12 Zotat e Olimpit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Admin prej 12.10.08 0:59

12 Zotat e OlimpitPara lindjes sė filozofisė si njė njohuri mė racionale tė tė menduarit kolektiv, nė Greqinė e lashtė Antike, dominonte njė sistem gjithėpėrfshirės mitologjik, i cili funksiononte nė mėnyrė tė pėrsosur, dhe pėr nivelin e vetėdijesimit kolektiv tė asaj kohe, ajo ka dhėnė njė kontribut tė pakontestueshėm nė tė kuptuarit dhe interpretimin e tė gjitha realiteteve me tė cilat ballafaqohej shoqėria e asaj kohe.

Pikėrisht pėrmes kėtij sistemi, qė nė shkencėn tone tė sotme analitike njihet si “perioda mitologjike e Greqisė Antike”, ata jepnin sqarime meritore ekzistimit dhe veprimit tė shumė fuqive dhe fenomeneve tė ndryshme natyrore, dhe kjo mėnyrė e tė menduarit, ishte rrėnjosur thellėsisht nė bindjen e tyre kolektive.

Pas hyjnive tė para dhe betejės sė tyre tė famshme me ciklopėt dhe titanėt, grekėt e lashtė, u orientuan qė t’i besojnė dhe nėnshtrohen Zotave aktiv, tė cilėt, sipas cilėsive, veseve dhe virtyteve, do tė jenė mė afėrt qenieve njerėzore. Mu pėr kėtė shkak, ata ishin tė magjepsur me fituesit nga OLIMPI, tė cilėt, kanė qenė tė bukur, madhėshtor dhe me shumė cilėsi i ngjasonin qenieve njerėzore…

Kėta ishin tė dymbėdhjetė hyjnorė nga OLIMPI. Qė nga momenti kur kėta kanė filluar tė sundonin me qiellin dhe token, ata, nė mes veti, e kishin tė ndarė pushtetin, nderin,lavdinė …

Nė kėtė sistem tė pėrsosur tė kijerakisė hyjnore, ēdo gjė ka funksionuar sipas dėshirės dhe vullnetit tė pakontestueshėm tė Zeusit.

Selia e tyre qendrore ka qenė nė Olimp, malin mė tė lartė tė Greqisė.

Njė ndėr karakteristikat themelore e 12 Zotave tė Olimpit, ka qenė, se ata gjithnjė i pėrmbushnin premtimet e tyre…Shpesh vinin nė mes tė njerėzve tė zakonshėm dhe aty krijonin pasardhės. Fėmijėt e lindur nga martesat e pėrziera nė mes tė zotave dhe njerėzve trajtoheshin si gjysmė Zota dhe dispononin me aftėsi tė jashtėzakonshme.

Zotat e Olimpit ushqeheshin me AMBROZION dhe pinin nektar, pije kjo qė ishte dedikuar vetėm atyre…1. ZEUSI

Zeusi ishte sunduesi i qiellit dhe tokės, babai i njerėzve dhe Zotave tjerė. Konsiderohet si pari, mė i madhi dhe i pavdekshmi nga tė gjithė Zotat tjerė tė OLOMPIT.

Ėshtė lindur nė njė shpellė tė malit DIKTA, ndėrsa ka jetuar nė njė shpellė tjetėr tė malit IDA, ku e kishte fshehur e ėma e tij REA, duke e ushqyer me tamblin e dhisė nimfė e quajtur AMALETEJA. Pas betejės dhe fitores me titanėt dhe ciklopėt, e meritoi respektin dhe nėnshtrimin, duke u shpallur si baba i tė gjithė Zotave tjerė.

Arma e tij ka qenė rrėfeja, ndėrsa pushteti i sundimi toka dhe qielli. Bashkėshortja e pėrhershme dhe e pandashme e jetės ishte HERA, e cila besnikėrisht e ka pėrvjedhur gjatė tėrė veprimtarisė sė tij sunduese. Nga bashkėshortėsia me Herėn, Zeusi kishte katėr fėmijė: AREJĖN, HEBUN, EJLEJTIAN dhe HEFAJASTEN..

Aventurat e dashurisė tė Zeusit kanė qenė tė panumėrta. Nga kėto marrėdhėnie, Zeusi ka lindur shumė fėmijė zota, gjysmė zota, heronj…

Si shembull nga dashuritė e tij tė shumtė, ėshtė e udhės ta pėrmendim dashurinė me MAJĖN, sepse, nga kjo lidhje ka lindur Zoti HERMESI, pastaj me SELMĖN, nga e cila ka lindur Zoti DIONISI, me LETN, Zoti APOLLONI dhe ARTEMIDA, ndėrsa, nga marrėdhėnia e tij jashtėmartesore me MENEMUSĖN, kanė lindur 9 muza tė famshėm.

Tė gjithė kėtė fėmijė jashtėmartesor Zeusi i donte dhe i mbronte, sepse ata shpesh kanė qenė tė rrezikuara nga xhelozia hakmarrėse e bashkėshortes legjitime HERA.

Pėrveē qindra grave tjerė, Zeusin me bukurinė e vetė tė jashtėzakonshėm e ka magjepsur edhe GANIMEDEN, e cila kishte gjak mbretėror dhe jetonte nė Trojė.

Atė e sjelle nė OLIMP dhe e cakton afėr vetes qė t’i mbushte lėngun e nektarit nė kupėn e tij tė pijes.

Po ashtu, si njėrėn prej dashurive tė veēanta tė Zeusit, mos tė mbetemi pa e pėrmendur lidhjen e tij me EVROPĖN e bukur, tė bijėn e AGINORIT dhe TELEFASES.

Nga kjo dashuri i lindin tre djem: MINOJA mitik, SEPREDONI i guximshėm dhe RADAMENTA e drejtė. Evropa, mbetet nė ishullin e Kritit dhe martohet me mbretin ASTERIA, i cili ia pėrvetėson tė gjithė fėmijėt e saj dhe nė shenjė mirėnjohje ndaj dashurisė qė kishte pėr te, kontinentin ton e emėrton me kėtė emėr - EVROPA.

2. HERA

Hera ishte bashkėshortja legjitime e Zeusit dhe konsiderohej si mbrojtėsja e familjes dhe grave tė martuara Binjakja Romake ishte JUNONA. Lidhja Herės me Zeusin ka qenė shumė para se kėta tė dytė tė martohen.

Ata takoheshin fshehtė. Kur harmonizohen dhe stabilizohen marrėdhėniet nė mes tė Zotave tjerė tė Olimpit dhe Zeusit si sundimtar tė pėrgjithshėm, atėherė, kėta tė dy lidhin Martesė. Hera lajmėrohet nė shumė tregime mitologjike tė asaj kohe.

Si mė karakteristike pėr tė ishte se, ajo, pėrveē fėmijėve tė vetė, rritte dhe kujdeset edhe pėr fėmijėt tjerė. Dėnonte tradhtinė martesore dhe me ashpėrsi tė pashoq luftonte kundėr dashnoreve tė burrit tė saj.

Nė kohėn e luftės sė famshme dhe tragjike tė Trojės, ajo ishte pėrherė e angazhuar nė mbrojtje tė grekėve luftėtar dhe merrte pjesė nė prurjen e shumė vendimeve tė rėndėsishme pėr luftėn.

3. ATENA

Atena ishte hyjneshė e luftės, urtėsisė, artit, shkencės dhe zejtarisė. Sipas mitologjisė Romake, asaj i pėrshtatet hyjnesha MINERVA. Kishte lindur nga koka e Zeusit duke valėvitur me shigjetėn e saj karakteristike.

Edhe pse merrej si hyjneshė e luftės, ajo kurrė nuk ėshtė treguar me veti luftarake. Pėrkundrazi, zihej si e urtė, e menēur dhe gjithnjė e gatshme qė t’i ndihmoj trimat dhe heronjtė, sikur ishin: PERSEI, AKILI, ODISEU dhe shumė t tjerė.

Njė dashuri tė madhe qė ajo ndjente ndaj tyre, aspak nuk kishte tė bėnte me erotikėn. Duke mbetur virgjėreshė tėrė jetėn, ajo kishte vendosur qė kurrė mos tė martohet, edhe pėrpos ofertave tė shumta qė kishte nga zotat tjerė.

Ju ka ndihmuar njerėzve nė pėrkrahje tė realizimit tė dėshirave dhe synimeve tė tyre. Nga respekti i madh qė kishte, me emirin e saj emėrtohet edhe qyteti Atena, ndėrsa nė Akropol, pėr nder tė Atenės ėshtė ndėrtuar tempulli i falshėm shenjtore - PANTENONI.

4. POSEJDONI

Ishte zoti i detit dhe i tėrmeteve. Sipas mitologjinė Romake, atij i pėrshtatet Zoti NEPTUNI. Vėllezėrit e tij ishin: ZEUSI dhe HADI. Jetonte nė pallatin e tij nėndetar.

Paraqitej gjithnjė i armatosur me tredhėmbėzorin e tij karakteristike nė dorė. Ėshtė konsideruar si njeri ndėr zotat mė tė respektuar tė dymbėdhjetėshes sė Olimpit, sepse, pas Zeusit dhe Herės, ishte si mė i vjetri nė moshė.

Pėrherė i rrethuar nga delfinėt e hareshėm, nė mes tė valėve qė nuk e lagnin fare dhe me karrocėn e tij tė artė, ai shėtiste nėpėr mbretėrinė e tij tė madhe, respektivisht, nga oqeani nė oqean.

Edhe Posedoni, sikurse Zotat tjerė nga Olimpi, kishte afera dhe marrėdhėnie dashurore me shumė hyjnesha, gjysmė hyjnesha si dhe me njerėz tė zakonshėm, dhe nga kėto lidhjet i kanė lindur shumė fėmijė.

5 DEMETRA

Ishte hyjneshė e bujqėsisė, tė tė lashtave dhe pjellshmėrisė sė tokės. Konsiderohej si nėnė e arave dhe grunoreve. Ajo, po ashtu, merret edhe si personifikim i tokės nė pėrgjithėsi.

Tek mitologjia Romake, asaj i pėrshtatet hyjnesha CERERA. Ishte nėna e FEFERSONES, njė hyjneshė femėr, tė cilėn e kishte lindur nga marrėdhėniet e saja jashtėmartesore me Zeusin, dhe me tė cilėn kishte njė lidhje tė ngushtė emocionale.

6. APOLONI

Ishte Zoti i dritės, arsyes, frymėzimit, artit, i parathėnies, profetizimit. Pasi qė kishte lidhur me Diellin, po ashtu, konsiderohej edhe si shėrues i sėmundjeve tė ndryshme.

I takon gjeneratės sė dytė tė zotave nga Olimpi. Ėshtė i biri i Zeusit nga marrėdhėnia e tij jashtėmartesore me LETĖN, dhe vėllai binjak i hyjneshės ARTEMIDA.

Apoloni konsiderohej si Zoti mė i bukur nga tė gjitha zotat tjerė tė Olimpit. Me konstruksion ishte i gjatė dhe formė tė bukur trupore, andaj kishte shumė aventura dashurore, si me nimfat ashtu edhe me njerėz tė zakonshėm.

Nga kėto aventura dashurore, i kanė lindur shumė fėmijė.
Apoloni, po ashtu, trajtohej si heteroseksual. Pėrveē me femra, ai ka pasur marrėdhėnie edhe me shumė meshkuj. Dashnorėt e tij mė tė njohur meshkuj, kanė qenė: HIJAKITI dhe KIPARISI.

Se sa ishte Apoloni i ēmuar dhe i respektuar si hyjni tek grekėt e vjetėr, tregon fakti se, pėr nder tė tij, nė Delfi ishte ndėrtuar Orakulli i falshėm parathėnės, nė tė cilėn parathėniet e veta i tregonte priftėresha e njohur PITIJA.

7. ARTEMIDA

Ishte hyjneshė e Hėnės, e shtazėve tė egra dhe e gjuetisė.
E bija e Zeusit nga marrėdhėniet e tij me LETĖN dhe motra e Apolonit.
Nė mitologjinė Romake asaj i ngjasonte hyjnesha DIANA.

Nga Zeusi, babai i saj, Artemida kishte kėrkuar qė pėrjetė tė mbetet e pamartuar dhe virgjėreshė. E armatosur me shtizė dhe shigjeta nė dorė, ajo shėtiste nėpėr pyje, e shoqėruar pėrherė nga miqtė e saj besnik, drerėt dhe drenushave.

Pėr nga karakteri, Artemida ishte hyjneshė tejet hakmarrėse e cila ju hakmerrej tė gjithė atyre qė tregoheshin si tė pandershėm.
Ishte mbrojtėse e gjuetarėve dhe tė njerėzve ndėrgjegjshėm.

8. HERMESI

Ishte zėdhėnės dhe lajmėtar i zotave tjerė nga Olimpi. Po ashtu, Hermesi konsiderohej si Zoti i tregtisė, oratorisė dhe i hajnave. Nga mitologjia Romake atij i pėrshtatej MERKURI. Ka qenė biri i Zeusit, i lindur nga marrėdhėnia e tij jashtėmartesore me MAJĖN.

Hermesi nė sandalet e mbathura nė kėmbė dhe pėrkrenaren qė e barte nė kokė, kishte krahė me tė cilėt fluturonte furishėm nga njė vend nė vendin tjetėr.

Shpesh ju ka ndihmuar shumė heronjve legjendar, sikur janė:HERAKLU, PERSEJI, ODISEU ...

9. AFRODITA

Ishte hyjneshė e dashurisė dhe e bukurisė. Pasi kishte lindur nga “shkuma e detit”, gjithnjė paraqitej e buzėqeshur. Nga mitologjia Romake, asaj i pėrshtatej hyjnesha VENERA.

Afrodita i mbronte tė dashuruarit. Zbavitja mė e madhe e saj ishte, nxitja e marrėdhėnieve dashurore nė mes tė Zotave. Ka qenė e pirur qė tė bėj shumė intriga, vetėm e vetėm t’i nxis Zotat qė tė dashurohen nė njerėz tė zakonshėm.

Posaēėrisht, ka qenė e njohur me nxitjet e bėra Zeusit, i cili, gati nė ēdo ēast, ka qenė i angazhuar me ndonjė lidhje dashurore. Por, edhe pse i ka nxitur tė tjerėt, Afrodita as vetė nuk ka qenė indiferente si dashnore.

Edhe pse ishte e martuar me Zotin e gjymtė, HEFAISTIN, ajo ka pasur marrėdhėnie jashtėmartesore me AREJIN. Nga kjo lidhje, asaj i lindin fėmijėt: EROSI, DEJMO, FOBI dhe HARMONIA. Por Afrodita burrin e vetė legjitim, nuk e ka tradhtuar vetėm me Arejin, por ajo ka pasur lidhje tė shumta edhe tė tjerėt.

Si karakteristik e Afroditės ka qenė preferenca e saj e madhe ndaj luleve e posaēėrisht ndaj drandofilles. Shėtiste e hipur nė karrocėn tė cilėn e grinin qifti i pėllumbave qė ajo i donte pa masė.

10. ARESI

Ishte Zoti i Luftės dhe i betejave. Nga mitologjia Romake, atij i pėrshtatej MARSI. Gjithnjė paraqitej me helmet nė kokė dhe pėrherė nė gatishmėri pėr luftė. Aresi gjithnjė ishte aty ku zhvillohej ndonjė luftė, betejė e pėrgjakur apo ēfarėdo konflikti tjetėr me viktima dhe pėrmasa tė mėdha. Shpesh vinte nė konflikt me Zotat tjerė.

Edhe ky si Zotat tjerė tė Olimpit, kishte marrėdhėnie tė shumta dashurore.
Nga kėto marrėdhėnie ėshtė e njohur lidhja e tij me Afroditėn.

11. HEFESTI

Ishte zoti i zjarrit, zejeve tė ndryshme (zanateve), artit dhe metalurgjisė. Konsiderohej si farkėtar dhe zejtar i Olimpit. Nga mitologjia Romake, atij i pėrshtatej VULLKANI.

Nė mbretėrinė e Olimpit, ishte i angazhuar pėr punimin e stolive dhe gjėsendeve tė ndryshme artistike. Edhe pse, nė dukje tejet i shėmtuar dhe nga kėmbėt i ēalė, ai kishte duar dhe trup tė fortė. Nė dukje vėrtet njihet si i shėmtuar, por dashurisė sė tij nuk kanė mund t’i ikin shumė femra tė bukura.

Nga aviturat e shumta dashurore qė kishte, pėrpos Afroditės, pėrmenden edhe AGLEJA dhe HARI.

12. HESTIA

Ishte hyjneshė e zemrės, familjes dhe harmonisė familjare. Nga mitologjia Romake, asaj pėrshtatej hyjnesha VESTA.
Ka qenė motra e Zeusit.

Edhe pse me kėmbėngulje atė e kėrkonin pėr grua Posedoni dhe Apoloni, ajo nga vėllai saj Zeusi, kishte kėrkuar qė pėrgjithmonė tė mbetej e pamartuar dhe virgjėreshė. Nė mbretėrinė e Olimpit, ka bėrė njė jetė tė qetė dhe pa afera.

Ndoshta, mu kjo rrethanė ka qenė shkaku kyēe, pse kjo hyjneshė, nė krahasim me Zotat tjerė, nuk ėshtė pėrmendur aq shumė
Nė shekullin e 5 p.e.s., ajo zėvendėsohet dhe vendin e saj e zen DIONISI -Zoti vardisje, pjellshmėrisė dhe verės.

DIONISI ishte fėmija nga marrėdhėniet jashtėmartesore tė Zeusit dhe SEMELES.

Nė mitologjinė Romake, atij i pėrshtatej Zoti BAKHO.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 06.04.14 17:03, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1162


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

INFO +

Mesazh  Besir Bajrami prej 27.09.09 3:02

______________________________________________*
ZeusiZeusi ose Deus, Zdeus, apo Das, Zas ne dialektet Dorike e Beotike, Din dhe Tan, ose Tiin, Dis, ne dialektin e Kretes, eshte Perendia me e larte e Panteonit Olimpik dhe tempulli i tij me i lashte ndodhej ne Dodone (mali i rrufeve/Baba Tomori/Dodona - Berat). Quhet edhe ai, si te gjitha perendit e tjera “Pellazgjik” ose ndryshe Ati i Perendive dhe i njerezve, por kjo eshte me teper nje shprehje, nje hiperbole poetike.
Sipas nje legjende Zeusi eshte femija e pare, kurse sipas te tjereve, femija i fundit i Kronosit dhe Demetres. Ira, Poseidoni, Estia dhe Plutoni jane vellezrit e tij. Eshte sunduesi i qiellit dhe s’andejmi ose nga maja e Olimpit, ku ka fronin e tij shekullor, leshon rrufete e tij te tmerrshme kunder kundershtareve. Ne Greqin klasike Zeusi merr ne mendimin e filozofeve dhe te poeteve nje dimension te ri dhe behet “arsyeja” e gjithesis,mendja qe ka vene rregull ne cdo gje. Eskili tek “Ptolemeu” thote se” Zeusi – kushdo qe te jete – eshte force qe harmonizohet me logjiken dhe vepron ne baze te drejtesise. Analiza etimologjike e emrit Zeus do te na tregoje se si,shume kohe para Eskilit,ai identifikohej me dijen me te larte,me ate qe me vone filozofet do ta quajn “mendja” ose me vone “arsyeja” e se si akoma dhe shume kohe me pare identifikohej me Diellin.
Ka shume hipoteza dhe shume mendime mbi prejardhjen e emrit Zeus, Diaw por pa i analizuar ato po hidhemi tek varianti sipas gjuhes shqipe qe i jep plotesisht kuptim emrit qe lidhet me vecorit dhe karakterin e Dias pra Zeusit.
Po te rradhisim nje sere fjalesh te gjuhes shqipe me rrenjen Di – qe kane kuptimin e “drites”, e “ndricuar”, psh:
Dite = pjese e kohes qe ka drite. (Di)
Dihet = gdhihet, d.m.th behet dite, Udi = u gdhi, por edhe “dihet”= zbardhet e verteta.
Dieg = djeg, Diget = digjet, pra ndricon.(Di)
Di = njoh, mesoj, d.m.th. ndricoj mendjen time. Ketu krahaso identifikimin metahaik te perendise se madhe me dijen absolute etj. Merr gjithashtu parasysh dhe mendimin e ri sipas se cilit dija identifikohet me driten (ndricim, ndricoi) dhe mos – dija me erresiren.
Perendi-a = Perendia, ku Di perben pjesen e dyte perberese te fjales (une do te shtoja qe fjala Perendi eshte thjesht renia e dias, d.m.th. renia(perendimi ) i diellit, dihet qe Dielli = Dia, ndersa fjala Pe mbase eshte pash, pra pash renien e dias = Perendia.)
Dialj = Djale, ku fjala perben nje epitet plotesonjes.
Nuk mund te konsiderohet si e vertete fjala sanskrishte ku rrenja Div i referohet epiteteve plotesonjese te Qiellit(Divjah= Qiellor,) sepse nuk kemi gjithmon nje qiell te ndricuar por edhe te erret keshtu qe pergjigjen ja jep gjuha shqipe qe me rrenjen Di sic thame me larte ploteson gjith figuren e Dias,Zeusit..
Atehere cili mund te jete valle burimi me i madh i Di – (drites),ne menyre qe cdo gje qe shkelqen te kete pikerisht kete rrenje?Qielli,supozojme ata qe e konsiderojne sanskrishten si me te vjeter.Mirepo qielli nuk eshte gjithnje i ndricuar,per rrjedhim si do ta justifikojme rrenjen Di- ne fjalet qe kane kuptimin e dites se shkelqyer,te perendishme te ndricuar.Secili e kupton se burimi i madh (Di -) i drites eshte Dielli,qe eshte gjithashtu edhe perendia e pare e njeriut qe nga popujt Maja e der tek Evropianet,Egjyptianet e Japonezet,e sigurisht,edhe perendia e pare bashke me token Nene,e Pellazgeve.Aq me teper qe kete pikpamje - e cila nuk mund te vihet ne diskutim – do ta perforcojme me ndihmen e gjuhes Shqipe ,ku gjejme Diaw, ose Diall ose Diell (ne fjalorin e Kristoforidhit kete fjale do ta gjejme edhe ne formen “Dill” qe ne analize te fundit eshte “Diw”
Duke vazhduar tabelen e fjaleve Shqipe me rrenje Di do te permendim diten e pare te javes ,qe ne Greqishten e re eshte “qiriaqi” d.m.th. dita e zotit e Perendise,kurse ne shqip quhet “E Diel” = dita e Zeusit, e Diellit,sic mund te krahasohet me fjalet korespondonjese te gjuheve te ndryshme Evropiane “Sun day = dita e Zeusit,Diellit (ang); son tag = dita e diellit (gjer).
Nga te gjitha keto dikush mund te thoshte se keto fjale me rrenje Di – ku permblidhet edhe dielli,mjaftojne qe te komentohen se fjalet Dhias,Dhios,Dhia,Dies-i,Dia,Day,Zeus,Devah,Dhis – Uyah (epitet plotesonjes i perendive ne sanskritisht),Dikh (perendit ne armenisht),fjala Franceze Dieu = Perendia,dhe te gjitha fjalet shqipe/arvanitase qe kemi rradhitur ,vijne nga fjala Diaw,ose Diall, ose Diell,ose Dill qe do te thote Diell,por meqe Dielli ishte perendia e pare e gjinise njerezore qe mendon (homosapiens) ,atehere edhe fjalet diell e perendi kane te njejten rrenje dhe te njejtin kuptim zeus(lat).


Enciklopedia Britanike per kete ēėshtje:

The Pelasgian Zeus, whose memory survives even today
in the appellation of God as Zot by the modern Albanians, was worshiped at Dodona, where the most famous oracle of ancient times was situated.
According to Herodotus the neighborhood of the sanctuary was called
Pelasgia.
As I mentioned it before, Zeus survives as Zot in the
Albanian language. The invocation of his name is the common form of oath among the modern Albanians. Athena ( the Latin Minerva), the goddess of wisdom as expressed in speech, would evidently owe its derivation to the Albanian word - E Thena - which simply means speech; Thetis, the goddess of waters and seas, would seem to be but Albanian word Deti - which means sea

It would be interesting to note that the word Ulysses; whether in its Latin or Greek form Odysseus means traveler in the Albanian language, according as the word "udhe" which stands for route and travel is
written with d or l both forms being in use in Albania

In addition, we should not forget the fact that Zeus was a Pelasgian god par excellence, his original place of worship being Dodona.


Dodona ishte tempulli i Zeusit.

Me shume per Dodonėn, lexo nje shkrim nga Maksim Zotaj (Mason ne llozhėn e New York-ut):
http://www.explorerunivers.com/konspiracioni-f14/shkrime-nga-nje-mason-shqiptar-t1319.htm
*
Hera

Hera eshte bashkeshortja legale e Zeusit qe nga epoka e Homerit e te Hesiodit.
Peripecite erotike te Zeusit nuk kane Krahasim me masen,por forma e struktures shoqerore te botes pellazgjike percakton martesen monogamike dhe ne Olimp.
Nje eshte bashkeshortja legale ,pavaresisht nese dashnoret e tij nuk numurohen dot.
Mitet per kapriciot dhe shperthimet e zemerimit te Heres ndaj skandaleve erotike te Zeusit jane te njohura.Keta pasqyrojne realitetin shoqeror “grek” dhe jane te mevonshm ne krahasim me epoken kur Hera si perendeshe perfaqeson Ajrin(Ira),ashtu sic del nga etimologjia e emrit te saj nga fjala “air” (ajri),me ndryshimin e rradhes se shkronjave .Ky variant etimologjik eshte i sakte ,por nuk eshte Ira qe dej nga fjala “anj” .Perkundrazi ,fjala Ira eshte ajo qe tregonte ajrin ,ashtu sic na tregojne fjalet e gjuhes shqipe/arvanitase ku “era” (ajri) ,eshte e gjinise femerore e sic duket edhe ne gjuhen pellazgjike e para greke,qe me ndryshimin e germave u be jo vetem “aer” dhe “air”,por edhe e gjinise mashkullore ,qe diferencohej nga perendesha.Vlen te shenohet se inicialja H qe eshte nje shkronje e mevonshme dhe korrespondon me nje nuance verbale tingelluese te E,shqiptohet fort ne fjalen Ira.Por ne gjuhen arvanitase ne fjalen Era,germa (e) ndjehet fare pak.Po te forcohet shqiptimi ,ateher duhet te kuptohet si ne shprehjen :nje here”, :dy here”.Qe te kthehemi rishtazi,ne etimologjine e emrit iras ,Empedokliu mbronte pikpamjen e tij nga fjala “air” = ajri dhe kete mendim pranonte edhe platoni (shiko Kratilos f.404) .
Ky mendim ishte me i perhapur ne kohen e vjeter ,meqe identifikimi alegorik i iras me ajrin provohej nga shumica.
Le te marrim fragmente nga vete Decharmi qe preferon variantin sanskritik: “me ane te veriut leshon (ira) erera te forta qe turbullojne detin”.Kete thot dhe Homeri ,sh Iliada,O,26).
Sipas nje varianti tjeter ajo eshte Perendeshe e stuhise…Tempujt e pare te kushtuar si asaj ashtu dhe Zeusit qe adhuronte ne akropolet ,ne vendet e larte ,aty ku formohet stuhit(f.88)

Gjuha shqipe na verteton identifikimin e ajrit me Iren,pa ndryshim germash dhe na sqaron se shqiptimi i vjeter ishte Er dhe se bashku me nyjen Era ,para se te behej nga njerezit e librave “air’ (ne gr)
Kete e perforcon edhe fjala e greqishtes se re qe eshte “aeras” dhe ageras (ajer) dhe jo “airas).Ne vitet Homerike ,Hera quhet bashkeshortja legale e Zeusit,qe here-here ja ben jeten veshtire me xhelozite e saj shperthyese dhe here te tjere i fale gezimin e gruas e te bashkeshortes.Eshte nje kombinim alegorik ky i Zeusit (diellit) me Ira-n (ajrin)
Nevojitet pak fantazi dhe verejtje qe te kuptojme kete bashkim te bukur alegorik,po te mendojme ajrin e embel qe si nje perkedheli na prek e na gezon ,ose ne formen e tij me te eger qe si stuhi permbys e shkaterron cdo gje.,qofte edhe kur dielli shkelqen fort ne qiell...


Hymni Homerik XVI per Heren:

O Perendeshe ne forme ajrore, o Mbretereshe Hera,

Gruaja e lumtur e Zeusit, qe ne prehrin e kalter

I dergon puhite e buta jetedhenese per te vdekshmit,

Ti je nene e shiut, ushqyese e ererave, nene e te gjitheve.

Po ti asnjeher nuk shikon jeten, sepse e brymosur

Me ajrin e shenjte je kudo. Vete sundon kudo,

E ne cdo gje mbreteron, erera te forta duke leshuar

Ti sulesh neper rryma. Eja, pra zonje e Perendeshe

me shume emera, eja tek ne e gezuar,

shpirtmire dhe e bukur.


Shenim: Ne tabelat e shkrimit grafik B.u lexua emri i Perendeshes “E-ra”

*

Atena

Athena eshte Perendesha qe personifikon urtesine njerezore.e cila ka nje vend te dalluar ne pantheonin Olimpik e meqe adhurohej vecanerisht ne qytetin me te shkelqyer te te klasicizmit ne Athine ,ajo fiton nje shkelqim akoma dhe me te vecante.
Vec miteve te ndryshme lokale e te epiteteve te ndryshme si (Ergani,Tritogjeni,Glaukopis,Parthenos,(virgjereshe),Atritoni,Laosos,largpamese etj),miti sundues eshte se ajo lindi nga koka e Zeusit,e armatosur dhe gjithnje e virgjer.Personifikon dijen,largpamesin dhe behet mbrojtese e qytetit te Athines,duke zhvilluar me shume dijen dhe artin.
Ka shume interpretime dhe hamendje te ndryshme por asnjera nuk i nxjerr aspak ne pah vetit dhe prejardhjen e Athinas.

Le te shpjegojme ne menyre me bindese se c’do te thote fjala Athina dhe c’kuptim ka “Tritogjenia”,dhe perse egziston lidhje midis fjaleve Triton,Tritogjenia,Amfitriti me ujin ne pergjithesi etj.
Arvanitasit dhe gjithe shqiptaret ne pergjithesi kur degjonin ndonje bisede te urte ,qe zakonisht ishte ajo qe sot e quajme proverbe,thoshin si aprovim per te :”Ajo eshte e thene”.Domethene eshte bisede e kohes se vjeter,e urte dhe e respektueshme.E thene (me nyje) = biseda e urte,pra,tregon mendimin proverbal dhe te urte qe imponohet ne shoqeri si rregull,si dicka e thene nga lart.Pjesorja “E thene” eshte e foljes Them ose Thom nga e cila ka prejardhje dhe folja e greqishtes “fimi” dhe thimi ,si dhe fjala “themes” qe me gjeresin e madhe te foljes fimi,u konsideruan si fjale qe veshtire te interpretoheshin.

…..fjala fillestare “e thena” u be Ethana dhe Athana.
Nga ana sematike perforcohet varianti gjuhesor,gjersa fjala “Etena” tregon ate qe eshte thene ,fjale per fjale dhe metoforikisht fjalen e urte verbale,qe me te vertete eshte dhe duket e patundeshme.
Por le ta perforcojme kete variantin tone me vertetimin e tij me dokumenta te tjere.Sipas mitit,Athinaja lindi nga koka e perendise me te larte ne menyre shume domethenese:Zeusi duke patur parasysh nje profeci – se nga bashkeshortja e tij Miti(paraardhese e Ires,bashkeshortes legale te Zeusit) do te lindte nje femije qe do ti kundershtonte pushtetin,kur gjer ketu miti pasqyron pervoja shoqerore – kaperdin Mitin dhe befas nga koka e tij del nje grua e plote dhe e armatosur.Athinaja.Nuk ka qene kur foshnje!Dija nuk ka moshe foshnjore.Kur lind nje bisede e urte ,kur del nga koka e njeriut dija ,ajo eshte e perfunduar dhe e forte.Nuk kalon etapa persosje dhe maturiteti.
Por c’far tregon fjala miti?
Miti ka kuptimin e nje mendimi te matur.Miti ishte keshilltarja e urte dhe bashkeshortja e Zeusit.Veme re se sa mbrapa te kthehemi ne shoqerine pellazgjike aq me shume shohim se gruaja luante nje rol me te rendesishem,sic tregon edhe fakti se perendit e Olimpit ishin 6 burra dhe 6 gra.
Varianti etimologjik i fjales Miti nuk vihet ne dyshim.Ne gjuhen sanskrishte fjala Matih shpjegohet ne greqisht me foljen "metro"”Por ne shqipeshte rrenja e plote Mat,qe ka te njejtin kuptim te greqishtes “metro”.Megjithate as metron,as Matih,sic eshte sanskrishtja ,e ketu kemi rast te mendojme se cila gjuhe eshte me e vjetra dhe nga cila gjuhe ka ardhur fjala perseri.(sh.im. a nuk themi ne ai eshte njeri shume i matur?)
Pra, Zeusi perpin Mitin - mendimin e matur,dhe koka e tij lind Dijen.Nuk mendoj se ka nevoj te analizoj me gjate kete mit te bukur qe pasqyron lindjen e pellazgeve – shqiptarve te pare ,perderisa nga mendimi i matur lind Dija ,fjala e urte.
Por Athinaja mban ne gjoksin e saj ne te gjitha shfaqjet Gorgonen Meduza.C’lidhje mund te kete Meduza e tmerrshme me perendeshen e Dijes?Meduza ishte shume e tmerrshme per armiqt e saja.
Eshte me te vertete i shpjegueshem kombinimi i Dijes me Gorgonen Meduza,por mendoj se ne mund te gjejme diku nje pike lidhje me ndihmen e gjuhes Shqipe.
Rrenja med e fjales meduza ne gjuhen shqipe tregon mend,tru.(Tritogjenia – e lindur nga trut).
Ne latinisht Mens-ntis.Por edhe ne “greqishten” e vjeter homerike do te shohim foljen Med-o-me dhe Mid-ome,qe ka kuptimin mendoj.Te Homeri kemi keshilltarin e urte te Odiseut,Mentorin.
Pra ,Meduza ka kuptimin ajo qe mendohet,qe ka mendje,dhe vjen nga rrenja med = mendje.
Gorgona e frikshme Meduze ne gjoksin e Athinas nuk ishte nje arme per te penguar te keqen ose per te share ,sic besonin grekerit e periudhes klasike ,por simbol kryesor i perendeshes se Dijes.Athinaja ishte Meduza = qe mendohej, me mend.E ne epoken e lashte dija ishte arma me e forte per te mposhtur armikun e per te mbijetuar.
Pikpamjen tone e verteton dhe ajo qe shkruhet ne vendimin qe u propozoi Athinasve Themistokliu gjat agresionit Persian:”Le tia besojme qytetin Atena-s,e cila kujdeset per ne Athinasit”.Domethene fjala “medeesn” qe permendet ne origjinal ka kuptimin e pjesores se foljes “medo” = mbroj,kujdesem,qe ka lidhje me foljen medomai – kujdesem,perpiqem ,mendoj per dike,gjej,dhe nuk ka kuptimin e nje perendie nentokesore paragreke,sic mendon Nik.Papahaxhis.


*
Poseidoni


Emri POSEIDON, emėrtim i zotit tė deteve dhe tė tėrmeteve i cili qe vėllau i Zeusit (ZOTIT), shpjegohet me shqipen: PO Sl - E - DON = me kuptim: shumė e dėshiron.
Perendine e Detit.Sipas Platonit ,Poseidoni u martua me nje vajze me emrin Klito dhe nga ajo pati dhjete femije .Pese cifte binjakesh nje nder to ishte dhe Atlas qe me vone do te behej mbreti I Atlantides.
Por sipas Mithologjise ne kemi per cudi edhe nje personazh tjeter me emrin Atlas dhe ky eshte nje Titan I biri I nje titani tjeter qe quhej Kronus por si pas studiuesve filo helene ky Atlas nuk ka lidhje fare me mbretin e Atlantides.
Sa per kuriozitet duhet te themi se Poseidoni bile edhe Zeusi jane bije Titanesh te cilet ne nje kohe te caktuar iu kundervune baballareve te tyre ne te ashtequajteren lufte e Olimpasve me Titanet .Keto te paret fituan dhe i munden perendite e (e vjetra) duke sjedhe kohene e mbretetimit te perendive te reja.A ju kujton ndonje gje kjo lufte?
Lufte qyteterimesh ,lufte besimesh lufte per dominimin e botes se atehershme.
Lufta midis Titaneve dhe Olimpasve ne paraqitet si nje lufte midis brezash dhe koherash.
Bile edhe vet tregimi I Platonit na e paraqite kete fenomen kur Prifterinjte Egjiptiane I drejtohen Solonit me shprehjen.(Ju greket jeni femije).
Ne qofte se greket jane femije atehere kush jane baballaret?
Po le ti kthehemi fillimit te koheve ,sipas mithologjise greke kemi nje c*** te pare te perendive cka shenonte Zanafillen
.Kemi perendine Gaia(toka) dhe Uranin(qe perfaqesonte yjete me qiellin).Ne mitologjine pellazgo-ilire kemi te njejtet personazhe por me emertime te ndryshem.Kemi perendine Gjenesa dhe ate te quajtur Ou.
Ne mitologjine ilire Poseidoni njihej me emrin Rodon(ose Redon).Ky I fundit ishte martuar me perendine Shkumbe.
Ne veri te gjirit te Durresit siper Bishtit te Palles kemi nje gadishull te quajtur Kepi I Rodonit.Ndersa ne jug kemi derdhjen e lumit te famshem Shkumbin.
A thua keto te jene kufijte jugore dhe veriore te mbreterise se Atlantis me mbretin Atlas.Ne veri te gjirit te Durresit pikerisht reth zones se Kepit te Rodonit jane zbuluar dy tempuj nje ne Spitalle dhe tjetra ne
Bishtin e Palles.Vecantia e ketyre tempujve qendron ne faktin se ne to jane zbuluar artifakse te cilat datojne perpara presences se kultures hellene ne keto zona.Ne fakt arkeologet jane te mendimit se keto zbulime sherbejne per te percaktuar kufijte veriore te botes helene.Personalisht mendoj se me germime te metejshme ato kufije kane per te zbritur shume-shume poshte .Ashtu sic thote edhe vete Platoni ne percaktimin e kufijve te Athines se lashte .Deri ne malet e Kitheronit dhe ate te Parnes. Por le te flasim per mithologjine.Ne vecanti le te flasim per permbytjen.
Prifterinjte egjiptiane filluan ti tregonin Solonit per kohet e lashta dhe per kohet e permbytjes se madhe net e cilen mbijetuan Deukalioni dhe Phyra.
Permbytje e madhe sipas mitologjise u kryer reth fundit te pokes se bronzit saktesisht gjate epokes se heronjve(sipas Hesodotit).Dikur reth vitit 1100 p.a.s.
Zeusi ne kete kohe ishte shume i zemeruar me “”ARROGANTET”” pellazge DHE per kete arsye ai iu dergoi permbytjene e madhe.Nga kjo permbytje mbijetuan Dekalioni dhe Phyra te cilete me pas do te popullonin perseri planetin toke(Gaja).Sa per dijeni Dekalioni ishte biri I Titanit Prometheus vellait te Atlasit.
Nuk duhet te perpiqem shume per tu ju vertetuar se toka e Titaneve eshte pikerisht toka e pellazgeve te lashte.


*
Demetra


Qysh prej fillimi,kemi theksuar se cifti fillestar i perendive qe u adhuruan nga njerezit ishte ati Diell dhe nena Toke.
Ne epoken klasike shohim perendeshen Toke te konsiderohej nje perendeshe …

Duke analizuar kultin e Demetres,vetite dhe karakteristikat e saj baze dhe duke e interpretuar vete emrin e saj shohim se diferencimi i Tokes (Gea) nga Demetra,eshte prodhim ose i mosdijes se tradites pellazgjike ose nje keqinterpretimi te saj
Sigurisht ,gjer ne epoken klasike ,Grekerit – vec filozofeve qe kishin nje pikpamje tjeter – kishin bindjen se toka eshte nga perendite e para dhe nena e jetes. (“Toka perendia me e larte” e quan Sofokli ne tragjedine Antigoni,var 339) ( Soloni thote “Nene,Toke e zeze,e para dhe me e madhja nga perendite e Olimpit” ,nderkohe qe toka qe banon ne Olimp dhe respektohet si perendia me e larte sa asnje tjeter eshte Dhimitra.
Emri Demetra ,ashtu si pranohet pergjithesisht,eshte fjale eperbere nga Dha = Toke dhe Matir.Nenkupton,pra “Toka nene ; Tipi i fjales “Dhi” eshte me i vjeter se tipi “Gji” (ne dialektin dorik Dha)
Ne gjuhen shqipe Dhe – Toke .Ne himnin e njembedhjete homerik ,Demetra permendet te pakten dy here ( V.47,211) .
Pjesa e dyte perberse eshte Mitir,ne dialektin dorik Matir dhe sankritikisht matar,latinisht mater,etj,anglisht mother,germanisht muter,slavisht mati,nuk ekziston ,ose te pakten nuk ekziston ne kete kuptim ne shqip.
Ne gjuhen arvanitase/shqip nena – (mitera) quhet Meme dhe besoj se kjo fjale eshte ajo me e lashte qe i referohet fjales Nene.
Por ne gjuhen shqipe ekziston fjala Moter,qe ka te njejten rrenje me motre,mater etj,por qe ka kuptim tjeter.I.Stamatakos (Sh.Mitir) pranoan se fjala moter tregon motren e moshuar qe ze vendin e nenes.
K.Kristoforidhi ne fjalorin e tij e krahason kete fjale me fjalen e greqishtes se vjeter “mitera” (Nono).
Fjala Gi (gji) qe ne gr d.m.th toke sipas koles vjen nga Gji-ri i femres .Pas Kaosit thot Hesoidi u krijua Gjea,"gjoksmadhja",per te ushqyer keshtu si nje mbeshtetse e sigurte ku do te vendosej gjithcka. Gjea,Gji (pra gjiri femres) , qe vjen pas Kronosit ,eshte thjesht nje shpikje justifikonjese per rrumbullakesin e tokes qe smund ta kapte llogjika e Hesoidit,por qe ishte nje gje jo e panjohur per Orfiket)*

Apolloni ose Febusi

Forma apollo3 me e lashte e emrit Apollon eshte forma pellazge Aπελλων (Apellōn), prej nga rrjedhin Aπολουν (Apoloun) dhe Aπλων (Aplōn) po ashtu pellazge. Formes se prejardhur te pare Aπλουν (Aploun) i afrohet emri etrusk : Aplu ose Apulu dhe forma Aπελλων (Apellōn), eshte me e afert e formes oske Apellun me gjithe emrat e vjeter greke : Aπελλας (Apellas), Aπελλης (Appellēs), Aπελλις (Apellis), Aπελλικος (Apellikos) etj. Duke u mbeshtetur ne format etruske Aplu dhe Apulu e ne oskishten Apellun ne muntemi nga ana jone qe me ndimen e shqipes te japim etimologi shume te pranueshme , se ato te dhena nga Platoni ne Kratilin e tij e deri te tė dhenat e ndryshme te shumta te dijetareve te sotem, qe duket se nuk kane bashkuar gjithe mendimet e paaneshme. Etimologjite qe ne propozojme, pra mbi bazen a Aplu, Apulu, Apellun dhe Aπελλων (Apellōn), kane kuptimin : qė bėn tė lindė ylli , pa dyshim qe eshte fjala per yllin e mirefillte, Diellin; qė bėn tė agojė ylli, ose me mire akoma; ap udhėn = qė hap rrugėn ose dielli paraardhės. Per kete arsye pa dyshim greket e shenonin Delosin ku ishte tempulli mė me emer i Apollonit si “ishulli i diellit lindės”. Fakti qe ishte hyjnia Diell, hyjnia i drites, i sillte atij ne fakt kete cilesi si Paraardhes ose Προδρομος (Prodromos), sepse ne te vertete dhe praktikishte ai qe sjell driten dhe me mė shume arsye, ai qe e krijon vete eshte “ndriēon” , ai qe u hap rrugen, gjithe te tjereve, ne te gjitha degezimet e veprimtarise njerezore, artet, letrat, muzika etj. Qe ketej fare mire mund te paraqitet hipoteza se Apullen per Apudhėn do te thote etimologjikisht pikerisht: udhėndriēues: ai qė hap rrugėn, paraardhesi, bartes i drites. Per me teper a nuk paraqitet ai duke drejtuar nje koēi katershe, me rreze drite mbi koke dhe me Auroren perpara, bijen e tij?*
Hermesi / Thoti


Studiuesi bullgar Nikolla Shipkovenski mundohet te jape nje shpjegim etimologjik, por shkon deri ne gjysem te rruges dhe pastaj dorezohet, ngre duart perpjete. Ai shikon tek Orfeu "mjekun e pare te historise universale" dhe pohon qe emri i tij vjen nga gjuha fenikase duke iu rikthyer termit te mjekut. Njefare tautologjie ne mendime. Sidoqofte ajo qe eshte e vertete ne shpjegimin e tij mbetet pikerisht aftesia e Orfeut per te sheruar. Dhe kur ai eshte ne gjendje te nomatise, magjepse, e ekzaltoje shpirtin e mendjen e njeriut, te beje guret te qajne, e mbi te gjitha te ringjalle te vdekurin (Euridiken), kemi te bejme me psikoanalistin e pare te gjithesise. Pra deri ketu Shipkovenski eshte ne rregull, ngec kur vjen fjala per te gjetur nje shpiegim te emrit. Dhe kete me duket se e ka dhene Preloc Margjilaj tek libri i tij: "Iliret flasin shqip - Shqiptaret flasin ilirisht", botuar nga : Montenegropublic - Podgorice. Vlen te theksohet ketu dicka tjeter, simetrine e tij ne Egjipt dhe perendine THOT. Detyra e Thotit ishte t'u mesonte njerezve shkencen, artin e gjithcka nepermjet te folurit dhe ketu kemi nje lidhje direkte midis te dyve, nje konkordance qe eshte pak te thuhet rastesi: Thot- Orfe + Dionis (si perendi ambivalente, ose le ta themi edhe me te dy sekset) qe greket pasi e moren e adaptuan dhe e quajten... Hermes, edhe pse serish per kete emer, studiuesi Margilaj jep variantin e tij duke e lidhur serish me profesionin, detyren qe i kishte ngarkuar Zeusi si ndermjetes, pra Here+Mes, pra midis, ne mes. Ne emer te tij greket plackiten dhe dogjen qyteterimin e Kretes e te Mikenes.

Studiuesit e konsiderojne Hermesin si korrespondencen e perendise egjiptiane Thot , por Thot nga ana tjeter ka sivellane e tij, Orfeun, Errefeun. Keshtuqe ngado qe te vertitemi dalim serish tek gjuha shqipe qe duket se eshte i vetmi "ilac" per te shpetuar historine nga virusi grek dhe per ti kthyer shendetin, sepse ne fund te fundit kemi pasur edhe krijuesin e gjithesise, sikurse edhe mjekun e pare te saj.

Po tė shohim ditės e javės nė gjuhėn shqipe vėrejmė se kanė njė kuptim tė plotė shqiptar dhe tė perėndive ku besonin pellazgjėt. E Diela, ėshtė dita qė pėrfaqson Diellin ngaqė e Diela ėshtė dita mė me shumė diell. E Hėna pėrfaqson Hėnėn. E Marta ėshtė dita e Marsit dhe quhet si ditė e marrė. E Mėrkura ėshtė dita e Mėrkurit. E Enjta nuk ėshtė zbuluar akoma. E Premtja ėshtė dita e zezė, tė pren, e prenė. E Shtuna pėrfaqson Saturnin.
Nderkohė, grekėt bizantinė ditėt e javės i emėrtojnė keshtu: e diela pėrfaqson Zotin, e hėna ėshtė dyshi, e marta, ėshtė treshi, e mėrkura, ėshtė katra, e enjtia, ėshtė e pesta, e premtja, ėshtė dita e shėn Mėrisė, te shtunėn e kanė marė nga hebrejtė.

Siē shihet shqiparėt emėrtimin e ditėve tė javės e kanė mė tė vjetėr se grekėt, gjė qė tregon se shqiptarėt janė mė tė vjetėr si popull nė Ballkan. Edhe betimin pellazgjėt e bėnin pėr kokėn e nėnės, babait, ashtu si betohen dhe shqipėtarėt sot, pėr kokėn e nėnės dhe tė babait. Pellazgjėt me zakonet, muzikėn, veshjen dhe veēanėrisht me gjuhėn e tyre shqipe, i kanė qėndruar kohės nė tokat e tyre.

(Per me teper mund te lexoni librin "THOT spoke in Albanian / TAT parlava Albanese / Thoti fliste Shqip" - Giuseppe Catapano, i cili nxori kete liber pas nje pune kolosale prej 40 viteve ne kete fushė). Demo: http://www.youtube.com/watch?v=OZH3XUOdnXQ*
Aferdita

Aferdite perendesha simpatike e dashurise dhe e bukurise. Ka ne parahistori te panjohur nga shumica ,qe dha shkas dhe terren te pershtatshem te konsiderohej GABIM nje perendi e huaj,e importuar nga Lindja dhe po ashtu ne greqin klasike si perendi e formuar nga shkuma (prap gabim)
Le te te fillojme nga miti me variantin e tij te kundert te gabuar qe kan dhene pseudohistorianet por qe ne fakt qendron krejt ndryshe sic do ta shohim me posht.

Ky eshte versioni gabim qe e parashtroj ketu vetem sa per te ber dallimin me etimologjin dhe karakterin e vertete te Aferdites. qe vazhdon pas kesaja.

Kur Kroni me nje kose te mprehte kastroi te jatin,Uranian,ai ia hodhi organet gjenitale ne det.Keto organe gjenitale te nje perendie trazuan aq shume uje saqe krijuan rreth vetes shume shkume.Keshtu ,duke lundruar,ato arrijne ne ishullin Kitere (qithira) dhe s’andejmi perfundojne ne Qipro,kur ngjizet perendesha dhe nje mengjes te bukur del ne bregun e Qipros me gjith bukurin e madheshtin e saj prej perendie.Kudo ku shkel kemba e saj e bardhe mbin lule.E vetmja veshje e saj jane floket e arte.Atje e moren Oret dhe pasi i vune nje kurore ne koke dhe i varen ne qafeb nje varese me shkelqim vetetime,e cuan te perendite e olimpit,te cilat mbeten te shtangura nga bukuria e saj.

Ky me larte eshte nje version i shtremberuar deri ne kulm nga Greket.

Ketu me posht vazhdojme me analizen tone:


Le te shqyrtojme me mire mitet “greke”dhe te themi mendimin e kundert.Aferdita ne fillim eshte e bija e Uranit.Eshte bashkeshortja e perendise se zjarrit Hefest.
Ne krahinen e Iliades(ne Peloponez),ajo konsiderohet si bija e Uranit dhe e Dites.Ne shumicen e vendeve te Greqise kulti i saj behej ne maja te larta.Ne Akrokorinth,ne malin Erikos,ne Larisen Argolike (Lartesia eshte toponimi pellazgjik qe tregon nje vend pak te ngritur,sh,fjalen arvanitase Larteza = drejt lartesis) ne Knithos etj.
Vesa e mengjesit eshte nje nga dhuratat e saj.U dashurua dhe rrembeu per kete te birin e Diellit Fetonin,ose sipas te tjerve te birin e Kefaluse (ylli i mengjesit) dhe te Agimit.
Te gjitha keto bejne qe shume kerkues te ditur ta konsiderojne ate si personifikim te Agimit, “te panorames me te bukur te natyres” sic na trhote Max Muller. (Nouv.Lecons sur la science dy langage,V.li f.96-97,perkth ne frengjisht nga Perrot dhe Harris)

Por le te vazhdojme me larg ne kohe ,qe te shohim se kurre dhe n;asnje rast Aferdita – as ne periudhen klasike dhe Helenistike – nuk ka qen perendesha e fekondimit,cic percaktohet gjoja ne Aferditat Fenikase ose Aziatike.Ne Azi personifikimi i fekondimit eshte femra,kurse ne Sqiperi/Greqi eshte mashkulli,penisi .(sh.nje pikpamje qe ka mbijetuar ne shprehjen shqipe/arvanitase :”Jo ara ,po fara”
Ne periudhen e Mikenes Aferdita konsiderohet si nene ose moter e Zeusit ,bija e Zeusit dhe e Dionis,qe sic kemi thene do te thote e Ndritshme.
Simboli i Aferdites eshte emblema e flamurit gjysme – hena me nje yll perbrenda.Sigurisht gjysme hena islamike ndoshta eshte nje koincidence me ata te Aferdites,megjithate nuk perjashtohet mundesia qe frymezonjesi i tij te kete qene “admirues i Greqise ne epoken me te veshtire per boten greke,per shkak te ndjekjeve qe kishte organizuar kunder tij Kristianizmi dhe vegla e tij shteterore – Bizanti”.Te mos harrojme se kur u shfaqen per here te pare Turqit ne Azine e vogel ,Bizantet i kan quajtur “greke te rinj” nga urrejtja e tyre ndaj Kristianizmit.Duhet marre parasysh se emri “grek” ishte atehere dicka me shume se nje sharje poshteronjese..
Egziston nje numer i madh monedhash dhe unazash qe kane kete simbol te Aferdites,qe nga ishulli i Qipros e gjer ne Itali.Ne objekte te ndryshme te periudhes se Mikenes paraqitet simboli i Aferdites ne nje skene te cuditshme te lindjes se perendeshes nga koka e se jemes.
Ne librin e Krisulla Kardharait me titull: “ Lakedemonet” – Athine 1979,dhe ne kapitull qe i dedikohet kultit te Aferdites ne Lakoni(peloponez) f.219 ,analizohen te gjitha keto materiale dhe mendimi i shkrimtares eshte se Aferdita adhurohej ne epoken e Mikenes si e ema e Zeusit e bile,pa pasur nje emer te perafert,quhet Diwija dhe Diuja.Ne Thesproti dhe posacerisht ne Dodone ,ajo adhurohej si Dioni (f.220).
Ne Pithos( Beoti) ne nje gravure "skenizohet" lindja e Aferdites nga koka e Zeusit (jo nga "shkuma" sepse ajo ishte nje perendi e qiellit dhe jo e tokes).*

Archaonet

Ne kohet e lashte toka filloi te ishte e nje rendesie te vecante ku do te pasonin kryengritje ose emigracione te medha per te kerkuar e per te rrembyer toka pjellore etj.Per kete arsye do te mbes ne fjaloret dhe ne ndergjegjen e tyre nje gje: Se ai qe zoteron toka te punueshme nuk eshte nje njeri i zakonshem, sepse ai zoteron te tjere, ka force dhe qeveris. Keshtu pra, zoterimi i tokave te kultivueshme behet sinonim i ketyre cilesive, ose me mire keto cilesi do te behen sinonime me zoterimin e tokave pjellore dhe do te krijohet fjalet “arhon” = arkon, “arhi” = autoritet, “arhigos” = kryetar ,”arhi” = jam ne krye etj. Fjalet jan te perbera nga fjala are dhe folja ndihmese kam.
Fjala e perbere fillestare eshte arkam = ara kam dhe arka-on ai qe ka ara,qe u be arkon dhe pastaj me kthimin shume te zakonshem te germes k ne h u be arhon (latinisht archaon).Pikerisht kete kuptim kane emrat kombetar te banoreve me te lashte,te pellazgeve te Greqis qe quhen Arkades.(A.Kola f.106)
Arkasi ishte arhondi, sunduesi, pronari i tokave prodhimtare> te njejten gje tregon emertimi kombetar i nje populli tjeter Pellasgjik te Ilirise, qe quheshin Arktanon. Sigurisht arkadet e lashte nuk banonin ne Arkadine e sotme.*
Kaosi

Eshte nje fjale qe ka ende dhe sot te njejtin kuptim dhe tregon nje hapesire te pamatur,nje dictance boshe, por edhe cdo lloj hapesire tjeter te madhe. Ka prejardhje nga fjala (hafos) qe vjen nga nje rrenje hipotetike indoevropiane: Gheve-es. Me te kan lidhje edhe fjalet hasko (veshtroj nje zbrazesi), hasino (hapem thelle), por edhe handhano = horao (nxe, perfshij ne vetvete).
Ne gjuhen shqipe egziston fjala hap = hap nje gje, zgjeroj, por edhe lulezoj, filloj ndertoj.
Nga kjo dalin fjalet hap - gjatesis e nje hapi,nje pash.
Hapet – nje gje e hapet.
Shohim pra se folja hap dhe fjalet qe dalin prej saj kan kuptimin e kaosit mitologjik te Hesoidit,d.m.th. hapesire,zgjatje,hapje,fillim veprimtarie.Pra rrenja e fjales Kaos eshte hap – haph ose haf po te provoni se nuk ndryshon asgje - dhe se ne nje faze te mevonshme ,atyre u shtohet mbaresa Greke - os per tu bere hafos.
Egziston sigurisht edhe folja arvanitase hape, qe nuk eshte aspak pa lidhje me fjalen Kaos,por perkundrazi fjale e lashte dhe me e vjeter se hap dhe onomatopeike nga zhurma qe bente njeriu primitiv kur kaperdinte ushqimine tij. Kur hap gojenprimitivi degjohet “ha” dhe ne vazhdim, kur e mbyll degjohet “hap” ose “haf”. Pika interesante eshte se kur degjohet “hap” do te thote tashme se dikush me pare kishte hapur gojen e tij, d.m.th. kishte krijuar haf-os.
Fjale te tjera qe dalin nga gjuha shqipe/arvanitase dhe nga greqishtja e re jane : Kapsiore ose hapsore = hapi, ose hafto = perpij, etj.
Jam i mendimit se fjala “Adhis” ka si pjese perberese te pare fjalen-rrenje haf, dhe pjese te dyte fjalen he”= (ac)

Jam bazuar ne keto libra, ku mund te gjeni informacion shume me te detajuar ne lidhje me keto te dhėna:

"Enigma" - Robert d’Angel;
Demo: http://www.publiku.com/blog.php?user=libraria&note=61260

"Gjuha e Perendive" - Aristidh Kola, grek me prejardhje shqiptare (Arvanit), i cili u vra nga greket, pas publikimt te disa veprave;
Demo: http://sq.wikipedia.org/wiki/Aristidh_Kola
+
http://dhurata.com/en/shopping/albanian-books/Gjuha-e-perendive.htm

"Iliristika" - Nezir Myrta;
Demo: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=67211


Edituar pėr herė tė fundit nga Besir Bajrami nė 02.08.10 17:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Besir Bajrami

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  mario prej 29.04.10 10:14

Nuk po shoh kurrkund te flitet per Hadesin, zotin e nentokes dhe te vdekurve, ai qe zgjidhte se ku shkonin te vdekurit ne ferr apo parajse...........
avatar
mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  freemasons1234 prej 02.02.11 21:41

nuk ke folur per hadin qe eshte shume i rendesishem pasi kontrrollonte te vdekurit....

freemasons1234

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

HADES NE MITOLOGJI (PLUTONI)

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 21:32

PLUTONI NĖ MITOLOGJI QUHEJ HADES:
Sipas mitologjisė klasike tek grekėt e lashtė quhej Hades, ndėrsa tek romakėt u quajt Pluton dhe konsiderohet si zot i nėntokės, tė padukshmes, ferrit, Djallit dhe pasurive nėntokėsore. Kur tre vėllezėrit (Zeusi, Poseidoni dhe Hadesi) ndanė Universin, Hadesi (Plutoni) mori botėn e nėndheshme dhe mbretėrinė e vdekjes. Hadesi ishte djali i Kronosit dhe Reas. Ai mbante njė maskė qė sa herė qė e vendoste bėhej i padukshėm. Nė botėn e tij mbretėronte pa mėshirė, por me drejtėsi dhe nėse ai shkatėrronte diēka, e bėnte pėr ta rindėrtuar mė mirė atė. Hadesi kishte bėrė njė marrėveshje me Aresin pėr tė vrarė njerėzit, prandaj ai sundon nė mbretėrinė e ferrit, vdekjes dhe errėsirės. Hadesi ėshtė i pamėshirshėm, xheloz, i padukshėm tek njerėzit nė Tokė, kur vė maskėn e tij. Ai ėshtė rojtar i tė gjithė metaleve dhe gurėve tė ēmuar tė fshehur nėn tokė. Ai simbolizon tė gjitha pasuritė e padukshme dhe nuk pati asnjėherė fėmijė. Plutoni bėn pjesė gjithashtu nė mitin e Faustit i cili i shiti shpirtin Djallit pėr tė qėnė i lumtur dhe i fuqishėm. Plutoni bėn marrėveshje me Djallin pėr t’i treguar atij sekretet e Diellit (prandaj Akrepi, pėrfaqėsuesi i Plutonit dhe Luani, pėrfaqėsuesi i Diellit, janė armiq, pra nė aspekt kuadrat me njėri-tjetrin). Plutoni ėshtė i gatshėm pėr tė bėrė ēdo gjė vetėm pėr t’u bėrė i pushtetshėm.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  ludovigtarot prej 08.02.11 14:20

Plutoni ose Hadesi nuk eshte Zot i Olimpit,,,ai eshte zot i nentokes dhe te vdekurve por ska te beje me Olimpin,,,ashtu si ju thate kur u be ndarja e Universit...Poseidoni mori detet dhe oqeanet i pari dhe per kete ne letrat Tarot Neptuni(Poseidoni) lidhet me letren e te varurit qe do te thote sakrifice, pune pikerisht sepse sakrifica qe beri Poseidoni ishte shume e madhe kur mori persiper ti dilte zot gjith setrave dhe oqeaneve....me pas Zeusi beri zgjedhjen e vet duke marre Qiellin dhe vetetimat...dhe hadesit i ngeli nentoka...jo se e zgjodhi vet Hadesi kete....ju ftoj te ndiqni filmin "Clash of the Titans" qe flet me se miri per marredheniet e Plutonit (Hadesit) me zotrat e Olimpit
avatar
ludovigtarot

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 08.02.11 14:33

si nuk qenka Hadesi zot i Olimpit? Pse flet kot. Mjafton te kerkosh ne google me titull :zotat e olimpit" dhe i ke te rreshtuar me emra. ja shiko ketu:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Divinit%C3%A9s_olympiennes
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  ludovigtarot prej 08.02.11 23:10

se pari wikipedia nuk eshte nje faqe e besueshme sepse jane informata nga njerez te thjeshte dhe jo profesioniste te ceshtjes, nese kerkon nje faqe tjeter te wikipedias ku hadesi nuk figuron si zot i olimpit ja ku e ke: http://en.wikipedia.org/wiki/Twelve_Olympians
se dyti ne faqen qe ke derguar ti nuk figurojne 12 zota por 14???
se treti si mund te qendronte ne olimp kur detyra e tij ishte te kujdesej per nentoken dhe te vdekurit???
avatar
ludovigtarot

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Nikolaos prej 08.02.11 23:23

Une po te jap prova te tjera qe Hadesi ishte nje nder zotat e Olimpit, shiko keto faqe. Si te duken keto:
http://www.webgreece.gr/greekmythology/olympiangods/
http://www.grece-bleue.net/dieux-olympe.html
http://www.lousonna.ch/dossier/histoire/iolympe.html
http://www.grecehotels.com/mythologie-grece/mythologie-grecque.htm

Ka plot e plot faqe te tjera si keto qe thone se Hades eshte zot i Olimpit.
Pastaj nuk ka rendesi a ishin 12 a me shume. Perderisa Hadesi ishte vellai i Zeusit dhe Poseidonit ai eshte zot i Olimpit. Nuk thashe qe rrinte ne Olimp, por quhej i tille. Pastaj c'rendesi ka kjo?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  ludovigtarot prej 13.02.11 20:31

Pikerisht ketu eshte problemi sepse nqs behet edhe Hadesi (Plutoni) zot i Olimpit i bie te jene 13 zota dhe jo 12, nderkohe qe jane 12 zota qe rrinin ne Olimp....dhe kjo ka lidhje edhe me fene...12 nxenesit e Zotit...i 13 ishte Juda...12 shenja horoskopi...12 muajt e vitit...12 oret e nates...12 oret e dites etj
avatar
ludovigtarot

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 13.02.11 20:57

E kuptoj se cfare do te thuash. Atehere nese flasim per 12, duhet hequr nje zot tjeter dhe te fusim Hadesin ne vend te tij. Hadesi e meriton nje vend midis 12-tes pasi per nder te atij i kemi vene emrin planetit Pluton.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  TheDog prej 01.05.11 23:52

ludovigtarot shkruajti:Plutoni ose Hadesi nuk eshte Zot i Olimpit,,,ai eshte zot i nentokes dhe te vdekurve por ska te beje me Olimpin,,,ashtu si ju thate kur u be ndarja e Universit...Poseidoni mori detet dhe oqeanet i pari dhe per kete ne letrat Tarot Neptuni(Poseidoni) lidhet me letren e te varurit qe do te thote sakrifice, pune pikerisht sepse sakrifica qe beri Poseidoni ishte shume e madhe kur mori persiper ti dilte zot gjith setrave dhe oqeaneve....me pas Zeusi beri zgjedhjen e vet duke marre Qiellin dhe vetetimat...dhe hadesit i ngeli nentoka...jo se e zgjodhi vet Hadesi kete....ju ftoj te ndiqni filmin "Clash of the Titans" qe flet me se miri per marredheniet e Plutonit (Hadesit) me zotrat e Olimpit

Filmi Clash of the Titans eshte kot!
Hadesi vertet ka qene zot i te vdekurve dhe i nentokes por ai nuk ka qene zot i keq. Dhe ai ka qene zot i Olimpit, thjesht preferonte te qendronte ne shtepine e tij me shume se sa te shkonte ne Olimp.
Nuk ka patur Zota te keqinj. Secili e kishte te ndare pushtetin dhe nuk u ngaterronin me njeri tjetrin.
avatar
TheDog

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  TheDog prej 01.05.11 23:55

Nikolaos shkruajti:PLUTONI NĖ MITOLOGJI QUHEJ HADES:
Sipas mitologjisė klasike tek grekėt e lashtė quhej Hades, ndėrsa tek romakėt u quajt Pluton dhe konsiderohet si zot i nėntokės, tė padukshmes, ferrit, Djallit dhe pasurive nėntokėsore. Kur tre vėllezėrit (Zeusi, Poseidoni dhe Hadesi) ndanė Universin, Hadesi (Plutoni) mori botėn e nėndheshme dhe mbretėrinė e vdekjes. Hadesi ishte djali i Kronosit dhe Reas. Ai mbante njė maskė qė sa herė qė e vendoste bėhej i padukshėm. Nė botėn e tij mbretėronte pa mėshirė, por me drejtėsi dhe nėse ai shkatėrronte diēka, e bėnte pėr ta rindėrtuar mė mirė atė. Hadesi kishte bėrė njė marrėveshje me Aresin pėr tė vrarė njerėzit, prandaj ai sundon nė mbretėrinė e ferrit, vdekjes dhe errėsirės. Hadesi ėshtė i pamėshirshėm, xheloz, i padukshėm tek njerėzit nė Tokė, kur vė maskėn e tij. Ai ėshtė rojtar i tė gjithė metaleve dhe gurėve tė ēmuar tė fshehur nėn tokė. Ai simbolizon tė gjitha pasuritė e padukshme dhe nuk pati asnjėherė fėmijė. Plutoni bėn pjesė gjithashtu nė mitin e Faustit i cili i shiti shpirtin Djallit pėr tė qėnė i lumtur dhe i fuqishėm. Plutoni bėn marrėveshje me Djallin pėr t’i treguar atij sekretet e Diellit (prandaj Akrepi, pėrfaqėsuesi i Plutonit dhe Luani, pėrfaqėsuesi i Diellit, janė armiq, pra nė aspekt kuadrat me njėri-tjetrin). Plutoni ėshtė i gatshėm pėr tė bėrė ēdo gjė vetėm pėr t’u bėrė i pushtetshėm.

Me fal po cne Plutoni tu bo marreveshje me djallin, se ska kuptim kjo gje. ose po flasim per zotat mitologjike ose per ato fetare. te dy smund ti perziejme se ska kuptim.
avatar
TheDog

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Nikolaos prej 02.05.11 0:01

TheDog shkruajti:
Me fal po cne Plutoni tu bo marreveshje me djallin, se ska kuptim kjo gje. ose po flasim per zotat mitologjike ose per ato fetare. te dy smund ti perziejme se ska kuptim.
Tani ti do t'i gjesh kuptimin ketyre historive mitologjike? Eshte vertete qesharake ta thuash kete gje sepse keto nuk jane gjera reale, por fantazi njerezore. Per historine e Plutonit jepen dy variante dhe une i kam perfshire te dyja.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  TheDog prej 02.05.11 3:36

Nikolaos shkruajti:
Tani ti do t'i gjesh kuptimin ketyre historive mitologjike? Eshte vertete qesharake ta thuash kete gje sepse keto nuk jane gjera reale, por fantazi njerezore. Per historine e Plutonit jepen dy variante dhe une i kam perfshire te dyja.

Ajo qe doja te thoja ishte qe zotat e olimpit dhe djalli jane fantazi te kulturave te ndryshme dhe prandaj s'mund te kete tregime qe i perfshijne te dy keto lloje.
avatar
TheDog

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Nikolaos prej 02.05.11 15:24

TheDog shkruajti:
Ajo qe doja te thoja ishte qe zotat e olimpit dhe djalli jane fantazi te kulturave te ndryshme dhe prandaj s'mund te kete tregime qe i perfshijne te dy keto lloje.
Mitologjinė nuk e kam shpikur unė as ti, kėto gjėra i kam marrė nga autorė tė mėdhenj tė mitologjisė.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Niko_ prej 03.05.11 0:05

Nje fjale e urte popullore thote: sipas vendit dhe kuvendi! Dua te them qe sipas vendndodhjeve renditja e 12 zotave te Olimpit ndryshonte. Ne vend te Estias vendosej Adhi (Hades). Ne vendin e Dhimitres vendosej Dionisi etj.
Ne mitologjine e lashte greke kishte shume me teper se 12 zota.
Une bashkohem me idene qe permend me siper ludovigtarot ne komentin e tij.


Ps: Djema, zotat ne mitologji nuk jane perralla. Ato figura perfaqesonin fenomenet dhe harmonine e forcave te ndryshme natyres, e te trupave qiellore.

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  .#HeTr!c.K#. prej 31.10.11 8:53

Nikolaos shkruajti:E kuptoj se cfare do te thuash. Atehere nese flasim per 12, duhet hequr nje zot tjeter dhe te fusim Hadesin ne vend te tij. Hadesi e meriton nje vend midis 12-tes pasi per nder te atij i kemi vene emrin planetit Pluton.


Plutoni nuk eshte me planet!

Statusi i Plutonit si planet i sistemit tone Diellor eshte ven ne pyetje qe shume vite me pare dhe ne vitin 2006 me ne fund statusi iu largua ne mbledhjen e Bashkesise Nderkombetare te Astronomise ne Prage. Rreth 2,500 ekspert jane takuar ne Prage per ta vendosur te ardhmen e Plutonit. Disa propozime te ndryshme jane vendosur per votim dhe ajo qe e mban statusin e Plutonit si planet, u refuzua.
Plutoni e ka pas statusin e planetit qe nga zbulimi i tij me 1930. Por, Plutoni eshte shume me i vogel se planetet tjera. Gjithashtu, ne vitet e 90-ta jane zbuluar shume trupa tjere me madhesi te Plutonit ne shiritin Kuiper, te cilet nuk jane kategorizuar si planete. Zbulimi i ketyre objekteve te reja e ka perforcuar argumentin qe Plutoni nuk eshte planet sidomos mbasi qe diametri i Plutonit eshte 2,302 km, ndersa i objektit UB313 eshte 3,100 km.
Tani sistemi jone Diellor do ti kete 8 planete dhe disa trupa tjere orbitues, dhe jo 9 planete si me pare.
E si i keni punet tani ju? Cdo te ndodh me horoskopin tani? A do pesoj ndryshim :)?
avatar
.#HeTr!c.K#.

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Nikolaos prej 31.10.11 15:11

Nuk ka rendesi nese Plutoni eshte apo nuk eshte planet i kategorise se pare, rendesi ka qe Plutoni ekziston dhe vazhdon ndikimin e tij. Asgje nuk leviz ne astrologji. As Hena nuk eshte planet, as Dielli por ato ndikojne fuqishem ne astrologji. Ne astrologji s'ka te beje emri (planet, satelit, yll)por ka te beje largesia dhe madhesia e ketyre trupave. Une e di qe nga 2006 qe Plutoni nuk eshte planet, nuk eshte lajm i ri per mua. Kjo eshte risi ne astronomi dhe s'ndikon ne astrologji.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  .#HeTr!c.K#. prej 31.10.11 15:36

Ėhėėėmmm :), une mendova se do ndikoj negativisht ne astrologji. Po Ceres dhe Triton cfare roli luajne ne Astrologji?
avatar
.#HeTr!c.K#.

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Nikolaos prej 31.10.11 16:11

.#HeTr!c.K#. shkruajti:Ėhėėėmmm :), une mendova se do ndikoj negativisht ne astrologji. Po Ceres dhe Triton cfare roli luajne ne Astrologji?

Ceres ne shqip perkthehet Ēera, dhe nuk ka ndonje rol madhor, ndersa Tritoni nuk ka rol fare pasi ai eshte nje satelit i Neptunit, dhe ne zodiak leviz paralelisht me Neptunin. Eshte pikerisht ky planet qe ka rol madhor dhe jo sateliti i tij i vogel. Ndersa Plutoni nuk eshte satelit, por ka orbiten e tij si planet me vete (por planet i dores se dyte).
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  maqomaqo3 prej 31.10.11 17:21

tani qe plutoni doli ne pension u zbulua nibiru . prape 9 planete mbeten
avatar
maqomaqo3

196


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  .#HeTr!c.K#. prej 01.11.11 8:06

Nikolaos shkruajti:Ceres ne shqip perkthehet Ēera, dhe nuk ka ndonje rol madhor, ndersa Tritoni nuk ka rol fare pasi ai eshte nje satelit i Neptunit, dhe ne zodiak leviz paralelisht me Neptunin. Eshte pikerisht ky planet qe ka rol madhor dhe jo sateliti i tij i vogel. Ndersa Plutoni nuk eshte satelit, por ka orbiten e tij si planet me vete (por planet i dores se dyte).

Edhe plutoni orbiton ne orbiten e Neptunit, pra brenda orbites se Neptunit dhe nuk ka orbiten e vet sic pretendon ti. Ai thjesht tani eshte nje trup qiellor asteroid e asgje me teper.
avatar
.#HeTr!c.K#.

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Nikolaos prej 01.11.11 15:35

.#HeTr!c.K#. shkruajti:
Nikolaos shkruajti:Ceres ne shqip perkthehet Ēera, dhe nuk ka ndonje rol madhor, ndersa Tritoni nuk ka rol fare pasi ai eshte nje satelit i Neptunit, dhe ne zodiak leviz paralelisht me Neptunin. Eshte pikerisht ky planet qe ka rol madhor dhe jo sateliti i tij i vogel. Ndersa Plutoni nuk eshte satelit, por ka orbiten e tij si planet me vete (por planet i dores se dyte).

Edhe plutoni orbiton ne orbiten e Neptunit, pra brenda orbites se Neptunit dhe nuk ka orbiten e vet sic pretendon ti. Ai thjesht tani eshte nje trup qiellor asteroid e asgje me teper.

Plutoni kalon permes orbites se Neptunit, por nuk eshte satelit i tij. Eshte i pavarur prej Neptunit. Prandaj mos flisni kot. Plutoni eshte njesoj si planetet e tjere, por thjesht eshte me i vogel. Ai sillet rreth diellit dhe jo rreth nje planeti tjeter, megjithese shpesh kalon edhe prane Neptunit, por jo gjithmone.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

519


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Hagel prej 06.04.14 17:15

Niko_ shkruajti:Djema, zotat ne mitologji nuk jane perralla. Ato figura perfaqesonin fenomenet dhe harmonine e forcave te ndryshme natyres, e te trupave qiellore.

E keqja eshte se sot shumica beson qe e gjithe mitologjia ishte vetem perralle.
Kjo eshte nje deshmi se planetin tone e ka kapluar injoranca.
avatar
Hagel

94


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Zotat e Olimpit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi