APARATI KIRLIAN

Shko poshtė

APARATI KIRLIAN

Mesazh  Devi prej 19.12.13 7:28

APARATI  KIRLIAN

Semion Davinoviē Kirlian dhe Valentina Krisafovna Kirlian, nga Krasodari i Rusisė, janė personat qė zbuluan mėnyrėn e fotografimit tė Aurės, njė metode domethėnė, stampimit tė saj nė film, duke filluar qė nga Aura e sendeve, bimėve e deri dhe tek njerėzit. Parapsikologėt kėtė e quajtėn Bioenergji. Ai ishte mekanik dhe e shoqja ishte mėsuese, por qė shėrbente si ndihmės i tij. Ishin gjithmonė shumė tė dhėnė tek eksperimentet e tyre. Dhe kjo duket pasi, Valentina vdiq nga shėmbja e sistemit tė saj nervor, si arsye e njė kohe tė gjatė nėnshtrimi nė rryma me volt tė lartė.

Pas vdekjes sė sė shoqes, Kirliani,  filloi tė besonte nė jetėn pas vdekjes. Kėtė e kuptoi atėherė kur, pas vėzhgimesh tė gjata, tė ndriēimit tė njė bime qė po thahej. Ishte i bindur se bioenergjia qė krijon Aurat e qėnieve embrione, nuk humbet kurrė. Pra Shpirti ishte i Pavdekshėm.

Kirliani filloi si njė mjeshtėr lokal, njė riparues i vetėmėsuar me njė prekje magjike. Pavarėsisht se kishte mbaruar vetėm katėr klasė shkollė, riparonte gjithēka dhe ato qė nuk i njihte i imagjinonte. Kėshtu, kur u ndėrtua njė spital i ri, nė qytetin e tij, dhe aparatet nuk funksiononin, ishte Kirliani ai i cili shkonte dhe i riparonte. Aftėsia e tij u pėrhap dhe kėshtu u bė ndėrtuesi periodik i ēdo instituti mjekėsor tė atij qyteti. Pas shumė vitesh, dhe pasi u stabilizua nė punėn e tij, u martua.

Njė pasdite, ndėrsa po riparonte njė motor tė frekuencave tė larta, tė njė aparati elektrik qė bėnte masazh, rastėsisht e godet njė rrymė elektrike. Nuk i dhėmbi, por pa fishekzjarre tė bukura dhe mendoi se kėto fishekzjarre meritonin tė regjistroheshin. Por, si do tė mund ti fotografonte? Duhej tė ishte njė errėsire absolute, pllaka xhami dhe tė bindej objekti qė duhej tė regjistrohej, tė bindej qė tė qėndronte mbi pllakėn. Dhe sigurisht, objekti fillestar do tė ishte ai. Atė qė pa nga fotografia qė nxori ishin kockat e dorė dhe njė auėr misterioze qė rrethonte gishtat e tij.

Kėrkimet e tij do tė fillonin sistematikisht nė vitin 1940, dhe Kirlian kuptoi se dhe bimėt shprehnin tė njėjtėn Auėr. Nuk dihej se ēfare ishte, por ndjente sikur po preknin jetėn. Kėshtu filluan tė shqyrtonin ēifte gjethesh. Nė njė rast njėra nga gjethet, dha elemente tė tjera, pavarėsisht se dinin se , gjethet qė vinin nga e njėjta degė jepnin tė njėjtat rezultate. Atėherė zbuluan  se njėra gjethe ishte nėnshtruar nga disa mikro-organizmė. Kėshtu, u lind dhe shkalla e dytė e kėrkimit tė tyre, diagnoza. Atėherė pėr fat tė keq, shpėrtheu lufta dhe kėrkimet u ndaluan, pėr tė rifilluar pas pesė vjetėsh. Vetėm nė vitin 1948 Kirlianėt, arritėn tė ndėrtonin njė model tė aparaturės sė tyre , e cila u dėrgua nė Moskė pėr tu aprovuar.

Duke bėrė njė kthesė, kundrejt filmit me ngjyrė, qė solli shumė mundėsi, ndryshuan proēedurėn e vėzhgimin nėn teleskop, figura mbi sipėrfaqen e ndriēuar tė llampave qė u zėvėndėsuan me proēedura tė padukshme. Gjithė kėto vite pėrvojė, i shėndėrruan nė shkencėtarė dhe shpikės tė njė shkalle superiore. Por kjo nuk do tė thotė se fituan famė dhe pasuri. Sepse nė atė kohė ekzistonin dhe njerėz tė tjerė qė bėnin zbulime tė ngjashme. Kėshtu u njohėn zyrtarisht nga shumė pėrfaqėsues zyrtarė tė shkencave vetėm nė vitin 1960.

Nė pėrgjithėsi ishin njerėz me njė dedikim  tė madh, me shpirt luftarak dhe me besim nė  rėndėsinė e zbulimit tė tyre. Mė konkretisht, Semioni ishte njė njeri i thjeshtė dhe mjaft i turpshėm, por me njė dinjitet tė qetė nė sjelljen e tij. Jipte tė kuptohej se ishte njeriu i vogėl i cili pėrpiqet tė shpėtojė botėn. Ishte njė njeri krenar, por jo njė njeri qė i pėlqente tė ekspozohej, pėr bėmat e tij. Ndjente se nuk ishte ai i rėndėsishėm, por ishin arritjet e tij. Ishte njė shkencėtar, mekanik, njė shpikės i mrekullueshėm.

Mė vonė, u aprovua njė hetim i pėrgjithshėm i fenomenit  dhe tė zbatimeve tė tij praktike. Ajo qė ishte mė e ēuditshmja ishte se sipas gjėndjes natyrale tė organizmit, madhėsia dhe shkėlqimi ndriēues kanė prirje pėr t’u ndryshuar. Lėkura e njeriut kur fotografohet me filmin me ngjyra, zbulon se pjesėt e ndryshme dallohen nga ngjyra tė ndryshme. Gjithashtu, ndjenja sikur frika dhe dhimbja, provokojnė njė ndryshim tė menjėhershėm tė ngjyrės.

Aparati Kirlian u pėrdor nė njė mėnyrė tė gjėrė nga shumė sektore, si pėr shembull nė teknologjinė kozmike, gjeologjinė, metalourgjinė, nė kontrollin e sigurisė sė ēdo industrie. Gjithashtu , u provua dhe nė ēeshtje gjyqėsore pėr kontrollin e armėve vdekjeprurėse. Gjithashtu u pėrdor dhe nė terapinė e njerėzve alkolikė dhe narkomanė. Aparati Kirlian mund tė tregojė dhe nėse njė person ėshtė i dashuruar me njė person tjetėr apo jo.

Njė ndihmė tė madhe ka dhėnė ky aparat dhe nė mjeksi pėr diagnozėn dhe parandalimin e sėmundjeve. Qelizat qė janė pushtuar nga kanceri, dallohen nga ngjyrat e turbullta qė nxjerrin nė fotografi. Me kėtė mėnyrė mund tė zbulohet  se cilėt njerėz ndodhen nė njė nivel fillestar tė sėmundjes, dhe kėshtu mund tu jepet njė mundėsi shumė njerėzve tė shpėtohen nga kjo sėmundje. Gjithashtu , ndihmon rėndėsisht nė pėrballimin e fillimit tė tretjes sė trupit, por edhe tė mėndjes. Shumė sėmundje mendore, dhe sidomos skizofrenia mund tė diagnozohen kur ndodhen nė njė nivel fillestar.

Njė tjetėr sektor ku ndihmon shumė ėshtė edhe nė gjėndjen fillestare tė pacientėve qė do tė ndjekin terapi me rreze, kundėr tensionit tė lartė, sėmundjeve tė kyēeve, enderitit. Pėrdoret pėr tė vlerėsuar objektivisht ndikimi i  rrezatimit.

Ajo qė ėshtė mjaft shpresėdhėnėse dhe e rėndėsishme, ėshtė se aparati Kirlian, na jep mundėsinė tė shikojmė njeriun dhe tė gjitha qėniet  jo vetėm nga ana materiale e tyre, por edhe si diēka tjetėr. Viktor Injusin thotė: shikoj njeriun si njė sferė rrufehedhėse . Njė organizėm i gjallė nuk  ėshtė asgjė tjetėr pėrveē se njė kristali gjigand i rrjedhshėm, njė gjysėmkanal  i pėrbėrė nga njė sistem i nderlikuar kanalesh tė shkallėve tė ndryshme kanalizimi.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi