Persephone

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Persephone

Mesazh  aqua prej 13.11.13 14:10

Nė mitologjinė greke , Persephone ėshtė bija e Zeusit dhe korrja - perėndeshė Demeter.Homeri pėrshkruan Persephone si mbretėresha frikshme,e nderuara madhėshtore e botės sė krimit,e cili mbart nė fuqi mallkime tė njerėzve mbi shpirtrat e vdekur.

Persephone u rrėmbye nga Hades ,zot - mbreti i nėntokės. Miti i rrėmbimit tė saj pėrfaqėson funksionin e saj si personifikimi i vegjetacionit, i cili gjuan me radhė nė pranverė dhe tėrhiqet nė tokė mbas korrjes. Ajo nė kėtė mėnyrė ėshtė e lidhur ne pranverė dhe me fara e fruta tė fushave.

Persephone Demeter dhe nėna e saj ishin figura qendrore tė mistereve Eleusiniane qė datojnė nė panteonin e madhėshtor , dhe premtoi pėr tė iniciuar njė perspektivė mė tė kėndshme pas vdekjes. Mite ngjashme shfaqet nė Orienti , ne kultet e perėndive mashkullore - Attis , Adonis dhe Ozirisin - dhe ne Minoan Kretės.

Shenime:
Misteret Elusiniane- ceremonitė e pranimit mbahen ēdo vit pėr kultin e Demeter dhe Persephone bazuar nė Eleusis nė Greqinė e lashtė. Nga tė gjitha misteret e festuara nė kohėt e lashta , ato janė mbajtur tė jenė tė njė rėndėsie tė madhe. Ajo ėshtė pranuar se baza e tyre ishte njė kult i vjetėr agrare, e cila ndoshta shkon prapa nė periudhėn ( c. 1600-1100 pes) dhe besohet se kulti i Demeter ėshtė themeluar nė vitin 1500 pes .

statujė romake Era e Isis-Persephone,
Foto nga Luigji Rosa.Statuja ėshtė gjetur nė Muzeun Heraklion, Greqi.

avatar
aqua

The way we trawel

174


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi