Sekreti me i madh ne bote !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 15.11.13 10:16

Cili mendoni se eshte sekreti me i madh ne Bote ?
Disa thone se eshte qe ne mund te krijojme cdo gje me ane te mendimeve tona "Ashtu sic mendoni ashtu jeni edhe ju". Disa te tjere thone se librat e shenjte nuk jane te vertete dhe kete e mbajne te fshehte"
Te tjeret thone se kjo bote qeveriset nga familjet e Iluminatit.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Hidra prej 15.11.13 11:02

Sekreti me i madh eshte se ne jemi Hyjnor dhe kjo na fshihet...dhe se ne jemi te burgosur dhe toka eshte nje burg.
avatar
Hidra

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti me i madh ne bot !

Mesazh  Crash prej 15.11.13 11:45

Sa per libra qe kam lexuar thone se e qeveris Illuminati, dhe grupet te tjera te fshehta, por nuk e di besoj qe njeriu nuk do ta kuptoj ndonjeher kush e qeveris ate, sa per njerzit them ose kush jan ata n'doshta edhe nuk jan qenie njerzore nuk do i njoh kurr ato fytyra,e per kete cdo gjesend ne bot ka sekretin e vet por me i madhi nuk e dim ndoshta duhet t'jet diqka e veqant nga t'gjith te tjerat!
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Anon prej 15.11.13 22:04

Mendoj,sekreti me i madh per nje njeri eshte qe mos te deshperohet,mos te bindet nese nuk e pranon logjika e tij dhe te veproj ashtu sic e formesojn mendimet!
Ska ndonje mrekulli ngase cdo gje ne gjithe ekzistencen absolute vepron me LIGJIN.
Dhe ligji eshte sekreti me i madh ' MOS U DESHPERO'
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 18.11.13 10:08

Cfare ndodhi para 2000 vjetesh ?
Le te themi se shumice e feve tradicionale te Krishtera nuk e dine se per cfare une po flas kur une po perpiqem te jap koncepte te natyres se cfare ndodhi para 2000 vjetesh.

Per shembull, ne te gjitha fete tradicionale te botes, jam duke perfshire rel;igjiionet e lindjes, ketu ka nje ide qe merer forma te ndryshme, por eshte idea e krijuesit. Dhe ne lindje , krijuesi quhet me shume emra te ndryshme. Ne vendesit e Amerikes (Aborigjinet) eshte psh ideja e krijuesit. Dhe ata flasin ne historite e tyre qe ata kane takuar krijuesin dhe ti gjen te gjithe llojet e krrijuesve qe eshte prezantuar. Tani do ta quaja te mundur faktin qe ndodhi ne palestin 2000 vjet me pare qe krijuesi u be njeri, ne menyre qe te merrte pjese me ne, ne ate se Cfre do te thote te jesh njeri ? (Zoti u be njeri!) dhe ne nuk e morem vesh se cfer ishte ne te vertete ! Se kush do ta bleje kete histori ne trg le ta bleje.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 18.11.13 10:24

Duke u perpjekur te lexoj libra te ndryshem te quajtura te shenjte me shume me intrigon ajo e librave te feve te lindjes qe kerkojne guru per ti shpjeguar ato per masen e popullit. Ketu lidera spiritual mundohen te na pekthejne ne fjalen e zotit qe ne smund ta nxjerrim dot ne drite. Por ajo qe skuptojm dot nga keto libra eshte se kush e sundon kete bote Djalli apo Zoti. Bibla thote boten e sundon Djalli-prandaj neve kemi frike nga ai ketu ku ne po jetojme. Me sa di une, ne nje bote ku sundon zoti nuk do te kishte frike dhe nuk do te kishte mekate.

Gjeja tjeter qe me intrigon eshte se pse "krijuesi qe u be njeri", -thote qe kur i bera une keto gjera ju mund te beni shume me te medhaja se keto"." Dhe ju duhet te shikoni nje mbrekulli qe te besone tek une"-Ne fakt te njerezit spiritual nuk po shikojme asnje mbrekulli. Atehere i bie qe te jete nje besim i verber. Duke ndodhur para ketyre te vertetave vazhdojme te dyshojme ne ato qe na thone mbi natyren tone.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 30.12.13 12:26

Ky eshte sekreti i shkolles Gnosis dhe nje shpjegim i bibles gjithashtu duke perdorur Kabbalah dhe Alkimin

avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  ijj prej 30.12.13 13:51

librat e shenjt nuk jan te verteta ..ky esht seketi
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Arb prej 31.12.13 2:12

ijj shkruajti:librat e shenjt nuk jan te verteta ..ky esht seketi

Per ne qe besojme keta libra mbase mund te jete sekret po per ty qe , s'beson ne te dhe as ne Krijuesin, per ty s'eshte sekret, ty te ngelet qe te hulumtosh mbi "sekretet " tjera

E sekreti ma i madh ne kete bote eshte se djalli me intrigat dhe lajkat e tije, ka hudhur faren e vet kudo (madje dhe ne kete forum) dhe ky sekret do zgjas deri ne fund , ateher kur djalli do te distancohet nga fara e tije e cila e pasoji verberisht ne cdo mbrapshti...!
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 31.12.13 10:08

per ti vertetuar se a jan te verteta apo sjan,kjo esht detyr e secilit veq e veq.qe gjat gjith jetes te gjurmoj...dhe ketu qendron e gjith bukuria e natyres,askush nuk mund te jep pergjigje per akend dhe per asgje,si te vertet...gjurmimi per te verteten esht individual...(Sokrati...e verteta hipotetike)e ardhmja gjithmon ndryshon...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

305


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 31.12.13 10:10

sekreti me i madh ne bot....esht vet njeriu...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

305


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 31.12.13 10:27

Sekreti tjeter >i perket shkolles New Thought Movement>"Ashtu sic nje njeri mendon po keshtu eshte plus edhe ligjin e atraksionit dhe se mendimet shkaktojne qe nje gje te materializohet ne jeten tuaj vetem mjafton qe besimet tuaja ti ndryshoni. Kjo eshte pjeserisht e vertete, ju mund te krijoni cfare te doni mjafton qe te perqendroheni vetem ne nje fokus. Ju mund te merrni cfare te doni ne ate qe mendoni por gjithashtu do te merrni edhe antagonizmin e asaj deshire, duke patur parasysh se truri eshte nnje polimer d dhe reflekton deshiren tuaj.Megjithse i eshte bere nje ndryshim i vogel ketij ligji natyror. Ne vendet antike si egjipti ose lindja e larget, thuhej Se "Mendoni me zemer dhe ndjeni me mendjen tuaj." Sepse nga zemra juaj ju merni tere energjine nga vetja juaj me e larte.

Ketu po shkruaj edhe disa thenie pozitiviste "Fokusohuni ne gjerat qe ju bejne te ndjeheni te lumtur dhe jo ne ato qe ju mbajne larg saj." -"Gjithcka eshte nje dhe (ADN) nje eshte gjithcka"-Kujto se prej nga vjen"-Lejo qe drita jote te shkelqej ne vendet me te erreta dhe mos ki frike"-Dashuria qendron mbi te gjitha"
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  ijj prej 31.12.13 11:47

arb e kam verejtur te shum besimtar si dhe ti te ti ne menyren si me je drejtuar ..pse ju gjdo ateist apo gjdo fjal qe nuk ju pelqen ndaj fes qe thot dikush ju e lidhni me djallin ??? ky ishte mendimi im ska te bej azgje me faren e djallit i nderuar me vjen shum keq per ju besimtaret jeni shum te lidhur me te saq gjdo her e keni ne mendje .
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Anon prej 01.01.14 23:08

Sekreti me i madh eshte evoluimi njerezor.
E quaj sekret per nje arsyeje " ta dijsh dhe mos te interesohesh " .
Per fat te keq,asgje nuk fshihet thellė e thellė aty ku gjithkush do kerkonte,SEKRETI FSHIHET PERPARA SYVE TANE!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Arb prej 02.01.14 1:13

ijj shkruajti:arb e kam verejtur te shum besimtar si dhe ti te ti ne menyren si me je drejtuar ..pse ju gjdo ateist apo gjdo fjal qe nuk ju pelqen ndaj fes qe thot dikush ju e lidhni me djallin ??? ky ishte mendimi im ska te bej azgje me faren e djallit i nderuar me vjen shum keq per ju besimtaret jeni shum te lidhur me te saq gjdo her e keni ne mendje .

Pse gjithmon i referohemi djallit ne lidhje me ateistet (apo si do qe e quajne veten mohuesit), sepse njeriu si qenje me krijimin e tije eshte instaluar dhe rubrika e besimit, nuk ka nje njeri no bote qe nuk beson ne dichka te mbinatyrshme, nese nuk eshte Zoti, jane qindra besime tjera te kota ( ne gure, ne miure , ne zjarr, ne lop , derr...etj) per ta mbushur pikerisht boshllekun ne rubriken e besimimit. Mu per kete qellim eshte djalli, qe zbukuron "arsyeton" cfar do lloj besimimi, por jo ne Ate te Verterin. Me qene se djalli nuk mund te akuzohet, sepse detyra paresore e tije eshte kjo, ateher pasuesit e tije nga lloji njeri (dhe jo vetem), detyrimisht duhet te qortohen dhe drejtohen ne arsyen dhe besimin e shendoshe. Kjo gje arihet duke medituar dhe studiuar mbi veten dhe rrethin.
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  ijj prej 02.01.14 12:07

ka dhe shum bile njerz qe nuk besojn ne diqka te mbinatyrshme un jam nje prej tyre ...djalli esht nje imagjinim i kot ..dhe ateistet nuk kan aspak te bejn me djallin ,ju besimtaret e keni shpikur at dhe ai ka te bej me ju esht i juaji ,kur nje njeri nuk beson ne zot nuk do me then qe e ka shtyr djalli esht thjesht bindje e tij arsye e tij ....
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Arb prej 03.01.14 0:16

ijj shkruajti:ka dhe shum bile njerz qe nuk besojn ne diqka te mbinatyrshme un jam nje prej tyre ...djalli esht nje imagjinim i kot ..dhe ateistet nuk kan aspak te bejn me djallin ,ju besimtaret e keni shpikur at dhe ai ka te bej me ju esht i juaji ,kur nje njeri nuk beson ne zot nuk do me then qe e ka shtyr djalli esht thjesht bindje e tij arsye e tij ....

Pavaresisht se ty mund te duket se qenja jote s'beson, sikur te gjendesh brenda nje aeroplani (qofte dhe anie qe fundoset) qe po bie dhe te gjithe per rreth luten ne nje forme, e sheh veten edhe ti duke bere te njetin ritual duke u mesuar nga me i aferti edhe pse ti mund mos te jesh koshient per at, instiktivisht.

Si do qe te jete, njeriu qe (mendon) s'beson, per te jeta s'ka asnje vlere, ai e ule nivelin e tije te barabart me nje kafshe, edhe pse eshte i pajisur me vetedije, ai mendon se jeta perfundon me vdekjen dhe gjithmon i forti duhet te ngadhnjej mbi te dobtin, ligjet dhe rregullat gjithmone eshte i gatshem per t'i thyer, sepse nje her jetohet edhe sikur ajo jetese te jete mbi kurrizin e tjeter kujt. E tere kjo eshte merite e djallit, sepse ai u zotua se do ti dal njeriut anash, para e pas vetem e vetem qe ta devijoj nga esenca, sepse pikerisht njeriu u be shkaktar qe djallit ju vulos humbja. Mbase kjo qe shenova per nje ateist eshte perall pa mbret, por realiteti mund te shihet vetem nese hulumtohet dhe kuptohet thellesisht arsyeja e shendoshe.

Gjithsesi, te jesh ateist s'eshte nje humbje e madhe por te vdesesh si i till eshte fatalitet...!
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  ijj prej 03.01.14 15:17

arb se pari te uroj te mos gjindesh ne kit anijen tu fundos por sikur te gjindesh ne te dhe ti luteshe zotit si mendon ti a do te ndimoj ty ,a do te shpetoj ti ???
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Arb prej 04.01.14 18:46

ijj shkruajti:arb se pari te uroj te mos gjindesh ne kit anijen tu fundos por sikur te gjindesh ne te dhe ti luteshe zotit si mendon ti  a do te ndimoj ty ,a do te shpetoj ti ???

Qellimi i shembullit u takon vetem ateisteve, sepse ata thone se “s’besojne”, e ne realitet ne raste te caktuara del na pah besimi i tyre instiktivisht.
Ne lidhje me pyetjen qe ma bere, une per vete mundohem qe ne cdo gjedje, periudhe dhe kohe t’i falemnderohem dhe lutem Zotit, e ne ate situate s’do lutesha tek Zoti per jete, se e di se ajo qe eshte caktuar te me godet ska kush e ndalon dhe anasjelltas, por permendja e Zotit do ishte, sepse nese ata ishin momentet e fundit te jetes time, do te deshiroja te iki me ato fjale nga kjo bote.
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  ijj prej 04.01.14 23:49

nuk me je pergjigjur pytjes a do te shpetonte zoti ty kaq ishte?dhe nese ti nuk do i luteshe te sheptonte jam kureshtare ta di qfar do i luteshe ateher (pasi ti the ne at situat te gjith do te luteshin)mos i kundershto fjalet qe i ke then me lart ??a po ti me duket se do e falenderoje se po ta merr shpirtin...
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Arb prej 05.01.14 1:17

ijj shkruajti:nuk me je pergjigjur  pytjes a do te shpetonte zoti ty kaq ishte?dhe nese ti nuk do i luteshe te sheptonte jam kureshtare ta di qfar do  i luteshe ateher (pasi ti the ne at situat te gjith do te luteshin)mos i kundershto fjalet qe i ke then me lart ??a po ti me duket se do e falenderoje se po ta merr shpirtin...

Me qe ti the se nuk beson ne Zot une u sherbeva me nje shembull te theshte , se edhe pse thua se s'beson ne situata te caktuara , brendia dhe qenja jote te zhgenjen. Ky shembull kishte te beje me besimin ne Zot, e nese e pyet nje besimtar (te devotshem) per Zotin, eshte sikur ta pyesesh nje akademik per alfabetin

Pergjigjen ta dhash mjaft qarte me heret, nuk besoj se ka nevoj per shpjegim te pergjigjes, sepse mua nuk me duhet ajo situate e ngushte qe une ta shoh veten ne besim tek Zoti. Dhe as qe do lutesha qe te shpetoja nga ajo situate, sepse e di se nese nuk eshte caktuar ai te jete momenti fundit, cfar do qe te ndodhe jeta ime do vazhdoj. Mirpo keto jane gjera te nderlikaur per nje ateist qe t'i kuptoj...

Por ajo qe eshte e habitshme se pse per ateistet eshte se si ka mundesi ne kete shekull te dijes e te shkences, ende te jene aq te "verber" sikur te ishin ne kohen e gurit, kur njeriu s'e njiihte aspak veten dhe rrethin, por vetem se mendonte ne nje Fuqi Mbinatyrore kur perfshihej nga fatkeqesite natyrore. E sot ke mijona rruge per tu thelluar tek vetja dhe tek rrethi, deri tek Universi, ku cdo gje eshte e krijuar me perpikmeri dhe ne perfeksion absolut....
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 05.01.14 9:46

sekreti ma i madh ne univers esht ndryshimi i vazhdueshem...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

305


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  DaniEL prej 20.09.14 7:45

Dikush ka thene "Unė di nje GJĖ, qė nuk di ASGJĖ"

Prandaj ne e kemi te veshtire ta pranojme te Verteten madje e shtremberojme te Verteten dhe me qe e lidhe me besimin tek Zoti. Jezusi thote ne nje varg ne bibel dhe u drejtohet hebrenjeve se e mbanin veten per te ditur ata ja se cfare thote: "Po te mos besoni se "UNĖ JAM" ju do te vdisni ne mekatet tuaja" ~ Gjoni 8:24,58 ---->Atėherė Moisiu i tha Perėndisė: "Ja, kur tė shkoj te bijtė e Izraelit dhe t`u them: "Perėndia i etėrve tuaj mė ka dėrguar te ju", po tė jetė se ata mė thonė: "Cili ėshtė emri i tij?", ē`pėrgjigje duhet t`u jap?".Perėndia i tha Moisiut: "UNÉ JAM AI QÉ JAM". Pastaj tha: "Do t`u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: "UNÉ JAM-i mė ka dėrguar tek ju"". ~ Eksodi 3:13,14 Po pse e pyet Moisiu per emrin e Zotit vete Zotin sepse ne egjypt ne ate kohe kishte shume perendi madje vete faraoni ishte nje perendi per egjiptasit po kjo eshte reale edhe per boten tone sot vetem termat ndryshojne dhe koherat. ZOTI nuk ka ndryshuar vetem njerzit dhe koherat ndryshojne vazhdimisht. ZOTI ne vetveten e tij eshte MISTER sepse nese nuk do ishte mister nuk do ishte me ZOT---"UNÉ JAM AI QÉ JAM" dhe Ai donte qe tia shfaqte veten njeriut e megjithese prap njeriu nuk do ta kuptonte erdhi ne formen njerezore permes Jezu Krishtit qe ta shpetonte nga mekati. Fjala Mister ka dy kuptime 1- dicka e fshehur qe ne nuk e dime por qe mund te na zbulohet. dhe kuptimi i 2- qe na eshte zbuluar por prap per ne mbetet dicka e pa kapshme nuk mund ta kuptojme se jemi te kufizuar pra sic thame edhe me larte--->"UNÉ JAM AI QÉ JAM" Ne jemi krijesat te kufizuara Ai eshte Krijuesi i pakufizuar me nje fjale "MISTER"ose "SEKRET" quaeni si te doni.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

136


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Gabriel prej 20.09.14 13:27

Mendoj se sekreti me i madh eshte: Kush e sundon boten tone...
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

272


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Jetmira prej 20.09.14 18:59

edhe un ket mendim kisha si njeri qe e paska then para meje
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote.

Mesazh  Okult powers prej 20.09.14 21:44

Katilja shkruajti:edhe un ket mendim kisha si njeri qe e paska then para meje

E ke gabim nuk eshte ky sekreti me i madh i botes.
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

96


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Gabriel prej 21.09.14 2:56

Ateher na e thuaj........
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

272


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Ekonomisti prej 21.09.14 18:04

Sekret ka  akoma  plote ,  por  keto te 3a jane vertet  tre  me tmedha dhe  me trendesishmet qe  ndikoj mbi njeriun   duke e  larguar ate shum   nga   vetja ,  natyra e tije , e  mire , dashuria , zoti  nga  e  vertet  dhe   duke e mbushur ate me vete fallco , natyrshmeri fallco , dashuri  fallco , zot   imagjinar  ,  e verteta  eshte rruga ,  ajo eshte individuale ate nuk mund  ta  japi kush ( Osho thote  rruga eshte individuale , ajo nuk eshte autostrad  ku  mund  te  kalojne shum  makina , ajo eshte  individuale  dhe ti  duhet  ta  krijosh   ate , nese   ti  nuk  e   krijon  ate   ajo eshte fallco   sepse   nuk  eshte orgjinale ,  mund  te tcoj ne  destinacion  tgabuar)

un  sekretin e  sekreteve  rendit :  njeriut   nuk i  tregohet monedha  e  vertet  ,edhe kur i  tregohet  ai  nuk e  njeh  ate ,ai  eshte  verberuar ather , ose me  sakt I ESHT DOBESUAR SHIKIMI ne pergjithesi  , ai  eshte kushtezuar  tshikoj ...  kur  ai  vjen  ne  jete  ai  eshte  i  dobet  , ai  mund  te   genjehet   thjesht  dhe  nuk  thom  se  kjo  po  behet  me  dashje   nga  prinderit  apo   shoqeria , por kjo  keshtu  ka  ndodhur besoj  qe  ne  fillim ... atyre  ju  eshte mesuar   fallcifiteti , atyre ju   jane  mesuar  shum  gjera  jonatyrore  si  tmira ,  me  ata  eshte  manipuluar  dhe  po  manipolohet   nga  dita  ne  dit  e  meshum , nuk  besoj  se  ata  nje  dit  te  afert  do  tja  dalin , njeriut  do  ti  duhet  shum  shuum  kohe   per  tu  ndergjegjsuar   mbi  te verteten .
dhe  kjo  eshte nje  pune  e  gjithsecilit  qe  duhet  ta  bej  me  veten  e  tij , asgje  me  shum ,  ky  eshte limiti  i  mundeshem , por  ne  presim ,
deshirojme  nje shoqeri te ndrishuar duke  klikuar  nje  enter !! e pamundur   nuk  ka  per  te   ndodhur sepse  nuk  eshte reale...  nuk  egziston nje  shoqeri ..  jane  individet  qe  perbejne nje  shoqeri ..eshte  si  tmarresh reren  ta  bluash dhe  tpretendosh se  do  dal vaj  ulliri  thot  osho,  nuk  ka  per  te  ndodhur , ne  shum  gjera i  kemi kuptuar  plotesisht  gabim  ,  na  duhet te  dergjegjesohemi per  natyren  e  gjerave   dhe  me guxim  ti  pranojme si jane , shum  kushtezime  duhen  crrenjosur   nga   mendja , besimi  nga  jasht  duhet kthyer  plotesisht   brenda , por  kjo  nuk  eshte nje  pune  e  thjesht  ... ti kushtojme  rendesi vetes , trupit,  koha  eshte prefekte  ... ti futemi  rruges  se  veshtir ,te  blidhim  tgjitha  forca , tflakeni  friken o ju vllezer  guximtar , perse strukemi  , a nuk po  e  shikoni  se vdekja  do  na  perfshij nje  dite te  afer  tgjithve ... a nuk  po  e  kuptojme  se  nuk  kemi    shum  kohe   ne  dispozicjon ,te  shtrrydhim  nmaksimum  momentin  per te  marre tgjithen , cfar shtym  per  neser ? e shoh  ... ju  besoj se eshte e  veshtir ... por  kjo  eshte rruga  ... nuk  mund  te vazdhohet te  jetojme per  tjeret , nuk  ka  vler te  vazhdojm tvuajm , ska  vler tlufojme  dhe  turrejme , shum  koh  kemi  humbur dhe  shpresuar ..  nuk  ka  vler  te  shpresohet  akoma ... kaluan  mijra  vite  dhe  planeti jeton ne  ferr shpirteror , cfar akoma duhet  si  deshmi ?  boll u  treguam  tverber ... shum gjat u  treguam , cfar po  presim ...? shum tdobet jemi ... a jemi kesht ...?  ca dele qe   nuk  dim tthemi  jo , ca  dele qe  gjithmon duam  cobane  dhe  tbejm cobanin me  sheleget e  mundeshem .. ca  frikacak  qe  bejme si  trima ...ca hipokrit  qe  vazhdojm te  hipokrizojme ne forma me trrafinuar , me tbukura ...
avatar
Ekonomisti

71


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Jetmira prej 16.10.14 11:24

A ka jet pas vdekjes?? kte dua te di unn
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  syri i art prej 16.10.14 15:07

Katilja shkruajti:A ka jet pas vdekjes?? kte dua te di unn
... a ka jet pas vdekjes,pothuaj te gjith kete duan ta din...po esht e drejt e rezervuar kjo...esht vetem per ata qe kerkojn...Sokrati e ka then bukur kete para nxenesve te vet,kur e kan helmuar...sa me perket mua ka jet pas vdekjes,po ju kete mos e besoni,duhet ta provoni...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

305


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sekreti me i madh !

Mesazh  enderrimtari prej 19.10.14 15:28

sekreti me I madh. ( kush jemi ne si njerez. )
avatar
enderrimtari

Kjo force qe ne e quajme enderra; . reflekton ne pasqyren e simboleve fytyren time te vertete

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Jetmira prej 19.10.14 16:36

syri i art shkruajti:
... a ka jet pas vdekjes,pothuaj te gjith kete duan ta din...po esht e drejt e rezervuar kjo...esht vetem per ata qe kerkojn...Sokrati e ka then bukur kete para nxenesve te vet,kur e kan helmuar...sa me perket mua ka jet pas vdekjes,po ju kete mos e besoni,duhet ta provoni...

Me pelqeu ky mendimi yt,
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 19.10.14 16:40


Gjithcka qe s'e kini provuar mos e besoni, por vertetojini vete dhe pastaj zgjidhni kujt personi t'i besoni. Ju duhet ta parandjeni se kush e thote te verteten. Nqs jini qenie me vetedije te ulet, mos provoni dicka qe s'e kuptoni. Nqs s'e provoni dicka qe s'e kuptoni, veten nuk e rrezikoni.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Jetmira prej 19.10.14 16:47


Nese dicka nuk e shoh, ose nuk e prek ose nuk e provoj vet i bie qe mos ti besoj, por un mendoj se ska por jan shum hipoteza qe jan then mbi jeten e pertejme
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  DaniEL prej 19.10.14 19:41

Zhurme shume zhurme me komentet i rate reth e rotull dhe shume gjate dhe me ne fund nuk e zgjidhet dote sekretin. prape sekreti mbeti sekret per ju. studjoni universin dhe galaktikat ne teresi dhe ndoshta do te gjeni sekretin qe ju mundon shume dhe u lodhet shume. nje njeri i mencur nga lashtesia ka thene keto fjale "Pashė punėn qė Perėndia u jep bijve tė njerėzve, me qėllim qė tė mundohen.Ai e ka bėrė tė bukur ēdo gjė nė kohėn vet; ka vėnė madje pėrjetėsinė nė zemrat e tyre, pa i dhėnė mundėsinė asnjė njeriu tė zbulojė veprėn qė Perėndia ka bėrė nga fillimi deri nė fund.Kėshtu kuptova qė nuk ka gjė mė tė mirė se sa tė gėzohesh dhe tė bėsh tė mirė sa je gjallė;dhe qė ēdo njeri qė ha, pi dhe gėzon mirėqėnie nė gjithė mundin e tij, kjo ėshtė njė dhuratė e Perėndisė.E kuptova qė tėrė ato qė bėn Perėndia janė pėrjetė; nuk mund t`u shtosh dhe t`u heqėsh asgjė; dhe Perėndia vepron kėshtu me qėllim qė njerėzit tė kenė frikė prej tij.Ajo qė ėshtė, ka qenė mė parė; dhe ajo qė do tė vijė ka qenė mė parė, dhe Perėndia heton atė qė ka kaluar." ky eshte gjithe qellimi i njeriut ne jete qe te nderoj Perendine Krijuesin e vet ky eshte gjithe sekreti i egzistences.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

136


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 21.10.14 15:59

Doja te tregoja dicka nga mjekesia dhe jo vetem nga feja dhe organizata te ndryshme... kjo quhet Ph Miracle dhe me ka intriguar shume kjo konsiston ne mbajtjen e nje diete me ushqime qe kane ph bazik pasi pehashi i trupit te njeriut eshte i dizenjuar te jete alakalin rreth 7.3-7.4 ph. Kete diet e kam vene ne zbatim edhe vete dhe i kam pare mbrekullit qe tregon ky dokumentar me poshte. Per me shume shikojeni vete...Edituar pėr herė tė fundit nga Little Professor nė 21.10.14 17:50, edituar 1 herė gjithsej
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Z.Zekiri prej 21.10.14 16:16


Nuk kam kohe ta shoh videon,do ju isha falemnderuese nese ma thoni vetem dieten pasi qe ajo me nevojitet
avatar
Z.Zekiri

Information is power!

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 21.10.14 17:37


Ti nuk e di si eshte vdekja, keshtu qe pse t'u besosh atyre qe thone te tjeret?
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 21.10.14 17:52

Z.Zekiri shkruajti:

Nuk kam kohe ta shoh videon,do ju isha falemnderuese nese ma thoni vetem dieten pasi qe ajo me nevojitet


Beni si te doni shkarkoe me idm dhe shikoe po pate mundesi, kohe ke sa te duash.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 21.10.14 19:02


Me falni qe po nderhyj, por pse lodheni duke iu shpjeguar procedura dhe duke iu kthyer pergjigje ca njerezve qe s'u marrin vesh? Keshilla ime: "Mos harxhoni kohe kot duke iu shpjeguar ca njerezve inferiore ato qe s'ju kuptojne dhe qe s'bien dakord me ju. Kjo kohe e harxhuar perseritet ne Universe Paralele apo ne te Shkuaren, por prape se prape ju ecni perpara dhe rruga juaj nuk eshte e Tashme dhe e Shkuar, por e Ardhme te cilen kur ta arrini do t'iu duket e Tashme dhe kur ta kaloni do ta konsideroni te SHkuar."
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Z.Zekiri prej 21.10.14 19:21

Little Professor shkruajti:

Beni si te doni shkarkoe me idm dhe shikoe po pate mundesi, kohe ke sa te duash.


po une kohe kam,eshte komenti i pare ne kete forum dhe mendova se njerzit kane miresjellje. ke pasur menyra tjera ta japesh  kete pergjigje ti cfare profesori vocerrr!
avatar
Z.Zekiri

Information is power!

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  Z.Zekiri prej 21.10.14 19:24

Nuk kerkova filozofi,thjesht nje nder te vogel! Mos i ekzagjeroni gjerat,se marrin kahje tjeter.
avatar
Z.Zekiri

Information is power!

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 27.10.14 15:22

Z.Zekiri shkruajti:


po une kohe kam,eshte komenti i pare ne kete forum dhe mendova se njerzit kane miresjellje. ke pasur menyra tjera ta japesh  kete pergjigje ti cfare profesori vocerrr!


Duket qe qenka komenti yt i pare. Keshtu duhet te jesh si fillim i vogel dhe pastaj prej kesaj te behesh i madh. Te paska pare mire miresjellja zonjushe.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cesht jeta

Mesazh  renato 2411 prej 28.10.14 19:30

ceshtja gjithmon esht te besimi, besimi edht nje dhurat, dhe varet se si eshfrytezon secili nga ne kte dhunti, jeta esht aq e trazuar sa te duket si nje lemsh ngjyra ngjyra, jan te rrall ata njerz qe e kuptoin qrsyen e jetes dhe menyren se si dyet jetuar e shfrytezuar ajo, e imagjinoni se sa njerz ka bota dhe po ti pyesesh per dicka secilin prej tyre secili do te pergjigjet ne mendimin e vet, po nuk do te thot se te gjith jan te drejt ne gjykimin dhe mendimin e tyre, te mendosh dhe gjykosh drejt dhe mbi te gjitha te dish mbi te verteten per ate cka po bizetoni ju, esht dicka qe nuk ka te bej me qejfin e deshirat tona, po esht nje e drejt apo nje e vertet mbi dicka, ka njetz qe i din kto dhe rrin me koken e ulur se e fin se dhe po te flasen do perbuzen, pikerisht se njerzit din te flasin dhe gjykoin si u pelqen dhe jo si esht e verteta dhe e drejta, te flasesh per te verteten dhe te drejten ne fillim dyet ti njohesh pra te flasesh. po problemi esht se i pa dituri nga pa dia flet me vrap i pari.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne BOTE...

Mesazh  Soul of Truth prej 08.09.15 15:25

Njerez, o njerez; pse ngaterroheni????!!!! Pse kerkoni sekrete kot te zbuloni, kur s'kuptoni c'po kerkoni???? Njeri : "SEKRETI ME I MADH ESHTE TE NJOHESH VETEN; TJETRI TE STUDIOSH GALAKTIKAT; NJE TJETER BIBLA DHE LIBRAT E SHENJTE."  Po kerkoni te pagjeturen. Po gaboheni!!!! "FILLONI ME CA TEORI QE UA DINI PERGJIGJET DHE VAZHDONI ME CA TE TJERA QE AS JU INTERESOJNE. HARRONI DHE PER ATO QE JANE VENE NE PRAKTIKE, PO SIUR TA DINIT QE TEORIA DHE PRAKTIKA JANE NJE!!!!!!!!" KY ESHTE SEKRETI ME I MADH -
KUSH KA VESHE LE TE DEGJOJE, KUSH KA MENDJE LE TA KUPTOJE: SEPSE TANI DO T'JU DEFTOJ ATE QE S'JU KA SHKUAR KURRE NE MEND: "SEKRETIN ME TE MADH" -   I CILI ESHTE:

"NUK KA ASNJE SEKRET NE KETE BOTE. CDO DYSHIM APO MOSGUXIM ESHTE THJESHT FRIKE NGA E PANJOHURA APO E PAPERJETUARA. CDO SEKRET QE U KANE THENE, QE MADJE S'QUHEN SEKRETE, SE PO TE ISHIN ASHTU S'DO KISHIN DALE KURRE NGA GOJA E ATYRE (MASHTRUESVE) NGA GOJA E ATYRE (MANIPULUESVE);
ESHTE THJESHT MBUSHJE E MENDIMEVE TE RREME NE KOKEN TENDE DHE LARGIM NGA QENIA JOTE. 'LARGIM NGA QENIA JOTE'. 'SEPSE ATA NUK DUAN QE TI TE LIDHESH ME VETEN TENDE TE LARTE, HYJNORE, SEPSE E DINE QE CDO TEORI SI DHE PRAKTIKA DO BIEN POSHTE'. MENDJA E KUFIZUAR KERKON PER SEKRETE. KUSH ESHTE I/E LIRE E KUPTON SE S'KA ASNJE SEKRET.
NUK KA ASGJE PER T'U ZGJIDHUR. S'KA PASUR DHE AS DO TE KETE NDONJEHERE. SEPSE PERGJIGJET I KISHIM, I KEMI DHE DO T'I KEMI PERPARA OSE PRAPA SYVE TANE. KUR TE KUPTONI SE S'kA ASNJE SEKRET, ATEHERE MENDIMET E MBUSHURA NGA TE TJERET DO BIEN POSHTE DHE JU DO NDJENI PRANINE E NJE VETVETEJE NDRYSHE, PRANI E RRALLE. PRANINE E VETVETS HYJNORE.
KUR TE THONI SE S'KA ASGJE PER TE ZGJIDHUR, ATEHERE NUK DO JINI ME TE BURGOSUR. NUK DO JINI ME TE MBYLLUR. GJITHCKA ESHTE E ZGJIDHUR. LERENI VETVETEN TE UDHEHIQENI NGA FUQIA HYJNORE DHE DO ARRINI TE JENI HYJNORE."
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 08.09.15 19:59

Filloj edhe perqeshja, por me siguri pasi te shikosh veten ne pasqyr
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne BOTE...

Mesazh  Soul of Truth prej 09.09.15 9:30

excommunicated shkruajti:Filloj edhe perqeshja, por me siguri pasi te shikosh veten ne pasqyr
Mos ngacmo pa lidhje, se e di qe kete e ben me se miri!!!! Por kur te ngacmojne c'do besh????
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne bote !

Mesazh  excommunicated prej 09.09.15 12:27

Soul of Truth shkruajti:Mos ngacmo pa lidhje, se e di qe kete e ben me se miri!!!! Por kur te ngacmojne c'do besh????

He he he.. Papagallin femer e ben me se miri
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti me i madh ne BOTE...

Mesazh  Soul of Truth prej 09.09.15 13:40

excommunicated shkruajti:He he he.. Papagallin femer e ben me se miri
hA HA HA... Cjapin mashkull e ben me se miri!!!!
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi