Shtėpia e mallkuar

Shko poshtė

Shtėpia e mallkuar

Mesazh  Odin prej 22.11.13 12:40

Shtėpia e mallkuarQyteti i vjetėr Todorovo, nė veriperėndim tė Bosnjė e Hercegovinės ėshtė i njohur me “shtėpinė e vet tė mallkuar”.

Banorė e tij thonė se gjatė natės nga “shtėpia e mallkuar” dėgjohen zėra tė frikshėm, krisma dhe klithje tė tmerrshme. Afėr kėsaj shtėpie, gjoja, prishen pajisjet teknike, telefonat etj. Tė gjitha dyert dhe dritaret e kėsaj shtėpie janė tė mbyllura me dėrrasa Legjenda thotė se nė atė vend gjenden varret.

Nė fund tė shekullit 19 –tė imamėt myslimanė planifikuan qė aty tė ngrinin njė shkollė. Hoxhallarėt vendosėn tendat, qėndruan disa net dhe pastaj pėrnjėherė e heshtas u larguan nga Todorovo pėrgjithmonė.

Shtėpia e parė nė “themelet e mallkuara” ėshtė ndėrtuar nė fillimin e shekullit tė shkuar. Ajo u shkatėrrua gjatė Luftės sė Parė Botėrore e u dogj tėrėsisht gjat LDB-sė, thotė 81 vjeēari Kadir Ibriēiq. Trollin e shtėpisė e kishte blerė Husein Bashiq

Vėllai i Huseinit, Hasani vendosi tė ndėrtojė sėrish edhe pse familja e kundėrshtonte. Gjatė luftės sė fundit nė Bosnjė u pushtua nga ushtarėt dhe ata morėn nga shtėpia orenditė dhe ia thyen tė gjithė xhamat serbėt.

Pas kėsaj aty nuk u vendos askush pėr shkak tė rrėfimeve pėr “shtėpi tė mallkuar, thotė Kadir tė cilėt vazhdojnė tė rrėfehen.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi