Njerėzit e malit nė shekullin XXI

Shko poshtė

Njerėzit e malit nė shekullin XXI

Mesazh  Admin prej 07.10.08 22:55

Njerėzit e malit nė shekullin XXI6 tetor 2008

Thellė nė njėrin prej pyjeve nė Istra, jeton familja e pazakontė e robinsonėve modern. Sasko (32) dhe Lena (28 ) Plavsic me vajzėn Skaska e cila i ka pesė muaj vendosėn tė ikin larg nga civilizimi.

Skaska lindi nė pyll. Sasko dhe Lena, para vetėm disa vitesh jetuan nė qytet, udhėtonin nėpėr botė dhe kanė arsimim universitar.

Megjithatė u dėshpėruan me botėn qė ėshtė rob i shkencės.

Lena e cila me profesion ėshtė psikologe, aspak nuk u frikėsua qė tė lind larg nga spitali.

"Besova se natyra gjithēka do ta bėnte si duhet, dhe fitova dhuratėn mė tė bukur. Kam lindur nė sanė, ndėrsa mysafirė i patėm miqtė tė cilėt vallėzonin dhe kėndonin", thotė Lena.

"Gjithnjė e kam ditur se nė jetė duhet tė ekzistojė diēka mė shumė dhe mė mirė, megjithatė nuk pata guxim qė ta ndryshoj jetim time rrėnjėsisht. Vetėm kur e njoha Lenėn e kam ditur se ajo ėshtė", thotė Sasko Plavsic dizajnues grafik.

Dashuria ndaj natyrės ishte mė e fortė se gjithēka, andaj Sasko dhe Lena e themeluan shtėpinė e tyre nė pyll.

Ushqehen me fruta dhe perime qė i mbollėn nė kopshtin e vogėl, pijė ujin e shiut dhe qumėshtin e dhisė qė jeton me ta. Ushqimin e ziejnė me shporet me dru.

Nuk kanė rrymė, andaj si tė bie terri shkojnė tė flejė nė njė shator, dhe zgjohen me rrezet e para tė diellit.

Lena thotė se nga civilizimi i mungon vetėm ēokollata. Ata nė njė shtrat nga sana ēdo ditė e vėnė nė gjumė vajzėn e tyre tė vogėl.

Filluan edhe tė ndėrtojnė njė shtėpi, nėse shatori indian me degė dhe i ngjitur me baltė mund tė quhet ashtu. Nė shtėpizė do ta kenė vetėm njė shtrat me sanė dhe vatrėn e zjarrit.

Ata dėshirojnė qė ditėt e dimrit tė jenė tė pėrshtatshme pėr vajzėn e tyre. Familja Plavskic pastrohen nė vaskė ku mbledhin ujin nga shiu.

Ujin e ngrohin duke u ndezur zjarrin nė tokė nė vaskė. Krahas dhisė, tė vetmen shoqėri u bėnė qeni Kim. Sasko dhe Lena nuk vizitohen tek mjeku, ndėrsa sėmundjet i shėrojnė me perime tė thata.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e malit nė shekullin XXI

Mesazh  Zattoo prej 17.10.11 0:41

Mark Boyle, qe tre vjet jeton pa asnjė qindarkė nė xhepKjo ėshtė historia e rrallė e Mark Boyle. Ai ėshtė njė i ri 30 vjeēar, i cili qė prej vitit 2008 e deri sot nuk ka asnjė qindarkė tė ardhur.

Mė shumė se tre vjet mė parė, Marku vendosi tė braktisė punėn e tij. Ai kishte pėrfunduar universitetin pėr ekonomi dhe mė tej kishte bėrė edhe masterin. Pėr disa kohė, deri kur e la punėn, ishte edhe drejtor i njė kompanie private me bio ushqime.

Nė mėnyrė tė vendosur e braktisi punė dhe ndėrmori njė hap tė rrallė: tė shkojė dhe tė jetojė nė natyrė, pa para, pa asnjė qindarkė, pa kurrfarė shitblerjeje apo shkėmbim malli me askėnd.

Pėr tė realizuar kėtė, Marku ka mbjellė disa patate e fasule pėr tė ngrėnė dhe kėtė e ka bėrė nė njė copė toke qė e mori falas nga njė dhurues nė internet, i cili ia fali edhe kasollen dhe oborrin pėrreth saj.

Tregon se pėr higjienė personale nuk ka kurrfarė problemi, sa kohė qė ėshtė lumi, ku edhe lahet. Me drunj qė gjeti atje ndėrtoi njė banjo. Atypari gjendet njė barkė ku lan rrobat e veta, ndėrsa njė biēikletė qė mban, i vjen nė ndihmė pėr tė lėvizur tutje-tėhu.

Kurse vlerėson se shoqėria ėshtė mė e shėndetshme kur jetohet pa para.

Libri qė ka shkruar pėr jetėn e tij atje ku ndodhet aktualisht mban titullin "Njeriu pa para". Me tė ardhurat qė ka nxjerrė nga ky libėr ai ka vendosur tė blejė njė parcelė toke dhe tė krijojė atje atė qė e quan komunėn e parė nė botė ku jetohet pa para.

Ai thotė: "Duke jetuar vetė prej mė se tre vjetėsh, pa pėrdorur asnjė qindarkė, dua tė bind njerėzit se ėshtė e mundur tė jetosh pa para, duke pasur tė mundura tė gjitha gjėrat e domosdoshme tė jetės sė pėrditshme".

Megjithatė, nuk ėshtė edhe krejtėsisht larg civilizimit pasi Marku ka edhe njė laptop qė e pėrdor me energji diellore.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e malit nė shekullin XXI

Mesazh  ILIRA prej 17.10.11 10:39

Sa e mire do te ishte nje bote pa "PARA", dhe sa e lehte do te ishte JETA . Megjithate jo te gjithe kane guximin ta pranojne perfshire dhe mua...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e malit nė shekullin XXI

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 17.10.11 11:46

Pasurite sherbejne kur jane ne duart e dijetareve . Ne duart e nje teveqeli ,komandojne .
Seneca
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e malit nė shekullin XXI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi