Yemanja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Yemanja

Mesazh  aqua prej 12.11.13 18:00

Yemanja ėshtė njė Orisha ,origjine e fese Joruba e cila eshte ber e shquar ne shum fe Afro-Amerikane
Afrikanėt nga ajo qė tani quhet Yorubaland solli Yemanja dhe njė mori te hyjnive tė tjera dhe tė forcave tė energjisė nė natyre
me ta, ku ata i sollėn nė brigjet e Amerikes.

Yemanja ėshtė oqean ,thelbi i amėsisė dhe njė mbrojtės i fėmijėve .

Sepse fetė Afro -amerikane janė transmetuar si pjesė e njė tradite tė gjatė gojore, ka shumė variacione rajonale mbi emrin perėndeshės:
Afrika : Yemoja , Ymoja , Yemowo , Mami Wata
Brazili: Iemanja , Janaina
Kuba : Yemaya , Yemayah , Iemanya
Haiti: La Sirene , LaSiren (nė Vodo )
SHBA : Yemalla , Yemana , Yemoja
Uruguaj : Iemanja
Suriname : Watra Mama
Republika Dominikane : Yemalla ose La Diosa del Mar ( perėndeshė e detit )

Yemaja ėshtė thėnė tė jetė nėna e tėrė tė' ORISHA' . Ajo gjithashtu ėshtė fryma e ujit , dhe numri i saj i preferuar ėshtė shtatė .
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.217


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Yemanja

Mesazh  aqua prej 12.11.13 23:57

Yemanja


avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.217


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi