Njeri qė ka jetuar 265 vite

Shko poshtė

Njeri qė ka jetuar 265 vite

Mesazh  Berti69 prej 12.11.13 22:26

Njeri qė ka jetuar 265 viteNjeri qė ka jetuar mė sė gjati, besohet se ėshtė kinezi, Li Ching-Yuen i cili besohet se kishte vdekur nė moshėn 265 vjeēare.

Nė vitin 1930, Neė York Times kishte shkruar njė artikull pėr tė ku kishin zbuluar dokumente zyrtare kineze tė papublikuara mė parė. Nė mesin e kėtyre dokumenteve ishte edhe njė komunikatė urimi e vitit 1827, ku qeveria i kishte uruar ditėlindjen e 150 atij.

Dokumente tė mė vonshme tė vitit 1877, zbulojnė urime tė tjera pėr ditėlindjen e tij tė 200.

Li Ching-Yuen e ka shpjeguar jetėgjatėsinė e tij me njė formulė e cila pėrmban vetėm njė fjali. “Mbaje njė zemėr tė qetė, qėndro si breshkė, ec me shpejtėsi tė pėllumbit dhe fle si njė qen”.

Sidoqoftė, Li Ching-Yuen kishte ndėrruar jetė me 6 maj tė vitit 1933 pasi qė u kishte thėnė studentėve tė tij qė ai e kishte pėrmbushur misionin e tij nė jetė dhe ishte i gatshėm pėr tė shkuar nė “shtėpi”.

Ai, gjatė jetės sė tij 265 vjeēare, kishte pasur 23 gra dhe kishte rritur mė shumė se 200 fėmijė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi