Parashikimi i sė ardhmes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  Admin prej 21.10.08 11:42

Parashikimi i sė ardhmes nga utopia te prognozat

E ardhmja ka koniukturė. Sa mė e pasigurt tė jenė raportet nė jetė, sa mė shumė qė ngrihet ēmimi i naftės dhe kostot pėr ushqime, aq mė shumė rritet dėshira pėr parashikimin e tė ardhmes.

Nė politikė dhe ekonomi flitet pėr prognoza. Prej kohėsh kjy koncept ėshtė futur edhe nė shoqėrinė dhe kulturėn gjermane. Me tendencėn e re pėr bėrjen e prognozave u morrėn nė Berlin nė njė Kongres artistė, filozofė dhe shkencėtarė.

Kjo ėshtė reklama: “Parashikimet e tė ardhmes se si do tė zhvillohet ekonomia gjermane?” Grua: “Gjendja ėshtė krejt e pasigurt. Ne kemi nė prognozat e tanishme mė shumė pasiguri se mė parė.” Kanė kaluar kohėt e projekteve tė mėdha botėrore, e utopive dhe vizioneve, qė na premtonin tė ardhme tė sigurt dhe tė qėndrueshme.

Ne jetojmė nė kohėn e prognozave. Nė ekonomi, politikė, nė kampionatet futbollistike, kudo dhe kurdoherė bėhen prognoza. Por disa herė ne nuk jemi nė gjendje qė tė parashikojmė as ditėn e nesėrme.

Por kjo nuk ėshtė thelbėsorja, sepse i rėndėsishėm ėshtė efekti qė arrihet me prognozat, shpjegohn Sibylle Peters nga Universiteti i Berlinit. "Njė prognozė kthen drejtimin e lėvizjes sė kohės.

Qė do tė thotė se ajo lejon qė gjėrat e tė ardhmes tė ndikojnė nė tė tanishmen. Pėr shembull, me atė qė ne vėzhgojmė nė lidhje me transforimin e klimės, bėhen parashikime se si do tė ndryshojė klima dhe sipas saj ngrihet politika e sotme.

Kėshtu qė faktet e tė ardhmes bėhen nismėtarė tė aksioneve tė tanishme. Me fjalė tė tjera, prognozat kanė gjithnjė tė drejtė Ato krijojnė tė vėrtetėn e tyre. Ato vendosin mbi veprimet tona, pavarėsisht nėse baza e tyre faktike ėshtė apo jo e vėrtetė.

Por, 80 pėrqind e prognozave janė tė gabuara. Pretendimet pėr shkencėn e pėrdorur pėr nxjerrjen e tyre, ose baza metodologjike janė vetėm mite, sepse faktorėt qė ndikojnė pėr tė ardhmen janė gjithnjė mė shumė nga parashikimet e fillimit.

Por nėse tė rėndėsishme nuk janė faktet por mėnyra se si ndikojnė prognozat, atėherė ku ndryshojnė ato nga praktikat okulte si astrologjia, leximi i dorės, i fytyrės ose parja e filxhanit? Mbi besimin naiv te prognozat diskutuan nė Berlin artistė dhe filozofė.

Tė gjithė ata ishin tė njė mendjeje, se edhe ata japin njė lloj kontrobuti pėr parashikimin e tė ardhmes dhe nxisin shumėllojshmėrinė e metodave.

Artisti britanik Joshua Sofaer: “Unė interesohem pėr fytyrat e njerėzve. Jo sepse unė besoj shumė se tek fytyrat mund tė shihet e ardhmja.

Por sepse arti na jep mundėsinė qė tė mendojmė pėr konstrukte tė tjera, qė ekzistojnė jashtė shkencave racionale.

Unė kam fotografuar gjashtė fytyra njėrėzish nga Berlini dhe me shprehjet e tyre tė pasigurisė dhe sigurisė, me propocionet e tyre i lashė tė interpretoheshin nga gjashtė eskpertė, njė parapsikolog, njė lexues fytyrash, njė skenarist nga Hollivudi, e kėshtu me radhė.

Pastaj unė i shkriva kėto gjashtė fytyra me kompjuter dhe lashė tė bėhej interpretimi edhe i kėsaj: Kjo ėshtė pėr mua fytyra e tė ardhmes sė Berlinit.” Duhet pranuar sė ėshtė njė konstrukt i guximshėm.

Por leximi i fytyrės nė Kinė praktikohet krejt zyrtarisht, kur merren njerėzit nė punė ose nė bisedimet ekonomike.

Megjithatė, kinezėt e prognozitojnė tė ardhmen ndryshe, jo duke lėxuar tė vėrtetėn okulte, por nėpėrmjet njė vėshtrimi minutoz tė realitetit, gjatė tė cilit ata analizojnė krejt tė qetė dhe nė detaje mikroskopike njė situatė, dallojnė pikat e dobta dhe analizojnė me saktėsi situatėn pėr tė parashikuar cilėn mundėsi do tė marrė.

Te kinezėt nuk flitet pėr ezoterik ose pėr ndjeshmėri tė lartė.
(D.W.)

Admin

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  daniela selimaj prej 22.11.09 12:49

dua te di per te ardhmen time

daniela selimaj

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  ardeja prej 12.05.10 1:44

daniela selimaj shkruajti:dua te di te ardhmen time

ardeja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  lolo prej 12.05.10 13:50

Ju lutem me tregoni te ardhmen time.......
avatar
lolo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  Mace prej 12.05.10 21:59

Dua te di te ardhmen time ju lutem.
avatar
Mace

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  mario prej 13.05.10 19:07

Parashikim me letra tarot, me shkruani mesazhe private ...
avatar
mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  mario prej 13.05.10 19:09

Ka edhe letra te tjera vec atyre Tarot per parashikimin e fatit qe quhen orakuj dhe bazohen ne kartat e zakonshme te lojes ...
avatar
mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  fatgzim prej 19.06.10 18:02

fatgzimi deshiroj te di te ardhmen time
avatar
fatgzim

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  EduKatilin prej 19.06.10 21:13

Dua tė di gjithqka pėr tė ardhmen time...pėr dashurinė..ekonomin,,dhe ēdo gjė tjetėr..!

EduKatilin

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  roksana prej 20.06.10 22:34

dua te di te ardhmen time ne dashuri

roksana

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  fatgzim prej 20.06.10 23:12

ju lutem dua ta di te ardhmen time fatgzimi
avatar
fatgzim

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  shqiponja nela prej 21.06.10 13:25

mario shkruajti:Parashikim me letra tarot, me shkruani mesazhe private ...

Ju lutem dua te me ndihmoni, a mund te me parashikoni te ardhmen time?
ju lutem..
avatar
shqiponja nela

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  en-nur prej 21.06.10 17:09

Dua te di per te ardhmen time.
avatar
en-nur

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  erda prej 22.06.10 8:30

dua te dij parashikimin e letrave tarot adriana

erda

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  Ketrina prej 22.06.10 14:28

mario shkruajti:Parashikim me letra tarot, me shkruani mesazhe private ...
avatar
Ketrina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  Ketrina prej 22.06.10 14:35

Ju lutem deshiroj te dij per te ardhmen time datelindja ime eshte 30.05.1981. Faleminderit
avatar
Ketrina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  vjollca gashi prej 22.06.10 15:24

Dua te di per ardhmerin time.
avatar
vjollca gashi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  Sai prej 23.06.10 12:19

EduKatilin shkruajti:Dua tė di gjithqka pėr tė ardhmen time...pėr dashurinė..ekonomin,,dhe ēdo gjė tjetėr..!
avatar
Sai

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ti di te parashikosh....?

Mesazh  cObRa prej 26.06.10 20:37

pa ma parashiko te ardhmen time ta shofim njeher si mund te besohet kjo....
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nese dini kete te ardhe ma thuaj

Mesazh  cObRa prej 26.06.10 20:50

kete te marte kam testin e semimatures ma thuaj a do e kaloj edhe me sa pikė ta shofim nese do jesh aq sakkktttttttt
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  shukrije prej 27.06.10 17:03

dua ta di te ardhmen time me shendet me jet private dhe te gjitha ju lutem me tregoni

shukrije

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  shukrije prej 27.06.10 17:07

Dua ta di te ardhmen time me shendet me ekonomi me te gjitha

shukrije

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  cObRa prej 27.06.10 20:28

cObRa shkruajti:kete te marte kam testin e semimatures ma thuaj a do e kaloj edhe me sa pikė ta shofim nese do jesh aq sakkktttttttt
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  bes_niku prej 28.06.10 1:47

dua te di gjdo gje per te ardhmen time

bes_niku

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  lolo prej 28.06.10 13:05

ju lutem me tregoni per te ardhmen time;;;
avatar
lolo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

please

Mesazh  cObRa prej 28.06.10 15:34

Mos besoni ne rena se s'esht mir me besu ne rena krejt rena...ncnnc po allaile po besoni qe munden me parashiku a....?...askush perveq allahut ...pse nuk mu pergjigj ne pyetjen time qe i thash normal se nuk di t'lutna.......mos besoniii ne pallavra
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  mehanja prej 28.06.10 19:49

pershedetje juve : ju lutem a mund t metrregoni per te ardhmen time please ...me repsekt mehanja
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  VesaXp prej 28.06.10 22:07

Pershendetje a mundem te di te ardhmen time neqoftse ben ...
avatar
VesaXp

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes

Mesazh  gjethi prej 22.07.10 19:34

Parashikim me letra tarot, me shkruani mesazhe private ...ju lutem
avatar
gjethi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

si mund te parashikohet e ardhmja?

Mesazh  Pink prej 23.07.10 0:16

mario shkruajti:Parashikim me letra tarot, me shkruani mesazhe private ...
A mund te parashikosh te ardhmen time?Dhe a duhet t ejap ndonje informacion te metejshem nese ju mund te parashikoni?
avatar
Pink

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi