Nachzehrer - mitologji gjermane

Shko poshtė

Nachzehrer - mitologji gjermane

Mesazh  Lauret prej 14.12.13 23:36Nachzehrer eshte nje lloj vampiri gjerman, mirepo ndryshe njihet edhe si nje lloj fantazme dhe i pavdekshem.

Njė nachzehrer eshte krijuar me se shpeshti pas vetevrasjes dhe sipas mitit gjerman nje person nuk behet nachzehrer duke u kafshuar nga ai apo duke u gervishtur mirepo nese vdes nga semundja e murtajes, besohet se nese nje grup i madh njerezish vdes nga murtaja personi i pare qe kishte vdekur ishte nje nachzehrer.

Ne menyre tipike nje nachzehrer i asgjeson antaret e tij te familjes ne rend te pare ata mund te vrasin viktimat e tyre vetem me ane te tingujve te kembanes se kishes pra gjdo kush qe i ndeqon i bien vdekjen.

Nga pershkrimet thuhet se kur nje person shendrrohet ne nachzehrer trupi i tij gllaberohet dhe merr ngjyre gri dhe ngjyra e syve behet me e ndezur dhembet e tij rriten ne menyre dramatike veshet marrin formen e vesheve te lakuriqit dhe qimet ne disa pjese te trupit behen me te dendura.

NUK KA SHUME INFORMACIONE PER NACHZEHRER
.

PERKTHYER NE SHQIP NGA LISTVERSE
avatar
Lauret

Yjet nuk mund tė shkėlqejėn pa errėsirėn.

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi