Parafytyrimi kreativ

Shko poshtė

Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:34

Ēdo moment i jetės suaj ėshtė kreativitet i paskajshėm edhe universi ėshtė i bollshėm dhe i pambarim.Vetėm parashtrojeni kėrkesėn e qartė dhe gjithēka qė ju do zemra do tė realizohet.

Ē’ĖSHTĖ PARAFYTYRIMI KREATIV?

Parafytytimi kreativ ėshtė teknikė e shfrytėzimit tė fantazisė suaj pėr tė krijuar atė qė e dėshironi nė jetė.Nuk ka asgjė tė re,tė panjohur dhe tė parėndomtė pėrkitazi me parafytyrimin kreativJu atė e aplikoni ēdo ditė,bile dhe nė ēdo moment.Kjo ėshė aftėsi e natyrshme e imagjinatės,e bazės sė energjisė kreative tė cilėn gjithnjė e shfrytėzoni, pavarėsisht se a jeni tė vetėdijdhėm apo jo.

Shumė nga ne parafytyrimin kreativ e kemi shfrytėzuar nė mėnyrė tė pavetėdijshme,bile,edhe negativisht,Pėr kėtė shkak tė rrėnjosjes sė thellė tė koncepteve negative nė jetė,automatikisht kemi konkluduar se tė metat, kufizimet, vėshtirėsitė dhe problemet tona janė parapėrcaktim i kismetit (fatit).

Ky libėr do t’ju mėsojė se si,nė mėnyrė tė vetėdijshme,ta shfrytėzoni parafytyrimin kreativ,kėshtu qė me ndihmėn e metodave tė parafytyrimit kreativ,ju do tė realizoni atė qė nė tė vėrtetė e dėshironi-dashurinė, kėnaqėsinė, fatin, marrėdhėniet e mira,punėn qė ju shpėrblehet, paramendimin, bukurinė,prosperitetin,qetėsinė e brendshme harmoninė..... dhe tė gjitha ato qė zemra ju dėshiron.Aplikimi i parafytyrimit kreativ na jep ēelsin pėr t’u bashkuar me tė mirat natyrore dhe me begatitė e jetės.

Imagjinata ėshtė aftėsi pėr tė krijuar idenė e pasqyrėn shqisore nė intelektin tuaj.Nė parafytyrim kreativ shfrytėzojeni imagjinatėn pėr tė krijuar figurėn e qartė-diēka qė dėshironi tė realizoni.Pastaj koncentrohuni pėr atė ide a figurė rregullisht,duke i dhėnė asaj energji derisa tė bėhet realitet objektiv...,me fjalė tjera, derisa me tė vėrtetė buk arrini atė qė e ekni paramenduar.

Qėllim juaj do tė jetė;fizk,emocional,mendor a shpirtėror.Mund tė paramendoni shtėpinė e re,tė punoni nė punė tė re ose tė pėrjetoni diēka tė mrekullueshme, do tė ndjeheni tė qetė dhe tė matur,do tė keni kujtesė dhe aftėsi tė pėrmirėsuar pėr mėsim. Mund tė paramendoni se si do ta zgjidhni situatėn e rėnd pa mund apo,si qenie e harshme,do punė qoftė dhe rezultatet nuk do t’ju mungojnė....pėrmes pėrvojės do t’i konstatoni figurat dhe taktikat qė mė sė shumti ju shėrbejnė.

Po e zėmė.si pėr shembull,keni vėshtirėsi me ndokend dhe do tė dėshironit qė tė krijonit marrėdhėnie mė tė pajtueshme me atė person.

Sė pari vetveten bjereni nė gjendje tė thellė,tė qetė dhe meditative,e madje, paramendoni se si ju dhe ai person reciprokisht komunikoni nė mėnyrė tė hapur,me respekt dhe nė harmoni.Tentoni qė vetes tia rrėnjosni ndjenjėn e mundshme tė pasqyrės shqisore; pėrjetojani atė sikurse po ndodhė.

Pėrsėriteni shpesh kėtė ushtrim tė thjeshtė e tė shkurtėr,dy a tri herė nė ditė,ose sa herė qė ju duhet.Po qe se jeni tė sinqertė ndaj dėshirės dhe qėllimit tuaj dhe po qe se do tė jeni tė gatshėm nė ndėrrime,sė shpejti do tė vėreni se marrėdhėniet do tė jenė tė qėndrueshme,tė lehta dhe tė pėrzemėrta.

Gjithashtu,edhe personi tjetėr do t’ju bėhet mė i dashur dhe se me tė mė lehtė do tė komunikoni.Nė fund do tė vėrtetoni se problemi do tė zgjidhet plotėsisht, nė kėtė a nė atė mėnyrė me kėnaqėsi reciproke.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:36

Duhet tė theksojmė se kjo teknikė nuk mund tė shfrytėzohet pėe “kontrollin” e sjelljes sė tė tjerėve,ose t’i detyroni tė tjerėt tė veprojnė kundėr dėshirės suaj.Efekti i tillė aplikohet pėr tė mėnjanuar pengesat tona tė brendshme tė vetėdijes dhe tė harmonisė sė natyrshme, duke e lejuar tė gjithėve qė tė shprehen nė mėnyrėn pozitive.

Pėr tė shfrytėzuar parafytyrimin kreativ nuk ėshtė e nevojshme tė besoni nė idetė metafizike dhe siprituale,edhe pse duhet tė jenė tė pėrgatitur pėr tė pranuar koncepte tė caktuara si tė mundshme.Nuk ėshtė i nevojshmė “besimi” nė cilėndo forcė jashtė vetes suaj.

Pikėrisht ėshtė e domosdoshme qė dėshirat tuaja t’i pasuroni me dije dhe me pėrvojėn tuaj,si dhe tė mos ngurroni pėr tė tentuar nė diēka tė re nė kuptimin pozitiv.

Mėspjini parimet; pėrsosni metodat pa paragjykim;pastaj vlerėsojeni vetė se a thua ju janė tė dobishme?!

Po qe se janė,vazhdoni t’i aplikoni dhe t’i zhvilloni,sė shpejti ndėrrimet nė ju dhe nė jetėn tuaj do t’i kapėrcejnė tėrė ato qė nė fillim kemi mundur t’i paramendoni.....

Parafytyrimi kreativ ėshtė magji nė kuptimin mė tė lartė tė kėtyre fjalėve.Ajo pėrfshin tė kuptuarit dhe pajtueshmėrinė me parimet natyrore tė cilat e drejtonė funksionimin e universit tonė,si dhe mėsimin se si ato parime tė shfrytėzohen nė mėnyrė sa mė tė vetėdijshme dhe mė kreative.

Se asnjėherė nuk keni parė lule tė bukur,a perėndim magjik tė diellit,e ndokush kėto ju ka pėr shkruar,do tė mendoni se kjo ėshtė mrekulli(qė nė tė vėrtetė edhe ashtu ėshtė). Por,kur diē tė tillė edhe keni parė dhe pėrjetuar,filloni tė kuptoni se si ato fenomene ekzistojnė;ēdo gjė ju duket e natyrshme dhe asgjė e ēuditshme.

Po kėshtu vlen edhe pėr proceset e parafytyrimit kreativ.Ajo qė nė fillim mund tė na duket e pa mundshme dhe e zhytur pėr mendjen tonė racionale, mbetet plotėsisht e kuptueshme kur fillojmė t’i mėsojmė dhe t’i ushtrojmė parimet themelore.

Kur kėtė e realizoni do t’ju duket se po krijoni mrekulli nė jetėn tuaj...., e kėtė nė tė vėrtetė ju bėni.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 29.10.13 10:37

SI VEPRON PARAFYTYRIMI KREATIV?

Pėr tė kuptuar se si vepron parafytyrimi kreativ,duhet shikuar disa parime reciprokisht tė lidhura.

Universi fizik ėshtė energji

Bota shkencore ėshtė duke zbuluar atė qė mėsuesit e metafizikės dhe tė shkencave shpirtėrore e kanė ditur me shekuj.Universi ynė fizik nė tė vėrtetė nuk ekziston nga “materia”;komponenta e saj themelore ėshtė ndonji fuqi a sencė (qenėsi),tė cilėn mund ta quajmė energji.

Sendet duhet tė jenė tė forta dhe tė ndara nga njėra-tjetra nė nivelin nė tė cilin shqisat ttona fizike normalisht veprojnė.Mirėpo,nė nivele tė imta, atomike dhe ndėratomike, shihet se nė tė parė materia ėshtė e fortė dhe e pėrbėrė nga tė gjitha ato grimca dhe thėrmi nė kuadėr tė grimcave, pėr tė cilat nė fund do tė konstatohet se janė energji e pastėr.

Fizikisht ne jemi vetėm energji dhe tė gjitha nė ne (dhe rreth nesh) janė pėrbėrė nga energjia.Tė gjithė ne jemi pjesė e njė fushe tė madhe energjike. Sendet qė i vrojtojmė si tė forta dhe tė ndara,nė themelore,e qė pėr tė gjithė ne ėshtė e pėrbashkėt.Ne tė gjithė jemi njė,ashtu edhe nė kuptimin bukval fizik.

Energjia vibron nė shkallėzime tė llojllojshme tė shpejtėsisė dhe ashtu pėrfiton cilėsi tė ndryshme,nga e imta deri te dendėsia.Kuptimi ėshtė relativisht i zgjedhur, i fromės sė lehtė tė energjisė dhe pėr kėtė mjaftė lehtė dhe shpejt ndėrohet.

Materia relativisht ėshtė e dendur,enrgjia e formės kompakte; pėr kėtė shkak me ngadalėsi largohet dhe ndėrrohet. Edhe nė materie ekzistojnė vibracione tė mėdha. Indi i gjallė relativisht ėshtė i imėt dhe shpejt ndėrrohet dhe nė te mjaft lehtė ndikojnė shumė sende.

Ndėrkaq,edhe mė rėnd ndikon dhe ndėrrohet uji i hollė dhe i lehtė i energjisė,si pėr shembull,tė gjitha format e energjisė janė tė varura ndėr vet dhe mund tė veprojnė nė njėra –tjetrėn.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 31.10.13 16:47

Energjia ka veti magnetike

Njė ndėr ligjet e energjisė ėshtė edhe energjia e cilėsisė sė caktuar apo vibracioni tėrhqe energjinė e cilėsisė pėrkatėse tė vibracionit.

Mendimi dhe ndiesia kanė energji vetjake magnetike,e cila tėrheq energjinė pėrkatėse tė natyrshme. Mund tė shikojmė se si ky parim vepron kur,pėr shembull, “rastėsisht” ta takojmė ndokend tė cilin mu nė atė moment e kemi paramenduar,ose “rastėsisht” ta marrim nė dorė mu atė libėr i cili ka tė dhėnat qė nė atė moment nga janė tė nevojshme.


Forma pėrcjell idenė

Mendimi ėshtė i shpejtė,i lehtė,i formės mobile tė energjisė,Pėr ndyshim nga format e dendura,siē ėshtė materia,paraqitet nė moment.Kur diēka krijojmė,paraprakisht atė e kirjojm nė formė mendimi.Mendimi a ideja gjithnjė i paraprin realizimit. “Mendoj tė pėrgatis darkėn”,ėshtė ideja ajo i paraprin pėrgatitjes sė racionit. ”Dėshiroj......... tė ri”,do t’i prijė shkuarjes pėr ta blerė.”Mė ėshtė e nevojshme puna”,do t’i prijė gjetjes sė punės.

Artisti sė pari e ka idenė e frymėzimit,pastaj e krijon figurėn.Ndėrtimtari sė pari e bėnė projektin,pastaj me tė e ndėrton shtėpinė. Ideja ėshtė si plani themelor; krijon figurėn e formės,e cila pastaj magnetizohet dhe energjinė fizike e orienton pėr t’u hedhur nė atė formė e qė nė fund manifestohet me energji tė barabartė.

I njejti parim ėshtė i saktė bile edhe atėherė kur nuk e marrim drejtpėrdrejt verpimin fizik pėr t’i realizuar idetė tona.Thjesht,idenė a mendimin qė e mbajmė nė vete ėshtė energji qė tenton tė tėrhiqė e tė krijojė kėtė formė nė materialin e njėjtė.Po qe se gjithnjė mendoni nė sėmundje,ju do tė sėmureni;nėse beson se je i bukur,do tė mbetesh i bukur.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 01.11.13 14:01

Ligji i ndriēimit dhe i tėrheqjes

Ky parim ėshtė parim qė do t’ju kthejė tėrė atė qė e emitoni nė univers (“Ēka mbjell, korr”).

Nga aspekti praktik,kjo do tė thotė se ne gjithnjė nė jetėn tonė e tėrheqim atė qė mė sė shumti e paramendojmė, atė qė mė sė shumti e besojmė,qė presim ose mė qartė atė qė e paramendojmė.

Kur jeni tė frikėsuar,tė pasigurt dhe tė shqetėsuar(tė indisponuar),do tė tėrhiqni mu ato pėrvoja,situata apo ata njerėz qė do tė donit t’u shmangeshit. Po qe se jeni pozitivisht tė disponuar,duke pritur dhe duke paramenduar kėnaqėsi,lumturi dhe fat,do t’i tėrhiqni njerėzit, situatat dhe ngjarjet qė u pėrgjigjen pritjeve tuaja pozitive. Sa mė tepėr energji pozitive qė jepni,aq mė tepėr energji do tė fitoni.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 02.11.13 17:16

Pėrgatitja e parafytyrimit kreativ

Procesi i ndėrrimeve nuk paraqiten nė nivele sipėrfaqėsoere,por nė “paramendime pozitive”. Ky kėrkon hulumtime, zbulime dhe ndėrrrime tė qėndrimeve tona mė tė thella dhe mė themelore ndaj jetės.Kjo ėshtė arsyeja e mėsimit se si duhet shfrytėzuar parafytyrimi kreativ pėr tė mbetur procesi i thellė dhe pėrmbajtėsor i zhvillimit.

Nė ktėt proces shpesh zbulojmė mėnyrat qė nė vetvete i kemi penguar dhe i kemi pamundėsuar pėr tė arritur kėnaqėsi dhe pėrmbajtėsi nė jetė,e gjithė kjo pėr shkak tė frikėsimeve dhe koncepteve tona negative.Kur njihen kėto qėndrime tė kufizuara, parafytyrimit kreativ,duke i liruar hapėsirė gjendjes sė natyrės sonė tė lumtur,duke pėrmbuashur edhe dashuri....

Nė fillim parafytyrimi mund ta ushtrojmė nė kohėn e caktuar dhe me qėllim tė pėrcaktuar,se si do tė krijoni shprehi pėr ta aplikuar dhe pėr tė filluar tė besoni nė rezultatet e mundshme,do tė konstatoni se ajo do tė bėhet pjesė juaja e paramendimit. Ekziton vetėdije e pėrhershme,gjendje e zgjuar,pėr tė cilėn gj ė do tė jeni tė vetėdijshėm se jeni kreator i pėrhershėm i jetės suaj personale.
Kjo ėshtė pika pėrfundimtare e parafytyrimit kreativ-qė ēdo moment tė jetės sonė e bėjmė moment krijues ēudibėrės,ku ne natyrisht vetėm e zgjedhim jetėn mė tė mirė, mė tė suksesshme dhe mė tė bukur paramenduese.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 05.11.13 12:11

Ushtrimi i thjeshtė nė parafytyrimin kreativ

Ky ushtrim ėshtė bėrė nė teknikėn themelore tė parafytyrimit kreativ.

Sė pari mendoni diēka qė e dėshironi,pėr kėtė ushtrim zgjidhni diēka tė thjeshtė nė mėnyrė qė mė lehtė tė mund tė paramendoni pėr tė pėrfituar.Kjo do tė mund tė ishte gjė tė cilėn e dėshironi,ngjarje qė do tė pėrjetoni,situatė ku dėshironi tė ndodheni,ose kėrkesė pėr disa kushte pėrmirėsuese nė jetė.

Uluni apo shtrihuni nė pozitė tė pėrshtatshme nė vendin ku nuk do tė keni shqetėsime.Plotėsisht trupin ta keni tė qetė.Mendoni nė relaksim tė ēdo muskuli individualisht,duke filluar nga gishtrinjtė e kėmbėve e deri te koka,pastaj lejoni qė t’ju “rrjedhė” e gjithė ndeja. Merrni frymė thellė e ngadalė nga stomaku. Numėroni nga 10 deri nė 1,duke pėrkujtuar tėrė kėtė tė pushuar pėr ēdo numėr.

Kur  ndjeheni plotėsisht tė relaksuar,filloni tė mendoni atė qė dėshironi mu ashtu siē e dėshironi.po qe se ėshtė ndonjė lėndė,medoni vetėm nė lėndė, se si e pėrdorni,se si e bėni atė tė mrekullueshme,se s e pėrjetoni,se si ua tregoni miqėve.Po qe se kjo ėshtė  situatė a ngjarje,veten e paramendoni nė vendin e ngjarjes dhe kjo ngjarje t’ju ndodhė ashtu siē e keni dėshiruar.Mund tė paramendoni se ēka do tė flasin njerėzit,ose cilatdo detaje qė do t’jua bėjnė figurėn reale.

Mund tė shfrytėzon realisht pak kohė apo disa minuta pėr tė paramenduar kėtė- veproni ashtu siē ju pėrgjigjet! Pėrjetojeni atė!Kjo do tė duhej t’ju bėhet pėrvojė mjaft e mirė,sikurse fėmija i zgjuar kur ėndėrron pėr atė qė do tė marrė pėr ditėlindje.

Tani,duke iu pėrmbajtur ende idesė a pasqyrės shqisore,thuajini vetes diēka mjaft pozitive e afirmative (me zė a nė vete,se si ju pėrgjigjet) pėr atė,si shembull: “E shoh veten nė vikendin e bukur nė bjeshkė”.- “Ēfarė pushimi i shkėlqyer?!” Ose: “Tani kam marrėdhėnie tė jashtėzakonshme e tė rregulluara me __________. “Nė tė vėrtetė mėsojmė pėr tė kuptuar njėri-tjetrin”.

Kėto deklarime pozitive,tė quajtura afirmime,janė pjesė tė rėndėsishme tė parafytyrimit kreativ,tė cilat mė vonė,nė mėnyrė tė zgjeruar,do t’i kuptojmė.Gjithnjė pėrfundojeni kreativitetin deklarim tė fortė nė vete: “Kjo a didiēka mė e mirė,tash manifestohet pėr mua nė mėnyrė tė kėnaqshme dhe tė  pajtueshme, pėr tė mirat e ne tė gjithėve”.

Kjo do tė lėrė hapėsirė pėr diēka ndryshe,bile pėr diē edhe mė tė mirė sesa qė keni menduar mė parė,dhe ju pėrkujton se ky proces funksionon nė tė mirė tė tė gjithėve.Po qe se ju paraqiten dyshime a mendime kontadiktore,mos tentoni t’u rezistoni a ti pengoni.Kjo do t’u jepte forcė tė cilėn as qė e kanė.Lejoni t’ju kalojnė pėrmes vetėdijes suaj,si dhe kthehuni deklarimeve dhe figurave tuaja pozitive.

Kėtė proces zbatojeni vetėm derisa kėtė e pėrjetoni ose derisa ju ėshtė interesante.Kjo mund tė zgjas 5 minuta ose njė gjysėm ore.Pėrsėriteni pėr ēdo ditė,mundėsisht sa mė shpesh.Siē e shihni,procesi themolr ėshtė relativisht i thjeshtė.Qė me tė vėrtetė ta aplikoni me efikasitet,zakonisht ėshtė e nevojshme mė shumė mirėkuptim dhe ushtrime.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  55 prej 06.11.13 12:05

Perfytyrimi kreativ ose vizualizimi kreativ eshte nje bashkim i autohipnozes me meditimin -shkurt fare.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Fakiri prej 03.12.13 17:33

Me rėndėsi ėshtė tė qetėsoheni

Ėshtė e rėndėsishme qė thellėsisht tė jeni tė qetė,kur filloni tė mėsoni ta aplikoni parafytyrimin kreativ.Kur trupin dhe mendjen e keni thellėsisht tė relaksuar,valėt e trurit ju ndėrrohen dhe ju ngalin tė ngadalshme.Ky nivel i thellė e i ngadalshėm quhet alfa nivel (ndėrsa gjendja jonė,e zgjuar,quhet beta nivel) dhe nė jehonė janė shumė kėrkime shkencore tė ndikimeve dhe tė vetive tė tij.

Ėshtė konstatuar se alfa nivel ėshtė njė gjendje mjaftė e mirė e vetėdijes,pėr shkak tė ndikimit tė pushueshėm tė trupit dhe tė mendjes.Dhe,ē’ėshtė veēanėrisht interesante, kjo gjendje ėshtė konfirmuar si mė efikase nga beta niveli nė krijimin e ndėrrimeve tė vėrteta nė tė ashtuquajturėn botė objektive, pėrmes aplikimit tė parafytyrimit.

Pėr aplikimin tonė praktik kjo do tė thotėse,po qe se do tė mėsoni qė thellėsisht e tė qetė tė aplikoni parafytyrimin kreativ,do tė mund tė realizoni ndėrrime efektive nė jetėn tuaj, sesa sikur kėtė do ta kishit bėrė duke paramenduar, duke u brengosur,duke planifikuar ose duke tentuar qė tė manipuloni me sende dhe njerėz.

Po qe se e keni zhvilluar ndonjė mėnyrė tė caktuar pėr t’u bėrė tė lirshėm a pėr tė arritur gjendje tė qetė e meditive, pėr ēdo rast shfrytėzojeni atė metodė.Nė tė kundėrtėn, ndoshta do tė dėshironit tė shfrytėzonit medotėn qė e kam pėrshkruar nė pjesė time paraprake-frymėmarrje e thellė,por ngadalė, duke liruar ēdo muskul individualisht dhe duke numėruar nga 10 deri nė 1.

Nė qoftė se keni vėshtirėsi rreth arritjes sė gjendjes sė lirė fizike,ndoshta do tė kishit mundur tė mėsoni jogėn ose meditimin,pėr ēka kjo do t’ju ofronte ndihmė.Mirėpo, me vetėm pak ushtrime tė lira do tė arrini pėrsosshmėri. Natyrisht, mirėqenia nga gjitha kjo ėshtė pra,se veprimi i thellė dhe i lirshėm do tė jetė i frytshėm pėr shėndetin fizik si dhe atė mendor. 

Veēanėrisht ėshtė rekomanduese qė parafytyrimin kreativ ta praktikoni nė mbrėmje, para fjetjes,ose nė mėngjes menjėherė posa tė zgjoheni nga gjumi, sepse atėherė mendja dhe trupi thellėsisht janė tė receptuar.

Mė praktike ėshtė qė kėtė ta bėni tė shtrirė nė shtrat,por nėse keni tendencė pėr kotje, atėherė mė sė miri ėshtė qė tė uleni nė skajin e shtratit apo nė karrikė-nė pozitė tė pėrshtatshme.Kurrizi i drejtė ndihmon rrjedhėn e enrgjisė dhe lehtėson tė arriturit e thellė tė alfa valės.

Periudha e shkurtėr e meditimit dhe e parafytyrimin kreativ nė mesditė do t’jua qetėsojė dhe do t’jua pushojė edhe pjesėn tjetėr tė ditės,e cila do t’ju kalojė nė rehati.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parafytyrimi kreativ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi