Jeta dhe Vdekja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Jeta dhe Vdekja

Mesazh  Devi prej 29.11.13 20:11

JETA DHE VDEKJA
Kёshtu festojnё shfaqjen e njё qёnieje tё re nё tokё. Gjithēka duket pak pёr atё trup tё vockёl qё ka nevojё mbrojtjen absolute dhe pёrkujdesimin mё tё madh. Puthje, dhurata, lotё gёzimi dhe mallёngjimi shoqёrojnё kёtё fakt jetёsor.

- Ēfarё dhimbjeje! Sa dhimbje mund tё nxejё shpirti im! Sapo humba njё nga njerёzit e mi mё tё dashur! Kёshtu qajnё njerёzit pёr humbjen e atyre qё na shoqёrojnё dhe zhytja e tyre nё atё mister tё errёt tё vdekjes. Lotё mёrzitjeje, morti dhe dёshpёrimi shёnjojnё kalimin e njё shpirti nga njёra botё nё tjetrёn.

Rrallё herё u ndalёm tё mendonim nga ku vijmё kur lindim. Nuk kemi tё bёjmё kёtu me temёn filozofike ose fetare tё prejardhjes tё shpirtave. Kemi tё bёjmё me diēka mё tё thjeshtё: nёse arrijmё nё jetё, ёshtё sepse vijmё nga diku tjetёr, cilido dhe ēfarёdo lloj vendi tё jetё ai.

Nuk do tё lemё pra disa krijesa tё tjera tё hidhёruara dhe duke qarё, kur shpirti vendos ti braktisё ata e tё kthehet nё tokёn e tё gjallёve? Ajo qё prindёrit festojnё me gёzim, nuk ёshtё njё dhimbje pёr prindёrit e tjerё tё patrup qё shikojnё tё ikё njё shpirt qё I shoqёronte deri nё atё moment? Dhe kur vdesim dhe lemё tokёn , ku shkojmё? Nesё vijmё nga njё vend tjetёr, sigurisht qё do tё shkojmё nё njё vend tjetёr. Nё pafundёsi nuk kanё vend kufinjtё e pёrcaktuar.

Dhe kur ikim atje, nuk do tё na presin me buzёqeshje dhe gёzim pёr ribashkimin, ndёrsa tё afёrmit tokёsorё do tё jenё duke qarё?

Jeta dhe Vdekja janё dy anёt e sё njёjtёs monedhe: tё JETЁS. Ne qё ndodhemi nё kёtё botё, kemi ardhur nga njё vend dhe drejtohemi drejt njё tjetri, por pa rreshtur kurrё sё ekzistuari.

Atё qё njerёzit quajnё jetё ёshtё shfaqja nё botёn materiale tё njё shpirti nё kёtё botё. Dhe ajo qё njerёzit quajnё vdekje, ёshtё I njёjti shpirt qё , ndahet nga trupi I tij fizik, dhe meqёnёse nuk mund tё jetojё mё nё kёtё botё, I drejtohet njё bote tjetёr.

Jeta tokёsore ёshtё mbretёria e lёndёs materiale. Kёtu ёshtё ku Illuzioni bёhet I fortё dhe I sigurtё. Ai luan me jetёn luan me format jetёsore, I ndryshon dhe I pёrshtat, nё mёnyrё qё tё arrijё qёllimin e tij: mё tepёr jetё materiale, mё tepёr lёndё materiale, mё tepёr shumёllojshmёri.

Kur shfaqen format nё botёn e Illuzionit, marrin analogji tё vogla. Ёshtё mbrojtja e shqisave tё rreme, pёr tё mbrojtur trupat e rinj. Asnjeri nuk mund tё mos ndjejё njё simpati pёr dhe pёrkujdesi kundrejt njё jete tё vockёl dhe tё re. Njё bebe, njё kafshё e vogёl, njё bimё e vogёl qё hapet … tё gjitha tё udhёheqin pёr tu pёrkujdesur dhe pёr ti dashur ato.

Njerёzit kanё njё dobёsi, jo vetёm tek fёmijtё e tyre tё vegjёl, por edhe pёr kafshёt e vogla, sado qё tё rrezikshme ato mund tё bёhen kur tё rriten. Nuk ёshtё I njёjtё njё tigёr I madh me njё tigёr tё vockёl, njёri ёshtё njё bishё e rrezikshme dhe tё fut frikёn, dhe tjetri tё bёn ta pёrkёdhelёsh dhe tё gёzohesh me tё. Madje dhe vetё kafshёt mallёngjehen pёrpara foshnjave dhe fёmijёve tё vegjёl dhe e njёjta bishё qё u versulet njerёzve, mbron foshnjat e tyre, sepse illuzioni mbulon syte e egёrsuar me njё tyl tё bashkёdhimbjeje: duhet tё shpёtojmё jetёn me ēdo lloj kushti. Pёr kёto forma jetёsore u desh shumё pёrpjekje dhe durim pёr tu krijuar, dhe nuk mund tё shkatёrrohen me njё goditje tё lehtё.

Kur format jetёsore kalojnё njё periudhё ekzistence brёnda botёs illuzioniste, mund tё mos kenё vlerё ato vetё, dhe kёshtu nuk zgjojnё dhёmbshurinё por konkurencёn. Ёshtё lufta pёr vetёmirёmbajtje, ku mё I forti ja arrin nё shpinё tё mё tё dobtit. Vetёm dashuria mund ta zhdukё kёtё luftё, pavarёsisht se nё tё vёrtetё gjithēka ёshtё temё e forcёs dizike , psikologjike mendore dhe shpirtёrore. Dhe gjithmonё fiton mё I forti, nё ēdo nivel.

Konkurencat atletike, qё kaq shumё argёtojnё njerёzit , janё njё lojё, njё kopje e lojёs sё Illuzionit qё zbatohet nё ndeshjen e jetёs sё pёrditshme. Para se format tё treten dhe tё pёsojnё njё decadencё, kanё pёr detyrё tё plotёsojnё detyrat e tyre kryesore qё I detyron vetёm Illuzioni: tё vazhdojnё tё prodhojnё forma tё tjera.

Me mijra tyle mbuluese dhe arsyetime, Illuzioni do tё bёjё qё trupa tё rinj tё njohin jetёn materiale, dhe pёr kёtё qёllim duhet tё thjeshtёsohen trupat qё ekzistojnё deri tani. Egoizmi natyral I tё gjallёve do tё ēonte nё mos riprodhimin e kurrshёm tё tyre nёse nё kёtё mes nuk ishte loja e Magias/illuzionit, ndjenja e rremё e kёnaqёsisё, iliuzioni qё kanё njerёzit se janё vetё ata qё marrin vendimin pёr tu riprodhuar.

Dhe pastaj vjen dekadenca e formave jetёsore. Ёshtё kapitulli I fundit, ai qё njerёzit quajnё pleqёri. Gjёrat e vjetra nuk inspirojnё me dashuri, por as edhe nuk krijojnё konkurrencё. Janё elementё tё thata e tё tretura, qё kanё nevojё tё ndёrrohen. Ёshtё njё mёnyrё e mirё pёr tё pёrshёndetur dikush jetёn, nё mёnyrё qё tё mos dashurohet sё tepёrmi me shkёlqimin e formave. Shpirti vetё kёrkon tё ēlirohet nga maskat qё pёrdorte, nё mёnyrё qё tё fitojё pёrsёri njё botё ideale, me lehtёsinё dhe tёrheqjen e saj qё nuk mund tё pёrjetohen brёnda njё trupi tё tretshёm.

Vetё Maja, perёndesha e illuzionit, shpejtёson procedurёn me njё lloj mungese vullneti dhe njё gjumi pa ёndrra, por megjithatё duke mos humbur kurrё energji, pasi format e vjetra do tё rinovohen nё thellёsinё e tokёs ose nё prekjen e brishtё tё hirit. Asgjё nuk humbet, gjithēka ripёrtёrihet.

Jeta dhe Vdekja janё dy anёt e sё njёjtёs monedhё dhe dy momente tё njё loje tё pambaruar qё pёrsёrit momentet e saj, duke prodhuar ato qё njerёzit quajnё rrethe. E gjtihё natyra luan me rrethe: nata dhe dita, dielli dhe hёna, vera dhe dimri, gjumi dhe vigjilenca, fёmijria dhe pleqёria… Nёse gjithēka rikthehet, nёse pemёt qё dukeshin tё thara mbulohen nё vazhdim me gjethe tё jeshilta, I njёjti det qё ishte I qetё dhe me njё nivel stable, fryhet me ujra tё egёrsuara, atёherё pёrse ne njerёzitduhet ti mungojmё kёsaj loje?

Nuk ekziston rastёsia. Ekziston njё lojё e vazhdueshme e Majas, qё sipas ligjit tё shkaqeve, na tёrheq dhe na detyron tё plotёsojmё ecurinё e ekzistimit tonё. Tё jetojmё dhe te vdesim nё verbёri, duke luajtur me Maja-n … ose tё jetojmё e tё vdesim duke njohur rregullat e lojёs…

Kjo ёshtё temё zhvillimi.

Bartur nga: http://dituri.wordpress.com
avatar
Devi

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta dhe Vdekja

Mesazh  Jetmira prej 11.09.14 17:07

fillimi dhe fundi,e bukura e paimagjinushme dhe bukuria e mistershme
ne shpesh mendojm se do jetojm pergjithmon
por nga nje moment ne tjetrin askush se di se cdo ndodh
nje njeri mund te jet i gjalle ne nje moment,por i vdekur ne nje moment tjeter
kjo tregon vlerat e jetes dhe te papriturat e vdekjes
vdekja edhe e panjohura e madhe per ket esht edhe aq friksuese
kjo frik na mban ne larg mendimit per vdekjen sepse na trazon lumturin
te gjith ne jemi te barabart persa i perket ashtu si jetes edhe vdekjes ne tgjith do vdesim
cdo njeri duhet te vdes,por para se te vdes a mund tjetojm ashtu sic duhet
ta jetojm jeten duke u kenaqur pa u bezisur nga rrethanat
esht vetem nje e sotshme dhe ne duhet tbejm tpamunduren per ta jetuar ate]

Jeta esht e shkurter Jetoje
me vdekjen humb cdo gje humb e drejta ne paqe lumturi e liri
NE JEMI TE VDEKSHEM
avatar
Jetmira

659


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jeta dhe vdekja.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 12.09.14 1:43


Ketu e ke gabim. Me vdekjen nuk humb cdo gje. Vdekja ben qe shpirti yt te jetoje pergjithmone. Ai mund te shkoje ne ferr ose ne parajse. Une per vete e mirepres vdekjen. Nuk kam frike kur do vdesi se kete e kam ne dore vete. Deri tani askush s'me ka bere gje. I trembe me kete postim te tjeret Katilja?!
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

94


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta dhe Vdekja

Mesazh  syri i art prej 12.09.14 9:28

Katilja shkruajti:fillimi dhe fundi,e bukura e paimagjinushme dhe bukuria e mistershme
ne shpesh mendojm se do jetojm pergjithmon
por nga nje moment ne tjetrin askush se di se cdo ndodh
nje njeri mund te jet i gjalle ne nje moment,por i vdekur ne nje moment tjeter
kjo tregon vlerat e jetes dhe te papriturat e vdekjes
vdekja edhe e panjohura  e madhe per ket esht edhe aq friksuese
kjo frik  na mban ne larg mendimit per vdekjen sepse na trazon lumturin
te gjith ne jemi te barabart persa i perket ashtu si jetes edhe vdekjes ne tgjith do vdesim
cdo njeri duhet te vdes,por para se te vdes a mund tjetojm ashtu sic duhet
ta jetojm jeten duke u kenaqur pa u bezisur nga rrethanat
esht vetem nje e sotshme dhe ne duhet tbejm tpamunduren per ta jetuar ate]

Jeta esht e shkurter Jetoje
me vdekjen humb cdo gje humb e drejta ne paqe lumturi e liri
NE JEMI TE VDEKSHEM
..kush nuk i frigohet vdekjes,e shijon jeten...perberja jon esht treshe(trinitet)matrial mendor dhe shpirteror...kur vdes trupi,pasi qe esht matrial kthehet aty ku takon,mendja vazhdon rrugen aty ku ka mbet,ashtu edhe shpirti,qe esht i perhershem...!!!...vdes vetem pjesa matriale...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

218


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta dhe Vdekja

Mesazh  Jetmira prej 12.09.14 12:04


epo nuk kam qe du shpirtin pa 1 trup pa 1 pamje qoft e bukur qoft e shemtuuu
un se mirpres tjetoj ca vite
a basi tretem 2 m nen dhe shpirti tshkoj ndash parajs ndash nferr
avatar
Jetmira

659


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta dhe Vdekja

Mesazh  Jetmira prej 12.09.14 12:06


aahaahaahahha [po un ket e kopjova diku nuk e spika nga mendja ime
sdija qa me shkrujt e kopjova kte
avatar
Jetmira

659


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi