Llojet e Entiteteve - Bota e Padukshme

Shko poshtė

Llojet e Entiteteve - Bota e Padukshme

Mesazh  Magus prej 23.11.13 14:57

Llojet e Entiteteve - Bota e PadukshmeNjė entitet ėshtė njė formė e caktuar, materiale ose jomateriale, me karakteristika tė pėrhershme tė veta.
Pra, ēdo gjė qė ekziston ėshtė njė entitet nė vetvete. Kėtu ju prezentoj informacione tė ndryshme nė lidhje me entitetet e njohura ... dhe mė pak tė njohura.

Llojet e entiteteve te ndryshme qe jane ne kontakt dhe influencojne njeriun dhe qe jane te padukshme per syrin e zakonshem.

Entitetet e reja : pa trup ne nje kohe jo te gjate, jo shumė tė dėmshme, jo shumė vėshtirėsi pėr ti larguar.

Entitetet e vjetra : pa trup nje kohe tė gjatė, madje edhe me shekuj, tė ngarkuara shumė me kujtime te qenieve te vampirizuara (kujtimet e frikės, te urrejtjes, dhunes, zemėrimit, xhelozise.....) , shume me veshtiresi per ti larguar.

Entitete Astrale: miliona te vdekur tė zakonshėm.

Entitete tė vdekura papritmas pas njė aksidenti fatal, ata ndjehen tė pafuqishėm pėr tė avancuar shpirtėrisht, sipas moshės.

Entitete vetėvrasėse

Entitete familjare: prindėrit, xhaxhallarėt ......

Entitetet mė tė ulėta astrale: nėn nivelin njerėzor.

Entitete fetare: tė cilat mbajnė besimet e tyre fetare nė tokė.

Entitete te forcave tė errėta: te zbritura aq poshte, saqe nuk mund tė ngriten..

Entitete parazitore tė kafshėve.

Entitete nga planete tė tjera.

Entitetet e magjistarėve qė kanė bėrė magji tė zezė, ose qė shėrbejnė pėr tė mbėshtetur magjinė e zezė.

Entitete tė Atlantides. shumė te vjetra

Entitete reptiliane, para njerėzve.

Entitetet mė tė vėshtiria pėr ti zbuluar janė ato qė janė tė ngulitura nė energjinė e ēakrave, syve dhe veshėve.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Entiteteve - Bota e Padukshme

Mesazh  Magus prej 25.11.13 23:00

Perėndia - Zoti
 
Perėndia ėshtė burimi i tė gjitha gjėrave. E vendosur nė planin atmik, ajo ėshtė shtėpia qė gjeneron nivele tė ndryshme tė ekzistencės.
Ajo ėshtė origjina, shkaku i parė, i vetmi koncept qė ēdo qenie njerėzore mund tė konsiderojė si tė sigurt, sepse pa tė nuk mund tė themi: "Unė jam."

Religjionet monoteiste nė tė vėrtetė nuk besojnė nė kėtė Perėndi, sepse ata shpesh mendojnė se Perėndia ėshtė mirėdashėse vetėm ndaj pasuesve tė saj. Nuk ka asnjė dėshmi se Pėrėndia ka ndonjė moral.

Besimi ėshtė qė tė besojmė nė njė Perėndi tė Dashurisė dhe kjo Perėndi ėshtė njė lloj egregori ku nuk korrespondon patjetėr me Krijuesin e vėrtetė tė tė gjitha gjėrave.


 
Krishti

Pėr tė krishterėt, Krishti ėshtė Mesia tė cilin e presin ēifutėt. Ai do tė ishte Biri i Perėndisė i bėrė nga mishi, njė manifestim i pastėr i Perėndisė i dėrguar nė Tokė pėr tė treguar dashurinė e tij pėr njerėzimin.

Unė besoj se Jezu Krishti ishte njė qenie njerėzore e jashtėzakonshme dhe duket e mundshme qė pas vdekje (dhe ngritjes?) shpirti i tij ka fituar njė fuqi tė vėrtetė nė planin qiellor (ose nė planin budik).
Konsiderimi i Krishtit si mishėrim i Zotit pėr mua ėshtė njė ēėshtje besimi.


 
Virgjėresha

Virgjėresha qė rezulton nga ndarja e Perėndisė para se tė jetė krijuar Universi. Ajo korrespondon me Fjalėn dhe ėshtė e lidhur me Perėndinė nėpėrmjet Shpirtit tė Shenjtė. Pėr katolikėt, Virgjėresha ėshtė mishėruar nė Marinė.

Virgjėresha ėshtė njė fuqi e nderuar nė ēdo kohė, nė formė tė njė perėndeshe jetėdhėnėse dhe dashurie.


 
Ėngjėjt

Etimologjikisht, engjėjt janė "lajmėtarėt". Ato janė entitete tė dėrguara nga Perėndia pėr tė mbikqyrė njerėzit.

 
Shpirtrat e Planeteve

Shpirtrat e planeteve janė entitete, ndikimet e tė cilave janė studiuar nga astrologėt. Pėrputhshmėria e tyre me planetet materiale dhe Zotat qė kanė tė njėjtin emėr nuk ėshtė e sigurt, por ėshtė e sigurt se ndikimet astrale kanė njė ndikim.


Djalli


Djalli ėshtė konsideruar si burim i sė keqes nė Tokė . Ai nxit njerėzit pėr lartėsimin dhe prirjet e tyre ndaj sė keqes, dhe iu fryn atyre ide tė sėmura dhe vėnien e tyre nė situata tunduese.
Nė tė vėrtetė, Djalli ėshtė njė lloj koshi i plehrave ku ai ruan tė gjitha tendencat qė konsiderohen tė pamoralshme.
Nė njė kohė, seksi, qė ėshtė parimi i jetės , tė gjitha kėnaqėsitė janė konsideruar si tė kėqija . Ka pasur edhe njė kohė kur njerėzit qė praktikonin okultizmin ishin djegur.
Pse gjėrat diabolike qė janė sot, njė ditė mund tė mos jenė ? Nė fakt , unė mendoj se Djalli ėshtė ushqyer nga tė gjitha dėshirat tė shtypura nga frika.
Pra, diēka qė mund tė konsiderohet e pamoralshme nga dikush ėshtė e moralshme pėr njė tjetėr .
Djalli nuk pėrpiqet tė na bėj qė tė vuajmė me budallallėk. Ai na ballafaqon me demonėt tanė tė brendshėm qė ballafaqohen dhe goditen . Dhe testet qė na vė janė rrallė mbi forcėn tonė . Djalli e gjen forcen e tij nė frikėn tonė dhe psikoanaliza kėrkon qė ta zbus .

 
Demonėt

Demonėt janė entitete qė udhėtojnė nga njė plan nė tjetrin. Ata mund tė jenė engjėjt e rebeluar. Ata janė dėrguar nga Djalli pėr tė nxjerrė nė pah prirjet e liga.
Shumica e tyre janė stimulues tė vdekjes, sepse ata shkaktojnė vetėvrasjeje, varėsi ndaj drogės, alkoolizmin apo impulse shkatėrruese tė tilla si vrasje, pėrdhunime etj.
Pėr ti mposhtur ata, ne duhet tė kuptojmė dėshirat e tyre, ti pranojmė ato (deshirat) me tolerancė dhe tė kėrkojmė pėr tė kuptuar shkaqet kryesore tė vėrteta qė i ruajmė nė ne dhe pėr ti korrigjuar.
Perversiteti ėshtė shpesh njė simptomė e dukshme e njė problemi tė thellė qė ne refuzojmė ta shohim, sepse kjo ėshtė edhe mė e padurueshme sesa sėmundja vetė.

Xhinėt - Gjenitė

Xhinėt apo Gjenitė janė entitete qė banojnė nė planin mental, tė pavetėdishėm pėr ekzistencėn e dimensioneve mė tė larta. Secili ka personalitetin e vet.


vazhdon ....
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Entiteteve - Bota e Padukshme

Mesazh  Magus prej 09.06.14 18:47


Shpirtrat Elementarė


Kėto janė komunitete tė lidhura mendėrisht me katėr forcat elementare.Shpirtrat e ajrit janė Silfs-ėt, Shpirtrat e zjarrit janė Salamander-ėt,Shpirtrat e ujit janė Mermen-ėt,Shpirtrat e tokės janė Gnom-ėt.
Ēdo komunitet ka tendencė qė tė lidhet me simbolikėn e elementit qė e bashkon atė.Pėr tė tėrhequr favoret e tyre duhet tė jeni i ekspozuar rreptėsidht nga elementi (Ajėr - bėrja e rėnive tė lira ose shkoni bėni ngjitje malore, Zjarri - ecja mbi qymyr tė ndezur, Ujė - zhytja nė ujė tė ftohtė, Toka - tė jetoni njė moment nė njė shpellė).
Ritualet e elementalėve duhet tė bėhet nė momente kyēe (ditė me erė pėr ajėr, pasdite tė nxehtė pėr zjarrin, ditė me shi pėr ujin, njė natė dimri pėr tokėn).


Zanat

Zanat janė qenie tė mira apo tė kėqija qė popullojnė planin mental. Ndonjėherė ato kanė fuqi tė madhe, por ato janė tė pamposhtura dhe ata qė kėrkojnė t'i kontrollojnė do tė mbesin gjithmonė tė zhgėnjyer. Ato janė shpirtra tė natyrės.


Karkanxhollėt dhe kukudhėt

Ato janė qenie nga plani mental, tė keqia dhe tė djallėzuara. Karkanxhollėt janė tė lidhura me njė vend. Kukudhėt ndiqin viktimat e tyre kudo.


Nimfat

Nimfat janė shpirtėra mental ose trupa tė ujit. Ndryshe nga Ondinėt qė janė tė lidhur me ujin si njė element simbolik, Nimfat korrespondojnė me njė sistem material (fizik). Trupi i tyre material ėshtė liqeni, pellgu, lumi ...Driadėt

Driadėt janė shpirtrat e bimėve. Hama-driadėt pėrfaqėsojnė shpirtin e njė bime dhe vdesin me tė. Driadėt janė si engjėj kujdestarė tė bimėve dhe kur ne maltretojmė njė bimė me qėllim dhe nė mėnyrė tė panevojshme, Driadėt mund tė na hakmarren. Pėrveē kėsaj, ēdo pyll ka njė shpirt (njė Egregorė) dhe njė frymė mbrojtėse.Elementalėt

Elementalėt, nuk duhet tė ngatėrrohet me shpirtrat elementarė, janė ide-qenie qė banojnė nė planin astral dhe nė planin eterik. Kėto janė tė energji tė dala nga mendimet duke marrė formė dhe duke fituar njė lloj inteligjence tė pavarur. Ata pėrfaqėsojnė forcėn tė shtyrė nga njė dėshirė dhe kėrkojnė qė ta provokojnė te njerėzit. Kur njė magjistar e bėn njė ritual, ai mund tė krijojė njė Elemental qė e lidh me marrėsin (destinimin) dhe nuk e lėshon kurrė, duke i ruajtur impulset dhe dėshirat e pakontrollueshme tė tij. Kjo ėshtė njė formė e Larvave mė tė avancuar.Larvat


Larvat janė ide qė janė tė shkėputura disi nga vetėdija dhe qė mbijetojnė edhe kur mendimi origjinal ka pushuar. Ato janė tė tėrhequra nga njerėzit me ide tė ngjashme tė larvės, e cila mė pas lidhet me kėta njerėz dhe i ushqen idetė e tyre.


Egregorėt

Egregorėt janė shpirtrat astral tė komuniteteve tė ndryshme njerėzore. Ēdo shoqėri apo grup njerėzor ka njė shpirt ku personalitet dhe dėshirat e tė cilit korrespondojnė me idealin e komunitetit. Psh: Krishti, A-llahu, Kisha,Teqja, Xhamia, Shqipėria, Kosova,ekipet e futbollit, partitė politike, tė gjitha kompanitė kanė egregorė. Kėto entitete kanė shumė pushtet nė bazė tė anėtarėve tė saj, dėshirave tė shumta intensive dhe personaliteti i saj ndryshon varėsisht nga motivet e njerėzve.
Egregorėt kanė pushtet tė vėrtetė mbi realitetin. Luftėrat janė shkaktuar gjithmonė nga Egregorėt qė gjenden nė konflikt.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Entiteteve - Bota e Padukshme

Mesazh  Hagel prej 01.05.15 17:56

Kategoritė e Entiteteve tė PadukshmeEntitetet e kėqija dhe nganjėherė (shumė) tė rrezikshme

Ato mund tė klasifikohen nė katėr kategori tė gjera:

1 -  "Shpirtrat pa trup"


2 - Entitete "natyrore" (jo tė krijuara nga njeriu):

- entitete parazitare (mund tė jenė tė ēdo madhėsie)

- kafshė tė vdekura. . . (Pse jo ????)

- Tė tjera


3 - Demonėt (ky ėshtė emri qė "i pėrgjigjet" mė mirė, por kjo ėshtė vetėm njė fjalė!) dhe shpirtra tė tjerė "tė kėqinj" ...


4 - Entitete tė krijuara nga njeriu:

 - "Forma e mendimit" tė krijuara nga truri YNĖ, nga mendimet tona obsesive.

 - "Forma e mendimit" tė krijuara nga keqdashja dhe nganjėherė nga "egregoret" nė njė qėllim tė caktuar pėr tė bėrė keq.
 
- "Eidos" Format e mendimit tė krijuara nga turmat ... ("Eidos" mund tė jenė edhe tė dobishme)

 - Entitetet "Magjike": entitet tė krijuar dhe tė pėrdorura gjerėsisht nga Voodoo, nga "shtriganėt" tanė, "marabutė", "Mjeshtėr", "Mėsues" dhe guru tė tjerė tė ardhur nga Afrika, Azia, Amerika Qendrore, Madagaskari dhe tė tjerė ...
Kėta njerėz nė fakt e dinė teknikėn pėr tė krijuar "entitete", qė ato do tė kryejnė pėr ta akte tė magjisė, por pak e dinė (ose nuk iu intereson) qė t’i kontrolljnė, ku pastaj braktisen nė naturė... dhe ne i marrim ...

- Shtrigani, magji, mėsyesh ...

Duket se disa "entitete" janė krijuar nga njeriu nė tė kaluarėn e largėt, entitete tė programuar pėr veprime tė caktuara tė cilat nė tė shumtėn e rasteve tė lidhura me luftė ... entitete ende tė pranishme dhe jo gjithmonė tė lehta pėr t’i "menaxhuar" ...


Entitetet Dashamirėse


1 - Entitetet e natyrės


2 - Shpirtrat Superiorė:

- Perėndia, natyrisht! ... Ēfarėdo qoftė emri qė i jepni atij apo imazhi qė kemi pėr tė ... e juaja tė zgjidhni !!
 
- "Udhėzuesi" i juaj personal, "engjėlli mbrojtės" i juaj... (Idem, sipas besimeve dhe bindjeve tuaja)

- Disa i referohen me "Vetia e Lartė" (????)
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Entiteteve - Bota e Padukshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi