Sekreti me i madh ne bote !

Shko poshtė

Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  55 prej 15.11.13 10:16

Cili mendoni se eshte sekreti me i madh ne Bote ?
Disa thone se eshte qe ne mund te krijojme cdo gje me ane te mendimeve tona "Ashtu sic mendoni ashtu jeni edhe ju". Disa te tjere thone se librat e shenjte nuk jane te vertete dhe kete e mbajne te fshehte"
Te tjeret thone se kjo bote qeveriset nga familjet e Iluminatit.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Hidra prej 15.11.13 11:02

Sekreti me i madh eshte se ne jemi Hyjnor dhe kjo na fshihet...dhe se ne jemi te burgosur dhe toka eshte nje burg.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti me i madh ne bot !

Mesazh  Crash prej 15.11.13 11:45

Sa per libra qe kam lexuar thone se e qeveris Illuminati, dhe grupet te tjera te fshehta, por nuk e di besoj qe njeriu nuk do ta kuptoj ndonjeher kush e qeveris ate, sa per njerzit them ose kush jan ata n'doshta edhe nuk jan qenie njerzore nuk do i njoh kurr ato fytyra,e per kete cdo gjesend ne bot ka sekretin e vet por me i madhi nuk e dim ndoshta duhet t'jet diqka e veqant nga t'gjith te tjerat!
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Anon prej 15.11.13 22:04

Mendoj,sekreti me i madh per nje njeri eshte qe mos te deshperohet,mos te bindet nese nuk e pranon logjika e tij dhe te veproj ashtu sic e formesojn mendimet!
Ska ndonje mrekulli ngase cdo gje ne gjithe ekzistencen absolute vepron me LIGJIN.
Dhe ligji eshte sekreti me i madh ' MOS U DESHPERO'
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  55 prej 18.11.13 10:08

Cfare ndodhi para 2000 vjetesh ?
Le te themi se shumice e feve tradicionale te Krishtera nuk e dine se per cfare une po flas kur une po perpiqem te jap koncepte te natyres se cfare ndodhi para 2000 vjetesh.

Per shembull, ne te gjitha fete tradicionale te botes, jam duke perfshire rel;igjiionet e lindjes, ketu ka nje ide qe merer forma te ndryshme, por eshte idea e krijuesit. Dhe ne lindje , krijuesi quhet me shume emra te ndryshme. Ne vendesit e Amerikes (Aborigjinet) eshte psh ideja e krijuesit. Dhe ata flasin ne historite e tyre qe ata kane takuar krijuesin dhe ti gjen te gjithe llojet e krrijuesve qe eshte prezantuar. Tani do ta quaja te mundur faktin qe ndodhi ne palestin 2000 vjet me pare qe krijuesi u be njeri, ne menyre qe te merrte pjese me ne, ne ate se Cfre do te thote te jesh njeri ? (Zoti u be njeri!) dhe ne nuk e morem vesh se cfer ishte ne te vertete ! Se kush do ta bleje kete histori ne trg le ta bleje.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  55 prej 18.11.13 10:24

Duke u perpjekur te lexoj libra te ndryshem te quajtura te shenjte me shume me intrigon ajo e librave te feve te lindjes qe kerkojne guru per ti shpjeguar ato per masen e popullit. Ketu lidera spiritual mundohen te na pekthejne ne fjalen e zotit qe ne smund ta nxjerrim dot ne drite. Por ajo qe skuptojm dot nga keto libra eshte se kush e sundon kete bote Djalli apo Zoti. Bibla thote boten e sundon Djalli-prandaj neve kemi frike nga ai ketu ku ne po jetojme. Me sa di une, ne nje bote ku sundon zoti nuk do te kishte frike dhe nuk do te kishte mekate.

Gjeja tjeter qe me intrigon eshte se pse "krijuesi qe u be njeri", -thote qe kur i bera une keto gjera ju mund te beni shume me te medhaja se keto"." Dhe ju duhet te shikoni nje mbrekulli qe te besone tek une"-Ne fakt te njerezit spiritual nuk po shikojme asnje mbrekulli. Atehere i bie qe te jete nje besim i verber. Duke ndodhur para ketyre te vertetave vazhdojme te dyshojme ne ato qe na thone mbi natyren tone.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  55 prej 30.12.13 12:26

Ky eshte sekreti i shkolles Gnosis dhe nje shpjegim i bibles gjithashtu duke perdorur Kabbalah dhe Alkimin

avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  ijj prej 30.12.13 13:51

librat e shenjt nuk jan te verteta ..ky esht seketi
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 31.12.13 10:08

per ti vertetuar se a jan te verteta apo sjan,kjo esht detyr e secilit veq e veq.qe gjat gjith jetes te gjurmoj...dhe ketu qendron e gjith bukuria e natyres,askush nuk mund te jep pergjigje per akend dhe per asgje,si te vertet...gjurmimi per te verteten esht individual...(Sokrati...e verteta hipotetike)e ardhmja gjithmon ndryshon...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 31.12.13 10:10

sekreti me i madh ne bot....esht vet njeriu...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  55 prej 31.12.13 10:27

Sekreti tjeter >i perket shkolles New Thought Movement>"Ashtu sic nje njeri mendon po keshtu eshte plus edhe ligjin e atraksionit dhe se mendimet shkaktojne qe nje gje te materializohet ne jeten tuaj vetem mjafton qe besimet tuaja ti ndryshoni. Kjo eshte pjeserisht e vertete, ju mund te krijoni cfare te doni mjafton qe te perqendroheni vetem ne nje fokus. Ju mund te merrni cfare te doni ne ate qe mendoni por gjithashtu do te merrni edhe antagonizmin e asaj deshire, duke patur parasysh se truri eshte nnje polimer d dhe reflekton deshiren tuaj.Megjithse i eshte bere nje ndryshim i vogel ketij ligji natyror. Ne vendet antike si egjipti ose lindja e larget, thuhej Se "Mendoni me zemer dhe ndjeni me mendjen tuaj." Sepse nga zemra juaj ju merni tere energjine nga vetja juaj me e larte.

Ketu po shkruaj edhe disa thenie pozitiviste "Fokusohuni ne gjerat qe ju bejne te ndjeheni te lumtur dhe jo ne ato qe ju mbajne larg saj." -"Gjithcka eshte nje dhe (ADN) nje eshte gjithcka"-Kujto se prej nga vjen"-Lejo qe drita jote te shkelqej ne vendet me te erreta dhe mos ki frike"-Dashuria qendron mbi te gjitha"
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Anon prej 01.01.14 23:08

Sekreti me i madh eshte evoluimi njerezor.
E quaj sekret per nje arsyeje " ta dijsh dhe mos te interesohesh " .
Per fat te keq,asgje nuk fshihet thellė e thellė aty ku gjithkush do kerkonte,SEKRETI FSHIHET PERPARA SYVE TANE!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 05.01.14 9:46

sekreti ma i madh ne univers esht ndryshimi i vazhdueshem...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Gabriel prej 20.09.14 13:27

Mendoj se sekreti me i madh eshte: Kush e sundon boten tone...
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Jetmira prej 20.09.14 18:59

edhe un ket mendim kisha si njeri qe e paska then para meje
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Ekonomisti prej 21.09.14 18:04

Sekret ka  akoma  plote ,  por  keto te 3a jane vertet  tre  me tmedha dhe  me trendesishmet qe  ndikoj mbi njeriun   duke e  larguar ate shum   nga   vetja ,  natyra e tije , e  mire , dashuria , zoti  nga  e  vertet  dhe   duke e mbushur ate me vete fallco , natyrshmeri fallco , dashuri  fallco , zot   imagjinar  ,  e verteta  eshte rruga ,  ajo eshte individuale ate nuk mund  ta  japi kush ( Osho thote  rruga eshte individuale , ajo nuk eshte autostrad  ku  mund  te  kalojne shum  makina , ajo eshte  individuale  dhe ti  duhet  ta  krijosh   ate , nese   ti  nuk  e   krijon  ate   ajo eshte fallco   sepse   nuk  eshte orgjinale ,  mund  te tcoj ne  destinacion  tgabuar)

un  sekretin e  sekreteve  rendit :  njeriut   nuk i  tregohet monedha  e  vertet  ,edhe kur i  tregohet  ai  nuk e  njeh  ate ,ai  eshte  verberuar ather , ose me  sakt I ESHT DOBESUAR SHIKIMI ne pergjithesi  , ai  eshte kushtezuar  tshikoj ...  kur  ai  vjen  ne  jete  ai  eshte  i  dobet  , ai  mund  te   genjehet   thjesht  dhe  nuk  thom  se  kjo  po  behet  me  dashje   nga  prinderit  apo   shoqeria , por kjo  keshtu  ka  ndodhur besoj  qe  ne  fillim ... atyre  ju  eshte mesuar   fallcifiteti , atyre ju   jane  mesuar  shum  gjera  jonatyrore  si  tmira ,  me  ata  eshte  manipuluar  dhe  po  manipolohet   nga  dita  ne  dit  e  meshum , nuk  besoj  se  ata  nje  dit  te  afert  do  tja  dalin , njeriut  do  ti  duhet  shum  shuum  kohe   per  tu  ndergjegjsuar   mbi  te verteten .
dhe  kjo  eshte nje  pune  e  gjithsecilit  qe  duhet  ta  bej  me  veten  e  tij , asgje  me  shum ,  ky  eshte limiti  i  mundeshem , por  ne  presim ,
deshirojme  nje shoqeri te ndrishuar duke  klikuar  nje  enter !! e pamundur   nuk  ka  per  te   ndodhur sepse  nuk  eshte reale...  nuk  egziston nje  shoqeri ..  jane  individet  qe  perbejne nje  shoqeri ..eshte  si  tmarresh reren  ta  bluash dhe  tpretendosh se  do  dal vaj  ulliri  thot  osho,  nuk  ka  per  te  ndodhur , ne  shum  gjera i  kemi kuptuar  plotesisht  gabim  ,  na  duhet te  dergjegjesohemi per  natyren  e  gjerave   dhe  me guxim  ti  pranojme si jane , shum  kushtezime  duhen  crrenjosur   nga   mendja , besimi  nga  jasht  duhet kthyer  plotesisht   brenda , por  kjo  nuk  eshte nje  pune  e  thjesht  ... ti kushtojme  rendesi vetes , trupit,  koha  eshte prefekte  ... ti futemi  rruges  se  veshtir ,te  blidhim  tgjitha  forca , tflakeni  friken o ju vllezer  guximtar , perse strukemi  , a nuk po  e  shikoni  se vdekja  do  na  perfshij nje  dite te  afer  tgjithve ... a nuk  po  e  kuptojme  se  nuk  kemi    shum  kohe   ne  dispozicjon ,te  shtrrydhim  nmaksimum  momentin  per te  marre tgjithen , cfar shtym  per  neser ? e shoh  ... ju  besoj se eshte e  veshtir ... por  kjo  eshte rruga  ... nuk  mund  te vazdhohet te  jetojme per  tjeret , nuk  ka  vler te  vazhdojm tvuajm , ska  vler tlufojme  dhe  turrejme , shum  koh  kemi  humbur dhe  shpresuar ..  nuk  ka  vler  te  shpresohet  akoma ... kaluan  mijra  vite  dhe  planeti jeton ne  ferr shpirteror , cfar akoma duhet  si  deshmi ?  boll u  treguam  tverber ... shum gjat u  treguam , cfar po  presim ...? shum tdobet jemi ... a jemi kesht ...?  ca dele qe   nuk  dim tthemi  jo , ca  dele qe  gjithmon duam  cobane  dhe  tbejm cobanin me  sheleget e  mundeshem .. ca  frikacak  qe  bejme si  trima ...ca hipokrit  qe  vazhdojm te  hipokrizojme ne forma me trrafinuar , me tbukura ...
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Jetmira prej 16.10.14 11:24

A ka jet pas vdekjes?? kte dua te di unn
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 16.10.14 15:07

Katilja shkruajti:A ka jet pas vdekjes?? kte dua te di unn
... a ka jet pas vdekjes,pothuaj te gjith kete duan ta din...po esht e drejt e rezervuar kjo...esht vetem per ata qe kerkojn...Sokrati e ka then bukur kete para nxenesve te vet,kur e kan helmuar...sa me perket mua ka jet pas vdekjes,po ju kete mos e besoni,duhet ta provoni...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sekreti me i madh !

Mesazh  enderrimtari prej 19.10.14 15:28

sekreti me I madh. ( kush jemi ne si njerez. )
avatar
enderrimtari

Kjo force qe ne e quajme enderra; . reflekton ne pasqyren e simboleve fytyren time te vertete

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  DaniEL prej 19.10.14 19:41

Zhurme shume zhurme me komentet i rate reth e rotull dhe shume gjate dhe me ne fund nuk e zgjidhet dote sekretin. prape sekreti mbeti sekret per ju. studjoni universin dhe galaktikat ne teresi dhe ndoshta do te gjeni sekretin qe ju mundon shume dhe u lodhet shume. nje njeri i mencur nga lashtesia ka thene keto fjale "Pashė punėn qė Perėndia u jep bijve tė njerėzve, me qėllim qė tė mundohen.Ai e ka bėrė tė bukur ēdo gjė nė kohėn vet; ka vėnė madje pėrjetėsinė nė zemrat e tyre, pa i dhėnė mundėsinė asnjė njeriu tė zbulojė veprėn qė Perėndia ka bėrė nga fillimi deri nė fund.Kėshtu kuptova qė nuk ka gjė mė tė mirė se sa tė gėzohesh dhe tė bėsh tė mirė sa je gjallė;dhe qė ēdo njeri qė ha, pi dhe gėzon mirėqėnie nė gjithė mundin e tij, kjo ėshtė njė dhuratė e Perėndisė.E kuptova qė tėrė ato qė bėn Perėndia janė pėrjetė; nuk mund t`u shtosh dhe t`u heqėsh asgjė; dhe Perėndia vepron kėshtu me qėllim qė njerėzit tė kenė frikė prej tij.Ajo qė ėshtė, ka qenė mė parė; dhe ajo qė do tė vijė ka qenė mė parė, dhe Perėndia heton atė qė ka kaluar." ky eshte gjithe qellimi i njeriut ne jete qe te nderoj Perendine Krijuesin e vet ky eshte gjithe sekreti i egzistences.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  55 prej 21.10.14 15:59

Doja te tregoja dicka nga mjekesia dhe jo vetem nga feja dhe organizata te ndryshme... kjo quhet Ph Miracle dhe me ka intriguar shume kjo konsiston ne mbajtjen e nje diete me ushqime qe kane ph bazik pasi pehashi i trupit te njeriut eshte i dizenjuar te jete alakalin rreth 7.3-7.4 ph. Kete diet e kam vene ne zbatim edhe vete dhe i kam pare mbrekullit qe tregon ky dokumentar me poshte. Per me shume shikojeni vete...Edituar pėr herė tė fundit nga Little Professor nė 21.10.14 17:50, edituar 1 herė gjithsej
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 21.10.14 17:37


Ti nuk e di si eshte vdekja, keshtu qe pse t'u besosh atyre qe thone te tjeret?
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cesht jeta

Mesazh  renato 2411 prej 28.10.14 19:30

ceshtja gjithmon esht te besimi, besimi edht nje dhurat, dhe varet se si eshfrytezon secili nga ne kte dhunti, jeta esht aq e trazuar sa te duket si nje lemsh ngjyra ngjyra, jan te rrall ata njerz qe e kuptoin qrsyen e jetes dhe menyren se si dyet jetuar e shfrytezuar ajo, e imagjinoni se sa njerz ka bota dhe po ti pyesesh per dicka secilin prej tyre secili do te pergjigjet ne mendimin e vet, po nuk do te thot se te gjith jan te drejt ne gjykimin dhe mendimin e tyre, te mendosh dhe gjykosh drejt dhe mbi te gjitha te dish mbi te verteten per ate cka po bizetoni ju, esht dicka qe nuk ka te bej me qejfin e deshirat tona, po esht nje e drejt apo nje e vertet mbi dicka, ka njetz qe i din kto dhe rrin me koken e ulur se e fin se dhe po te flasen do perbuzen, pikerisht se njerzit din te flasin dhe gjykoin si u pelqen dhe jo si esht e verteta dhe e drejta, te flasesh per te verteten dhe te drejten ne fillim dyet ti njohesh pra te flasesh. po problemi esht se i pa dituri nga pa dia flet me vrap i pari.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi