Asgjė nuk ndodh rastėsisht!

Shko poshtė

Asgjė nuk ndodh rastėsisht!

Mesazh  Luli prej 30.10.13 23:39

Asgjė nuk ndodh rastėsisht!Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė vė nė lėvizje gjithė universin. Kjo forcė na dėrgon gjithnjė sinjale se cilėn rrugė duhet tė ndjekim,  qė tė arrijmė mė lehtė tek qėllimi ynė. Megjithatė, ne nuk ua vėmė shumė veshin kėtyre sinjaleve dhe shpesh i pėrshkruajmė edhe si rastėsi. Nė univers nuk ndodh asgjė rastėsisht. Gjithēka ėshtė e lidhur dhe e sinkronizuar shumė mirė nga inteligjenca universale.

Qė nga momenti qė ne bėhemi tė vetėdijshėm pėr botėn qė na rrethon, e pyesim vetėn se ku ėshtė vendi ynė nė tė? Ēfarė fati na ėshtė pėrcaktuar?

Nė moshėn e fėmijėrisė ne e pėrfytyrojmė tė ardhmen si njė letėr tė bardhė, mbi tė cilėn ne shkruajmė historinė e jetės sonė. Mundėsitė na shfaqen si tė pakufizuara dhe jeta na duket mė e kėndshme dhe mė e lirė.  Por, sapo tė rritemi e ta arrijmė moshėn e pjekurisė, fillojmė t'i pėrjetojmė pėrkufizimet dhe shikimi ynė drejt sė ardhmes ngushtohet. Ajo qė mė herėt na dukej e lirė dhe me mundėsi tė pakufizuara, fillon tė na shfaqet mė e ngushtė e mė  e errėt.

Megjithatė ėshtė e mundur qė ta kthejmė kėnaqėsinė e potencialitetit tė pakufizuar dhe ta jetojmė jetėn tė lumtur. Ky potencialitet i pastėr na mundėson qė ta jetojmė jetėn qė kemi dėshirė dhe tė ecim lirshėm drejt qėllimit qė ia kemi dhėnė vetes.Hapi i parė pėr ta rikthyer jetėn nė duart tona ėshtė ta kuptojmė thelbin e tri fu-shave tė ekzistencės.

Zona fizike

Fusha e parė e ekzistencės ėshtė zona fizike apo materiale d.m.th. universi qė ne e shohim. Kjo ėshtė fusha tė cilėn ne mė sė shumti e njohim dhe  e pėrshkruajmė si bota  reale.

Ajo pėrmban materie dhe objekte tė kufizuara, gjithēka 3 dimensionale, qė  ne mund ta perceptojmė me shqisat tona, d.m.th. mund tė shohim, tė dėgjojmė, tė prekim, tė shijojmė dhe tė nuhasim. Kėsaj zone i pėrket trupi ynė, era, toka, uji, gazrat, kafshėt, mikrobet dhe molekulat. Nė kėtė zonė 3 dimensionale futet edhe koha si dimensioni i katėrt, e cila na duket se po rrjedh ne njė vijė tė drejtė dhe pėrfshin tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen. Kjo do tė thotė se gjithēka nė zonėn fizike apo materiale ka njė fillim, njė mes dhe njė fund.

Pra, gjithēka fizike lind dhe vdes. Edhe bjeshkėt e kanė njė fillim e dikur do tė shndėrrohen nė pluhur. Bota fizike tė cilėn ne e pėrjetojmė ėshtė e sunduar nga ligjet fizike, si p.sh. ligji i gravitetit apo ai i tėrheqjes. Dhe kėto ligje janė aq tė sakta sa qė ne mund tė parashikojmė ngjarje nė tė ardhmen.

Ligji i tėrheqjes na thotė se gjithēka qė ne mendojmė dhe besojmė e tėrheqim dhe ajo krijohet nė realitetin tonė. Ky ligj ėshtė i njėjtė pėr tė gjithė dhe nuk bėn asnjė dallim. Nė njė pikėpamje mė tė thellė mund ta paramendojmė njeriun si njė nga magnetet mė tė mėdhenj nė natyrė. Ju e dini se magnetet mund tė tėrheqin objekte. Kėshtu  ndodh edhe me ne. Ajo qė ne e besojmė dhe e themi me mendjen e me fjalėt tona, po atė edhe do ta tėrheqim e do ta pėrjetojmė nė realitetin tonė.

Zona e kuante

Nė fushėn e dytė tė ekzistencės pėrbėhet gjithēka nga informacioni dhe energjia. Kjo fushė pėrshkruhet si zona e kuanteve. Gjithēka nė kėtė fushė ėshtė jomateriale dhe nuk mund tė preket apo perceptohet nga shqisat tona.

Mendja juaj, mendimet tuaja dhe egoja, janė pjesė e vetes suaj, tė cilat ju i ndjeni si normale. Kėto tė gjitha janė pjesė pėrbėrėse tė zonės sė kuanteve. Kėtu nuk kemi tė bėjmė me materie apo diēka qė mund  tė preket, megjithatė ju e dini dhe jeni tė sigurt se mendja dhe mendimet tuaja ekzistojnė. Nė tė vėrtetė ėshtė gjithēka qė ne shohim nė Universin material, asgjė tjetėr pėrpos manifestimit tė energjisė dhe informacioneve nga zona e kuanteve. Bota materiale ėshtė njė nėnrenditje e botės sė kuanteve.

Gjithēka nė zonėn fizike pėrbėhet nga informacioni dhe energjia. Sytė dhe shqisat e tjera janė ashtu tė programuara qė ne t’i shohim objektet si 3 dimensionale dhe t’i perceptojmė ato si tė ndara. Nė tė vėrtetė, nė zonėn e kuanteve nuk ekziston kjo ndarje.

Mendja jonė ėshtė pra njė fushė e energjisė dhe e informacionit. Ēdo ide ėshtė po ashtu energji dhe informacion. Trupi dhe e gjithė bota fizike janė vetėm nė pėrfytyrimin. E ku mund ta ketė pra mendja pikėnisjen e saj, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr tė gjitha kėto?

Zona Virtuale

Nė zonėn e tretė tė ekzistencės pėrbėhet gjithēka nga inteligjenca dhe vetėdija. Kėtė zonė mund ta pėrshkruajmė si zona virtuale apo zona shpirtėrore, si fusha e mundėsive, si zona e inteligjencės universale. Kėtu lindin informacioni dhe energjia nga njė det i gjerė i mundėsive. Fusha elementare e ekzistencės ėshtė jomateriale. Ajo ėshtė potencialitet i pastėr.

Zona virtuale e ekzistencės funksionon jashtė hapėsirės dhe kohės. Nė kėtė zonė, koha dhe hapėsira nuk ekzistojnė.  Ajo ėshtė forca mė e madhe qė qėndron brenda dhe jashtė ēdo gjėje.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi