt karshi Zotrave te tyre .
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

215


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Ariu prej 30.12.13 11:16

Tanki shkruajti: E Vlersoj qellimin tuaj pozitiv qe mundoheni te me Spjegoni rreth biografis se Perendive me Kryesore Greke. Por Fat'Miresisht kam mjaft njohuri per to pasi qe ne Shtepin time Mbizoteroj ATLASIN e Mitologjis Greke. Un ketu bera vetem nje Ngjashmeri te vogel mes Hadesit te Mitologjis Greke dhe Luciferit te Feve Monoteiste nga ana Kembengulese e Krye'neqe dhe gjithmon ne kundershtim direkt apo indirekt karshi Zotrave te tyre .

Aha.Atehere ne rregull.
Nuk mendoj se Hades eshte i njejte me Luciferin edhe pse ne disa aspekte ngjasojne.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Trigon prej 30.12.13 13:09

Dreqėrit rrinė tek dreqėrit
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.346


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Athina, djepi i demoneve!

Mesazh  Tanki prej 30.12.13 18:08

Ariu shkruajti:
Tanki shkruajti: E Vlersoj qellimin tuaj pozitiv qe mundoheni te me Spjegoni rreth biografis se Perendive me Kryesore Greke. Por Fat'Miresisht kam mjaft njohuri per to pasi qe ne Shtepin time Mbizoteroj ATLASIN e Mitologjis Greke. Un ketu bera vetem nje Ngjashmeri te vogel mes Hadesit te Mitologjis Greke dhe Luciferit te Feve Monoteiste nga ana Kembengulese e Krye'neqe dhe gjithmon ne kundershtim direkt apo indirekt karshi Zotrave te tyre .

Aha.Atehere ne rregull.
Nuk mendoj se Hades eshte i njejte me Luciferin edhe pse ne disa aspekte ngjasojne.
Nuk thash se jan te njejt por ngjajn shum per nga Karakteri dhe ngapak nga Biografia e tyre gjithmon kunder te mires dhe rregullave te Perendise .
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

215


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi