Ē’ėshtė Halloween?

Shko poshtė

Ē’ėshtė Halloween?

Mesazh  Crash prej 01.11.13 13:37

Emri i Halloween ėshtė interpretimi modern i All Hollows’ Eve tė Irlandės, apo Dita e tė gjithė Shenjtorėve. Kjo festė tepėr e lashtė mbėrriti nė SHBA sė bashku me emigrantėt irlandezė dhe hodhi rrėnjė pėr tė vuajtur tani njė transformim radikal.

Dita e 31 tetorit kur dhe festohet Halloween shėnon fundin e Vitit tė Keltėve dhe besohet tė jetė dita kur shpirtrat e atyre qė kanė vdekur vitin e mėparshėm do tė kthehen pėr tė zėnė vend nė trupin e njė tė gjalli. Pikėrisht pėr kėtė arsye, njerėzit veshin kostume tė frikshme pėr t’i trembur.

Ekzistojnė versione tė ndryshme tė traditave tė Halloween-it, por origjinėn e vėrtetė e gjejmė nė festivalin antik tė keltėve tė njohur si Samhain. Nė Skocinė e vjetėr mendohej se ishte pikėrisht nata e 31 tetorit, kur nuk kishte mė kufi mes botės sė tė gjallėve dhe tė vdekurve.

Legjenda thotė se shpirtrat qė kishin vdekur gjatė atij viti mblidheshin sė bashku pėr t’u pėrzier me botėn e tė gjallėve dhe mė pas pėr tė nisur rrugėn drejt njė bote tjetėr.

Nė natėn e fundit tė tė korrave tė vjeshtės, bota ndryshon nga ngrohtėsia e diellit tė verės nė ftohtėsinė e errėt tė dimrit, toka nga pjellore nė shterpė.

Keltėt e lashtė besonin qė ky tranzicion u jepte formave tė mbinatyrshme njė shans pėr tė thyer pėrmes nė botėn e tė gjallėve dhe shkatėrrime e tyre djallėzore tė lulėzonin.

Ata vijnė pėr tė festuar natėn kryesor nė dimėr si Samhain (“fundi verės”), festivali konsiderohet gjerėsisht tė jetė shenjė paralajmėruese e Halloween. Nė natėn e Samhain, keltėt besonin se shpirtrat e njerėzve qė kishin vdekur vitin e kaluar do tė ecin nė mesin e tė gjallėve.

Kėshtu, fshatarėt vinin ushqim dhe ėmbėlsira tė qetėsonin shpirtrat e tyre, njė ritual qė mund tė ketė paraprirė trillimin apo trajtimin. (Nuk ka asnjė provė nė fakt se Samhain ishte me tė vėrtetė njė festival i tė vdekurve, sipas historianit Nicholas Rogers, nė librin e tij: Holloween; Nga ritual pagan nė njė festė mbrėmjeje).

Edhe pse Halloween ka origjinė pagane, emri i saj rrjedh nga pushimet e kristianėve “All Hallows Eve”, Dita e Shenjtorėve, apo mbrėmja para Ditės sė tė Gjithė Shenjtorėve ‘(1 nėntor).

Pushimet nė fakt u pėrshtatėn nga nga tė krishterėt tė cilėt shpresonin zhdukjen e paganizmit dhe gjatė viteve, disa nga aspektet mė tė errėta tė Halloėeen janė zėvendėsuar nga festime me mė shumė dashuri, dritė apo miqėsi.

Por lidhjet e Halloėeen me tė frikshmen dhe tė mbinatyrshmen mbahen tė forta ende nė festimet nė tė gjithė botėn.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi