Abydos

Shko poshtė

Abydos

Mesazh  aqua prej 13.11.13 15:27

Abidosit ėshtė njė nga qytetet mė tė vjetra tė Egjiptit tė lashtė . Qyteti u quajt Abdju nė gjuhėn e lashtė egjiptiane, qė do tė thotė " kodėr e simbolit apo relikte ", njė referencė nė njė qivur , nė tė cilėn kreu i shenjtė i Osiris u ruajt .

Konsiderohet si njė nga vendet mė tė rėndėsishme arkeologjike nė Egjipt ,qyteti i shenjtė i Abidosit ishte vendi i shumė tempuj tė lashtė , duke pėrfshirė edhe Umm el - Qa'ab , njė varrezė mbretėrore , ku faraonėt e hershme ishin varrosur . Kėto varre filluan tė shihen si varrime tė rėndėsishme , dhe nė kohė mė vonė ajo u bė e dėshirueshme pėr t'u varrosur nė kėtė zonė. Kjo ēoi nė rritjen e rėndėsisė sė qytetit si njė vend kulti .

Sot, Abidosit ėshtė i dallueshėm pėr shtėpinė pėrkujtimore e Seti I. Ky tempull pėrmban njė mbishkrim nga dinastia XIX njohur nė botėn moderne si Abidosit Lista e Mbretit . Kjo ėshtė njė listė kronologjike tregon gjerat mė dinastike te faraonėve tė Egjiptit nga Menes deri Ramesses I, atit tė SETI -sė .

Tempulli i Madh dhe shumicėn e qytetit tė lashtė janė varrosur nėn ndėrtesat moderne nė veri tė tempullit Seti . Shumė nga strukturat origjinale dhe artefakteve brenda tyre janė konsideruar pazėvendėsueshėm . T'HUMBURA. Shumė prej tyre mund tė kenė qenė shkatėrruar nga ndėrtimet e reja.avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi