Vipassana??

Shko poshtė

Vipassana??

Mesazh  Muneer prej 16.12.13 0:11

E ka praktikuar njeri kete lloj meditimi? Me duhen disa keshilla.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vipassana??

Mesazh  Anon prej 16.12.13 13:44

Meditimi me i vlefshem eshte ajo qe trajton ;osho bagawan rajnesh; , ndonse mund te jete i vetmi lloj meditacioni!
Duhet te kemi kujdes qe kete mos ta perziejm me "persiatjen"
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vipassana??

Mesazh  Ekonomisti prej 17.12.13 21:54

me sa e kam degjuar ,esht nje teknik meditimi me disa faza qe e praktikojne ata qe duan ti then stop gjumit pergjithmon dhe gjat nates. Gjthsesi nuk jam i sigurt.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vipassana??

Mesazh  Muneer prej 21.12.13 23:01

Me aq sa zbulova Vipassana eshte nje nga teknika me  e fuqishme e meditimit. Eshte qujajtur ndryshe si babai i te gjitha teknikave pasi eshte gjithashtu teknika me e vjeter. Eshte meditimi qe ka perdorur Buda.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vipassana??

Mesazh  Berti69 prej 21.12.13 23:25

Ketu ku jetoj une ekziston nje Qender qe mban kurse Vipassana, ato mbahen 10 dite ne nje maje mali.

Tė gjithe ata qe ndjekin kursin Vipassana duhet te angazhohen per te mbajtur ne menyre rigoroze pese urdherat e meposhtme gjate kohezgjatjes se kursit:

     1. Te mos vritet asnje qenie e gjalle
     2. Te mos vidhet
     3. Abstenim nga aktiviteti seksual
     4. Abstenim nga genjeshtra
     5. Tė hiqet dore nga gjerat dehese dhe toksike.

Gjate kursit duhet te evitohet cdo kontakt fizik me te tjeret, behet ndarja mes femrave dhe burrave, ndalohet leximi, ndalohet ndegjimi i radios dhe muzikes, ndalimi i fotografimit, ndalimi i duhanit, ndalimi i ushtrimeve yoga, ndalimi i kontakteve me jashte, ndalimi i perdorimit te objekteve religjioze, talismaneve, kristaleve etj. dhe respektimi i plote i Heshtjes Totale mes nxenseve.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vipassana??

Mesazh  Agamemndon prej 11.01.14 10:34

Vissapana nė traditėn budiste do tė thotė- njohuri pėr natyrėn e vėrtetė tė realitetit..
Nė kontekstin Theravadin , kjo pėrfshin pasqyrimin nė tri shenjat,te ekzistencės , pėrkohshmėrisė dhe kenaqesise, per ēdo gjė qė ekziston e kushtėzuar.
Vipassanā ėshtė pėrdorur shpesh si njė sinonim pėr nje formė meditimi qė ėshtė pėrdorur pėr tė bėrė tė vetėdijshėm, pėr pėrkohshmėrinė e ēdo gjėje qė ekziston
Vipassanā ėshtė pėrdorur shpesh si njė nga dy polet pėr kategorizimin e llojeve tė praktikės budiste ,samatha.Samatha ėshtė duke u pėrqėndruar ne paqėsimin  dhe meditimin qetėsues nė shumė tradita nė botė , sidomos ne yoga .Sipas ortodoksise bashkėkohore Theravada , samatha ėshtė pėrdorur si njė pėrgatitje pėr vipassanā , paqėsimin e mendjes dhe forcimin e pėrqendrimit, nė mėnyrė qė tė lejojė punėn e imagjinates,e cila ēon nė ēlirimin e organizmit ne tersi .Vipassanā -ose ky lloi meditimi, ka fituar popullaritet nė perėndim pėrmes lėvizjes moderne budiste-vipassana , modeluar sipas praktikave te meditimit Budist Theravada.
A aplikohet ne Shqiperi.? Jo,mbasi njihet shume pak,per te mos thene aspak.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vipassana??

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi