Ankh

Shko poshtė

Ankh

Mesazh  aqua prej 19.11.13 20:15

Ankh ėshtė simbol i pavdekshėm i forcės vitale tė jetės.

Lidhur me jetėn duke i dhėnė pronat e ajrit dhe ujit, ankh pėrshkruan tre parime simbolike qe gjenden nė krijim: 1.rrethi (Femer) 2.kryq (anėtar mashkull) dhe 3. Uniteti (bashkuar mashkull me atė femėr).

Jeta fjalė pėr fjalė ndodh si rezultat i bashkimit tė shpirtit dhe materies,rrethi pėrfaqėsonė pjesė tė pavdekshme dhe tė pėrjetshme (realiteti absolut) dhe Kryqi pėrfaqėson atė qė ėshtė e vdekshme dhe kalimtare (qėshtje-iluzioni).

avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ankh

Mesazh  Pansophia prej 26.08.17 22:43

Ankh perfaqeson simbolikisht organet e brendshme seksuale te femres. Rrethi siper eshte mitra, dy krahet anash jane tubat uterine, kurse pjesa fundore e drejte perfaqeson vaginen. Ndaj dhe Ankh quhet celesi i jetes, sepse nga femra lind jeta.
Nje proverbe afrikane thote se nese femrat do e dinin sa i shenjte eshte barku i tyre, nuk do lejonin cdokend qe te hynte aty. Por feja e ka shtypur femren,jo vetem si seks por edhe si energji. Dhe nismetaret e shoqerive patriarkale e kane njohur superioritetin e femres.
Vesica piscis perfaqeson organet e jashtme seksuale femerore dhe ajo eshte elementi i fillimit te Lules se jetes.

Pansophia

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi