Shkencetaret Vdekja nuk ekziston!

Shko poshtė

Shkencetaret Vdekja nuk ekziston!

Mesazh  Round Table prej 07.11.13 19:22

Tė gjithė besojmė se kemi njė jetė mbi tokė. Pas njė periudhe kohe vdekja i vjen secilit dhe ne besojmė se do vdesim sepse ashtu na ėshtė thėnė. Por askush nuk ka ngritur pyetjen ēfarė ndodh me shpirtin e njeriut ku shkon ai dhe mė e rėndėsishmja a vdes njeriu.

Teoria e re shkencore thotė se “vdekja nuk ėshtė akti final” shkruan nė blogun e tij Robert Lanca ekspert pėr teknologjinė e avancuar tė qelizave. Njėri nga aspektet e njohura tė fizikės kuantike ėshtė se disa aspekte nuk mund tė parashikohen nė mėnyrė absolute.

Nė vend tė kėsaj ekziston njė sėrė observimesh tė mundshme secila me probabilitet tė ndryshėm. Njė shpjegim i shpeshtė interpretimi i “shumė botėve” thotė se ēdonjėra nga kėto observime tė mundshme korrespondon me njė universum tjetėr (multiuniversum). Teoria e re shkencore e quajtur biocentrizmi shumė pak ka spastruar kėto ide. Ekziston numėr i pakufishėm i universumeve dhe gjithēka qė do tė mund tė ndodhte ndodh brenda tyre. Vdekja nuk ekziston nė kuptimin e plotė nė kėta skenarė.

Tė gjitha universumet e mundshme ekzistojnė nė tė njėjtėn kohė pa marrė parasysh se ēka ndodhė brenda tyre. Edhe pse trupat tonė janė tė pėrcaktuar qė tė asgjėsohen ndjenja e jetės – “Kush jam unė” ėshtė nė tė vėrtetė njė fontanė me energji prej 20 vatėsh e cila e kontrollon trurin. Mirėpo kjo energji nuk zhduket pas vdekjes.

Njėra nga aksiomat mė te besueshme tė shkencės ėshtė ajo se energjia kurrė nuk vdes ajo nuk mund as tė krijohet as tė asgjėsohet.
avatar
Round TableLibri ėshtė njė parajsė i cili tė ndriēon edhe nė qoshet mė tė errėta tė qelive ...!!
Padija na verbon dhe na mashtron. O vdekatare te mjere, celini syte!

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencetaret Vdekja nuk ekziston!

Mesazh  Luli prej 17.02.17 16:26

A ekziston vdekja? Teoria e re trondit botėn

Shumė prej nesh i kemi frikė vdekjes. Ne besojmė nė vdekje sepse na ėshtė thėnė se do tė vdesim. Ne e lidhim veten me trupin dhe e dimė se trupi do tė vdesė. Por njė teori e re shkencore sugjeron se vdekja nuk ėshtė fundi qė tė gjithė e mendojmė.

Njė aspekt i njohur i fizikės kuantike ėshtė se vėzhgimet e caktuara nuk mund tė parashikohen plotėsisht. Nė vend tė kėsaj, ekziston njė varg i vrojtimeve tė mundshme ku secila ka njė probabilitet tė ndryshėm. Shpjegimi i zakonshėm i “shumė botėve”, thekson se secili prej kėtyre vėzhgimeve tė mundshme korrespondon me njė univers tė ndryshėm (Multiverse). Njė teori e re shkencore e quajtur biocentrizėm rafinon kėto ide, shkruan robertlanza.com, transmeton lajmi.net

Ka njė numėr tė pafundėm tė universeve dhe ēdo gjė qė mund tė ndodh, ndodh nė disa universe. Vdekja nuk ekziston nė asnjė kuptim real nė kėto skenare. Tė gjitha universet e mundshme ekzistojnė nė tė njejtėn kohė, pa marrė parasysh se ēfarė ndodh nė ndonjė prej tyre. Edhe pse organet individuale janė tė destinuara pėr nga ndjenja e gjallė “Kush jam unė?” , ėshtė vetėm njė burim 20 vay i energjisė qė vepron nė tru. Por kjo energji nuk shkon tek vdekja. Njė nga aksiomat mė tė sigurta tė shkencės ėshtė se energjia nuk vdes kurrė; ajo as nuk mund tė krijohet as tė shkatėrrohet. Por a kalon kjo energji nga njė botė nė tjetrėn?

Njė eksperiment i cili sė fundmi u botua nė revistėn Shkenca tregon se shkencėtarėt nė mėnyrė retroaktive ndryshojnė diēka qė ka ndodhur nė tė kaluarėn. Lidhjet midis kėtyre historive tė ndryshme dhe universeve kapėrcejnė idetė tona tė zakonshme klasike pėr hapėsirėn dhe kohėn. 20-vat tė energjisė janė thjesht holo-projekt qė rezulton mbi njė ekran.

Duke u bazuar tek biocentrizmi, koha dhe hapėsira nuk janė objektet qė i mendojmė. Lėvizni dorėn nė ajėr-nė qoftė se ju merrni ēdo gjė larg, ēfarė mbetet? Asgjė. E njejta gjė vlen edhe pėr kohėn. Ju nuk mund tė shihni asgjė nėpėrmjet kockave qė rrethon trurin tuaj. Ēdo gjė qė ju shihni dhe pėrjetoni rrotullohet si informacion nė mendjen tuaj. Hapėsira dhe koha janė thjesht mjete pėr vendosjen e gjėrave sė bashku.

Vdekja nuk ekziston nė njė botė pa hapėsirė. Nė fund, edhe Ajnshtajni e pranoi “Tani Besso (njė mik i vjetėr) ėshtė larguar nga kjo botė e ēuditshme pak para meje. Kjo do tė thotė asgjė. Njerėzit si ne…e di se dallimi nė mes tė kaluarės, tė tashmes dhe tė ardhmes ėshtė vetėm njė iluzion i vazhdueshėm. “Pavdekėsia nuk do tė thotė njė ekzistencė e vazhdueshme nė kohė pa fund, por qėndron plotėsisht jashtė kohės.”
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi