“Jashtėtokėsori” qė u fut nė lajme kėrkoi paqe nė Tokė

Shko poshtė

“Jashtėtokėsori” qė u fut nė lajme kėrkoi paqe nė Tokė

Mesazh  Berti69 prej 04.12.13 1:20

“Jashtėtokėsori” qė u fut nė lajme kėrkoi paqe nė TokėNjėra nga ndėrprerjet mė tė ēuditshme tė transmetimit ndodhi mė 26 nėntor 1977 nė Mbretėrinė e Bashkuar. Kjo ngjarja u bė e famshme pas njė ndėrprerje tė transmetimit nga Televizioni Jugor i cili shkaktoi njė panikė pėrgjatė tėrė vendit.

Vetė ndėrprerja ishte shkaktuar nga njė faktor qė ende nuk dihet dhe qė nė pėrgjithėsi shihet si njė fabrikim i tėrėsishėm qė kėrkoi njė masė tė konsiderueshme tė njohurive teknike.

Interferenca nė sinjalin televiziv ndodhi nė orėn 5.10 pas dite sipas kohės lokale kur njė zė i panjohur u fut nė program. Moderatori e paraqiti veten si njė udhėheqės jashtėtokėsor i “Asociacionit Intergalaktik” emri i tė cilit ende ėshtė i diskutueshėm. Ishte ose “Vrillon” ose “Gillon” ose sikur qė e quajnė disa tė tjerė “Asteron”. Cilido qė tė ketė qenė nuk ka rėndėsi sepse zėri drithėrues i karakterit tė shpikur ishte nė gjendje tė flas pėr pothuajse 7 minuta.

Porosia e tij ishte qė tė paralajmėrojė njerėzimit pėr njė rrezik qė po vinte nė tė ardhmen me tė cilin mund tė ballafaqohen njerėzit. Nė deklaratėn e tij ai iu kėrkoi njerėzve qė tė ndalojnė sė luftuari dhe tė largojnė tė gjitha armėt nga Toka. Ai gjithashtu tha qė njerėzit nga Toka duhet tė ndryshojnė rrugėt e tyre mė nė fund tė fillojnė tė jetojnė nė paqe.

Kur ai dėrgoi porosinė e tij, porosia dhe ai vetė u zhdukėn dhe programi televiziv iu kthye gjendjes normale.

Nė pėrfundim, ishte njė gjendje panike nė mesin e banorėve tė cilėt e pėrjetuan kėtė transmetim tė paqėllimshėm.  Mė pas u bėn edhe spekulime nė mesin e entuziastėve tė jashtėtokėsorėve nėse transmetimi ishte njė shaka apo njė paralajmėrim i vėrtetė nga jashtėtokėsorėt.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Jashtėtokėsori” qė u fut nė lajme kėrkoi paqe nė Tokė

Mesazh  rezarttii prej 18.07.16 18:36

pershendetje berti kjo me duket pak a shume e modifiku varur ne 1 arsye e para. theksi dallohet qartaz qe eshte anglez si nje 'ufo' mund te flase me nje theks kaq qartazi anglez .por shume e bukur une besoj qe ka jashtokesore ne kete bote por amerika i mbane te fshehte kete se hapet nje sekret i madh po ta pranoje amerika .
avatar
rezarttii

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi