Aforizma nga Fjodor Dostojevski

Shko poshtė

Aforizma nga Fjodor Dostojevski

Mesazh  Anon prej 13.11.13 16:42

1) "Mbi tė gjitha, mos e gėnje vetveten. Njeriu i cili gėnjen veten dhe dėgjon gėnjeshtrėn e tij vjen nė njė pikė qė ai nuk mund tė dallojė tė vėrtetėn brenda, apo rreth tij, dhe kėshtu humbė gjithė respektin pėr vete dhe pėr tė tjerėt. Dhe duke mos pasur respekt ai pushon sė dashuri. "
― Fyodor Dostoyevsky, The Brothers Karamazov

2) "Dhimbja dhe vuajtja janė gjithmonė tė pashmangshme pėr njė inteligjencė tė madhe dhe njė zemėr thellė. Burrat vėrtetė fisnik, unė mendoj, se kanė pikėllimin mė tė mrekullueshėm mbi tokė. "
― Fyodor Dostoyevsky, Crime and Punishment

3) "Ēfarė ėshtė ferri? Unė pohoj se kjo ėshtė vuajtja e tė qėnit tė paaftė tė dashuroj. "
― Fyodor Dostoyevsky, The Brothers Karamazov

4) “Nė kujtesėn e popullit, mbetet vetėm ai tė cilin populli e ka dashur.”

5) "Njeriut i pėlqen vetėm t’i numėrojė problemet e tij, ai kurrė nuk e kalkulon lumturinė e tij."
― Fyodor Dostoyevsky, Notes from Underground

6) "Sa mė e errėt ėshtė nata, aq mė tė ndritshme janė yjet.
Sa mė e thellė tė jetė pikėllimi, aq mė afėr ėshtė Zoti! "

7) "Unė i thash lėre bota le tė shkojė nė ferr, por unė duhet gjithmonė tė kem ēajin tim."

“Tė shkuarit gabim nė rrugėn e vet, ėshtė mė mirė se tė shkuarit drejtė nė rrugėn e dikujt tjetėr”.

9) "Njerėzit flasin ndonjėherė rreth "shtazarakės" mizore tė njeriut, por qė ėshtė tmerrėsisht e padrejtė dhe fyese pėr kafshėt, asnjė kafshė nuk mund tė jetė kurrė aq mizor sa njė njeri, aq dinak, kėshtu artistikisht mizor."

10) "Unė e dua njerėzimin, tha ai," por unė e shoh pėr habi se sa mė mė shumė e dua njerėzimin si njė tėrėsi, aq mė pak e dua njeriun nė veēanti. "

11) "Ne ndonjėherė befasisht takohemi me njerėz, madje edhe me tė huaj tė pėrsosur, tė cilėt fillojnė tė na interesojė nė shikim tė parė, disi papritmas, gjithė pėrnjėherė, para se njė fjalė ėshtė folur."
― Fyodor Dostoyevsky, Crime and Punishment

12) "Shpirti shėrohet duke qenė me fėmijėt."

13) "Shumė pakėnaqėsi kanė ardhur nė botė pėr shkak tė hutimit dhe gjėrave tė lėnė tė pashprehur."
14) "Mbėrritja tek njė qėllim ėshtė pikėnisja pėr njė tjetėr."

15) "Nė kėtė botė nuk ka asgjė mė tė vėshtirė se sa tė flasėsh tė vėrtetėn, ndėrsa asgjė mė tė lehtė se sa tė bėsh lajka."

16) "Unė besoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė dykėmbėsh pėrbuzės."

17) “Njė grua qė dashuron, i adhuron madje edhe veset, madje edhe poshtėristė e njeriut tė cilin e dashuron. As ai vetė nuk do t’i gjente dot ato justifikime qė gjen ajo pėr poshtėrsitė e tij. Kjo do tė thotė shpirtmadhėsi, ėshtė bash ajo qė e merr nė qafė femrėn".

18) "Nuk ėshtė truri qė ka rėndėsi mė tė madhe, por ajo qė e udhėzon atė -.
Si karakteri, zemra, cilėsitė bujare, idetė progresive."

19) "Nėse dėshironi tė vėshtroni brenda njė shpirtit njerėzor dhe pėr tė marrė dijeni se si ta njihni njė njeri, mos u mėrzisni duke analizuar mėnyrėn e tij pėr tė qenė i heshtur, duke folur, apo duke qarė, duke e parė atė se sa ai ėshtė i vendosur nga idetė fisnike, ju do tė merrni rezultate mė tė mira nė qoftė se ju e shikoni atė si qesh. Nėse ai qesh mirė, ai ėshtė njė njeri i mirė. "

20) "Bukuria do e shpėtojė botėn"

21) "Unė mund ta shoh diellin, por edhe nėse unė nuk mund ta shoh atė, unė e di se ajo ekziston. Dhe duke qenė nė dijeni se dielli ėshtė aty – kjo ėshtė jeta ".

"Bėhu dielli dhe tė gjithė do t’ju shohin".

22) "Unė betohem pėr ju zotėrinj, se tė jeni shumė tė ndėrgjegjshėm ėshtė njė sėmundje e vėrtetė, sėmundje e plotė."

23) "Unė jam njė ėndėrrimtar. Unė di kaq pak nga jeta reale qė unė thjesht nuk mund tė ndihmojė t’i ri-jetoj ato momente si ato nė ėndrrat e mia, pėr ēaste tė tilla ėshtė diēka qė kam shumė pak pėrvojė.
Unė po shkoj tė ėndėrroj pėr ty gjatė gjithė natės, tėrė javėn, dhe tėrė vitin.
Unė ndihem se tė njoh ty aq mirė sa qė nuk mund tė kem njohur mė mirė, edhe nėse kishim qenė miq pėr njėzet vjet.
Ti nuk do mė humbasėsh mua, do ti? Vetėm dy minuta, dhe mė ke bėrė mua tė lumtur pėrgjithmonė. Po, tė lumtur. Kush e di, ndoshta mė ke pajtuar mua me veten time, duke zgjidhur tė gjitha dyshimet qė i kisha. Kur u zgjova m'u dukej sikur disa rrokje tė njė melodije qė e kisha njohur njė kohė tė gjatė, kisha dėgjuar diku mė parė, por e kisha harruar, njė melodi me ėmbėlsi tė mrekullueshme, qė tashmė ishte kthyer tek unė. Dukej pėr mua se kisha qenė duke u pėrpjekur pėr tė dalė nga shpirti im gjatė gjithė jetės sime, dhe vetėm tani-
Qoftė se ju bieni nė dashuri, ju mundeni tė jeni tė lumtur me tė. Ju s’keni nevojė t’i uroni asgjė asaj, sepse ajo do tė jetė e kėnaqur me ju. Bėje qė qielli juaj tė jetė gjithmonė i qartė, bėje qė buzėqeshja juaj e dashur gjithmonė tė jetė e ndritshme dhe e lumtur, dhe bėje tė jeni tė bekuar pėr gjithnjė, pėr atė moment tė begatshme dhe tė lumturije qė u ke dhėnė njė zemre tė vetmuar dhe mirėnjohėse. A nuk ėshtė njė moment i tillė i mjaftueshėm pėr tėrė jetėn e dikujt? "

24) "Mė e zgjuara mbi tė gjitha, sipas mendimit tim, ėshtė njeriu i cili e quan veten njė budalla tė paktėn njė herė nė muaj."

25) "Tė duhet diēka mė shumė se sa inteligjenca pėr tė vepruar me zgjuarsi."

26) "Tė duash ėshtė tė vuash dhe nuk mund tė ketė dashuri ndryshe."

27) "Sarkazmi: streha e fundit e modestisė dhe dėlirėsisė sė popullit tė sinqertė kur FSHEHTĖSISA e shpirtit tė tyre ėshtė e imėt dhe pabesishtė e pushtuar".

28) "Mos ta harrojmė se shkaktarėt e veprimeve njerėzore tė pamatur janė zakonisht mė komplekse e tė ndryshme se sa shpjegimet tona tė mėvonshme tė tyre."
― Fyodor Dostoyevsky, The Idiot

29) “Mė jepni mua njė dhimbje, dhe unė do ju’a jap njė kryevepėr”.

30) "Pėrveē kėsaj, nė ditėt e sotme, pothuajse tė gjithė njerėzit e aftė janė tmerrėsisht tė frikėsuar pėr tė qenė qesharakė, dhe pėr shkak tė kėsaj mbesin tė mjerė."

31) "Megjithatė, unė nuk e kuptoj se ajo i kishte maskuar qėllimisht ndjenjat e saj me sarkazėm, qė ishte zakonisht zgjidhja e fundit e njerėzve tė cilėt janė tė turpshėm dhe dėlirė nga zemra, shpirtrat e tė cilėve kanė qenė tė vrazhdė dhe me kėmbėngulje tė pushtuar; dhe kush, deri nė momentin e fundit , refuzojnė tė japin nga krenaria, dhe janė tė frikėsuar pėr t’i shprehur ndjenjat e tyre pėr ju. "

32) "Kėtu lotėt e mi po bien, Nastenka. Lejoni atyre tė rrjedhė, le tė rrjedhin - ata nuk do tė dėmtojė askėnd. Ata do tė thahen Nastenka ".

33) "Por si mund tė jetoni dhe nuk keni asnjė histori pėr tė treguar?"

34) "Nėse doni tė respektohen nga tė tjerėt, mė e madhėrishme ėshtė qė tė respektoni vetveten. Vetėm me anė tė kėsaj, vetėm nga vetė-respekti do t’i detyroni tė tjerėt tė respektojnė ty. "

35) "Dashuria nė veprim ėshtė njė gjė e ashpėr dhe e llahtarshme nė krahasim me dashurinė nė ėndrra."

36) "Kur arsyeja dėshton, ndihmon djalli!"

37) "Asgjė nuk ėshtė mė e lehtė se sa ta denoncosh keqbėrėsin, e asgjė nuk ėshtė mė e vėshtirė ta kuptosh atė."38) "Dhe sa mė shumė qė pi aq mė shumė e ndjej atė. Kjo ėshtė arsyeja pse unė pi shumė.
U pėrpjeka tė gjej simpati dhe ndjenja nė pije .... Unė pi nė atė mėnyrė qė unė mund tė vuajė dy herė mė shumė! "
― Fyodor Dostoyevsky, Crime and Punishment

39) "Ekzistencializmi nuk ėshtė aq ateiste sa ajo e mban veten jashtė, duke treguar se Zoti nuk ekziston. Pėrkundrazi, ajo deklaron se edhe nėse Zoti nuk ekziston, kjo nuk do tė ndryshojė asgjė. "

40) "Shkatėrrojeni dėshirat e mia, zhdukni idealet e mia, mė tregoni diēka mė tė mirė, dhe unė do t’ju pasoj".

41) "Unė jam njė njeri i sėmurė ... Unė jam njė njeri i lig. Unė jam njė njeri i pakėndshėm. Unė mendoj se jam i sėmurė nga mėlēia. Megjithatė, unė nuk e di tė fshehtėn rreth sėmundjes sime, dhe unė nuk jam i sigurt se ēfarė po mė bezdis. Unė nuk e trajtoj atė dhe kurrė nuk e kam bėrė, edhe pse unė respektoj mjekėsinė dhe mjekėt.
Pėrveē kėsaj, unė jam shumė supersticioz, le tė themi nė mėnyrė tė mjaftueshme e respektoj mjekėsinė. (Unė jam mjaftė i edukuar qė tė mos jem paragjykues, por unė jam). Jo, unė refuzoj pėr ta trajtuar atė, thjeshtė nga inati. Ju ndoshta nuk do e kuptoni kėtė. Epo, unė e kuptoj. Natyrisht se unė nuk mund t’ia shpjegojė juve se unė jam i bezdisshėm nė kėtė gjė nga inati. E di fort mire, qe as mjekeve e askujt tjeter nuk i behet vone qe jam tip inatēori, e as vete per veten nuk e ēaj koken, ndonese fort mire e di qe inati eshte dem i kokes. Ngado qe ta sjellesh e kam mbushur mendjen, e kam bere top: nuk dua qe nuk dua te kurohem. Me dhemb kjo e shkrete melēi, le te dhembe, nuk paska plasur!"

42) "Unė nuk mund tė bėhem ēdo gjė, as i mirė as i keq, as njė faqezi as njė njeri i ndershėm, as hero, e as njė insekt. Dhe tani unė jam i lodhur nga ditėt e mia nė qoshe, e pėrqeshi veten me njė ngushėllim tė hidhur dhe krejtėsisht tė padobishėm qė njė njeri inteligjent nuk mund seriozisht tė bėhet ēdo gjė, se vetėm njė budalla mund tė bėhet diēka. "
― Fyodor Dostoyevsky, Notes from Underground

43) "Duani tė gjitha gjėrat qė janė krijuar nga Zoti, tė tėrėn njėsoj si dhe ēdo kokėrr tė rėrės. Duaje ēdo fletė dhe ēdo rreze tė dritės. Duaji kafshėt dhe zogjtė, duaji bimėt, dashuroni ēdo fragment tė veēantė. Nėse ju doni ēdo fragment, ju do tė kuptoni misterin e Zotit. "

44) "Sekreti i qenies njerėzore nuk ėshtė vetėm jetesa, por qė tė ketė diēka pėr tė jetuar."

45) "Realistėt nuk i frikėsohen rezultatit tė studimit tė tyre."

46) ‘Sa mė shumė qė keni sukses nė dashuri, aq mė shumė ju do tė jeni tė bindur nė ekzistimin e Zotit dhe pavdekshmėrinė e shpirtit tuaj.’

47) “Formula "Dy dhe dy bėjnė pesė" nuk ėshtė pa atraksionet e saj.’

48) “Nuk ka asnjė subjekt aq tė vjetėr sa qė nuk mund tė thuhet diēka e re nė lidhje me tė.”

49) "Por, njeriu ėshtė aq pjesė e sistemeve dhe konkluzioneve abstrakte sa qė ai ėshtė i gatshėm qė tė shtrembėroj tė vėrtetėn, i gatshėm tė dėgjoj apo tė shoh ASGJĖ, pėr aq kohė sa ai mund tė justifikojė logjikėn e tij."

50) "Pėrse ndodh qė kur tė zgjohesh nė botėn e realiteteve ju pothuajse gjithmonė e ndjeni, ndonjėherė shumė gjallėrisht, se ėndrra e zhdukur ka pėrfunduar me disa enigma tė cilat kanė dėshtuar pėr tu’ zgjidhur?"

51) "Dikush mund tė bie nė dashuri dhe akoma tė urrej."

52) "A e kuptoni, zotėri, a e kuptoni se ēfarė do tė thotė kur ju nuk keni absolutisht askund per t’u kthyer?" Pyetja e Marmeladov-it erdhi papritur nė mendjen e tij:
"Pėr ēdo njeri duhet tė ketė diku pėr t’u kthyer ..."

53) "Ēfarė mendoni ju?" Bėrtiti Razumihin, mė fort se kurrė, "ju mendoni se unė jam duke i sulmuar ata pėr dialogje tė pakuptimta? Aspak! Unė doja qė ata tė flasin pakuptimėsi. Kjo ėshtė njė privilegj i njeriut mbi tė gjitha krijesat.
Nėpėrmjet gabimit ju vini tek e vėrteta! Unė jam njė njeri, sepse unė gaboj! Ju kurrė nuk arrini tek ndonjė e vėrtetė pa bėrė katėrmbėdhjetė gabime dhe ka shumė gjasa njėqind e katėrmbėdhjetė. Dhe kjo gjė e mirė ėshtė gjithashtu nė rrugėn e saj, por ne nuk mundemi tė bėjmė gabime nė llogarinė tonė! Flisni pakuptimsi, por flisni pakuptimsinė tuaj, dhe unė do t’ju puth pėr kėtė. Tė shkuarit gabim nė rrugėn e vet, ėshtė mė mirė se tė shkuarit drejtė nė rrugėn e dikujt tjetėr.
Nė ēėshtjen e parė ju jeni njė njeri, nė tė dytėn ju nuk jeni mė tė mirė se sa njė zog.
E vėrteta nuk do tju shpėtojė, por jeta mund tė imėt. Ka pasur shembuj.
Por ne ēfarė jemi duke bėrė tani? Nė shkencė, zhvillim, mendim, shpikje, ideale, qėllime,, liberalizim, gjykime, pėrvoja dhe ēdo gjė, ēdo gjė, ēdo gjė, ne jemi ende nė klasėn pėrgatitore nė shkollė.
Ne preferojmė tė jetojmė nė idetė e njerėzve tė tjerė, a ėshtė kjo qė ne duhet ta bėjmė! Kam tė drejtė, kam tė drejtė? "Bėrtiti Razumihin, duke shtypur dhe shtrėnguar duartė e dy zonjavė '.
― Fyodor Dostoyevsky, Crime and Punishment

54) "Nė ēdo ide tė gjeniut ose nė ēdo ide tė re njerėzore, ose, mė thjesht akoma, nė ēdo ide serioze njerėzore lindur nė trurin e dikujt, ka diēka qė nuk mund t’u bartet tė tjerėve."

55) "Duajeni sidomos fėmijėt, sepse ata janė shumė tė pamėkatė si engjujt, ata jetojnė pėr tė na zbutur dhe pastrojnė zemrat tona, dhe si tė them, tė na udhėzojė."

56) “Ju mundeni tė jeni tė sinqertė dhe akoma njė budalla."

57) "Ėshtė mė mirė tė jesh i pakėnaqur dhe t’a njohėsh tė keqen, se sa tė jesh i lumtur nė njė parajsė tė budallait".
― Fyodor Dostoyevsky, The Idiot

58) "Unė mendoj se djalli nuk ekziston, por njeriu e ka krijuar atė, ai e ka krijuar atė nė imazhin dhe ngjashmėrinė e tij."

59) "Trishtimi kishte ngjeshur zemrėn time, dhe unė ndjeva se do tė vdes, dhe pastaj. . .
Epo, pastaj u zgjova. "
― Fyodor Dostoyevsky, The Dream of a Ridiculous Man

60) "Sigurisht qė shakatė e mia janė tė dobėt nė shije, tė papėrshtatshme, dhe tė hutuar, ata zbulojnė mungesėn s sigurisė sime. Por kjo ėshtė pėr shkak se unė nuk kanė respekt pėr veten. "

61) "Edhe pse mendja juaj punon, zemra juaj ėshtė
errėsuar nga mėkatet, dhe pa njė zemėr tė pastėr ju nuk mund tė jeni komplet dhe nuk do keni vetėdije tė vėrtetė "

62) "Pa Zotin gjitha gjėrat janė tė lejuar."

63) "Megjithatė, ju e dini ēfarė? Unė jam i bindur se bursistėt si unė qė jetojnė nė bodrumet e errėta duhet tė mbahen nėn pėrmbajtje. Ata mund tė jenė nė gjendje tė jetojnė nė bodrumet e tyre tė errėta pėr dyzet vite dhe nuk hapin gojėn e tyre, por nė momentin qė ata marrin rrezet e ditės dhe tė shpėrthejnė jashtė ata mund tė flasin dhe flasin dhe flasin ... "

64) "E ke vene re, Seriozha? Sikur qesh me ty duket, kurse ne te vertete nuk te qesh, te do..."

65) "Njeriu ėshtė nganjėherė jashtėzakonisht, pasionant nė dashuri me vuajtjen ..."

66) "Kushdo qofte, edhe njeriu i vogel, nga ata qe nuk e turbullojne ujin, qe askujt s'i bien me qafe, qe rrojne me friken e perendise, por edhe me friken per veten, shkojne me mendjen te mos ngacmojne njeri se keshtu as ate vete nuk do ta ngacmojne, do ta lene te qete ne hallet e tij, nuk deshiron qe te tjeret te futin hundet ne jeten e perditshme qe ben, nuk ia ka enda te flasin ne e ka te ri apo te vjeter jelekun, ne i ka te reja apo me mballoma ēizmet, nuk ia ka enda te marrin vesh te tjeret ē'eshte duke ngrene, ēfare po shkruan?... E ē'te keqe paska, moj zemer, qe une, kur shoh xhadene te prishur, eci ne maje te gishtave, shkel me kujdes per te ruajtur ēizmet? Pse duhet shkruar per tjetrin qe ndonjehere nuk ka para as per te pire nje gote ēaj? Sikur qenka e thene dhe e vulosur qe njerezit, te gjithe sa jane, patjeter duhet te pine ēaj. Po pse e udhes qenka te shohesh ne gojen e tjetrit per te ditur ē'cope eshte duke pertypur? A fyhet njeriu keshtu? Jo, shpirti im! Perse u dashka fyer tjetri kur ai s'te ngacmon?"

67) "Frika ėshtė e vetmja pasojė e ēdo lloji tė gėnjeshtrės."

68) "Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

69) "Lumturia mė e madhe ėshtė ta dini burimin e palumturisė."

70) "Ky ėshtė mesazhi im i fundit pėr ju: Nė pikėllim, kėrkoni lumturinė."
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi