Mbinjeriu

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mbinjeriu

Mesazh  lleila prej 05.10.08 15:56

Mbinjeriu

Mbinjeriu ėshtė qenie qė ka tė zhvilluar mbilogjikėn dhe mbimendjen, dhe jeton me Shpirtin e pavdekshėm.

Njohja e Vetvetes tek Mbinjeriu, paraqet aktin mė tė lartė njerėzor, dhe Mendja e tij udhėton me aftėsinė e mbinjohjes njerėzore. Mbinjeriu paraqitet dhe zhvillohet nga orientimi i mprehtė i mendimeve, dhe nėpėrmjet kualifikimit shpirtėror, ai bėn shndėrrimin e vetvetes nė Mbinjeri.

Njohja, Mėnyra e tė menduarit dhe Shpirti i pjekur e kapėrcejnė njeriun, dhe shndėrrohet nė Mbinjeri.

Ky ėshtė qenie qė ka tė pajisur shpirtin me zili tė mėdha, dhe nuk duron asnjė ngacmim nga ana e jashtme, mbase ngacmimet e brendshme tė tij janė vetėm arritje dhe kapėrcim nė Njohje tė intelektit.

Mbinjeriu s’e ka ndėrmend tė merret me gjėrat e zakonshme tė njerėzve normal, por ai ėshtė i fshehtė, i heshtur, i vetmuar dhe analist i mirė i mendimeve.

Atė e tėrheq natyra si art, dhe Perėndia; gjėrat tjera nuk i bėjnė shumė pėrshtypje; vetėm se ngaherė me lėvizjet dhe tė arriturat e natyrės i nėnshtrohet nocionit tė pesimizmit. Ky ėshtė i shkėputur nga epshet, dėshirat dhe pasionet e zjarrta...
...
Mbinjeriu eshte nje nder teorite me te diskutuara ne filozofi. Shume e kane share dhe e shajne shume e kane adhuruar dhe e adhurojne. Une bej pjese ne grupin e pare.

Mbinjeriu e konsideron veten te Pagabueshem, te Paarritshem, te Padiskutueshem, te Plotfuqishem, te Pagjykueshem, Superior dhe te Perjetshem. Me nje fjale te vetme, Mbinjeriu e quan veten ZOT.

Mbinjeriu nuk ka ndjenja, ai vepron vetem ne baze te Llogjikes se Ftohte (biles aq te ftohte sa te fut tmerrin). Ai nuk njeh "miq" por vetem "vegla" dhe "armiq".

"Veglat" jane ata njerez (=kafshe) qe i duhen per punet e rendomta qe ai nuk denjon t`i beje dhe qe i sherbejne Verberisht dhe Absolutisht , Zotit te tyre...Mbinjeriut.

"Armiqte" jane te gjithe ata qe e kundershtojne dhe nuk pranojne te hyjne ne kategorine e "Veglave" ose qofte edhe ato "vegla" qe s`i hyjne ne pune (aq me keq nqs i prishin pune qofte edhe padashje) per qellimet e tij.

Mbinjeriu ka te Drejten e Padiskutueshme per te bere Gjithshka, kurse te tjeret per te jane thjesht kafshe qe fare lehte mund t`i eleminosh, t`i shfarosesh apo t`i lesh te "vegjetojne" ne "verberine e tyre".

Por nqs "kafshet" (veglat) shfaqin mosbindjen me te vogel apo kundershtimin qofte edhe ne heshtje...atehere per Mbinjeriun kjo eshte Sakrilegj dhe rreptesisht i ndeshkueshem.

Atehere cfare eshte Mbinjeriu? Mbinjerezor apo Ēnjerezor? Sepse edhe kafshet kane ndjenjat e tyre instiktive.

Mbinjeriu eshte kulmi i Cnjerezores. Dhe praktikisht eshte i paaritshem (ashtu si teoria marksiste e Proletariatit Boteror). Njeriu nuk mund te behet kurre i pagabueshem, i paaritshem ne te gjitha fushat njekohesisht, dhe sidomos i pavdekshem.

Por t`i japesh nje njeriu statusin si i Pagjykueshem do te thote qe ta kthesh boten 4000 vjet mbrapa kur Mbreti konsiderohej si Zoti ne Toke dhe ishte i Pagjykueshem dhe i Pagabueshem.

(Megjithese Mbinjeriun si teori e beri te njohur Nicja kjo eshte nje nga teorite me te lashta te njerezimit).

Nje shkrimtar i madh ka thene nje shprehje: Pushteti i teper te prish karakterin.

Cfare do t`i bente karakterit pushteti i Pakufishem i Mbinjeriut?
avatar
lleila

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  identifikuar prej 09.02.09 12:50

Problemi juaj eshte se jeni aq te pavetedijshem saqe nuk e meritoni fundin qe ju premton krishterimi . Ju keni "mallkimin " te vazhdoni te permbushni tragjedine Niēeane .

Problemi qendron se keqinterpretohet Niēe , kjo eshte nje shpifje qe behet ndaj tij (dhe pranimi i shpifjeve e ben gjithe boten te duket "Gjermane" para Niēes ).

Na vjen keq per kete interpretim kaq teist te Mbinjeriut Niēean por madheshtia e ka kete karakteristike; tragjedine .

identifikuar

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  diamanti prej 21.04.10 16:21

Mbinjeriu, eshte diamanti i filozofise se Nices, qe me se miri shprehet prej tij ne librin e mrekullueshem "Keshtu foli Zarathustra"...

"Perse je kaq i forte" ?E pyet nje dite qymyri diamantin,-valle a nuk jemi te afert?
Dhe Diamanti i pergjigjet:
-"Perse jeni kaq te dobet vellezer"? Valle, a nuk jeni vellezerit e mi?
-Perse jeni kaq te dobet, te bute e te perkulshem? Perse keni
kaq shume sakrifica ne zemra, kaq mohim, dhe nje fat kaq te paket ne Sy?
-Krijuesit jane te Forte! Nese fortesia juaj nuk do te shkelqeje , nuk do te dallohet dhe nuk do caj perpara si mund te fitoni nje dite mbi mua.
-E bukur te lini gjurme nder shekuj si ne dyll , te shkruani mbi vullnetin e mijera njerezve ne bronx.
Te jeni me i forte se bronxi, me Fisnik se Bronxi !
-"Vetem me i forti eshte FISNIK" !

"Kohe e Dekadences"
Miq,
Na takoj qe te rinj nje fat i ashper,
kemi vuajtur nga koha e rinise tone si nga nje semundje e rende,
kohe e dekompozimit te brendshem shpirteror, e dekadences,
qe me pafuqine e saj lufton kunder shpirtit te rinise.
Shkaterrimi i brendshem dhe pasiguria jane karakteristikat e kesaj kohe,
njerezit po jetojne per te sotmen , se ne nesermja eshte e dyshimte...


"Tundim"

dhe padashje tundohemi aq bukur...
dhe padashje dorezohemi aq lehte...
dhe padashje ndjehemi te perhumbur...
heneze mbuluar nga rete!...

dhe padashje diku jepemi...
dhe padashje diku mungojme...
dhe padashje diku,dikur stepemi...
henezen nga rete rrezojme!...

Nice /
R.C
avatar
diamanti

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mbinjeriu

Mesazh  legal prej 25.04.10 22:45

Dicka desha te them une, se Mbinjeriu nuk eshte aspak ziliqar, por sipas mendimit tim nuk i duron ata njerez qe kan djallzira dhe i kupton ata se ku e kane qellimin qe ne momentin qe fillojne e flasin.
avatar
legal

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  diamanti prej 26.04.10 12:30

Edhe une mund te them se jam dakort me ju per kete .Mbinjeriu nuk eshte ziliqar ,por eshte percmues .Ndihet Superior per nga vlerat e shpirtit, nga intelekti dhe krenaria e tij qe jane dhe karakteristikat kryesore te Mbinjeriut. Ai percmon cdo gje qe rrjedh nga dobesia ...
Une e vleresoj filozofine e Mbinjeriut,e mbroj ate,por kam bindjen qe ndoshta ndonjehere kur flasim ne emer te mbinjeriut, fatkeqesisht ,qellimet qe ne mendojme se kane te tjeret , nuk jane ato qellime qe do mendonte edhe Mbinjeriu.
Te pakten per kete, duhet te jemi modest,te ndershem me veten...
avatar
diamanti

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  3lisa prej 28.04.10 19:06

"Na t'birte e shekullit t'ri
qe plakun e lame ne shejtnin e tij
e ngritem grushtin per me luftue
nder luftna t'reja e me fitue..."

Mbinjeriu i Migjenit ne vetvete permban te njejtat vecori me ate te Nices por ne kah te kundert, sepse ky i pari eshte i vetdijshem per forcen qe ka dhe pergjegjsine qe mbart kjo force.

Mbinjeriu mund te jete egoist kur nuk mbeshtet nga turma, kur thellesia e tij mendore kalon tangent me cekesine e shumices dogmatike...

Prandaj gjenite jane moskokcares deri ne indiferentizem sepse komplekset gjithmone kane frenuar ecjen perpara .... Persa i perket dobesive te mbinjeriut, ato do te ekzistojne per sa kohe qe te jete mbi- NJERI....jane tiparet qe na bejne humane....
avatar
3lisa

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  Analise prej 28.04.10 21:55

Tundim"

dhe padashje tundohemi aq bukur...
dhe padashje dorezohemi aq lehte...
dhe padashje ndjehemi te perhumbur...
heneze mbuluar nga rete!...

dhe padashje diku jepemi...
dhe padashje diku mungojme...
dhe padashje diku,dikur stepemi...
henezen nga rete rrezojme!...

Nice /

Ju lutem me thoni, me mire Njeriu (ky qe jemi ne vargjet me lart), apo Mbinjeriu ? Cili eshte mendimi Juaj ?
avatar
Analise

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  diamanti prej 29.04.10 10:14

Une mendoj se, nje nga ndryshimet kryesore ndermjet Njeriut dhe Mbinjeriut eshte kjo:
Mbinjeriu ka ndjenja,pasione dhe qellime akoma me te larta se njeriu i thjeshte, por ndryshe nga njeriu qe tundohet shpesh (si poezia me siper) , Mbinjeriu ka fortesine ti ndaloj,ti vej fre, e te vendos Arsyen para ndjenjave,pra ,Arsyen para zemres .
Njeriut (Neve) na pelqen te "zhytemi" dhe te shijojme ndjenjat, dhe kenaqesite e momentit.(Kjo eshte jeta themi,pa keto nuk ka kuptim,dhe me pas justifikohemi tek fjala qe shprehet ne poezi -"padashje" , pa e ven arsyen shume ne pune, tundohemi shpejt.) Ndyshimi tjeter ndermjet tyre eshte edhe nga -Objekti nga te cilet Tundohen:
Mbinjeriu tundohet per gjera me Fisnike,ka disipline dhe kontroll te rrepte ndaj vetes , nuk i lejon vetes asgje banale,ndryshe nga njeriu i thjeshte ...
Per tju pergjigjur pyetjes tuaj,une jam njeri dhe tundohem nga shume gjera te bukura qe me jep jeta,por perseri mendoj se eshte mire te orjentohemi tek disa vlera te "Mbinjerit".Jam -Pro vlerave si:Guximi,Intelekti,Krenarise ,Dashurise per jeten,Vullnetit per pushtet,Individualitetit,Pavaresise se mendimit,Karakterit te forte,Palekuendshmerise ndaj qellimit,modestise,etj.
Do desha te dija dhe mendimin tuaj?
avatar
diamanti

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  Anon prej 26.08.13 5:17

lleila shkruajti:Mbinjeriu

Mbinjeriu ėshtė qenie qė ka tė zhvilluar mbilogjikėn dhe mbimendjen, dhe jeton me Shpirtin e pavdekshėm.

Njohja e Vetvetes tek Mbinjeriu, paraqet aktin mė tė lartė njerėzor, dhe Mendja e tij udhėton me aftėsinė e mbinjohjes njerėzore. Mbinjeriu paraqitet dhe zhvillohet nga orientimi i mprehtė i mendimeve, dhe nėpėrmjet kualifikimit shpirtėror, ai bėn shndėrrimin e vetvetes nė Mbinjeri.

Njohja, Mėnyra e tė menduarit dhe Shpirti i pjekur e kapėrcejnė njeriun, dhe shndėrrohet nė Mbinjeri.

Ky ėshtė qenie qė ka tė pajisur shpirtin me zili tė mėdha, dhe nuk duron asnjė ngacmim nga ana e jashtme, mbase ngacmimet e brendshme tė tij janė vetėm arritje dhe kapėrcim nė Njohje tė intelektit.

Mbinjeriu s’e ka ndėrmend tė merret me gjėrat e zakonshme tė njerėzve normal, por ai ėshtė i fshehtė, i heshtur, i vetmuar dhe analist i mirė i mendimeve.

Atė e tėrheq natyra si art, dhe Perėndia; gjėrat tjera nuk i bėjnė shumė pėrshtypje; vetėm se ngaherė me lėvizjet dhe tė arriturat e natyrės i nėnshtrohet nocionit tė pesimizmit. Ky ėshtė i shkėputur nga epshet, dėshirat dhe pasionet e zjarrta...
...
Mbinjeriu eshte nje nder teorite me te diskutuara ne filozofi. Shume e kane share dhe e shajne shume e kane adhuruar dhe e adhurojne. Une bej pjese ne grupin e pare.

Mbinjeriu e konsideron veten te Pagabueshem, te Paarritshem, te Padiskutueshem, te Plotfuqishem, te Pagjykueshem, Superior dhe te Perjetshem. Me nje fjale te vetme, Mbinjeriu e quan veten ZOT.

Mbinjeriu nuk ka ndjenja, ai vepron vetem ne baze te Llogjikes se Ftohte (biles aq te ftohte sa te fut tmerrin). Ai nuk njeh "miq" por vetem "vegla" dhe "armiq".

"Veglat" jane ata njerez (=kafshe) qe i duhen per punet e rendomta qe ai nuk denjon t`i beje dhe qe i sherbejne Verberisht dhe Absolutisht , Zotit te tyre...Mbinjeriut.

"Armiqte" jane te gjithe ata qe e kundershtojne dhe nuk pranojne te hyjne ne kategorine e "Veglave" ose qofte edhe ato "vegla" qe s`i hyjne ne pune (aq me keq nqs i prishin pune qofte edhe padashje) per qellimet e tij.

Mbinjeriu ka te Drejten e Padiskutueshme per te bere Gjithshka, kurse te tjeret per te jane thjesht kafshe qe fare lehte mund t`i eleminosh, t`i shfarosesh apo t`i lesh te "vegjetojne" ne "verberine e tyre".

Por nqs "kafshet" (veglat) shfaqin mosbindjen me te vogel apo kundershtimin qofte edhe ne heshtje...atehere per Mbinjeriun kjo eshte Sakrilegj dhe rreptesisht i ndeshkueshem.

Atehere cfare eshte Mbinjeriu? Mbinjerezor apo Ēnjerezor? Sepse edhe kafshet kane ndjenjat e tyre instiktive.

Mbinjeriu eshte kulmi i Cnjerezores. Dhe praktikisht eshte i paaritshem (ashtu si teoria marksiste e Proletariatit Boteror). Njeriu nuk mund te behet kurre i pagabueshem, i paaritshem ne te gjitha fushat njekohesisht, dhe sidomos i pavdekshem.

Por t`i japesh nje njeriu statusin si i Pagjykueshem do te thote qe ta kthesh boten 4000 vjet mbrapa kur Mbreti konsiderohej si Zoti ne Toke dhe ishte i Pagjykueshem dhe i Pagabueshem.

(Megjithese Mbinjeriun si teori e beri te njohur Nicja kjo eshte nje nga teorite me te lashta te njerezimit).

Nje shkrimtar i madh ka thene nje shprehje: Pushteti i teper te prish karakterin.

Cfare do t`i bente karakterit pushteti i Pakufishem i Mbinjeriut?
Kjo qe po lexoj eshte qesharake! EKSTREMISHT QESHARAKE!!!!!!!

Sa keq qe je ne rruge te gabuar per fjalen " MBINJERIU " dhe pse ke lexuar nje liber qe quhet - KESHTU FLISTE ZARATHUSTRA ose dhe persiatjet niceane me brojerin ne trillimet e autorit IRVIN !

Per te folur per mbinjeriun ne fjale sherben AVESTA ,nje liber qe buron direkt nga profeti ne fjale !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  Ekonomisti prej 27.08.13 11:25

Por  natyrisht se  per  njeriun , MBINJERIU  eshte thjesht qesharak , i  cmendur budalla, sepse  nese krietari , I  MADHI,i  derguar ,  i denjti...  i  mases ,  kopes me  dele  deklaron  dicka , masa automatikisht , instiktivisht  e  pason si  dicka  me  vler , si dicka  te  shenjt .
MBINJERIU  per  her te pare ka zbuluar natyren unike  dhe jeton spontanitetin e  tij , dhe  nese  flet dicka shuum te vogel , e  tregon nga  dhembshuria  dhe meshira , me  keqardhie , per jeten , si  mundesi per  te  jetuar  ne  totalitetin e  saj , ai  nuk e  ben  kete nga  nevoja  e  egos ,  madje  ka patur mbinjerez ku  kan  kaluar  mbi  kete planet  duke  mos  deklaruar  asgje ..
ME  PAK FJAL MENCURIA  E DJALLIT ESHTE MBI NJERZORE  , AI  E  KA  PATUR SHUM  TE  THJESHT PER  TE MANIPULUAR  ME  NJERIUN  E  THJESHT , AI  E  KA  MBAR  NJERIUN  E  THJESHT , TE  DOBET ,TE  VARFER  E KA FRIKSUAR  , DUKE  JA MASKUAR TE  VERTETEN  SI  DJALL PER  MIJRA VITE , DUKE I  DEKLARUAR  REALITETIN  QE STRATEGJIA E TYRE PO  PRODHON ,SE 100  VITET E  PARA  JAN TE VESHTIRA  DHE  DUKE I  PREMTUAR  SE  ME  PAS  GJERAT  DO  RREGULLOHEN , POR  JU  VETEM  BESON ,  ... SEPSE NJERIU NESE ZHDRROHET  NE  MBINJERI  , AI  NUK MUNDET  ME  TA  KONTROLLOJ , ME ATE  NUK  MUND  AKOMA  TE  MANIPULOSH , MADJE  AS  TE LUFTOSH ..
Rruga e  zhdrrimit  ne  mbinjeri eshte rruge qe  behet  e  mundur nese  ti  shikon me  syte e  ty , ndien  me  zemren  jote , jeton jeten  si  ajo  eshte ne  realitet , jo SI  DUHET te ishte , sepse   si  duhet  eshte vetem  iluzian.
AI SHKRIMTARI  MADH KA  SHUM TE  DREJT  ZOTRI .  POR KUSH  ESHTE  AI QE KERKON PUSHTET SOT ?  PA  ME  THUAJ KUSH  ESHTE AI  BINJERI  QE  KA  PAT  PUSHTET  MBI  TE TJERET , PERVEC TE  ASHTUQUAJTUR   MBINJEREZ  TE  MASKUAR (PROFETE , APO LIDERA  KARIZMATIK)
FORCA QE AI AKUMULON  I  NEVOITET PER  TE MBROJTUR  VETEN , PER  TA  INTEGRUAR  VETEN  NE  NIVELE ME  TE  LARTA  TE  VETDIJES DHE ASKEND  TJETER.
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  Anon prej 27.08.13 17:26

ekonomisti shkruajti:Por  natyrisht se  per  njeriun , MBINJERIU  eshte thjesht qesharak , i  cmendur budalla, sepse  nese krietari , I  MADHI,i  derguar ,  i denjti...  i  mases ,  kopes me  dele  deklaron  dicka , masa automatikisht , instiktivisht  e  pason si  dicka  me  vler , si dicka  te  shenjt .
MBINJERIU  per  her te pare ka zbuluar natyren unike  dhe jeton spontanitetin e  tij , dhe  nese  flet dicka shuum te vogel , e  tregon nga  dhembshuria  dhe meshira , me  keqardhie , per jeten , si  mundesi per  te  jetuar  ne  totalitetin e  saj , ai  nuk e  ben  kete nga  nevoja  e  egos ,  madje  ka patur mbinjerez ku  kan  kaluar  mbi  kete planet  duke  mos  deklaruar  asgje ..
ME  PAK FJAL MENCURIA  E DJALLIT ESHTE MBI NJERZORE  , AI  E  KA  PATUR SHUM  TE  THJESHT PER  TE MANIPULUAR  ME  NJERIUN  E  THJESHT , AI  E  KA  MBAR  NJERIUN  E  THJESHT , TE  DOBET ,TE  VARFER  E KA FRIKSUAR  , DUKE  JA MASKUAR TE  VERTETEN  SI  DJALL PER  MIJRA VITE , DUKE I  DEKLARUAR  REALITETIN  QE STRATEGJIA E TYRE PO  PRODHON ,SE 100  VITET E  PARA  JAN TE VESHTIRA  DHE  DUKE I  PREMTUAR  SE  ME  PAS  GJERAT  DO  RREGULLOHEN , POR  JU  VETEM  BESON ,  ... SEPSE NJERIU NESE ZHDRROHET  NE  MBINJERI  , AI  NUK MUNDET  ME  TA  KONTROLLOJ , ME ATE  NUK  MUND  AKOMA  TE  MANIPULOSH , MADJE  AS  TE LUFTOSH ..
Rruga e  zhdrrimit  ne  mbinjeri eshte rruge qe  behet  e  mundur nese  ti  shikon me  syte e  ty , ndien  me  zemren  jote , jeton jeten  si  ajo  eshte ne  realitet , jo SI  DUHET te ishte , sepse   si  duhet  eshte vetem  iluzian.
AI SHKRIMTARI  MADH KA  SHUM TE  DREJT  ZOTRI .  POR KUSH  ESHTE  AI QE KERKON PUSHTET SOT ?  PA  ME  THUAJ KUSH  ESHTE AI  BINJERI  QE  KA  PAT  PUSHTET  MBI  TE TJERET , PERVEC TE  ASHTUQUAJTUR   MBINJEREZ  TE  MASKUAR (PROFETE , APO LIDERA  KARIZMATIK)
FORCA QE AI AKUMULON  I  NEVOITET PER  TE MBROJTUR  VETEN , PER  TA  INTEGRUAR  VETEN  NE  NIVELE ME  TE  LARTA  TE  VETDIJES DHE ASKEND  TJETER.
Ke te drejte i nderuar,ne ate qe ke cituar pak me larte disa jane racionalisht me idale por un asesi nuk kam folur mbi demaskimin politik , fjala mbinjeri rrjedh automatikisht nga Zarathustra ose thene ndryshe nga libri i tij AVESTA.
Ai mbinjeriun e ka cilesuar si nje person qe lufton me vetveten,qe ngrihet dhe ze dituri e asesi ne nje kornize hipokritare dhe egoiste!

Ja ,te shfaq ketu nje citat nga libri avesta qe ta kuptosh me hollesisht se nga kaa rrjedhur kjo fjale , nga e ka zanafillen dhe cili eshte qellim i saj!

"Gjithė dredha ėshtė rruga e njerėzve dhe e lumenjėve tė mėdhenj,
gjithė dredha po tė ēon drejt qėllimit.
Kėtu qėndron burrėria e tyre -
Nuk duan t'ia dinė pėr rrugė dredha dredha"
Kėnget e Zarathustrės -AVESTA
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  Ekonomisti prej 28.08.13 12:48

E gjith ajo qe dua te them esht se , e rendesishme eshte te thithim , marrim cfar ajo fjal do te thote , tregoj, per mua nuk e ka rendesin se kush e thote , dhe un kam degjuar per Zarathutren dhe kete nga libri OSHO , ZARATHUTRA , PERNDIA QE VALLZON.
POR jam i bindur se duhet shkuar ne ate qe AI , tregon nepermjet asaj fjale , fjala eshte thjesht mjete per te transportuar te destinacjoni nese ajo perthithet plotesisht. tek ajo qe ajo do te shprehi , kjo varet nga ajo qe ai do te shprehi + gatishmerin intelektual individuale joten . nese do te kuptosh ate qe dikush do te shprehi , nevoitet gjendje pa mendime , per mos te ren pre e shtremberimit. p. sh dhe HITLERI e kishte lexuar zarathutren por e keqkuptoj dhe besoj se veproj drejt.
un thjesht jam i bindur se zhdrrimi i njeriut ne mbinjeri eshte integrim final eshte quaje si te duash , nuk ka rendesi fjala .
FLALA ESHTE METAFORIZEM I REALITETIT , NUK KA DICKA NE FJALE , FJALA ESHTE TREGUES , MENYRE PER TE TREGUAR TE VERTETEN , AJO NUK ESHTE VETE E VERTETA, MUND TE MESOJME PLOT FJALE , TE BUKURA , POR KETO JAN THJESHTE LULE PLASTIKE , NESE NUK KA DICKA TE GJALLE..
ME RESPEKT ILIRI.
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbinjeriu

Mesazh  Anon prej 28.08.13 19:44

Pajtohem me ju i nderuar ILIR! Duhet te kuptojm esencėn e fjaleve , e jo fjalen ne vete!

Ju falemnderit per debatim te sinqert!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mbinjeriu

Mesazh  legal prej 19.11.13 13:48

Sikur ta kuptonim Mbinjeriun, do ishte gje e bukur. Por Cdo fjali qe ka shkruajtur Nicja ne librat e tij, secila fjali eshte nje gjeagjez qe duhet ta gjejme vet. Ai na mundon ne dhe i ka shkruajtur librat ne menyre te atill qe te na zgjoje trurin ton. Edhe pse brezi jon nuk mund te behet nje Mbinjeri, por ne mund ti nxisim brezat e ardhshem te behen te tille. PO te lexhosh Nicen, ai te ben te mos fajsosh askend, por te ben te fajesosh sistemin qe esht ngritur per njerezit nga nje grusht njerezish. Ai te thot mos bej se cfar te thojne te besh , por bej ate qe duhet dhe deshiron te besh. Nese ky sistem te jep ushqip, kurse Ai te meson se si te gatuash.
Keshtu qe ne nuk mundemi te hedhim kritika mbi te pa e kuptuar. Per mua eshte nje fillese e mir te nje sistemi te ri dhe shpresoj se se shpejti te dominoje kultura e tij ne gjith mbar vendin.
avatar
legal

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi