Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Shko poshtė

Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Mesazh  Tanki prej 07.11.13 19:32

Pershendetje Antar te Dashur te Forumit, dua te di nga ju se a mund te Formuloni nje Shkrim dhe Mendim te Vlershem per disa Fjali te Me'Poshtme ne Forme Pyetsori !


1. ĒFARE ESHTE ZOTI PER JU ? :

2. A MENDONI SE HAPESIRA (UNIVERSI) E KA NJE KUFI ? :

3. ĒFARE NENKUPTONI ME FJALEN SHKENCE ? :

4. A JENI MATERIALIST APO IDEALIST DHE CILA ESHTE ME THEMELORJA ? :

5. BESONI SE KJO JETE ESHTE VETEM NJE ILUZION, DHE JETA PAS VDEKJES ESHTE REALJA APO E KUNDERTA ? :

6. SIPAS JUSH A E PERCEPTON VET TRURI I NJERIUT KOHEN ? : (Vitet,Muajt,Javet,Ditet,Oret,Minutat,Sekondat)

7. CILA ESHTE ME E SOFISTIKUARA PER ARRITJEN E NJE QELLIMIT OSE ZBULIMI, PRAKTIKA APO TEORIA DHE PSE ? :
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a mendoni se universi e ka nje kufi

Mesazh  frenki.shkurti2@hotmail.c prej 22.06.14 15:20

Po mendoj se universi ka nje kufi.Sepse po te ishte ne infinit ose (i pafundem) nuk do te ekzistonte koha,dhe universi qe njohim ne ,.... Nuk do te ishte keshu,, Por do te ishte shum ndryshe.
avatar
frenki.shkurti2@hotmail.c

aventurier

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Mesazh  Anon prej 28.06.14 5:35

-Zoti per mua simbolizon ekuilibrimin e jetes!
-Teoria eshte me e stabilizuar se veprimi meqense ajo formesohet nga Ego dhe eshte e paluhatur ,ndersa kur ne veprojme atehere medoemos do dalin shkaqe te tjera per te ndryshuar konceptimin. Teoria e ushtruar kohe pas kohe formeson nje ekuilibrim te gjerave ( Zotin ) dhe me kete veprimi vjen vetvetiu duke e shtyre forca teorike ,por pa teori veprimi eshte i luhatur!
- Pas vdekjes do jetoj forca e vetedijes(egos,mendjes) por kur une te vdes deshiroj qe mos te jetoj si asgje tjeter perpos si nje Njeri prej mishi,keshtu qe uroj te rigjenerohet vetedija ime ne nje trup tjeter ( ky eshte si lloj besimi,shprese,deshire personale) por dicka qe jam i sigurt eshte se do jetoj MENDJA IME,EGOJA!
-Koha krijohet nga levizja por dhe nga kushtezimi per te mos qene i perjetshem. Skadenca ,kufizimi dhe levizja e gjerave ne nje rreth te vetem krijon dhe aspektin e kohes!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zoti eshte Arsyeja pse gjithcka ekziston

Mesazh  DaniEL prej 28.06.14 8:14

Isak Njutėn, Sir Isaac Newton, ishte matematikan dhe fizikan eminent i Mbretėrisė sė Bashkuar. Lindi mė 4 Janar tė vitin 1643 nė Uolstorp (origjinal Woolsthorpe), Angli. Ėshtė i njohur pėr shumė zbulime tė realizuara gjatė fundit tė shekullit XVII dhe fillimit tė shekullit XVIII. Nga tė gjitha mė i njohur ėshtė ligji i lėvizjes dhe ligji i tretė i Njutnit. Megjithatė kėto zbulime, pakė njerėz e dinė se Njutėn ishte oratorė shumė i mirė. Mė poshtė keni mundėsinė t’i lexoni 30 thėniet mė interesante nga Njutėn.

Njeriu mund tė imagjinojė gjėra tė pa vėrteta, por mund t’i kuptojė vetėm gjėrat e vėrteta, kapja e tyre nuk ėshtė tė kuptuarit.
Gabimet nuk janė nė art, por tek mjeshtrin.
Mund tė e llogaris lėvizjen e trupave tė rėndė, por jo ēmendurinė e njerėzve.
Nėse kam bėrė ndonjė shėrbim publik, kjo ėshtė pėr shkak mendimit tim tė pacientit.
Kam parė mė larg se tė tjerėt, duke qėndruar mbi shpatulla tė gjigantėve.
Ėshtė pesha, jo numri i eksperimenteve, qė duhet konsideruar.
Kėnaqėsi ėshtė arti i tė vėnit theks pa bėrė armiq.
Ēdo veprimi gjithnjė i kundėrvihet njė reagim i barabartė.
Pėr veten time unė jam vetėm fėmijė duke lozur nė plazh, pėrderisa oqeanet e mėdha tė sė vėrtetės qėndrojnė para meje tė pa zbuluar.
Ne ndėrtuam shumė mure dhe pakė ura.
Nėse kam qenė nė gjendej tė shohė mė lartė, ėshtė pėr shkak se kam qėndruar mbi shpatulla tė gjigantėve.
Ēfarė dimė ėshtė njė pikė, ēfarė nuk dimė ėshtė njė oqean.
Graviteti shpjegon lėvizjen e planetėve, por nuk sqaron kush i vė planetėt nė lėvizje.
Natyra ėshtė e kėnaqur me thjeshtėsinė. Dhe natyra nuk ėshtė debele.
Les hommes construisent trop de murs et pas assez de ponts.
Asnjė zbulim i madh nuk ėshtė bėrė ndonjėherė pa ndonjė supozim tė guximshėm.
Ky sistem kaq i bukur i diellit, planetėve dhe kometave, mund tė vazhdojė vetėm nga kėshilla dhe sundimi i njė Qenie inteligjente dhe tė fuqishme.
Jetoni jetėn tuaj si njė Postim se sa si njė Shpjegim.
E vėrteta gjithmonė gjendet nė thjeshtėsi, dhe jo nė shumėllojshmėri dhe pėshtjellim tė gjėrave.
Ne duhet ngritur mė pakė mure dhe mė shumė ura.
Ti duhet t’i bėsh rregullat, jo t’i pasosh ato.
Isak Njutėn u pyet si e zbuloi ligjin e gravitetit. Ai u pėrgjigj, “Duke menduar mbi tė gjatė gjithė kohės.”
Ku lind i gjithė rregulli dhe e gjithė bukuria qė shohim nė botė?
I gjithė shumėllojshmėria e gjėrave natyrore tė cilat i gjejmė tė pėrshtatshme nė kohė dhe vende tė ndryshme mund tė grihet vetė nga idetė dhe dėshira e njė Qenie, e cila patjetėr ekziston.
Ateizmi ėshtė aq i pa kuptim dhe i neveritshėm sa qė asnjėherė nuk ka pasur shumė profesorė.
Nėse nuk do tė kishte asnjė dėshmi tjetėr, gishti i madh i dorės si i vetėm do mė bindte nė ekzistimin e Zotit.
Idhujtaria ėshtė mė krim mė rrezikshėm sepse ėshtė e shtrirė tek njerėzit nga autoriteti i mbretėrve dhe nėn pretekste shumė tė dyshimta.
Platoni ėshtė miku ik, Aristoteli ėshtė miku im, por miku im mė i madh ėshtė e vėrteta.
Unė nuk shtroj asnjė hipotezė.
Dhe nga zotėria e vėrtetė rrjedh se Zoti i vėrtetė jeton, ėshtė inteligjent, dhe i fuqishėm; nga pėrsosmėritė tjera, qė Ai ėshtė suprem, ose tėrėsisht i pėrkryer. Ai ėshtė i pėrjetshėm dhe i pa fund i gjithėfuqishėm dhe i gjithėdijshėm; ėshtė se, Ai vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi; dhe Ai ėshtė i pranishėm nga pafundėsia nė pafundėsi; Ai i sundon tė gjitha gjėrat, dhe Ai i din tė gjitha gjėrat qė ndodhin dhe qė mund tė ndodhin. - The Principia: Mathematical Principles of Natural Philosophy (1687), 3rd edition (1726), trans. I. B. Cohen and Anne Whitman (1999), General Scholium, 941.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Mesazh  55 prej 29.06.14 9:02

Tanki shkruajti:

5. BESONI SE KJO JETE ESHTE VETEM NJE ILUZION, DHE JETA PAS VDEKJES ESHTE REALJA APO E KUNDERTA ? :


Nqs shoqeria prinderit dhe bibla, kurani na mesojne se kur te vdesim do te shkojme ne ferr kur te vdesim atehere atije do te veme, pas vdekjes vetem subkoshienca jeton. Jeta eshte keshtu per mire ose per keq sepse keshtu e kemi vendosur neve me vullnetin tone.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Mesazh  Hagel prej 01.07.14 10:34

Little Professor shkruajti:

Nqs shoqeria prinderit dhe bibla, kurani na mesojne se kur te vdesim do te shkojme ne ferr kur te vdesim atehere atije do te veme, pas vdekjes vetem subkoshienca jeton. Jeta eshte keshtu per mire ose per keq sepse keshtu e kemi vendosur neve me vullnetin tone.

E sakte, se ku do jemi pas vdekjes varet nga ne.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Mesazh  55 prej 02.07.14 11:38

[quote="Hagel"]
Little Professor shkruajti:

E sakte, se ku do jemi pas vdekjes varet nga ne.


Dikush per kete ide me lendoi shume e konsideroja si shokun tim te ngushte dhe me tha qe ti je nje ateist-fundja fare edhe djalli beson ne Zot. Po atehere fetaret nga e dine se do te vene ne parajs ? Sepse keshtu i kane mesuar. Jam i bindur se nje satanist i eshte mesuar qe te shkoj ne ferre qe i vogel dhe atije do te shkoje dhe kete e shpjegon mjaft mire ''eksperiencat afer vdekjes'' ku disa shikojne drita, zotin etc ku vete bibla e tyre thot qe askush se ka pare zotin. Pra keshtu jemi mesuar dhe kete ka thithur subloshienca jone.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimi Kritik dhe i Arsyeshem !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi