Zorats Karer

Shko poshtė

Zorats Karer

Mesazh  aqua prej 13.11.13 14:21

Zorats KARER , i quajtur gjithashtu Karahunj ose Karahunge , ėshtė njė vend i lashtė arkeologjik afėr qytetit tė Sisian nė provincėn Syunik te Armenisė.

Site ėshtė vendosur nė njė kep shkėmbor pranė Sisian. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e kėsaj faqeje arkeologjik ėshtė rreth 7 hektarė . Kjo faqe ėshtė e pasur me cilėsimet guri, varret e varrimit dhe gurė nė kėmbė - Menhirs.

Nė total , 222 kėmbė gurė deri nė 2.8 metra tė lartė dhe peshon rreth 10 ton janė regjistruar . Rreth 84 prej gurėve tė shfaqė njė vrimė rrethore , edhe pse vetėm rreth 50 prej kėtyre gurėve mbijetojnė. Ata kanė qenė nė interes tė Rusisė dhe Armenisė arkeologjike astronomėt , tė cilėt kanė sugjeruar se gurėt nė kėmbė mund tė ketė qenė pėrdorur pėr vėzhgimin astronomik .

Ky sugjerim ėshtė bėrė nga vėzhguesit qė vunė nė dukje katėr vrima gur qė mund tė pretendohet tė parit pika nė horizont kudielli lind nė ditėn e Mid- vere . Katėr tė tjerė nė kėmbė gurė tė shfaqin vrima qė vėzhguesit pretendojnė pikėn ku dielli perėndon nė tė njėjtėn ditė.

Kjo duhet tė mbetet hipotetik, pasi gropat janė thėnė tė jetė relativisht te pa gerryera dhe nuk mund tė jetė edhe parahistorike nė origjinė.

Nė vitin 2004, vendi u emėrua zyrtarisht ( Carahunge ) Karahunj Observatori , me dekret parlamentar.

avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi