Zoti nuk ekziston!

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 20.12.13 16:54

avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Nekos prej 20.12.13 17:23

Po por ka disa aspekte qe ne nuk i dim ende per te marr kesi hovi ne pergjigjeje qe edhe pse smunde te demantohen prap se prap as nuk mund te vertetohen.

avatar
Nekos

Pak dritė pėr sytė tonė nė errėsirė.

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Anon prej 20.12.13 18:21

Fati nuk ekziston dhe duke e ditur qe fati nuk eshte BING BANGU nuk mund te kete shperthyer kuturu!
Ekzistojn LIGJE,LIGJET UNIVERSALE,koha jashte japsires diellore ndryshon ne permasa me te medha,andaj koha nuk eshte e njejte per gjithe universin!
Ky qe ka dhene kete deklarate eshte injorant tipik ose i zemeruar nga gjendja e tij fizike dhe per kete shkak nuk beson ne shkakun dhe pasojen.
Andaj,nese pohojm se fati nuk ekziston ne te kunderten do ekzistojn mjeshtri ,qe ka krijuar gjithe kete qe ne shohim e pjesen tjeter qe nuk e shohim dot.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 20.12.13 21:49

eshte e vertet qe koha nuk eshte e njejt ne gjith universin ndryshon diku eshte me e zgjatur diku me e shkurter, por ktu flitet para krijimit te tij para shperthimit jo pas Benxhamin
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Arsenic prej 20.12.13 22:07

Zotin nuk e njeh dhe ndjen Arsyeja por Zemra.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zoti ekziston

Mesazh  Elsavrana prej 21.12.13 2:55

E c'mund te presesh nga nje i shtremberuar ne karrige dhe qe nuk ka as aftesine t'i degjosh zerin.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 11:41

elsavrana ti nuk paske respekt per vete ..ti vije turp per fjalet qe thua neser mund te jesh ti ne ket gjendje ,ky esht nje nder shkectaret me te medhenj ne bot turp per ty..koha nuk egzistonte qe ZOTI TA krijonte universin shum e kuptushme.,eshte qeshtja jote qe beson ne erresir !
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  number3 prej 21.12.13 13:29

ti nuk ke baz per mos egzistencen e TIJ crash
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 13:31

lyrandro masi sjena na ,sqaroje ti ket qeshtje??
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 13:59

nuk jam kunder kesaj shpresoj te jesh ..por nga pergjigja jote dukesh shum brapa nuk ishte pytja ime kjo ..TI SQENKE ASKUND I NDERUAR
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 14:09

problemi esht se ti nuk ke me qfar te ma mushesh mendjen gjitha tmirat
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  number3 prej 21.12.13 14:10

ZOTI egziston dhe per kete po te them shko gjej dhe lexo historin e SHNA NDOUT APO LEXO PER PASTOR NICK VUJICIC
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 14:12

asnje dokument nuk mund ta vertetoj egzistencen e Zotit
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 21.12.13 14:58

Sa injorant shoh ketu se pari dikush ktu qe e paska ofenduar kte shkenctar duhet te vij turp sepse aj gjendet nje nje karrike i paralizuar dhe ka ende vullnetin e tij qe ta exploroj universin dhe te e qoj perpara njerzimin duhet te kemi respekt te madh per ate, dhe aj qe thot mua mu duk shum e kuptueshme sepse para fillimit nuk ka ekzistuar koha e si mundi nje superior ta krijonte shperthmin e madh deri sa nuk kishte koh, mbase ju dini me mir se ai pse ju nuk gjendeni ne vendin e tij aty te jeni shkenctaret me te medhenj ne bot
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 21.12.13 15:01

number3 shkruajti:ti nuk ke baz per mos egzistencen e TIJ crash
https://www.youtube.com/watch?v=B7vSYnj48dE te suxheroj ta shikosh kte dhe ta shohesh ne qfar zota beson ti ku n'fakt te ti nuk gjindet asnje fakt per ekzistencen e tij
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 16:42

crash kam then se Zoti nuk ka pas kohe me kriju universin (jo e ka kriju)superiori siq thua ti  nuk ka krijuar azgje thjesht gjdo gje  esht krijuar rastesisht pa nevojen e askujt qe te krijonte .
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 21.12.13 16:52

ijj shkruajti:crash kam then se Zoti nuk ka pas kohe me kriju universin (jo e ka kriju)superiori siq thua ti  nuk ka krijuar azgje thjesht gjdo gje  esht krijuar rastesisht pa nevojen e askujt qe te krijonte .
isha dakort me ty, por aj shkrimi vlente per disa tjer qe nuk e pranonin realitetin
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 21.12.13 16:55

ne rregull por keta njerz te tjer jan verbuar nga frika qe kan ndaj zotit qe besojn thjesht nuk duan te shohin pertej erresires qe besojn
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Anon prej 21.12.13 22:13

Crash ; sipas mendimit tim,koha eshte e nevojshme vetem per nje send qe duhet ti skadoj afati!
Koha ekziston brenda per brenda universit ndersa jashte saj ekziston vetem GJITHESIA ... thene me ndryshe , NUK KA ASGJE JASHTE GJITHESIS,AI MJAFTOHET NGA VETJA.
Ajo qe ne jemi dhe ajo qe ekziston ne univers,nuk eshte asgje vetem se nje MENDIM I GJITHESIS (ZOTIT),prandaj nga bing bangu filloj KOHA.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  edmond dema prej 21.12.13 22:16

askush prej ketij forumi nuk munet me deshmu se zotin nuk ekziston secili le tA SHE FEN E VET sepse ndokush mund ta nderroj ven per asgje far si thoni ta mbyllim kete debat jeni me mendimin tim si thoni
avatar
edmond dema

paraja nuk eshte ajo qe e udheheq njeriun po deshira per pasurin me te madhe qe ja ka dhene allahu familja dhe miqsia LA-ILAHE-IL'ALLAH

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 22.12.13 14:18

Benxhamin. shkruajti:Crash ; sipas mendimit tim,koha eshte e nevojshme vetem per nje send qe duhet ti skadoj afati!
Koha ekziston brenda per brenda universit ndersa jashte saj ekziston vetem GJITHESIA ... thene me ndryshe , NUK KA ASGJE JASHTE GJITHESIS,AI MJAFTOHET NGA VETJA.
Ajo qe ne jemi dhe ajo qe ekziston ne univers,nuk eshte asgje vetem se nje MENDIM I GJITHESIS (ZOTIT),prandaj nga bing bangu filloj KOHA.
asaj mund ti themi krijimi nga asgjeja
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  number3 prej 23.12.13 8:06

Crash shkruajti:
number3 shkruajti:ti nuk ke baz per mos egzistencen e TIJ crash
https://www.youtube.com/watch?v=B7vSYnj48dE te suxheroj ta shikosh kte dhe ta shohesh ne qfar zota beson ti ku n'fakt te ti nuk gjindet asnje fakt per ekzistencen e tij
un ti dhash personat ku te kerkosh dhe nese do 1 prov lutu dhe do gjesh zgjidhje duke pranuar JEZU KRISHTIN SI ZOTIN E SHPETIMTARIN TEND PERSONAL DHE NUK KAM PSE TE OFENDOJ TJERET SE ZOTI IM ME THOT DUAJI ARMIKUN NUK ESHT SI ZOTAT E TJER TIRAN E EGOIST
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  55 prej 26.12.13 9:46

Ho ho ho...JEZU KRISHTI TE DO SHUM HA HA HA...Gjithcka qe ben njeriu e ben per te adhuruar vetveten dhe askend tjeter. Une per veten time me pare kam qene I Krishter e pranoj dhe ska me torturuse se kjo fe, te Krishteret jane frikacak, tremben edhe nga vete hija e tyre. Keta te krishteret kane zevendesuar Zotat e lashte me Perendit hebreje dhe zotat e lashte i quajten Demona, gjithsesi biznesi i tyre per mua tashi qe te gjithe zotat jane te vdekur dhe nuk i therras me as emrin si ze me me goj. Jezu Krishti vdiq, Buda po ashtu vdiq dhe ska mbetur me vecse keto varreza qe ne i quajme kisha apo cado tjeter ku keta njerez perpiqen ti ngjallin-Cdo gje pra vdes. Lutuni se me shume do te beheni te fiksuar pas ketyre fantazmave.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  number3 prej 27.12.13 11:36

Little Professor shkruajti:Ho ho ho...JEZU KRISHTI TE DO SHUM HA HA HA...Gjithcka qe ben njeriu e ben per te adhuruar vetveten dhe askend tjeter. Une per veten time me pare kam qene I Krishter e pranoj dhe ska me torturuse se kjo fe, te Krishteret jane frikacak, tremben edhe nga vete hija e tyre. Keta te krishteret kane zevendesuar Zotat e lashte me Perendit hebreje dhe zotat e lashte i quajten Demona, gjithsesi biznesi i tyre per mua tashi qe te gjithe zotat jane te vdekur dhe nuk i therras me as emrin si ze me me goj. Jezu Krishti vdiq, Buda po ashtu vdiq dhe ska mbetur me vecse keto varreza qe ne i quajme kisha apo cado tjeter ku keta njerez perpiqen ti ngjallin-Cdo gje pra vdes. Lutuni se me shume do te beheni te fiksuar pas ketyre fantazmave.
i nderuar ZOTI IM nuk esht si zotat e tjer dhe nese thua ti kemi frik po pse ne bibel si i krisher qe ke qen thuhet beju tjerve ate qe tjeret duan te bejn per ty..nuk kemi pse te kemi frik nga asgje se ver8a na ben te lire dhe per kete si thua jeni te dobet ne jemi te dobet por kur jemi te dobet ateher jemi te fort..dhe nese JEZUSI KA VDEKUR POR FOSILETE E KOCKAT E TIJ JAN KUND?? dhe persa i perket qe thua se krishterimi esht mitologji shih ket https://www.youtube.com/watch?v=sePEkB4KQos eja tek kisha jon dhe tregoj sa mrekulli ka ber ZOTI IM vtm eja me fakte e gjitha o besimpak
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 27.12.13 13:51

te gjitha fet jan mitologji n.3
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  55 prej 27.12.13 14:18

O Protestant qe thua se ke qene Satanist qe sdi asgje per okultizmin, por qe sje dhe ske per te qene kurre, ti je thjesht nje milingon e krishter qe vjen dhe do te besh fole ketu. Shikoje pak kete per zotin tend,

Ligji i Perterire 32>39-41"Pranojeni se une, vetem une jam Zoyi juaj, une vetem e vetem une jam Perendi dhe pervec meje nuk ka asnje Perendi tjeter! Une shkaktoj plage dhe i sheroj, une vras dhe kthej ne jete. Prej dores sime askush nuk mund te shpetoje apo te ngre doren per tu betuar dhe po them> "Per tua provuar se une jam i gjalle dhe i perjetshem, do ta derdh tere zemerimin tim te tmerrshem mbi te gjithe ata qe me urrejne dhe armiqesohen me mua! Tani po mpreh shpaten time te hakmarrjes, pastaj do te godas dhe do te ve drejtesi . Shigjetat e mia do ti deh me gjakun e kundershtareve te vdekur dhe te roberuar, shpata ime do te haje perreth pa u ngopur , le ti caje me dysh kokat e armiqeve te mi!

Ja se cfare eshte zoti yt, te takon ty te vendosesh! Ja pse per fene jane vrare me shume njerez se te dy lufterat boterore te mara se bashku. Sepse Zoti yt eshte gjakatar-po ty te kane bere lavazho trurit dhe se shikon do te.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  number3 prej 27.12.13 15:56

AJO PJES KALIDHJE PER LAVDIN E ZOTIT QE I BEN VETES PER TREEGUAR SE UN JAM E VER8A DHE ASKUSH TJETER DHE QE PER MUA ESHT GJITHCKA E MUNDSHME DHE AJO E FUNDIT KA LIDHJE PER GJYKIMIN E TIJ SEPSE AI MUND TE GJYKOJ ASKUSH TJETER ateher ka qen kohet ndryshe me keto tjerat pasi dhjata vjeter esht kalimtare sic ishte per ligjin e moisiut koke per kok e dhem e perdhemb por JEZUSI ERDH JO PER DENIM POR PER DASHURI SHIH TEK MATEO 5:43-48........DHE SATANIST PAVARSISHT QE TI APO NOJ TJETER KETU SME BESON ........... GJITHSESI UROJ PAQE DHE BEKIME
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  nikolin vasia prej 27.12.13 18:16

Eshte per te te ardhur keq ...Ju Jo besimtare .....do gjykoheni...per atezmin tuaj....ZOTIN NDJEJE SEPSE SDO TA SHOHESH KURRE PA ARDHUR MOMENTI>>>SHIKO RRETH TEJE CFARE SHEH??
avatar
nikolin vasia

citim

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 27.12.13 18:52

nikolin vasia shkruajti:Eshte per te te ardhur keq ...Ju Jo besimtare .....do gjykoheni...per atezmin tuaj....ZOTIN NDJEJE SEPSE SDO TA SHOHESH KURRE PA ARDHUR MOMENTI>>>SHIKO RRETH TEJE CFARE SHEH??
shoh natyren qe eshte krijuar sipas kushtit kohes dhe pershtatjes dhe jo sipas nje urdhri te caktuar
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Anon prej 28.12.13 0:09

Crash; ti ke nje vizion te sokratit dhe te zarathustres! Ne njefare menyre mund te them qe ke nje paganizem per tu admiruar.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  55 prej 28.12.13 9:41

Ligji i perterire eshte 32>39-41 eshte nje definicion ne te se cfare eshte zoti dhe nje pjes e asaj se cfare eshte zoti, dhe perderisa ne nuk behemi si ai, gjithmone do te na urreje, prandaj ne nuk do ta kapim kurre qiellin me dore dhe te ndertojme ate qe nisem ne fillim se ky perendia hebre*cifutet me sakte* na ka ndare qe te mos meremi vesh menjeri tjetrin.

Keta te krishteret se dine mire se shpetimi arrihet me vepra dhe jo me besim, arrihet me kontribut social dhe jo duke i zhgenjyer njerezit me iluzionin e miresjelljes, humanitarizmit dhe te empatis. Shpresoj qe njerezimi dhe jo zoti tju denoj per te gjtha ato te keqija qe i keni shkaktuar, te gjitha ato mizeri dhe erresir spirituale. Fundi do tju vije se shpejti.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Agamemndon prej 28.12.13 15:30

Sejcili ka gjetur vehten ne kete ambjent te mrekullushem per gjallesat e ketij planeti.C'ju duhet juve te diskutoni ne se ka a po jo zot,ne se je ateist apo besimtar,ne se me ka krijuar natyra apo zoti.Kush nga ju ka fituar tituj per studimin e ketyre temave..? Kush nga ju ka arritur ti japi shpiegime te gjitha ketyre fenomeneve..? Pse dikush ketu merr atributet e shkences dhe dikush atributet e teollogut..?

Dhe ja, po diskutoni, po cfare te reje po na sillni..? A e keni vene re qe pas cdo diskutimi per te bindur tjetrin ne 'vertetesine'e analizes tuaj,ka pasur vetem keqkuptime,sharje e percarje te shqiptarve.?Une nuk jam per ate qe ujrat nuk duhen turbulluar,por nuk jam kurre me ate qe turbullira te mbeshtjelle memorjen e sejcilit dhe si pasoje te kemi ato qendrime qe historikisht njerzimi ka percjelle dhe dihen se kush kane qene rezultatet perfundimtare..?

Ketu ka tema te kesaj natyre, Evolucioni apo Krijimi etj,qe ne thelb jane te se njenjtes natyre me temen ne fjale.Dhe mbas shume 'shpikjeve 'personale te gjithe kane qendruar ne instikamin e tyre,pa bere asgje me shume se nje vrime ne uje.Jeta vazhdon e rrjedh ne hulline e saj sipas rregullave te saja.

Kur njerzimi te arrije te zbertheje se kush e ve ne levizje gjithe kete mrekulli,jemi te detyruar te jetojme me te mirat e te keqijat e ketij rregulli,disa e duan ta jetojne me zotin ne shpirt e zemer,plotesisht dakord,disa e duan ta jetojne si pjese e gjalle e natyralizuar e kesaj mrekullie si ateist,plotesisht dakord,disa e duan edhe zotin ne shpirt por te jene edhe si pjese e natyralizuar e planetit,eshte e drejta e tyre.Sejcili ka te drejten e tij.Dhe kjo eshte e bukura e kesaj mrekullie,jetojme me antipodin e vet,me te kunderten tone.Kjo eshte e vertetea relative,prandaj jetojeni sipas menyres tuaj,dhe sejcili mban pergjegjsite e veta perpara natyres ose zotit.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZOTI ekziston 100%

Mesazh  IndigoStar prej 28.12.13 16:26

Mjafton nje Lexim me qetesi te Kur'anit Fisnik ...edhe do flasim perseri ......
( nje pyetje e thjesht kush e krijoje kete bote perfekte ? ) apo mos e krijuat ju bashke me ata qe thone qe ZOTI nuk ekzistion .. nejse ... nese se Besoni Veten tuaj paci ne Qafe
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 28.12.13 16:31

Agamemndon shkruajti:Sejcili ka gjetur vehten ne kete ambjent te mrekullushem per gjallesat e ketij planeti.C'ju duhet juve te diskutoni ne se ka a po jo zot,ne se je ateist apo besimtar,ne se me ka krijuar natyra apo zoti.Kush nga ju ka fituar tituj per studimin e ketyre temave..? Kush nga ju ka arritur ti japi shpiegime te gjitha ketyre fenomeneve..? Pse dikush ketu merr atributet e shkences dhe dikush atributet e teollogut..?

Dhe ja, po diskutoni, po cfare te reje po na sillni..? A e keni vene re qe pas cdo diskutimi per te bindur tjetrin ne 'vertetesine'e analizes tuaj,ka pasur vetem keqkuptime,sharje e percarje te shqiptarve.?Une nuk jam per ate qe ujrat nuk duhen turbulluar,por nuk jam kurre me ate qe turbullira te mbeshtjelle memorjen e sejcilit dhe si pasoje te kemi ato qendrime qe historikisht njerzimi ka percjelle dhe dihen se kush kane qene rezultatet perfundimtare..?

Ketu ka tema te kesaj natyre, Evolucioni apo Krijimi etj,qe ne thelb jane te se njenjtes natyre me temen ne fjale.Dhe mbas shume 'shpikjeve 'personale te gjithe kane qendruar ne instikamin e tyre,pa bere asgje me shume se nje vrime ne uje.Jeta vazhdon e rrjedh ne hulline  e saj sipas rregullave te saja.

Kur njerzimi te arrije te zbertheje se kush e ve ne levizje gjithe kete mrekulli,jemi te detyruar te jetojme me te mirat e te keqijat e ketij rregulli,disa e duan ta jetojne me zotin ne shpirt e zemer,plotesisht dakord,disa e duan ta jetojne si pjese e gjalle e natyralizuar e kesaj mrekullie si ateist,plotesisht dakord,disa e duan edhe zotin ne shpirt por te jene edhe si pjese e natyralizuar e planetit,eshte e drejta e tyre.Sejcili ka te drejten e tij.Dhe kjo eshte e bukura e kesaj mrekullie,jetojme me antipodin e vet,me te kunderten tone.Kjo eshte e vertetea relative,prandaj jetojeni sipas menyres tuaj,dhe sejcili mban pergjegjsite e veta perpara natyres ose zotit.
Pajtohem ktu me ty, por nje gje them se 99% e njerzve e kan mendjen e kufizuar dhe ne te verteten nuk mund ta ndryshojm me ndjenjat e tona si e ndjejm a ka zot apo nuk ka e verteta mbetet e vertet eshte absolute, e nese shumica e kerkon ate, ne duhet ta kemi mendjen e hapur, ashtu do arrijm ta kuptojm me leht formulen e ksaj gjithesie
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Muneer prej 28.12.13 16:35

Sipas mendimit tim ka 7 zota. Dhe secili nga to identifikohet me ngjyrėn e tij te veēantė.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Agamemndon prej 28.12.13 17:46

Crash shkruajti:Pajtohem ktu me ty, por nje gje them se 99% e njerzve e kan mendjen e kufizuar dhe ne te verteten nuk mund ta ndryshojm me ndjenjat e tona si e ndjejm a ka zot apo nuk ka e verteta mbetet e vertet eshte absolute, e nese shumica e kerkon ate, ne duhet ta kemi mendjen e hapur, ashtu do arrijm ta kuptojm me leht formulen e ksaj gjithesie


Crash Asgje nuk kuptova nga ato qe shkruani,Pak me qarte miku im.Kush eshte e verteta absolute,ka apo nuk ka zot..?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Agamemndon prej 28.12.13 18:02

ThePirust99 shkruajti:Mjafton nje Lexim me qetesi te Kur'anit Fisnik ...edhe do flasim perseri ......
( nje pyetje e thjesht kush e krijoje kete bote perfekte ? ) apo mos e krijuat ju bashke me ata qe thone qe ZOTI nuk ekzistion .. nejse ... nese se Besoni Veten tuaj paci ne Qafe

Eshte e drejta juaj ti bindeni urdherave te shpirtit tuaj dhe askush nuk te gjykon per kete fakt,une nuk jam dakord me ty kur ju i vini autorsine krijimit.Ja, une po te them qe nuk eshte ashtu sic thote Kurani,por eshte sic pretendon shkenca.Edheeeeeeee cfare rregulluam dhe ke bindem per keto dy kundershti tonat..?Askend.. Ti vazhdon te harxhosh vajin e kandilit tend dhe une te djeg qirinj ne erresiren e nates,dhe asnjeri NGA NE nuk ju nenshtrua arsyetimeve te ndersjellta.Si perfudim jemi ne piken 0,atje ku e ka filluar njerzimi arsyetimin e ketij fenomeni.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  IndigoStar prej 28.12.13 18:28

Mjafton te lexohet .... une Po mbaroj Bachelorin per Shkenca Kompjuterike .... pra po merem gati cdo minute me Zhivllimin e teknologjise dhe shkences .... por prap .. them me te medha ZOTI EKZISTON .. AI ESHTE NJE DHE I VETEM ... MJER ATA/ATO QE NUK BESOJNE ... kaq ( Kalofsh mire )

Agamemndon shkruajti:

Eshte e drejta juaj ti bindeni urdherave te shpirtit tuaj dhe askush nuk te gjykon per kete fakt,une nuk jam dakord me ty kur ju i vini autorsine krijimit.Ja, une po te them qe nuk eshte ashtu sic thote Kurani,por eshte sic pretendon shkenca.Edheeeeeeee cfare rregulluam dhe ke bindem per keto dy kundershti tonat..?Askend.. Ti vazhdon te harxhosh vajin e kandilit tend dhe une te djeg qirinj ne erresiren e nates,dhe asnjeri NGA NE nuk ju nenshtrua arsyetimeve te ndersjellta.Si perfudim jemi ne piken 0,atje ku e ka filluar njerzimi arsyetimin e ketij fenomeni.
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Agamemndon prej 28.12.13 18:45

ThePirust99 shkruajti:Mjafton te lexohet .... une Po mbaroj Bachelorin per Shkenca Kompjuterike .... pra po merem gati cdo minute me Zhivllimin e teknologjise dhe shkences .... por prap .. them me te medha ZOTI EKZISTON .. AI ESHTE NJE DHE I VETEM ... MJER ATA/ATO QE NUK BESOJNE ... kaq ( Kalofsh mire )

 

Me ke e kishte ti i Bachelorit,me ateistin apo me besimtarin..? E kush po ta thote kunderten e asaj qe ti ke bindjen..?Askush.Vazhdo kryej detyren por jo me ze shume te larte,mbasi dhe te tjeret qe kane bindje te kunderta me ju po ta ngrene zerin keshtu si ty,atehere kush ka te drejte..? Une,ti,ai,ajo,ata dhe ato grupe shoqerore qe jane formuar ne shkolla te ndryshme te jetes...pra te gjithe kane te drejte.E drejta eshte nje e vertete relative,per aq kohe se ekziston njeriu fizikisht..
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Crash prej 28.12.13 20:30

Agamemndon shkruajti:


Crash Asgje nuk kuptova nga ato qe shkruani,Pak me qarte miku im.Kush eshte e verteta absolute,ka apo nuk ka zot..?
shiko Stephen Hawking nuk them se e ka dhen nje fakt por e ka dhen nje teori nder me te saktat dhe un e besoj at teori, edhe them se e verteta gjindet duke hulumtuar duke i studiuar  dhe jo duke e ndje sepse me ndjenja sun e ndryshon e verteta mbetet e vertet qfaredo qe eshte ajo tani a me kupton
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  number3 prej 28.12.13 20:35

Little Professor shkruajti:Ligji i perterire eshte 32>39-41 eshte nje definicion ne te se cfare eshte zoti dhe nje pjes e asaj se cfare eshte zoti, dhe perderisa ne nuk behemi si ai, gjithmone do te na urreje, prandaj ne nuk do ta kapim kurre qiellin me dore dhe te ndertojme ate qe nisem ne fillim se ky perendia hebre*cifutet me sakte* na ka ndare qe te mos meremi vesh menjeri tjetrin.

Keta te krishteret se dine mire se shpetimi arrihet me vepra dhe jo me besim, arrihet me kontribut social dhe jo duke i zhgenjyer njerezit me iluzionin e miresjelljes, humanitarizmit dhe te empatis. Shpresoj qe njerezimi dhe jo zoti tju denoj per te gjtha ato te keqija qe i keni shkaktuar, te gjitha ato mizeri dhe erresir spirituale. Fundi do tju vije se shpejti.
un te thash por esht tjeter qe djalli don te krijoji percarje lum dhe i shejt esht ai qe rri deri ne fund
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  IndigoStar prej 28.12.13 22:26

Agamemndon shkruajti:

Me ke e kishte ti i Bachelorit,me ateistin apo me besimtarin..? E kush po ta thote kunderten e asaj qe ti ke bindjen..?Askush.Vazhdo kryej detyren por jo me ze shume te larte,mbasi dhe te tjeret qe kane bindje te kunderta me ju po ta ngrene zerin keshtu si ty,atehere kush ka te drejte..? Une,ti,ai,ajo,ata dhe ato grupe shoqerore qe jane formuar ne shkolla te ndryshme te jetes...pra te gjithe kane te drejte.E drejta eshte nje e vertete relative,per aq kohe se ekziston njeriu fizikisht..

lale une e ngre Zonin sa here te dua dhe sa here mendoj qe duhet ....kush te degjoje mire kush te mos te degjoje sma ndjen fare ...
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Agamemndon prej 29.12.13 9:02

ThePirust99 shkruajti:

lale une e ngre Zonin sa here te dua dhe sa here mendoj qe duhet ....kush te degjoje mire kush te mos te degjoje sma ndjen fare ...

Sinqerisht po e them se ne kete forum  nuk paska njeri qe te kuptoi,sidomos ata qe pretendojne se po mbarojne universitete.Te reflektosh kulture e durim,ketu qenka e pamundur.O "ThePirust99" lexoi mire rreshtat qe kam shkruar,eshte nje kerkese per qetesi dhe jo urdher per ty.Po c'te besh ..?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  IndigoStar prej 29.12.13 14:42

Agamemndon shkruajti:

Sinqerisht po e them se ne kete forum  nuk paska njeri qe te kuptoi,sidomos ata qe pretendojne se po mbarojne universitete.Te reflektosh kulture e durim,ketu qenka e pamundur.O "ThePirust99" lexoi mire rreshtat qe kam shkruar,eshte nje kerkese per qetesi dhe jo urdher per ty.Po c'te besh ..?
Duhet te gjesh menyren e duhur te te  kuptojne ju tu vihesh kunder ne cdo aspekt ... lale !!!
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  ijj prej 29.12.13 14:58

o njerz zoti esht pjell e imagjinatess e njerzeve ne e krijuam at .
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  IndigoStar prej 29.12.13 16:04

ijj shkruajti:o njerz zoti esht pjell e imagjinatess e njerzeve ne e krijuam at .

Po ti Pjelle e kujt je lale ?
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Agamemndon prej 29.12.13 16:44

ThePirust99 shkruajti:Duhet te gjesh menyren e duhur te te  kuptojne ju tu vihesh kunder ne cdo aspekt ... lale !!!

O lale.o lale ,o lale... lexoi mire ato qe shkruaj,lexoi pa emocione dhe do kuptosh qe nuk ka asnje kundervenie ndaj askujt,perkundrazi ka nje ton krejtesisht miqsore,perkedheles per te gjithe antaret me bindje te ndryshme dhe se fundi bej thirrje qe debati nuk duhet te behet premis per percarje kombetare.Jemi shqiptar,pastaj vijne bindjet personale.Me kuptove o lale...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  IndigoStar prej 29.12.13 17:10

Agamemndon shkruajti:

O lale.o lale ,o lale... lexoi mire ato qe shkruaj,lexoi pa emocione dhe do kuptosh qe nuk ka asnje kundervenie ndaj askujt,perkundrazi ka nje ton krejtesisht miqsore,perkedheles per te gjithe antaret me bindje te ndryshme dhe se fundi bej thirrje qe debati nuk duhet te behet premis per percarje kombetare.Jemi shqiptar,pastaj vijne bindjet personale.Me kuptove o lale...
O Skifter .... Nje Rob Tamam Per Fe & Atdhe je Jeten ... te njejten gje bera dhe une te fola tamam paster dhe me kulture .... varet si e lexon fjaline dhe cfare intonacioni i jep asaj ...
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Flavius prej 29.12.13 17:44

Zoti eshte nje Prezence, dhe jo nje ekzistence.
Zoti nuk ekziston si nje qenie, dhe as si nje ideal, por si nje burim dhe mbarim.
Pikerisht brenda tij ndodh levizja e perkohshme qe na ben te jemi, por ai na lejon per te vendosur vete ne menyre qe te marrin vendin e tij ne perjetesi.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  IndigoStar prej 29.12.13 17:50

Flavius shkruajti:Zoti eshte nje Prezence, dhe jo nje ekzistence.
Zoti nuk ekziston si nje qenie, dhe as si nje ideal, por si nje burim dhe mbarim.
Pikerisht brenda tij ndodh levizja e perkohshme qe na ben te jemi, por ai na lejon per te vendosur vete ne menyre qe te marrin vendin e tij ne perjetesi.
Do vije koha kur do e shohesh qe je Gabim ZOTI Ekziston por ne jemi Status me i ulur se te tjeret per te pare ATE ,,,,, Vetem Engjejt Mund ta SHohin me sakamlexuar 
asVete Xhindet Se Shohin Dot.... Xhindet na shohinne ,...Ne si shohim Xhindet 
...Cdogje ka lidhjeme Gradat .....
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti nuk ekziston!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi