Perendesha Hera

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Perendesha Hera

Mesazh  aqua prej 13.11.13 15:10

Hera ėshtė njė perėndeshė e lashtė qielli. Ajo ėshtė Mbretėresha e Qiellit
Hera ndoshta nuk ishte emri origjinal i kėsaj perėndeshe e cili u bė mbretėresha e Olympians, kur ajo u martua me Zeusin kundėr vullnetit tė saj.Disa studiues besojnė se escapadet e Zeusit mystikalet  pėrfaqėsojnė parakalimin e perėndeshė nga ana e patriarkatit.

Hera rriti frutat e saj tė shenjta - mollė dhe shegė - nė kopshtin e saj magjik perendimor te pavdeksisė.
Me vone miti tregon se Hera posedon nje pemė  molle ne hesperides ' parajs perėndimore' e cila ruhej nga gjarperinjt ne kopsht.
E cila e bėn kopshtin njė simbol i pavdekėsisė.

 
avatar
aqua

The way we trawel

174


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi