A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Shko poshtė

A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Mesazh  Luli prej 09.12.13 1:06

A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?Rama ka dashur tė japė njė sinjal kur tė premten e 29 nėntorit botoi nė Facebook-un e tij dy foto.
Foto paraqet njė rit tė njohur qė kryhet nga llozhat masonike. Ai i mbulimit tė njėrit sy, i cili ka dhe simbolikėn e saj. Nė lidhje me kėtė takim nuk pati ndonjė informacion zyrtar. Mbajtja e fshehtė e kėtij takimi, ashtu sikurse e shumė punėve tė tjera tė Ramės lė vend pėr shumė pikėpyetje.

E para ka tė bėjė me pyetjen nėse Kryeministri ynė ėshtė apo jo njė mason?

Duke respektuar zgjedhjen e tij, ky mund tė jetė njė detyrim pėr transparencėn para shqiptarėve, aq mė tepėr qė masonėt kanė rregullat e tyre edhe kur administrojnė punėt e njė shteti, rregulla tė cilat nė shumė raste bien nė kundėrshtim me parimet themelore tė demokracisė.
Tezat e udhėheqėsit shpirtėror tė masonėve, Adam Weishaupt janė shkatėrrimi i tė gjitha qeverive paqedashėse, heqja e trashėgimisė, zhdukja e pronės private, zhdukja e patriotizmit, zhdukja e familjes, heqja e fesė, krijimi i njė Qeverie botėrore. Masoneria ka pasur gjatė shekujve si armik kryesor tė sajėn, Kishėn Katolike tė Vatikanit, e cila u’a ka ndaluar besimtarėve tė saj hyrjen nė kėtė organizatė.
Nėse Rama ka vendosur tė ngrejė tė parėn llozhė masonike nė Shqipėri, kjo ėshtė nė tė drejtėn e tij, sikurse tė gjithė duhet tė dinė orientimin e Ramės, sepse deri tani ka provuar se ėshtė njė pėrēues ideal i udhėheqėsit shpirtėror tė masonėve, Adam Weishaupt nė shkatėrrimin e institucioneve dhe zėvendėsimin e tyre me okultizmin e sektit qė pėrfaqėson nė PS.
Simbolika e fshehjes sė syrit
Simbolika e fshehjes sė syrit tė majtė ka njė shpjegim tek urdhėrat okultė. Sipas njė shpegimi mbi atė qė njihet si origjina e Syrit tė Horusit. Horus ishte dielli i Osirirs dhe Iris. Ishte quajtur Horusi qė sundon me tė dy sytė. Syri i tij i majtė pėrfaqėson diellin, ndėrsa syri i tij majtė pėrfaqėson hėnėn. Sipas mitit, Horusi humbi syrin e tij tė majtė tek vėllai i tij i keq Seth, tė cilin e luftoi pėr tė marrė hak pėr vrasjen e Osiris. Seth i hoqi syrin, por humbi betejėn. Syri ishte shėruar me magji nga Thoth, Perėndia e shikimit, hėnės dhe magjisė. Horus shfaqi syrin e tij tek Orisis, i cili provoi ringjalljen ne ferr. Ky ėshtė shpjegimi qė i jep fshehjes sė syrit tė majtė fjalori i Okultizmit.
Masoneria nė Shqipėri
Me rėnien e diktaturės, Masoneria u ringjall, pa arritur tė krijonte njė llozhė. Nė vitin 2005 u krijua nė Tiranė me vendim tė Kėshillit tė Lartė Masonik pėr Anglinė dhe Uellsin, dhe Kėshillit tė Lartė Masonik Botėror “e para Llozhė Masonike nė vend, Llozha e Masonerisė sė Lashtė, me emrin Llozha Akacia Nr.25, Shqipėri Nr.1”.

Gjithsesi krijimi i kėsaj llozhe ėshtė mohuar nga Maksim Zotaj (mason shqiptar), nga Jean Michel Quillardet dhe Lui Lopez. Nė vitin 2007, nė Shqipėri erdhi Mjeshtri i Madh i Grand Orientit tė Francės, Jean Michel Quillardet i cili u takua me Kryeministrin Berisha dhe Presidentin Topi.

Mė vonė Lui Lopez, njė mason francez i vetėdeklaruar, tha se nė Shqipėri e para llozhė masonike, ishte ajo e krijuar nga Grand Orienti i Francės. (duke marrė parasysh se Orienti i Madh dhe Masonėt anglofonė nuk kanė marrėdhėnie mes tyre, ndoshta Orienti i Madh, quan tė parėn llozhė shqiptare, Llozhėn e saj.
Gjithsesi mbetet i habitshėm, reagimi i Maksim Zotajt, mason i New Yorkut, qė thotė se nė Shqipėri nuk ka Llozhė Masonike).
Maksim Zotaj, i pari mason shqiptar i vetėdeklaruar erdhi nė Shqipėri, nė vitin 2007, dhe nė vitin 2009 krijoi shoqatėn “Miqtė e Masonėve”. Nė tre vitet e fundit, shtėpitė botuese shqiptare kanė botuar njė sėrė librash mbi masonėt dhe akuzat ndaj tyre, duke e bėrė kėtė organizatė gjerėsisht tė njohur.
Nė Kosovė, vėllazėria filloi tė njihej pas vitit 1999. Mendohet se aty ka dy llozha, por nuk ekzistojnė fakte tė sakta. Nė Pejė nė vitin 2005 u krijua Shoqata Rotari, me udhėheqės Neshad Asllanin. Ndonėse nuk ka lidhje me masonerinė, shkrimtari Saad Gashi deklaron se nė fakt ajo ėshtė njė llozhė masonike.

1 Maji i vitit 1776 ėshtė data mė e rėndėsishme pėr planet luciferiane pėr Rendin e Ri Botėror tė Masonėve tė Lirė. Nė kėtė datė njė jezuit obskurantist, profesor i sė drejtės kanonike nė Universitetin e Ingolstadt nė Bavari, Adam Weishaupt krijoi njė organizatė ose shoqėri sekrete tė quajtur Ancient and Illuminated Seers of Bavaria qė me pak fjalė do tė thotė Profetėt e Lashtė dhe tė Ndriēuar (nė kuptimin mendjendritur) Bavarez ose si term i shkurtėr nga anglishtja AISB.
Arben Shahini
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Mesazh  Anon prej 10.12.13 12:40

Mund te jete dhe simbolik masonike por nuk hidhet poshte dhe teza "NENCMUESE" kundrejt partise rivale!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Mesazh  ol.si prej 13.12.13 18:47

https://twitter.com/ediramaal/following

Eshte edhe ndjekes i THE ILLUMINATI ne twitter.

ol.si

Gėnjeshtra ka shumė variante, e vėrteta vetėm njė!

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Mesazh  DaniEL prej 20.04.14 0:21

me falni per shprehjen "Pordhe me rigon" keta masonat jane nje shoqeri ose nje parti qe nuk i thone parti po masoneri pastaj sa i perket rendit te ri boteror eshte e vertete qe di kete dhe do dale Antikrishti qe do sundoj boten
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Mesazh  55 prej 20.04.14 11:57

Po pse e ka ps dhe lsi simbolin e trendafilit ? Simbol i perdorur nga shoqerite sekrete si rosikrucianet dhe te tjeret, nje simbol pagan i shprehur edhe nga Dan Brown ne librat e tij.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė Kryeministri ynė njė mason?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi