Ē’kuptim ka fjala “Intuitė”?

Shko poshtė

Ē’kuptim ka fjala “Intuitė”?

Mesazh  Jetmira prej 21.11.13 15:57

E nderuar lexuese!

(lat. Intuitio – vėshtrim i pėrqendruar) quhet aftėsia pėr tė rrokur menjėherė diēka tė rėndėsishme e thelbėsore nė njė proces njohjeje a zgjidhjeje tė njė situate.

Ėshtė produkt i pėrvojės sė gjatė, por edhe i aftėsive tė lindura tė njeriut.

Intuita mund tė jetė: 1) Empirike, kur ka tė bėjė me sende e dukuri tė veēanta apo situata konkrete, dhe 2) Racionale, kur rroket shpejt dhe si “pa e vrarė mendjen” lidhja thelbėsore midis idesh qė mund tė duken larg njėra-tjetrės.

Ata qė e mbrojnė si aftėsi, quhen nė filozofi “intuitivistė”.

Ata qė e kundėrshtojnė thonė qė do tė gabohej nėse do tė absolutizohej si aftėsi. Kėta besojnė se intuita nuk ka kuptim qė tė trajtohet si njė aftėsi njohėse e mbinatyrshme dhe mistike, pėrderisa prapa aftėsive pėr tė gjetur “menjėherė”, “nė moment” tė vėrtetėn apo zgjidhjen e drejtė tė problemit, qėndron pėrvoja e grumbulluar, qėndrojnė dijet e fituara mė parė. Njeriu nuk lind vertete intuitive, por sa me shume te kesh vuajtur ne jete aq me shume intuitive je, jo vuajtje ekonomike nuk besoj se ajo te ben intuitive ajo thjesht te meson ‘ta kesh mir ‘ me te gjithe sepse ndryshe ngelesh pa buke.

Te lindesh ne nje mjedis armiqesor, duke u vene ne menyre te vahdueshme ne situata qe nuk te favoriojne fillon te njohesh rracen njerezore dhe ti lexosh ne sy pa e hapur gojen fare. Meson te krijosh menjehere mozaikun e grackesh qe te eshte ngritur dhe di te dalesh prej saj ne momentin e duhur, duke e keputur litarin pak perpara se te te mare frymen dhe te mos vritesh.

Te ngrihesh pas kesaj dhe te mos viktimizohesh, sepse intuitata te thote qe thjesht do te perdoresh aq sa mund ti duhet dikujt, prandaj mbeshtetja ne forcat e tua te pakten te jep kenaqesine e te jetuarit me intuite e jo si nje peshk qe shkon me rrymen…
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi