Perendia Pan

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Perendia Pan

Mesazh  aqua prej 10.11.13 3:13

Nė fenė dhe mitologjinė greke, Pan ėshtė perėndia e barinjve, tė egra dhe tė imta, natyrėn e eger malor, gjueti dhe muzikė fshatar dhe shoku i nymphs.

Nė fenė romake dhe mitit, homologu i Panit ishte Faunus. Nė shekujt e 18 dhe 19, Pan u bė njė figurė e rėndėsishme nė lėvizjen romantike e Evropės perėndimore, dhe gjithashtu nė tė 20-tė shekullit tė lėvizjes neo-pagane.

Adhurimi i Pan filloi nė Arkadia e cila ishte gjithmonė vend kryesor i adhurimit tė tij. Arkadia ishte njė distrikt i njerėzve malor tė cilin grekėt e tjerė e pėrbuznin. Gjuetarėt greke pėrdornin pėr kamzhik statujėn e Perėndisė nė qoftė se ata ishin tė zhgėnjyer nė ndjekje.

Duke qenė njė zot fshatar, Pan nuk e adhuronin nė tempuj ose godinat e tjera tė ndėrtuara, por nė mjedise natyrore. Ate zakonisht e adhuronin nė shpella nė veri tė Akropolit tė Athinės.
Pėrjashtimi i vetėm ėshtė tempulli i Pan nė grykėn e lumit Neda, nė jugperėndim tė Peloponezit, rrėnojat e tė cilave mbijetojnė nė kėtė ditė.

Pan ėshtė i famshėm pėr fuqitė e tij seksuale. Arritja e tij mė e madhe ishte Perendesha Selena.Ku ai e joshi ate.


avatar
aqua

The way we trawel

174


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perendia Pan

Mesazh  beslasht prej 28.07.14 2:30

Eshte enjejta perendi qe tek romaket njihej si Faun, Silvan, kurs te iliret njihej si Vidas, etj, kane te njejtat fiunskione dhe karkateristika.
avatar
beslasht

peshq dhe yje

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perendia Pan

Mesazh  Anon prej 29.07.14 15:25

Perendia PAN eshte referim i cdo koncepti mistik/ Ne emer te PAN-it thiret ne magji emocionale (ngaqe magjia krijohet nga emocionet).
Pan-i ngelet Miotologjia me frytdhenese e se kaluares/
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perendia Pan

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi