Shoqerite Sekrete

Shko poshtė

Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 0:49

Shoqerite Sekrete dhe Rendi i Ri Boteror

Historia eshte e mbushur me peshperitje mbi shoqerite sekrete. Kronika te trashegimtareve ose prifterinjve te cilet kane ruajtur me fanatizem njohurine e ndaluar te njerezve te lashte.

Njerez te rendesishem te cilet mblidheshin ne fshehtesi te plote te cilet kane drejtuar rroten e civilizimit, jane te rregjistruar neper shkrimet e te gjithe popujve.

Me e vjetra eshte Vellazeria e Gjarperit e quajtur ndryshe edhe si Vellazeria e Dragoit qe vazhdon te ekzistoje edhe sot e kesaj dite nen emra te ndryshem.

Eshte e qarte qe feja ka luajtur nje rrol kryesor ne rrjedhen e ketyre organizatave. Komunikimi me nje burim me
te larte, shpesh hyjnor, eshte nje deklarate e zakonshme per ata.

Sekretet e ketyre grupeve thuhet se jane kaq te thella dhe te fshehura sa vetem nje pjese e mire arsimuar dhe e zgjedhur jane ne gjendje ti kuptojne dhe ti perdorin.

Keta njerez i perdorin njohurite e tyre per te miren e njerezimit. Te pakten kjo eshte ajo qe ata deklarojne. Si mund ta dime ne kete gje kur njohurite dhe veprimet e tyre kane qene sekrete? Per fat te mire disa prej tyre tashme jane shnderruar ne njohuri publike.

E konsideroj si shume intriguese qe shume, ne mos ne te gjitha shoqerite tribale primitive te gjithe adultet jane pjestare. Zakonisht ata jane te ndare ne grupe meshkujsh dhe grupe femrash.

Zakonisht eshte mashkulli ai qe dominon kulturen. Ne menyre surprize kjo ngjan ne menyre te perpikte me disa nga shoqerite sekrete te civilizuara.

Dhe kjo do te thote vetem qe shoqeria nuk punon kunder autoritetit te vendosur por per te. Ne fakt mund te thuhet per autoritetin aktual te stabilizuar.

Kjo ka tendencen te rrezoje poshte pretendimin dhe vleren e cdo argumenti qe shoqerite sekrete jane te dedikuara ndaj “shkaterrimit te autoritetit kushtetues”.

Dhe kjo mund te aplikohet natyrisht atehere kur shoqerite sekrete perbejne pjesen me te madhe te gjithe popullates qe preket nga ky
aksion. Vetem nje grup i vogel ben pjese ne kete kategori.

Shoqerite sekrete ne fakt pasqyrojne shume nga aspektet e zakonshme te jetes.

Ka gjithmone nje ekskluzivitet ne anetaresi qe ka si rezultante rendesine e bashkangjitur te te qenurit ose berit anetar. Kjo gje eshte hasur gjate gjithe orvatjeve te njerezimit, madje edhe ato qe nuk jane sekrete si psh skuadrat e futbollit ose klubet e te pasurve.

Ky ekskluzivitet anetaresie eshte aktualisht nje nga armet me te fuqishme te shoqerive sekrete. Ato perdorin shenja, fjalekalime dhe mjete te tjera. Keto gjera kane krijuar gjithmone funksione te vlefshme ne organizatat kudo qe ndodhen.

Arsyeja e deklaruar, pothuajse gjithmone e ndryshme nga arsyeja e vertete perben rendesine e ekzistences se vete shoqerise.

Sidomos miqesia eshte e nje rendesie te vecante. Te ndash vuajtjen dhe sekretin ka qene gjithmone nje trill special per njeriun.

Sidomos ata qe kane kaluar eksperienca neper kampet e stervitjes se veshtire nuk kane per ta harruar kurre rendesine dhe ndjesine speciale i perkatesise dhe miqesise qe ndahet midis viktimave te tekave te rreshtereve dhe
komandanteve te skuadrave. Eshte nje emocion qe lind nga nisja ose fillimi. Mjeti me i

fuqishem i cdo shoqerie sekrete eshte rituali dhe miti qe e rrethon fillimin. Keto ceremoni te detyrueshme kane nje kuptim thellesisht te vecante per pjestaret.

Nisja permban disa funksione te cilat perbejne zemren dhe shpirtin e nje shoqerie sekrete te vertete. Ashtu si dhe kampi i stervitjes se veshtire, nisja ose fillimi ne ushtri, jane aspekte te rendesishme te mendimit njerezor qe shkrihen ne menyre universale dhe qe sherbejne per trajnimin dhe mirembajne perpjekjet e nje grupi njerezish qe operojne ne
nje drejtim te caktuar.

Nisja i lidh te gjithe pjestaret ne misticizem.

Neofitet fitojne njohuri per nje sekret duke ju thene atyre nje status special. Kuptimi i lashte per neofite eshte “i mbjelle perseri ose i rilindur.” Nje nisje me e larte eshte ne realitet nje ngritje ne pozite qe frymezon besnikeri dhe deshire per te shkuar me lart, ne rangun tjeter.

Qellimet e shoqerive jane perforecuar duke bere qe i nisuri te reagoje ndaj ketyre qellimeve ne cdo moment te jetes se zakonshme. Kjo sjell nje ndryshim ne veprimet shoqerore dhe politike te nje anetari. Ndryshimi eshte gjithmone ne interes te qellimeve te lidereve te shoqerive sekrete. Lideret quhen adepts.

Kjo mund te krahasohet duke dhene si shembull ushtarin qe eshte trajnuar ti bindet urdherave pa menduar.

Rezultati eshte shpesh plagosja ose vdekja e ushtarit per te realizuar qellimin e komandantit qe mund te jete ose mund te mos i jete i mire per gjithe komunitetin.

Nisja eshte nje menyre per te shperblyer njerez ambicioze te cileve mund tju besohet. Mund te vini re qe sa me lart te shkoje niveli i nisjes, aq me i paket eshte numri i anetareve qe kane ate nivel. Kjo nuk ndodh sepse anetaret e tjere nuk jane ambicioz por sepse behet nje proces selektimi shume i kujdesshem.

Arrihet nje pike ku asnje perpjekje nuk mjafton me dhe ne kete moment duhet nje shtyrje nga ndonje anetar i kupoles.

Shume anetare nuk e kalojne asnjehere kete pike dhe nuk e mesojne kurre te verteten dhe arsyen reale te grupit. Qe nga ky moment, anetari i “ngrire” sherben vetem si pjese e bazes se fuqise politike.

Pra ne kete pike besoj se ju keni arritur te kuptoni se Nisja eshte nje proces per te determinuar se kujt mund dhe kujt smund ti besohet.

Nje menyre per te percaktuar me saktesi se kush do behet nje adept eshte kur gjate Nisjes i kerkohet kandidatit qe te peshtyje mbi kryqiin kristian.

Nese kandidati refuzon, atehere anetaret e pershendesin ate dhe i thone, “Ju moret vendimin e duhur pasi asnje adept i vertete nuk do te mund te bente nje gje kaq te temerrshme.”

Me pas i Nisuri i ri mund te jete i pakenaqur nga fakti qe ai nuk po avancon me lart ne oligarki.

Por nese kandidati peshtyn mbi kryq atehere ai ose ajo demonstron qe ka njohuri per nje nga misteret dhe
shume shpejt do e shikoje veten si nje kandidat per nje nivel me lart. Misteri eshte qe feja eshte vetem nje mjet per te kontrolluar masat.

Dituria [ose urtesia] eshte zoti i vetem nepermjet te cilit vete njeriu mund te behet zot. Gjarperi dhe Dragoi jane te dy bashke simbole te Urtesise. Luciferi eshte personifikimi i simbolit.

Ishte Luciferi ai qe shtuy Even te joshte Adamin qe te hante nga pema e diturise duke u shnderruar keshtu ne nje njeri te lire dhe i cliruar nga injoranca. ADHURIMI [shume i ndryshem nga STUDIMI] i diturise, shkencave ose teknologjise eshte Satanizmi ne formen e tij me te paster dhe simboli i tij sekret eshte Syri qe Sheh Cdo Gje ne maje te piramides.

Efektet e padeshirueshme te shoqerive sekrete si dhe aureola e misterit qe i shoqeron, shpesh i ka dhene atyre reputacionin e te qenurit nje shoqeri abnormale, madje edhe

klasifikime si grup i cuditshem njerezish. Ne momentin qe besimi i tyre perben ate te shumices atehere ata nuk konsiderohen me si antisociale.

Nje shembull i sakte eshte ai i kishesh kristiane e cila vete njehere e nje kohe ka qene nje shoqeri sekrete nen Perandorine Romake.

Ne fakt Shoqeria Sekrete Miqesore e Hapur [Vatikani] ka sunduar pjesen me te madhe, ne mos gjithe boten e njohur te asaj kohe.

Shume nga shoqerite sekrete ne pergjithesi konsiderohen te jene antisociale, ato besohet se permbajne elemente qe nuk pelqehen ose qe jane te demshme per komunitetin ne pergjithesi. Dhe ne fakt ky eshte rasti ne shumicen e fakteve.

Komunizmi dhe Fashizmi ne shume vende te botes jane shoqeri sekrete dhe ndalohen me ligj. Ne Amerike partiaNaziste dhe Ku Klux Klan ajne shoqeri sekrete per shkak te faktin qe publiku i pergjithshem ka mospelqim te madh ndaj tyre.

Aktivitetet e tyre ndonjehere jane ilegale dhe si rrjedhoje edhe vete anetaresia eshte sekrete. Kristianet e hershem ishin nje shoqeri sekrete sepse autoritetet e Romes i konsideronin ato qe nga fillimi si te rrezikshme per sundimin perandorak.

E njejta gje ishte e vertete edhe per pasuesit e Islamit. Drused dhe Yezidis ne Siri dhe Irak i konsideronin Arabet nje shoqeri sekrete e rrezikshme e dedikuar per te marre kontrollin e gjithe botes.

Sot, Arabet mendojne te njejten gje per Cifutet. Katoliket dhe Freemasonet kane patur te njejtat ide per njeri tjetrin.

Qe nga fillimi i historise se rregjistruar, leva te cdo qeverie jane perfshire ne perpjekje per te mbajtur nje statu quo qe do te mbronte qeverisjen nga grupet e minoriteteve te cilat duan te veprojne si shtet brenda shtetit ose te nxjerrin jashte loje autoritetin kushtetues dhe te zene vendin e tij.

Shume nga keto perpjekje kane dale mbane por jo gjithmone kane zgjatur. Deshira njerezore per tu bere nje nga te zgjedhurit eshte njera nga ato qe asnje nga fuqite ne kete bote ja ka dale ta mundi.

Eshte nje nga “sekretet” e shoqerive sekrete. Eshte ajo qe i jep atyre nje baze politike dhe shume pushtet.

Anetaret shpesh votojne te njejtin person dhe i japin njeri tjetrit preferencat e tyre ne bizneset e perditshme, aktivitetet legale dhe ato sociale.

Eshte deshira me e thelle e te gjitheve ajo qe te thone “Bej pjese tek te zgjedhurit.”

Ne qytetet e lashta kane ekzistuar shtepi per sakrifica dhe falje. Ato kane qene ne fakt tempuj te ndertuara per nder te shume perendive.

Keto ndertesa shpesh kane funksionuar si vende takimi per filozofet dhe mistiket te cilet besonin se zoteronin sekretet e natyres. Keta njerez diskutonin me njeri tjetrin per ndasite filozofike dhe ato te shkollave fetare.

Me i rendesishmi nga keto grupe te lashte eshte Vellazeria e Gjarperit ose e Dragoit dhe njihej thjesht me emrin Misteret. Gjarperi dhe Dragoi jane simbole qe perfaqesojne urtesine.

Babai i urtesise eshte Luciferi i quajtur ndryshe edhe si Mbartesi i Drites. Fokusimi i adhurimit per Misteret ishte Osiris, emri i nje ylli te shndritshem per te cilin antiket besonin se kishte ardhur ne Toke.

Kuptimi i sakte per Luciferin eshte ‘pruresi i drites’ ose ‘ylli i mengjesit’. Kur Osiris u largua nga qielli, antiket pane diellin si perfaqesues te Osirisit. [...eshte deklaruar se kur Luciferi ra nga Qiejte, ai solli fuqine e mendimit si nje dhurate per njerezimin.]

Shume nga mendjendriturit me te medhenj qe kane jetuar ne kete planet kane qene te Nisur ne shoqerine e Mistereve nga rite sekrete dhe te rrezikshme disa prej te cilave jane shume mizore.

Disa nga me te famshmit qe njihen kane qene Osiris, Isis, Sabazius, Cybele dhe Eleusis. Platoni ishte njeri nga te Nisurit dhe pershkruan disa nga misteret ne
shkrimet e tij.

Nisja e Platonit kerkoi qe ai te varrosej per tre dite ne Piramiden e Madhe, kohe gjate te ciles ai vdiq [ne menyre simbolike] dhe me pas rilindi dhe ju dhane sekretet qe ai duhet te ruante. Shkrimet e Platonit jane plot te dhena per Misteret.

Ne librin e tij Mesimet Sekrete te te Gjithe Koherave, Manly P. Hall shkruan se; “...te ndricuarit e lashtesise...hyne ne portat e Piramides se Gizes si njerez dhe dolen qe andej si perendi.” Fjala e lashte egjyptiane per piramidat ishte khuti qe do te thote “drite e lavdishme”. Zoti Hall shprehet per piramidat si Tempujt madheshtore egjyptian te Nisjes...

Sipas disave, piramidat e medha jane ndertuar per te perkujtuar dhe observuar nje shperthim te nje supernova qe ndodhi ne vitin 4000 p.e.s. Dr Anthony Hewish, fitues i cmimit Nobel ne vitin 1974 ne fizike, zbuloi nje sere pulsimesh radioje qe ishin ritmike dhe qe u provuan se leshoheshin nga ylli qe shpertheu ne vitin 4000 p.e.s.

Freemasonet e fillojne kalendarin e tyre nga A.L. “Ne Vitin e Drites” qe gjehet kur i shtohen 4000 vitit modern.

Pra 1990 (koha kur eshte shkruar ky material) + 4000 = 5990 A.L. Po ashtu kete informacion e gjejme tek shkrimet kuneiform te Sumeraneve ne te cilet pershkruhet; “nje shperthim gjigand i nje ylli ne forme trekendeshe i formuar nga Zeta Puppis, Gamma Velorum dhe Lambada Velorum... vendndodhur ne qiellin jugor... nje katalog i sakte tani deklaron se ylli shndritshem qe shpertheu brenda trekendeshit, do shikohet perseri nga njeriu brenda 6000 vjeteve.”

Sipas kalendarit Freemason do te ndodhi pak mbas vitit 2000 dhe me te vertete do te ndodhe.

Anija kozmike e quajtur Galileo qe eshte duke ju afruar Jupiterit, nje yll i vogel me nje perberje gazesh te ngjashme me diellin tone, ka nje ngarkese prej 49.7 paund me plutonium qe supozohet se perdoret si bateri per te furnizuar anijen. Kur te perfundoje orbiten e tij finale ne dhjetor 1999, Galileo do leshoje ngarkesen e tij ne qender te
Jupiterit.

Presioni i pabesueshem qe do prodhohet, do shkaktoje nje reaksion te njejte me ate qe ndodh kur nje bombe atomike shperthehet nepermjet nje ndezesi te brendeshem.

Plutoniumi do shpertheje ne nje reaksion atomik duke ndezur atmosferen prej hidrogjeni dhe heliumi te Jupiterit qe do rezultoje ne lindjen e nje ylli i cili po ashtu i eshte vene emri qe me pare, Luciferi. Bota do ta interpretoje si nje shenje te temerrshme fetare. Do permbushi profecine.

Ne te vertete eshte vetem nje demonstrim i aplikimit te cmendur te teknologjise nga Shoqeria Jason, gje qe mund edhe te mos funksionoje.

Ata kane kryer prova te shumta per te garantuar suksesin por sidoqofte duke ju referuar dokumentave qe kam lexuar kur kam qene ne Inteligjencen e Marines, deklarohet se Projekti Galileo kerkon vetem 5 paund plutonium per te ‘ndezur’ Jupiterin dhe per te filluar epoken e akullit. Ngrohja globale eshte nje mashtrim.

Eshte me e lehte per publikun qe te merret me te dhe ti japi me shume kohe elites sunduese perpara se paniku dhe anarkia te zevendesoje qeverine.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 1:02

Por ne realitet temperaturat globale po behen gjithmone e me te ulta. Stuhite po behen me te fuqishme dhe me pak te parashikueshme. Majat e akullnajave neper Pole po zmadhohen. Zonat me klime te bute ku mund te mbillen dritherat po zvogelohen gjithmone e me shume. Hapesirat e shkretetirave jane duke u zgjeruar ne zonat tropikale.

Nje epoke e re akullnajash eshte duke u afruar dhe do ndodhe krejt pa pritur. Ne menyre simultane do hapet nje qemer ne Egjypt ku ndodhen shkrime antike mbi token. Hapja e qepenit do ndodhi ne mijevjecarin e ri. (Skam lajme te sakta per kete gje por di nje fakt qe celebrimet per mijevjecarin e ri ishin vendosur te beshin ne Egjypt ku do merrnin
pjese gjithe personalitetet boterore.

Cuditerisht fare pak perpara konfirmimit te plote, evenimenti u anullua. Pati zera qe ndodhi per shkak te zbulimit te dickaje ne afersi te piramidave, ku ishte dhe vendi ne te cilin do kryhej festa. –Darius). Nje feste madheshtore eshte planifikuar te zhvillohet nga Shoqeria e Mijevjecarit tek Piramidat e Egjyptit.

Sipas numrit te 3 janarit te vitit 1989 te Arizona Daily Star “Presidenti i
Amerikes, Bush po i kalon pushimet e vitit te ri ne Camp David, Maryland por mbas 10 vjetesh ai mund te jete ne Egjypt. Organizatoret e Shoqerise Millenium jane duke punuar per promovimin e festimeve te Mijevjecarit te Ri tek Piramida e Madhe e Keopsit ne Giza.”

Sekreti i pare qe dikush duhet te dije qe te filloje te kuptoje Misteret eshte qe anetaret e tyre besojne se ka vetem fare pak mendje te ndritura ne kete glob. Ata besojne se keto mendje i perkasin ekskluzivisht atyre. Filozofia qe pason eshte kendveshtrimi klasik i shoqerive sekrete ndaj njerezimit.

Kur nje person me intelekt te forte konfrontohet me nje problem qe kerkon perdorimin e arsyes, ai i qendron besnik pozicionit te tij dhe perpiqet te gjeje nje zgjidhje duke mbledhur prova qe i japin pergjigje pyetjeve qe shtrohen.

Nga ana tjeter ata qe jane te papjekur, kur perballen me ndonje problem te vogel dorezohen menjehere. Pra ne rastin e pare personi mund te jete i kualifikuar te zgjidhi misterin e vete fatit te tij ndersa i dyti mund te terhiqet prej hunde si nje kafshe dhe ti mesohet gjuha me e thjeshte.

Ashtu si bagetite ata jane komplet te varur nga bariu. Me pak fjale intelektit te spikatur i mesohen Misteret dhe e verteta spirituale ezoterike.

Ndersa masave ju mesohet interpretimi ezoterik i drejtperdrejte. Ndersa masat i falen 5 shqisave, ata pak te zgjedhur observojne dhe dallojne ne gjirin midis tyre simboliken e ngurte te te vertetes se madhe abstrakte.

I Nisuri i zgjedhur komunikon direkt me Zotat [Alienet?] te cilet ju pergjigjen mbrapsht. Masat sakrifikojne bagetite e tyre neper altare idhujsh te gurte qe as degjojne dhe as flasin. Te zgjedhurve ju jepet dituria e Mistereve dhe ndricohen, ja pse ata quhen Illuminati, ruajtesit e “Sekreteve te Koherave”.

Tre shoqeri sekrete te koherave te hershme qe mund te lidhen direkt me pasardher modern jane Kulti i Roshaniya, Mithras dhe e kunderta e tyre Ndertuesit.

Ata kane shume gjera te perbashketa me Freemasonet e sotem si dhe me disa krahe te ndryshem te Illuminatit. Ne rastin konkret, te perbashketa per Vellazerine [ne kohet moderne nuk quhet me e tille por thjesht Organizate] pra per Organizaten jane; rilindja simbolike ne nje jete te re duke kaluar me pare neper porten e vdekjes gjate Nisjes; termi Luani dhe Shtrengimi i Putres se Luanit ne shkallet e Master Mason, tre shkallet e te cilit jane te njejta me ritet e lashta masonike, perpara se te shtoheshin shkallet e mevonshme; shkalla e shtate shkallezimeve dhe se fundit Syri qe Sheh Cdo Gje.

E nje interesi te vecante eshte nje shoqeri e fuqishme e koheve te lashta ne Afganistan e quajtur Roshaniya – te ndricuarit. Ka referenca aktuale per kete kult mistik qe shkojne mbrapa ne kohe deri tek Shtepia e Urtesise ne Kairo.

Parimet kryesore te ketij kulti ishin; zhdukja e prones private, eleminimi i fese, eleminimi i shteteve si kombe, besimi se ndricimi u shpernda nga Qenia Supreme e cila deshironte nje klase perfekte burrash e grash per te marre ne dore drejtimin dhe organizimin e botes, besimi ne nje plan per te riformuar strukuren shoqerore te botes duke marre fillimisht kontrollin mbi vende individuale nje e nga nje dhe besimi qe mbasi te arrihet shkalla e katert mund te komunikohet direkt me Mbikqyresin e Panjohur i cili shperndare njohuri tek te Nisurit gjate koherave. Dhe keshtu te Urtet do e pranojne edhe njehere Organizaten.

Nje fakt i rendesishem qe duhet te kujtojme eshte qe lideret, qofshin te majte apo te djathte, jane nje grup i vogel, nje berthame e ngjeshur njerezish te cilet kane qene dhe vazhdojne te jene Illuminista ose pjestare te Organizates. Ata mund te kene qene ose mund te jene anetare te besimeve fetare kristiane ose cifute por kjo vlen vetem per te mbuluar qellimet e tyre te verteta.

Ata i ofrojne besnikeri cdo vendi ndonese e kane perdorur nacionalizmin si arme per te arritur qellimet e tyre.I vetmi preokupim qe ata kane eshte fitimi nje fuqie me te madhe ekonomike dhe politike.

Ndersa qellimi perfundimtar i te gjithe grupeve eshte identik. Ata jane te vendosur per ti dhene vetvehtes nje kontroll te padiskutuar monetar, burime natyrore si dhe fuqi politike ne te gjithe planetin. Ata kane per qellim te kthejne boten ne nje koncept te tyren te shtetit totalitar socialist. Gjate ketij procesi ata do eleminojne Kristianet, Cifutet dhe Ateistet. Ju sapo mesuat nje, por vetem nje nga Misteret.

Roshaniya e quan veten e saj dhe Urdheri. Te Nisurit kryejne nje betim qe i cliron ata nga detyrimi i cdo besnikerie pervec asaj ndaj Urdherit. Ja si eshte ky betim; “E detyroj veten time me nje heshtje te plote dhe besnikeri te patundshme ndaj Urdherit...I gjithe njerezimi qe nuk mund te identifikoje veten e tij me shenjat tona sekrete, eshte preja jone e ligjshme.”

Betimi ne esence vazhdon te mbetet i njejte edhe sot e kesaj dite. Shenja
sekrete ishte prekja e ballit me kurrzin e dores nga jashte ndersa kunderpergjigja ishte te kapje veshin me gishta dhe te mbeshtesje berrylin tek dora tjeter e bere grusht. A ju tingellon familjare kjo shenje? Urdheri eshte Urdheri i Kalvarit.

Kulti predikonte qenien e nje gjendje shpirterore ndryshe nga forma jetesore qe njohim ne. Shpirti mund te vazhdonte te ishte i fuqishem ne toke nepermjet pranise se tij tek njeri prej anetareve te Urdherit por vetem nese vete shpirti kishte qene nje anetar i Urdherit perpara vdekjes. Ne kete menyre anetaret e Urdherit moren fuqi nga shpirterat e anetareve te vdekur.

Roshaniya mori ne gjirin e saj udhetare si te Nisur dhe i dergoi ata qe te gjeni kapituj te tjere te Urdherit. Mendohet se Assassins (Vrasesit) ishin nje krah i Roshaniya.

Degezime te Roshaniya ose “te te ndricuareve” ose te Illuminatit ekzistonin dhe vazhdojne te ekzistojne kudo. Njera nga rregullat ishte mosperdorimi i te njejtit emer dhe sidomos shmangia e te permendurit te ILLUMINATI. Ky rregull eshte ne fuqi edhe sot. Mendoj se eshte thyerja e ketij rregulli ajo qe coi ne rrezimin e Adam Weishaupt.

Njeri nga sekretet me te medhenj te te gjithe koherave eshte historia e vertete e Grailit te Shenjte, manteli i Jezusit, mbeturinat e Kryqit te Kryqezimit dhe fakti nese Jezusi aktualisht vdiq apo mbijetoi dhe solli ne jete edhe nje femije.

Shume mite qe rrethojne Kalorsit e Tempullit [Knights Templar] ne lidhje me kete relik si dhe shume mite te tjera qe na vijne nga historia kane te pakten disa elemente te bazuara ne fakte reale.

Nese burimet e mija te informacionit jane te sakta, Kaloresit e Tempullit kane mbijetuar sot e kesaj dite si nje degezim i Illuminatit dhe ruajne keto relike te cilat mbahen ne nje vend te te ditur vetem prej tyre.

Ne dime se Templaret jane Illuminati sepse Freemasonet absorbuan dhe mbrojten ata qe i shpetuan persekutimit te kishes ne France, ashtu sic Freemasonet do mbronin Adam Weishaupt shekuj me mbrapa. Knights Templar ekzistojne sot e kesaj dite si nje shkalle e larte e Freemasonerise perbrenda Urdherit te Tempullit.

Ne fakt vetem Knights Templar eshte nje degezim i Urdherit te Kalvarit. Shoqeria Demolay eshte nje degezim i Freemasonerise qe shenjteron kujtimin e persekutimeve te bera ndaj Knights Templar dhe ne menyre te vecante te liderit te tyre Jacques deMolay. Kete gje e di mire sepse kam
qene nje anetar i Shoqerise Demolay kur kam qene i ri.

Gjithmone ne kam dashur shume misterin dhe ritualin. U shkeputa nga kjo Shoqeri kur familja ime u transferua ne nje zone ku nuk kishte asnje lozhe afer. Edhe sot e kesaj dite besooj se pjesmarrja ime ne Shoqerine Demolay ka qene arsyeja per perzgjedhjen time ne rradhet e Inteligjences se Sigurise se Marines.

Sipas pjestareve te komunitetit te Inteligjences, kur Rendi i Ri Boteror do jete i konsoliduar, reliket do nxirren nga vendi i fshehte dhe do bashkohen me Shtizen e Fatit dhe, sipas legjendes, do i japin sunduesit te botes nje fuqi absolute.

Kjo gje mund te konfirmoje besimin qe na vjen nga shekuj te kaluar dhe qe pershkruan domethenien e ketyre relikeve nese bashkohen ne doren e nje njeriu te vetem. Kjo shpjegon dhe kerkimin e deshperuar te Hitlerit gjate Luftes se Dyte Boterore per keto relike.

Kaloresit e Tempullit jane themeluar diku nga shekulli i 11-te, ne Jeruzalem nga Te Urtet e Sionit [Prieure de Sion] me qellimin e vetem per te ruajtur reliket e mbetura te Jezusit dhe per te siguruar nje mbrojtje ushtarake per udhetaret fetare gjate pilgimazhit te tyre per ne Qytetin e Shenjte.

Te Urtet e Sionit ishin nje Urdher fetar i themeluar ne Malin Sion ne Jeruzalem. Urdheri i vuri qellimin vetes qe te mbronte dhe te rregjistronte trashegimine e Jezusit dhe te Shtepise se Davidit.

Duke perdorur cdo rruge dhe menyre te mundeshme Te Urtet e Sionit arriten te gjenin dhe te merrnin cdo relik te mbetur. Keto relike ju besuan per ti ruajtur Kaloresve te Tempullit. Jam i mrekulluar me autoret e librit Holy Blood, Holy Grail dhe informacionin qe ata kane zbuluar.

Por me shume jam i shtangur nga paaftesia e tyre per te vene sebashku pjeset e mozaikut. Thesari i fshehur ne France nuk eshte thesari i Tempullit te Izraelit. Eshte vete Holy Grail, manteli i Jezusit, pjeset e mebtura nga Kryqi i Kryqezimit dhe, sipas informacioneve qe kam, mbeturina kockash te dikujt.

Nese me kane thene te verteten, atehere realiteti i atyre kockave do trondisin boten mbare nga themelet. Reliket jane te fshehura ne France. E di vendin se ku dhe po ashtu e dine dhe autoret e librit, por ata nuk e dine qe ne fakt e dine vendin.

Adam Weishaupt ishte nje prift jezuit dhe nje i Nisur i Illuminatit. Dega qe ai themeloi ne Gjermani ishte e njejta ajo qe diskutuam me siper. Lidhja me jezuitet eshte shume e rendesishme sic do e shikoni me vone ne kete material.

Studiuesit ne pergjithesi bien dakort qe ai u financua nga Shtepia Rothschild. Weishaupt mbronte idene e zhdukjes se prones private, zhdukjen e patriotizmit, zhdukjen e te gjitha qeveria nacionale, zhdukjen e pasurise se trasheguar, zhdukjen e jetes familjare si nje qelize ku jane mbeshtetur te gjitha civilizimet si dhe zhdukja e cdo forme besimi fetar ekzistues ne menyre qe ideologjia e totalitarizmit mund te imponohet kollaj mbi njerezimin.

Ne te njejtin vit kur ai themeloi Illuminatin, Weishaupt publikoi Pasurine e Kombeve, libri i cili krijoi bazat e Kapitalizmit dhe te Revolucionit Industrial. Nuk eshte aspak rastesi qe Deklarata per Pavaresi eshte shkruar ne te njejtin vit.

Ne anen e perparme te Stemes se Madhe te Shteteve te Bashkuara kush eshte i mencur se ka te veshtire te dalloje Syrin qe Sheh Cdo Gje si dhe shenja te tjera te Vellazerise se Gjarperit.

Cdo doktrine ishte e njejta. Te dhenat dhe studimet konfirmojne se Illuminati i Weishaupt ishte i njejte me Te Ndricuarit e Afganistanit dhe kulte te tjera qe e quanin veten e tyre “te ndricuar”.

Alumbradosit e Spanjes ishin te njejte me Guerinetet e Ndricuar te Frances.

Ne Shtetet e Bashkuara ata njiheshin me emrin Klubi Jakobin. Sekrete mbi sekrete dhe vetem sekrete... por gjithmone berthama ishte Vellazeria.

Mendoj se Weishaupt u tradhetua dhe u manipulua qe te persekutohej sepse ai injoroi rregullin qe fjala Illuminati ose ekzistenca e Vellazerise nuk duhej te eskpozohej kurre ne publik.

Megjithate ekspozimi qe ai beri pati nje vlere te madhe per vete Vellazerine sepse ju lejoin atyre te shperndanin lajmin qe Illuminati ekziston por qe u shkaterrua dhe nuk eshte me pjese e realitetit. Kjo i mundeson anetareve te tij qe te kundershtojne idene e konspiracise. Ne kete rast mund te jete dhe ana tjeter e medaljes qe Weishaupt nuk u tradhetua por veproi sic u urdherua te vepronte.

Ai ka thene: “Fuqia me e madhe e Urdherit tone qendron tek fshehtesia e tij, asgje nuk ndodh ne emer te tij dhe gjithmone mbulohet nga nje emer tjeter dhe profesion tjeter.”

Dyshimet se organizatat Freemasone u infiltruan nga Illuminati gjate periudhes se Weishaupt jane mbrockulla. Freemasonet ne rrangjet e tyre te larta gjithmone kane perbere zemren e Illuminatit dhe kjo eshte arsyeja pse i moren ne mbrojtje dhe i fshehen me aq deshire pjestaret e grupit te Weishaupt.

Ju nuk besoni me te vertete qe nese Freemasonet do ishin nje organizate e thjeshte vellazerore do rrezikonin aq shume te fshihnin ne gjirin e tyre anetare te nje organizate te jashteligjshme dhe te denueshme nga gjithe monarkite e Europes. Jane vete autoret Freemasone ata qe shperndane mitin qe Adam Weishaupt ishte themeluesi i Illuminatit dhe se Illuminati u shkaterrua qe te mos rilinde me kurre.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 1:14

Ne vitin 1826 nje Amerikan Freemason shkruajti nje liber qe zbulonte sekrete te Masonerise, te quajtur Ilustrime te Freemasonerise. Njeri nga sekretet qe ai nxorri ne shesh ishte qe misteri i fundit ne maje te piramides Masonike eshte Falja [adhurimi, lutja] ndaj Luciferit.

Ne kemi mesuar te verteten mbi sekretin e “historise se vrasjes se Hiram Abif.” Hiram Abif perfaqeson inteligjencen, lirine dhe te verteten dhe u godit me furi ne qafe nga nje vizor qe perfaqeson ndrydhjen e fjales se lire nga kisha; me pas ai u godit ne zemer nga nje katror qe perfaqeson ndrydhjen e besimit nga Shteti; dhe sefundi u godit ne koke nga nje cekic qe perfaqeson ndrydhjen e inteligjences nga masat.

Ne kete menyre Freemasoneria barazon Kishen, Shtetin dhe masat me Tiranine, intolerancen dhe injorancen. Ajo qe Morgan [autori i librit] beri publike ishte Freemasonet ishin te betuar te hakmerreshin per Hiram Abif dhe se plani i tyre ishte te rrezonin Kishen , Shtetin dhe lirine e masave. Nxjerrja ne shesh e ketyre fakteve shkaktoi nje levizje te fuqishme anti- masonike.

Dhe kjo levizje u kthye ne nje terbim te vertete kur u mesua se autori, William Morgan, u gjet i mbytur ne Liqenin e Ontarios. Pretendohet se kjo u be nga anetaret masone por edhe sot e kesaj dite ata e mohojne nje fakt te tille. Betimi qe kryhet ne momentin e Nisjes percakton qarte qe nese nxirren sekretet atehere i Nisuri do vritet.

Fakte te tilla bene qe levizja masonike te pesonte nje humbje te madhe anetaresie dhe duke filluar nga viti 1800 deri ne vitin 1840 rradhet e saj rane ndjeshem.

Pra zgjati vetem 40 vjet dhe ne vitin 1840 partia anti-masonike u shperbe. Koha eshte ilaci me i mire apo jo?

Ne dime qe Freemasonet Britanike jane nje grup qe i sherbejne vetem vetvehtes dhe qe diskriminojne ne favor te perfitimeve personale per vende pune, emerime me te mira, kontrata apo karriera. Organizatat Freemasone angleze jane perdorur nga KGB-ja per te infiltruar dhe marre nen kontroll Inteligjencen Britanike.

Inteligjenca Britanike eshte nje sinonim i Shtepise Catham, e njohur ndryshe si Instituti Mbreteror per Punet e Jashteme, organizata meme e Keshillit per Marrdheniet me Jashte ne Shtetet e Bashkuara. Policia shteterore angleze, Scotland Yard urdheroi personelin e saj qe te mos anetaresohej tek Masonet duke ju druajtur faktit qe e njejta gje do i ndodhte dhe atyre.

Natyrisht qe ju keni degjuar gjithe jeten tuaj tju thuhet se Freemasonet jane nje organizate vellazerore pozitive dhe e perkushtuar ne sherbimet shoqerore. Pra beni mire te lexoni keto qe shkruajta me siper o njerez te pafajshem.

Mbase lozha me e njohur Freemasone eshte lozha P2 ne Itali. Ky grup ka qene i implikuar ne cdo gje, qe nga vjedhjet dhe grabitjet e rendomta deri tek vrasjet. P2 eshte e lidhur direkt me Vatikanin, Kaloresit e Maltes [Knights of Malta] dhe me Agjensine Qendore te Inteligjences [CIA] ne Amerike.

Eshte shume e fuqishme dhe e rrezikshme. Lozha P2 ja ka dale mbane te infiltroje Vatikanin dhe me nje rezultat domethenes. Papa John Paul II ka hequr mallkimin ndaj Freemasonerise. Shume pjestare te rangut te larte te
Vatikanit tani jane Freemasone.

Pra mund tju them me plote gojen qe Freemasoneria eshte nje nga organizatat me djallezore dhe te temerrshme ne faqen e dheut. Masonet jane lojtaret kryesore ne luften per dominimin e botes. Grada 33 eshte ndare ne dy pjese. Njera nga pjeset permban berthamen e Illuminatit Luciferian ndersa pjesa tjeter permban ata qe nuk kane dijeni per tjetren.

Te gjithe oficeret e inteligjences per te cilet kam punuar kur isha ne Inteligjencen e Marines ishin Masone. Sic e thashe me siper, besoj se anetarisa ime ne Shoqerine DeMoley kur kam qene i ri, ka qene arsyeja qe u zgjodha si pjestar i Sigurise dhe Inteligjences se Marines. Sidoqofte ky eshte mendimi im.

Kisha nder mend te sqaroja me detaje lidhjet e P2 me te Urtet e Sionit, Vatikanin, CIA, organizaten per nje Europe te Bashkuar dhe Grupin Bilderberg. Per fat te mire, Michael Baigent, Richard Leigh dhe Henry Lincoln, ma kaluan. Them per fat te mire sepse ata konfirmuan theniet e mija qe kam publikuar me pare.

“Qeveria Sekrete” per te cilen CIA kishte planet e saj njoftoi agjentet qe kishte ne brendesi te Vatikanit. Ju duhet te lexoni Holy Blood, Holy Grail si dhe Trashegimine Mesianike, te dyja nga Baigent, Leigh dhe Lincoln. Cdo librari me reputacion duhet ti mbaje keto libra. Midis faqeve 343 dhe 361 tek Trashegimia Mesianike ju mund te lexoni per aleancen e fuqive e cila rezultoi ne krijimin e qeverise sekrete boterore.

Shume nga anetaret e Freemasonerise nuk jane ne dijeni qe Illuminati praktikon ate qe quhet “sekret perbrenda sekretit” ose “organizate perbrenda organizates” dhe kjo eshte njera nga qellimet e Nisjes.

Nuk mund te shfajesoj asnje nga anetaret apo ata qe anetaresohen ne nje shoqeri pa patur idene ose pa mesuar me pare cdo gje mbi ate
organizate.

Kjo eshte me te vertete nje budallallek. Vetem ata qe jane ne krye dhe qe kane kaluar cdo sprove, dine se cfare fshehin Masonet dhe si rrjedhim eshte e pamundur per ata qe jane jashte ketij rrethi vicioz te mesojne me shume detaje per grupin.

Clidhje ka kjo me anetaret e rinj ose ata qe jane anetare aktuale por qe nuk kane dijeni per sekrete te tilla? Asgje pervec faktit qe shtohen budallenj me bollek. Ne kundershtim me autoret te cilet nga frika kane kerkuar ndjese ndaj Freemasoneve, une refuzoj ti shfajesoj ata nga detyrimi dhe faji. Freemasonet di kushdo tjeter jane pergjegjes per pastertine e shtepive te tyre.

Banori i nje shtepie sekrete perbrenda nje shtepie sekrete e perseri perbrenda nje tjeter shtepie sekrete nuk mund ta mbaje ate paster nese nuk mund te shikoje numrin e dhomave ose ate qe ato permbajne. Shtepia e tyre eshte nje vend i ndyre qe kuterbon.

Nese mua me ndodh ndonje gje, drejtoini syte nga Masonet. Besoj se ata kane vrare me pare dhe kjo do ndodhi perseri ne te ardhmen.

Qellimi i tyre eshte te sundojne boten. Doktrina e ketij grupi nuk eshte demokracia or komunizmi por nje forme e fashizmit. Doktrina eshte nje socializem totalitar. Ne kete pike sejcili duhet te hapi syte dhe te mendoje ne menyren e duhur.

Illuminati nuk jane Komunista ndersa disa Komunista jane Illuminati.

1) Monarkia [teza] u perball me Demokracine [antiteza] ne Luften e Pare Boterore qe rezultoi me formimin e Komunizmit dhe te Lidhjes se Kombeve [sinteza].

2) Demokracia dhe Komunizmi [teza] u perballen me Fashizmin [antiteza] ne Luften e Dyte Boterore dhe qe rezultoi ne nje organizate akoma me te fuqishme te Kombeve te Bashkuara [sinteza].

3) Kapitalizmi [teza] tani po perballet me Komunizmin [antiteza] dhe rezultati do jete nje Rend i Ri Boteror totalitar socialist [sinteza].

Ne vitin 1953 raporti i Komitetit Investigativ te Senatit te Kalifornise mbi Edukimin deklaroi: “I ashtuquajturi Komunizmi modern eshte mesa duket e njejta konspiraci hipokrite per te shkaterruar civilizimin qe eshte themeluar nga Illuminati dhe qe ngriti koken ne vendin tone ne momente kritike te historise perpara se te adoptohej Kushtetuta jone. “ Senati i Kalifornise e kuptoi qe komunizmi eshte veper e Illuminatit.

Por ata deshtuan ne te kuptuarin e faktit qe Keshilli i Mardhenieve me Jashte dhe Komisioni Trilateral jane po ashtu veper e Illuminatit. Ju DUHET te filloni te mendoni ne menyre te drejte. Armiku nuk eshte komunizmi, eshte Illuminati. Komunistet sdo jene me te lumtur se ne me Rendin e Ri Boteror.

Shpresoj tju bej te kuptoni qarte se shumica e shoqerive moderne sekrete dhe sidomos ato qe praktikojne shkalle te Nisjes dhe ky eshte celesi, jane ne te vertete shoqeri me nje qellim te vetem.

Ju mund ti quani ato me cfare do emri qe deshironi; Urdheri i Kalvarit, Shoqeria Jason, Roshaniya, Qabbalah, Knights Templar, Knights of Malta, Knights of Columbus, Jezuite, Masone, Urdheri i Lashte dhe Mistik i Rosea Crucis [Rosicrusianet], Illuminati, Partia Naziste, Partia Komuniste, Anetaret Ekzekutiv te Keshillit per Mardheniet me Jashte, Grupi, Vellazeria e Dragoit, Rosicrucianet, Instituti Mbreteror i Mardhenieve Nderkombetare, Komisioni Trilateral, Grupi Bilderberg, Shoqeria Sekrete e Hapur dhe Miqesore [Vatikani], Russell Trust, Kafka dhe Kockat, Lista dhe Celesi,
Urdheri, jane te gjithe te njejte dhe te gjithe punojne drejt nje qellimi te caktuar, Nje Rend i Ri Boteror.

Sidoqofte shume prej tyre nnuk bien dakort se kush ekzaktesisht do sundoje ne kete Rend Te Ri Boteror dhe kjo shkakton ate qe disa here ata veprojne ne drejtime te kunderta ndonese ne linje te pergjithshme procedojne drejt te njejtit qellim.

Nje shembull konkret eshte Vatikani qe do qe Papa te drejtoje koalicionin boteror. Disa duan Lordin Maitreya qe te drejtoje Rendin e Ri Boteror.

Lordi Maitreya eshte nje nga lojtaret kryesore qe del sipas deshmive te personave qe e kane pare ne takimin ne nje anije ne Malte me Bushin
dhe Gorbacovin si dhe 10 lidere te tjere rajonal, koka te rendesishme te Rendit te Ri Boteror.

“Rreth 200 personalitete nga e gjithe bota moren pjese ne nje konference te madhe te ideuar nga Maitreya ne Londer ne 21 dhe 22 prill te vitit 1990. Perfaqesues te qeverive [perfshi edhe USA], pjestare te familjeve mbreterore, lidera fetare dhe gazetare, te gjithe ata qe ishin takuar me pare me Maitreya moren pjese ne kete konference.

Dikush ka shpenzuar dhe nje sasi te madhe parashe per te deklaruar pranine e vet ne kete konference. Papa duhet te aprovoje nese Maitreya eshte i zgjedhuri ose jo por sidoqofte kjo do permbushte profecine e Bibles ne Librin e Apokalipsit qe thote se bisha e pare do i jepet fuqia nga Roma. Nese ju mund te interpretoni Biblen si une atehere ju do e shikoni
qarte qe Papa do jete fituesi dhe sunduesi ne rrolin e bishes se dyte.

Ne vitin 1952 u krijua nje alenance per here te pare ne histori duke i bashkuar gjithe grupet. Familjet e Zeza, Illuminiati [urdheri], Vatikani dhe Freemasonet tani punojne sebashku per te sjelle Rendin E Ri Boteror. Ata te gjithe do pretendojne qe jane te pafajshem dhe do bejne cdo gje qe kane ne dore dhe ne fuqine e tyre per te shkaterruar kedo qe guxon te thote te kunderten. Pa dyshim qe mbas botimit te ketiji libri une do vihem ne shenjester prej tyre.

Ju mund te vini re ne paragrafet e sapo permendura qe ata qe jane te listuar ketu nuk jane ose duket sikur nuk jane praktikante te shkalleve te Nisjes. Kjo eshte per syte e publikut. Shikoni Keshillin e Mardhenieve me Jashte. Disa anetare ne fakt sepse pjesa me e madhe nuk sherben ne Komitetet Ekzekutive. Ata asnjehere nuk kalojne ne asnje lloj Nisje. Ata jane vete pushteti baze dhe perdoren per te fituar konsensusin e opinionit.

Pjesa me e madhe nuk jane aspak anetare por ju krijohen rrethanat qe tju duket se jane ne te vertete anetare. Ne realitet ata jane duke u perdorur dhe kete gje ata ose nuk duan ose nuk arrijne ta kuptojne.

Komiteti Ekzekutiv eshte nje berthame e brendeshme bashkepuntoresh intim, anetare te nje shoqerie sekrete te quajtur Urdheri i Kalvarit, e njohur ndryshe dhe si Shoqeria Jason, e perkushtuar ne nje qellim te vetem. Anetaret jane nje rreth i jashtem ku qendra vepron sipas interesave te saja, patronazhit dhe presionit shoqeror.

Ne kete menyre ata bene per vete Henry Kissinger. Rockefeller i ka Kissinger nje shume prej 50 mije dollaresh ne fillim te viteve 50-te shume qe perbente nje pasuri te vertete ne ate kohe dhe e beri Henry nje anetar te Keshillit per Mardheniet me Jashte.

Cdokush ne rrethin e jashtem qe nuk ndjek vijen qe duhet perjashtohet dhe kjo behet nje mesim per ata qe mbeten. A e kujtoni deshiren e madhe njerezore per te qene pjestar i te Perzgjedhurve?

Ky eshte principi qe ata ndjekin.

Pushteti i vertete jane ata njerez te cilet rekrutohen pa dallim nga shoqerite sekrete te Harvardit dhe Yale e njohur ndryshe si Kafka dhe Kockat dhe Lista dhe Celesi.

Te dyja shoqerite jane dege sekrete (e njohur ndryshe dhe si Vellazeria e Vdekjes) e asaj qe njihet historikisht si Illuminati. Ata jane te lidhur me organizatat meme ne Angli (grupi i Universitetit te Oksfordit dhe sidomos me Kolegjin e Te Gjithe Shpirterave) dhe Gjermani (Shoqeria Thule e quajtur po ashtu Vellazeria e Vdekjes).

E mesova kete gje kur isha ne Inteligjencen e Marines. Nuk kam qene ne gjendje te kuptoja pse disa nga pjestaret e Komitetit Ekzekutiv nuk ishin te listuar tek “Adresat” e Kapitullit 322 te Shoqerise Kafka dhe Kockat deri sa lexova Njerezit e Urte nga Walter Isaacson dhe Evan Thomas.

Nen ilustrimin #9 ne qender te librit ju do te gjeni foton e “Lovett me skuadren e Yale, ne te djathte siper dhe nje tjeter ne plazh: Nisja e tij tek Kafka dhe Kockat u krye ne nje baze ushtarake ajrore afer Dunkirk.” Kam zbuluar se anetare te ketyre dy shoqerive ishin zgjedhur nen nje praktike rutine e bazuar ne meritat e mbas kolegjit dhe nuk ishte kufizuar vetem te studentat e Harvardit apo Yale.

Vetem anetare te Urdherit bejne Nisje ne Urdherin e Kalvarit, shoqeria Jason qe perben anetaret ekzekutiv te Keshillit per Mardheniet me Jashte si dhe vete Komisionin Trilateral.

Anetaret ekzekutive te Keshillit per Mardheniet me Jashte jane te zgjedhurit e vertete ne kete vend. George Bush eshte nje anetar i Urdherit. U habitet? Nuk keni pse. Babi i tij ishte po ashtu anetar dhe qe ndihmoi ne financimet ndaj Hitlerit.

Eshte e rendesishme te dini qe anetaret e Urdherit kryejne nje betim i cili i detyron ata te jene jashte cdo aleance me cdo komb, mbret apo qeveri ose kushtetute dhe kjo perfshin edhe mohimin e cdo betimi qe mund tju jete kerkuar te bejne me pare.

Ata betohen per besnikeri ndaj Urdherit dhe qellimit te tij, Rendi i Ri Boteror. George Bush nuk eshte nje qytetar besnik ndaj Shteteve te Bashkuara por eshte besnik vetem ndaj shkaterrimit te USA dhe themelimit te Rendit Te Ri Boteror.

Sipas betimit qe kreu Bushi kur u Nis ne Kafka dhe Kockat, betimi qe beri kur mori postin e presidentit nuk ka asnje vlere.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 1:26

Komisioni Trilateral eshte nje grup elitar, perfaqesues te rreth 300 bizneseve, politikane dhe intelektuale vendim marres nga Europa Perendimore, Amerika e Veriut dhe Japonia.

Kjo nderrmarje eshte nje agjensi private qe punon per te ndertuar nje bashkepunim politik dhe ekonomik midis tre rajoneve. Projekti i tyre i madh te cilin nuk e fshehin me eshte vetem nje, Rendi i Ri Boteror.

Komisioni Trilateral ishte ideja e themeluesit te tij, manjatit bankar amerikan David Rockefeller. Arsyeja e vertete per formimin e tij ishte mohimi i pushtetit te Keshillit per Mardheniet me Jashte si rezultat i pakenaqesise se popullsise ndaj Luftes ne Vietnam.

Arsyeja e vertete per te kaluar ne Komisionin Trilateral ishte e njejte sikur te fusje ne gare dy kuaj. Dyfishon shanset e fitores. Pushteti i vertete ka mbetur ne doren e Keshillit per Mardheniet me Jashte.

Familja Rockefeller ka qene dhe do jete gjithmone mireberesi i te dyja organizatave. Rockefeller ndonese eshte i pushtetshem, nuk eshte ne kontroll as ne kete vend dhe as ne vende te tjera.

Celesi i pushtetit te VERTETE eshte fakti qe Rockefeller futi agjentet e tij ne nje mbledhje te Grupit Bilderberg ne vitin 1972 ku hodhi idene per krijimin e nje grupi privat me lidera trepalesh [trilateral].

Grupi Bilderberg u lekunden para idese dhe njeriu i Rockefeller Zbigniew Brzezinski mblodhi firmat per anetaresine dhe organizoi Komisionin Trilateral ne vitin 1972 dhe jo ne vitin 1973 sic deklaron vete Komisioni.

Nje pike kyce i rrezikut qe paraqet Komisioni Trilateral eshte “Paqja Themelore” e shkruar per ta nga Profesori i Harvardit Samuel P.Huntington ne mes te viteve 70-te. Ne leter, profesori Huntington rekomandon se demokracia dhe zhvillimi ekonomik duhet te zhvleftesohen sepse jane ide te vjetra.

Ai shkruajti ne bashke autoresi, librin Krizat e Demokracise; “Ne kemi arritur ne perfundimin se rritja ekonomike ka kufij te deshirueshem dhe po ashti edhe zgjerimi i demokracise politike.

Nje qeveri te ciles i mungon autoriteti, ka pak aftesi per te impnuar mbi njerezit sakrifica qe jane te domosdoshme ne raste krizash kataklizmike. “

...Kujtohuni qe George Bush ka qene anetare i Komisionit Trilateral dhe dha doreheqjen vetem qe te behej i pershtatshem per postin e presidentit. Ai beson me shpirt ne idete dhe idealet e Komisionit.

Ne kemi zgjedhur nje president qe beson se demokracia dhe zhvillimi ekonomik duhen zhvleftesuar. Mund tju them me plote gojen se ai tani eshte duke punuar drejt ketij qellimi. Bush vazhdon te jete nje anetar i Urdherit dhe i Keshillit.

Shoqeria JASON ose shkenctaret e Jasonit e ka marre emrin e saj nga legjenda e Jasonit dhe Lekures se Arte (Kujtoni Legjenden e Argonauteve –Darius) dhe eshte nje dege e Urdherit te Kalvarit nje nga shkallet me te larta te Illuminatit.

Lekura e Arte per anetaret e Jasonit merr kuptimin e te vertetes. Jasoni perfaqeson kerkimin e te vertetes. Megjithate emri JASON shkruhet me germa te medhaja kur flitet per Shoqerine Jason. Vete emri Jason si dhe Lekura e Arte mund te kene nje kuptim akoma dhe me te fshehte pasi e hasim shpesh gjate rrjedhes se historise neper shoqeri te ndryshme sekrete.

Sipas dokumentave sekrete qe kam lexuar thuhet se Presidenti Eisnhower kishte ngarkuar Shoqerine JASON per te ekzaminuar te gjithe te dhenat, faktet, genjeshtrat dhe mashtrimet per te gjetur te verteten mbi ceshtjen aliene.

Themeluesit e Grupit JASON (Jo te njejte me Shoqerine JASON) perfshin anetare te te famshmit Projekti Manhatan qe bashkoi pothuajse te gjithe fizikantet me ne ze te vendit per te ndertuar bomben atomike gjate Luftes se Dyte Boterore.

Grupi ishte i perbere ne shumicen e tij nga fizikiante teoriciene dhe qe ishte pjesa me elitare e komunitetit shkencor te Shteteve te Bashkuara. Deri ne vitin 1987, anetaresia perfshinte kater fitues te cmimit Nobel. Sot JASOn vazhdojn ti ofroje nj ndihme shkencore qeverise qe ska ku e
gjen ne vend tjeter. Ata mbase jane i vetmi grup shkencor qe njeh me hollesi gjendjen e vertete te zhvillimit teknologjik te Amerikes.

JASON eshte i ndrydhur nga ajo qe duket si nje fshehtesi e kote. Grupi refuzon te nxjerre emrat e anetareve te tij. Asnje nga anetaret nuk perfshin emrin e JASON ne kurrikulumin e tyre.

Duke punuar teresisht mbrapa skenes, JASON ka drejtuar vendim me te
rendesishme per sigurine kombetare. Kjo perfshin, por qe nuk eshte e kufizuar vetem ketu, Luften e Yjeve, luften me nendetese si dhe parashiket per efektin e seres [green house].

Anetaret e JASON paguhen 500 $ ne dite per rrolin e tyre si keshilltare. Sipas dokumentave qe kam lexuar JASON kane parashikuar qe efekti sere do e coje planetin ne menyre te padiskutuar ne nje Epoke Akullnajash.

Sipas Pentagonit, JASON zene vendet me te larta dhe me akses sigurie me te madhe ne vend. Ata kane pozicionin protokollar te nje Admirali [rezerve] me dy yje ne rastet kur vizitojne ose udhetojne neper anijet per ne bazat ushtarake.

E vetmja reference qe kam qene ne gjendje te zbuloj eshte ajo e Letrave te Pentagonit. Ne to thuhet se JASON ishin pergjegjes per disenjimin e barierres elektronike midis Veriut dhe Jugut te Vietnamit me qellimin per te bllokuar hyrjen e veriut Vietkongeve ne Jug gjate luftes se Vietnamit.

Kam qene vete ne nje nga vendet ku ishte instaluar kjo mbrojtje dhe mund tju deklaroj qe nuk punonte.

Vello e sekretetit qe eshte hedhur mbi Grupin JASON eshte kaq e dendur dhe kaq e puthitur qe nga krijimi i tij saqe kur ndonje nga ata qe punon aty mendon se qeveria nuk eshte ne gjendje te ruaje sekretin atehere ata vendosin te rishikojne pozicionin e vete qeverise.

Vete qeveria ka qene ne gjendje te mbroje sekretin e JASON, pervec nje rasti ndersa kur bie fjala per vete Grupin JASON, nje grup civil, asnjehere nuk ka dale fjala me e vogel prej tyre. JASON eshte e administruar nga Mitre Corporation.

Kontratat qeveritare qe i jepen Mitre Corporation ne fakt i jepen vete shkenctareve te JASONIT.

Kjo eshte bere per arsyen qe emri i JASONIT mos shfaqet kurre neper dokumenta dhe te terheqi ne kete menyre vemendjen e publikut.

Kush eshte diferenca midis Shkenctareve te JASONIT apo Shoqerise JASON dhe Grupit te JASONIT? Dokumentat qe kam lexuar i referohen shoqerise JASON saktesisht me keto fjale.

Ne dokumentat publike e vetmja reference per JASON eshte ajo e Grupit
JASON i administruar nga Mitre Corporation. Besoj se Shoqeria JASON eshte nje nga shkallet me te larta mbi Kafka dhe Kockat dhe Letra dhe Celesi ne Illuminati.

Me fjale te tjera eshte nje nivel me i larte i Nisjes. Grupi JASON eshte nje organizate shkencore e formuar dhe e punesuar nga Shoqeria JASON dhe Qeveria Amerikane per arsye te qarta.

Di shume me teper per Shoqerine JASON dhe Grupin JASON por sdua te nderhyj ne punen e zotit Grant Cameron i cili ka kryer studime te medha ne lidhje me kete subjekt.

Ai do e publikoje studimin e tij ne muajt qe vijojne. Ju garantoj se zbulimet e tija do ju lene me goje hapur.

Keshilli per Mardheniet me Jashte ka qene krahu kryesor i politikes se jashteme amerikane per me shume se gjysem shekulli.

Keshilli per Mardheniet me Jashte eshte nje organizate private i ekzekutivit te bizneseve, shkenctareve, lidereve politike qe studiojne problemet globale dhe luajne nje rrol kyc ne zhvillimin e politikes se jashtme te USA.

KMJ eshte nje grupet gjysem zyrtare me te fuqishme ne rrolin e Amerikes ne punet nderkombetare. Kontrollohet nga nje grup i zgjedhur me njerez te rekrutuar nga shoqerite Kafka dhe Kockat dhe Letra dhe Celesi te Harvardit dhe Yale te cilat nuk jane gje tjeter vecse nje kapitull i krahut sekret te Illuminatit te njohur me emrin Kapitulli 322 i Urdherit.

Anetaret e Urdherit perbejne Komitetin Ekzekutiv e Keshillit per Mardheniet me Jashte mbasi me pare jane Nisur ne Urdherin e Kalvarit, i njohur ndryshe dhe si Shoqeria JASON.

Keshilli per Mardheniet me Jashte eshte nje organizate simoter e Insititutit Mbreteror Britanik i Puneve te Jashteme. Qellimi i tyre eshte Rendi i Ri Boteror.

Ndonese ka ekzistuar si nje dinner club ne New York, nuk ka marre fuqine qe ka aktualisht deri ne vitin 1021 kur u shkri me Institutin Britanik dhe mori ndihmen financiare baze nga J.P.Morgan, Carnegie Endowment, familja Rockefeller dhe interesave te tjera bankare nga Wall Street.

Keshilli per Mardheniet me Jashte kontrollon qeverine tone. Gjate viteve anetaret e tij kane infiltruar te gjithe krahun ekzekutiv, Departamentiin e Shtetit, Departamentin e Drejtesise, CIA dhe kreret e larte ushtarake.

Cdo drejtor i Agjensise Qendrore te Inteligjences ka qene nje anetar i KMJ. Shume nga presidentet qe nga koha e Roosevelt kane qene anetare te tij.

Anetaret e KMJ dominojne kontrollin mbi shtypin dhe shumica, ne mos te gjithe gazetaret me ne ze te Amerikes jane pjestare.

KMJ nuk eshte konform me politiken e qeverise ndersa qeveria eshte konform me politiken e KMJ.

Gjate kohes qe kam punuar ne Inteligjencen e Marines kam lexuar dokumenta top sekrete qe deklaronin se presidenti Eisenhower kishte caktuar gjashte nga pjestaret e Komitetit Ekzekutiv te KMJ per tju bashkangjitur nje paneli te quajtur Majestic-12 e njohur ndryshe dhe si Mazhoriteti Dymbedhjete per arsye sigurie.

Majestic-12 eshte nje grup sekret qe supozohet se kontrollon informacionin mbi jashtetokesoret dhe projektet.

Dokumenti percakton qe Eisenhower kishte caktuar po ashtu gjashte anetare nga krahu Ekzekutiv i qeverise te cilet ishin ne te njejten kohe dhe anetare te Keshillit per Mardheniet e Jashteme.

Numri total i anetareve te Majestic-12 ishte 19, perfshi ketu Dr. Edward Teller dhe gjashte anetare nga grupi shkencor JASON. E perseris, eshte apo jo e vertete kjo gje varet vetem nga fakti i ekzistences se alieneve.

Knights of Malta kane luajtur nje rrol te fuqishem ne kete skenar. Ne vitin 1930 Gjenerali Smedley Butler u rekrutua qe te ndihmonte marrjen e Shtepise se Bardhe. Atij ju tha se kishin nevoje per popullaritetin e tij ne rradhet e ushtarakeve.

Gjenerali Butler nxorri te palarat ne shesh duke treguar dhe emrat e disa amerikaneve te rendesishem si pjese e komplotit. Ne krye te listes ishte John J.Raskob i cili ishte anetari themelues i krahut Amerikan te Knights of Malta.

Ai ishte drejtor i bordit te General Motors. Ne ate kohe ai ishte dhe thesaruajtesi i Knights of Malta ne Amerike.

Seanca te kongresit u pergatiten per te degjuar fakte mbi komplotin por asnjeri nga ata qe u permenden, perfshi ketu dhe Raskobin nuk u thirren kurre per te deshmuar dhe si rrjedhoje nga senacat nuk doli asgje ne drite.

Ndonese ju mund te gjeni te dhena per kete gje ne arkiven e Kongresit, keto gjera sdo i gjeni kurre neper librat e historise.

Eshte me rendesi te permendet qe episodi Iran-Contra (skandali i krijuar gjate vitin 1980 gjate administrates se Reganit me shitjen e armeve ndaj Iranit per te ndihmuar sandinistet e Nicaraguas per grushtin e shtetit ± Darius) ka shume ngjashmeri me komplotin e vitin 1930.

William Casey ishte nje anetar i Knights of Malta. William Casey me ndihmen e nenpresidentit Bush, Anne Armstrong dhe Donal Reagan bene qe Presidenti i Bordit te Keshillimit te Inteligjences me Jashte ti humbiste fuqia qe kishte dhe ne kete menyre Bush, Casey, North dhe te tjeret mund te kryenin punet e tyre te ndyra pa rene ne sy te askujt.

Ata po ashtu kishin hartuar nje plan per te pezulluar Kushtetuten Amerikane dhe po beheshin gati ta implementonin kur u kapen. Keto fakte dolen nga degjimet por qe u eleminuan nga Kryetari i Komitetit, Senatori Daniel Inouye nga Hawai.

Ju duhet te kuptoni qe nje pushtet i frikeshem ishte i pranishem ne te dyja skandalet dhe dy perpjekjet per te rrezuar qeverine e Shteteve te Bashkuara.

William Casey ka qene Drejtor i CIA-s. Ai ishte dhe anetar i KMJ. Casey ishte po ashtu nje Knights of Malta.

Gjate zgjedhjeve presidenciale te Reganit, Casey drejtoi fushaten e tij elektorale.

Me pas ai ishte drejtuesi i Komisionit te Sigurise dhe Shkembimeve ndersa gjate administrates se Nixon ka qene kreu i Bankes Export-Import.

Casey ujdisi financimin ndaj uzines se kamionave Kama River ne Bashkimin Sovjetik duke perdorur 90 % fondeve nga taksapaguesit amerikane.

Kjo uzine prodhon kamiona ushtarake dhe motora tankesh per Ushtrine Sovjetike. Ka qene dhe ka mundesi qe vazhdon te jete uzina me e madhe ne bote dhe qe mund te prodhoje me shume kamiona te rende sesa te gjitha uzinat e Amerikes te marra sebashku. Besoj se Casey u vra.

Knights of Malta jane nje organizate boterore me tentakulat e shtrira kudo, biznese, banka, politike, CIA dhe oranizata te tjera te Inteligjences, P2, Fe, edukim, ligje, ushtri, fondacione, Agjensia Informative e Shteteve te Bashkuara, Kombet e Bashkuara si dhe nje numer i madh organizatash te tjera.

Ata nuk jane me te vjetrit por nje nga me te vjetrit krah ekzistues te Urdherit te Kalvarit. Kreu boteror i Knights of Malta zgjidhet per gjithe jeten e tij me vete aprovimin e Papes. Knights of Malta kane kushtetuten e tyre dhe jane te betuar te punojne drejt vendosjes se Rendit te Ri Boteror me ne krye Papen.

Anetaret e Knights of Malta jane po ashtu anetare te fuqishem te Keshillit per Mardheniet me Jashte dhe Komisionit Trilateral.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 1:42

Vatikani eshte infiltruar gjate viteve nga Illuminati. Kjo provohet lehtesisht nga fakti qe ne vitin 1738 Papa Klementi XII leshoi nje urdher ne te cilin thuhej se cdo Katolik qe behej nje Mason duhej ckisheruar, nje denim ky shume serioz.

Ne vitin 1884 Papa Leo XIII leshoi nje shpalle duke thene se Masoneria ishte nje nga shoqerite sekrete qe po perpiqej te ringjallte ritet dhe zakonet pagane dhe vendosjen e mbreterise se Satanait ne Toke.

Piers Compton ne librin e tij Kryqi i Thyer zbulon gjurmet e infiltrimit te Kishes Katolike nga Illuminati.

Ai ka gjetur perdorimin e Syrit qe Shikon Cdo Gje ne nje trekendesh te perdorur nga Katoliket dhe Jezuitet. Kjo u perdor ne stemen e Kongresit
Eukarist ne Filadelfia ne 1976.

Po ashtu u perfshi dhe nje pulle postale speciale te leshuar nga Vatikani ne vitin 1978 duke deklaruar keshtu fitoren perfundimtare te Illuminatit ndaj gjithe botes.

Zoti Compton deklaron se Papa John XXIII mbante te veshur Syrin Qe Shikon Cdo Gje ne trekendesh ne kryqin e tij personal. Comton eshte i bindur se disa qindra prifterinj elitare Katolike, peshkope dhe kardinale jane pjestare te shoqerive sekrete.

Ai citon nje artikull te nje gazete italiane qe liston me shume se 70 zyrtare te Vatikanit, perfshi sekretarin personal te Papes Paul VI, drejtorin e pergjithshem te Radio Vatikanit, kryepeshkopi i Firencez, prelati i Milanos, asistent redaktori i gazetes se Vatikanit, disa peshkope italiane dhe abati i Urdherit te St. Benedict. Keta jane ata qe njihen ne Itali.

Por gjeresisht besohet se ky Pape, John Paul XXIII eshte nje pjestar i Illuminatit. Duke ju referuar studimeve te mija e besoj kete gje.

Treguesi me i mire i infiltrimit eshte se ne 27 Nentor 1983, Papa zhvleftesoi te gjitha urdheresat papale te meparshme kunder Freemasonerise dhe i lejoi katoliket, mbas qindra vjetesh, qe te behen perseri anetare te shoqerive sekrete pa patur friken e ckisherimit.

Qellimi i Illuminatit per te zgjedhur njerin nga njerezit e tyre si Pape duket se i ka dhene frytet e saja. Dhe nese ky eshte rasti qe thuhet atehere Rendi i Ri Boteror eshte pothuajse ne Horizont. Tani i ka ardhur me ne fund koha.

Ambasadori i pare amerikan ne Vatikan ka qene William Wilson, nje Knight of Malta. Caktimi i tij ka shume mundesi te kete qene ilegal per faktin se ishte shume i papershtatshem. Ai nuk mund ti sherbente interesave amerikane kur ishte betuar para Papes qe ti sherbente atij.

Neqofte se ju kujtohet Wilson kreu nje udhetim te paautorizuar ne Libi dhe u takua privatisht me zyrtaret libian ne nje kohe kur udhetimi per ne Libi ishte i ndaluar nga Presidenti.

Presidenti Ronald Reagan kishte quajtur Kolonel Kedafin nje “qen te terbuar” dhe kishte leshuar disa kercenime te fuqishme ndaj tij. SHBA-ja ishte autorizuar te bobmardonte Libine edhe sikur kjo te shkaktonte viktima ne rradhet e civileve.

Duke pasuar udhetimin e Wilson ne Libi, Kedafi dha nje deklarate per shtyp duke u shprehur se “nje diplomat amerikan ishte derguar per te ulur tensionet me Libine”. Departamenti i Shteti e mohoi vertetesine e ketij fakti. Ambasadori Wilson mbylli gojen dhe refuzoi cdo lloj komenti.

Sot e kesaj dite ai ska thene asnje fjale ndonese veprimet e tij i nxorren
Shtetet e Bashkuara si genjeshtare ne syte e gjithe botes.

Ne lidhje me kete qe po ndodhte eshte dhe fakti qe ndersa ishim shkeputur nga ceshtja Libiane, madje edhe i bombarduam ata dhe ndersa udhetimi per shtetasit amerikan ne Libi ishte i ndaluar, pese konglomerate gjigande te naftes mbushnin xhepat e tyre duke bere marrveshje me Kedafin.

Njera nga kompanite drejtohej nga J. Peter Grace, Presidenti i W.R.Grace. Tete anetare te kompanise W.R. Grace jane anetare te Knights of

Malta. Sipas nje artikulli nga Leslie Geld ne New York Times, zyrtaret e administrates kishin shprehur shqetesimin e tyre ne lidhje me aktivitetet e Zotin Wilson. Keto veprime, thoshin ata, duken sikur vertiten vetem per interesin e tij personal ne biznesin e naftes.

Wilson duhej te ishte pushuar por ne fakt asgje e tille nuk ndodhi pervec faktit qe njehere ai dhe gruaja e tij moren pjese ne nje nga Pashket papale dhe ishin njgitur me George Shultz dhe gruan e tij.

Ne gjuhe diplomatike kjo tregon nje aprovim privat te veprimeve te tij. George Shultz eshte natyrisht nje pjestar i KMJ, i Bohemian Club dhe i Korporates Bechtel te cilat te gjitha sebashku kane lidhje te ngushta me Urdherin e Kaloresve te Maltes.

Wilson u angazhua ne disa aksione te tjera jo te pershtatshme gjate kohes qe ishte ambasador. Perseri ne asnjerin prej ketyre rasteve atij nuk ju prek asnje fije floku. Me ne fund ai jep doreheqjen.

Me pas, nese ju kujtohet, Presidenti Reagan pesoi nje rrezim nga kali ndersa ndodhej ne pronen e William Wilson ne Mexico. Me gjithe mend mendoni ju se Presidenti Reagan do vizitonte shtepine e Wilson nese nuk do kishte aprovuar veprimet e tij ndersa ishte ambasador i Amerikes ne Vatikan?

Kaloresi i Maltes Myron Taylor ishte i derguari i presidentit Roosevelt. Kaloresi i Maltes John McCone ishte i derguari i presidentit Kennedy dhe ishte po ashtu drejtor i CIA-s gjate fillimit te viteve 60-te.

Ish kryetari i bashkise se New York, Robert Wagner ishte i derguar i presidentit Jimmy Carter. Frank Shakespeare zevendesoi William Wilson.
Frank Shakespeare eshte nje Kalores i Maltes dhe keshtu me rradhe. Presidenti Reagan nje here ka mbajtur nje fjalim ne nje darke vjetore te Knights of Malta.

Te gjithe Knights of Malta kane imunitet diplomatik. Ata mund te kalojne cdo mall neper kufinj duke ju shmangur detyrimeve doganore ose duke shmangur kontrollet e rendomta.

A nuk eshte kjo domethenese? Sidoqofte, ky eshte PUSHTETI.

Knights of Malta mbahet nga nje shtylle qe konsiston me familje fisnike. Pothuajse gjysma e 10 mije anetareve i perkasin familjeve me te vjetra dhe me te fuqishme Europiane.

Kjo gje cimenton te gjitha aleancat midis Vatikanit dhe Fisnikerise se Zeze. Fisnikeria e Zeze eshte me e fuqishmja dhe me e pasura e Europes.

Koka e saj eshte familja qe mund te provoje prejardhje direkte nga perandori i fundit i Romes.

Mbase ju tani mund te shikoni sesi po shkojne gjerat ne vendin e tyre. Anetaresia ne Knights of Malta imponon bindje te plote ndaj Urdherit dhe se fundi ndaj Papes.

Megjithate nje ambasador i SHBA-se qe eshte dhe nje Kalores i Maltes perballet me nje konflikt. Pse anashkalohet nje fakt i tille?

Presidenti Bush caktoi Kaloresin e Maltes Thomas Melledy ne postin e ambasadorit amerikan ne Vatikan.

Vatikani ka themeluar Qendren per Lutje dhe Studime per Paqen Papa John Paul II ne 1711 Ocean Avenue, Springlake, New Jersey, ne nje ndertese qe shikon nga oqeani.

Shtepia ju dha Arqipeshkvise se New York nga prona e Elmer Bobst i cili vdiq ne vitin 1978. Ai ishte nje multimilioner dhe drejtuesi i kompanise Warner Labert. Richard Nixon ishte nje vizitor i rregullt aty.

Drejtor i Qendres ishin Kurt Waldheim, ish Sekretar i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara, ish nazist dhe kriminel lufte; Cyrus Vance ish

Sekretar i Pergjithshem i Shtetit gjate administrater se Carterit dhe anetar i te dyjave, KMJ dhe Komisionit Trilateral; Clare Booth Luce, nje zonje e Knights of Malta; dhe J. Peter Grace i W. R. Grace Company i cili eshte drejtuesi i Knights of Malta ne Amerike.

Qendra u ndertua nga Vatikani si pjese e planit te ri per paqen i Papes, plan i cili do bashkonte boten. Qendra ka dy detyra:

(1) Te edukoje Katoliket dhe femijet e tyre qe te pranojne Rendin e Ri Boteror.

(2) Te siguroje nje rezidence per kompjuterin e zgjidhjes se paqes ne bote si dhe nje studim ne proces per zgjidhje paqesore te cdo problemi te
ardhshem qe mund te rrezikoje paqen boterore.

Kompjuteri eshte i lidhur me kryeqytetet e gjithe botes nepermjet satelitit.

Te gjitha kombet kane rene dakort te heqin dore nga pavaresia e tyre dhe tja lene Papes te zgjidhi problemet.

Natyrisht qe kjo sdo behet efektive deri sa te deklarohet publikisht Rendi i Ri Boteror.

Besoj se Rendi i Ri Boteror lindi ne sekret te plote ne 19 Janar 1989. Tani edhe ju e dini kete gje.

Vatikani ka deklaruar disa here qe “Papa eshte per carmatimin total; Papa eshte per eleminimin e pavaresise e shtetit komb; Papa deklaron po ashtu se te drejtat mbi pronen nuk duhen konsideruar si te drejta te verteta mbi pronen. Papa beson se vetem Vatikani e di se cfare eshte apo jo e drejte per njeriun.”

Ne fillim te viteve 1940 Kompania Kimike I.G.Farben punesoi nje shites polak i cili i shiti Cianid Nazisteve qe ta perdornin ne Auschwitz.

I njejti shites punoi gjithashtu si kimist ne prodhimin e gazit helmues. I njejti gaz cianid sebashku me Zykon B dhe Malatonin u perdoren per te zhdukur miliona cifute.

Me pas trupat e tyre u dogjen dhe u bene hi neper krematoret. Mbas lufte, shitesi duke u trembur per jeten e tij u be pjese e Kishes Katolike dhe u pranua si prift ne vitin 1946.

Njeri nga miqte e tij me te ngushte ishte Dr Wolf Szmuness, truri organizues per vaksinen eksperimentale te hepatitit B te vitit nentor 78/tetor 79 dhe mars 80/tetor 81 e kryer nga Qendra per Kontrollin e Semundjeve ne New York, San Francisco dhe ne kater qytete te tjera amerikane duke shenuar fillimin e semundjes se SIDES ne popullsine amerikane.

Shitesi u emerua peshkop dhe ishte peshkopi me i ri i Polonise ne vitin 1958. Mbas 30 diteve mbreterimi, paraardhesi i tij u vra dhe ish shitesi yne i gazit cianid pranoi emerimin e papatit si Papa John Paul II.

Viti 1990 eshte koha e duhur me lideret e duhur; ish-shefi i KGB-se Mikhail Gorbacov, ish-shefi i CIA-s George Bush, ish-shitesi i gazit cianid per nazistet Papa John Paul II, te gjithe te lidhur nga nje aleance e pashenjte i rane ziles per krijimin e Rendit te Ri Boteror.

Papa ka sfiduar lideret boterore kur ka deklaruar qe njerezit e botes tashme e pranojne autoritetin absolut te Romes sepse ata observojne Te Dielen Sabbath qe u urdherua nga Papa ne Keshillin e Loadiceas (364 p.e.s.).

Dhjete Urdherat origjinale qe ju dhane Mojsiut urdherojne qe ne: “Te kujtojme Diten Sabbath dhe ta mbajme te shenjte.

Gjashte dite ne duhet te punojme dhe te kryejme cdo pune por te shtaten dite eshte Sabbath e Perendise Zot; ne kete dite nuk duhet punuar, as djali, as vajza, as sherbetori, as gruaja e tij, as bagetite e tyre, as i huaji qe ndodhet brenda gardhit; sepse per gjashte dite Perendia krijoi parajsen dhe token, detin, dhe cdo gje qe ndodhet ne to dhe pushoi diten e shtate te cilen Zoti e bekoi dhe e quajti Dita Sabbath. “

Dita e Shtate, Sabbath sic ju dha Mojsiut eshte e Diela. Celebrimi i te Dieles si Sabbath eshte verifikimi qe njerezit njohin Papen si superior i perendise. Te vetmit njerez qe nuk kane pranuar autoritetin e Papes jane populli cifut dhe kjo eshte arsyeja pse Vatikani nuk ka dhe nuk do njohi kurre shtetin e Izraelit.

Vatikani refuzon edhe ta quaje Izrael. Ne vend te atij emri Vatikani thote Palestina kur flet per Izraelin. Perseri duhet tju kujtoj se ajo qe ju besoni nuk ndryshon as gjene me te vogel. Ajo qe eshte e rendesishme te kuptoni eshte qe nese ata e besojne kete gje, ata do ju bejne te provoni makthe.

“Papa ka shume karizem dhe ne nje sistem boteror ju keni nevoje per nje drejtues fetar si pushtet. Khomeini eshte prova e gjalle e kesaj. Ky Pape ka pasues te mjaftueshem dhe karizem qe te jete ajo qe mund ta konsiderojme si nje rrezik aktual drejt ketij objektivi.” [Citim nga Raporti Mantooth]

“Papa John Paul II eshte ne shume ankth per te realizuar qellimin e tij. Qellimi i tij eshte te bashkoje boten e krishtere nen lidershipin e papatit. Nese do jete e mundur ai shpreson te arrije qellimin ne perfundim te mijevjecarit. Kjo eshte arsyeja e vertete ne udhetimet e tija te shuma neper bote.” [Nga nje artikull i Gene H. Hogberg, Nentor/Dhjetor 1989, E Verteta Sic Eshte.]

A kishit ju dijeni qe Hitleri dhe i gjithe stafi i tij ishin Katolike? A e dinit ju qe nazistet llapaciteshin ne okultizem? A e dini ju qe New York Times i 14 Prillit 1990 citon George Bush qe ka thene: “Le te falim kriminelet naziste te luftes.” Pyes veten pse e tha ate gje.

A e dini ju qe Los Angeles Times i 12 Dhjetorit 1984 citon Papen John Paul II te kete thene: “Mos shkoni tek Zoti per tju falur mekatet tuaja, hajdeni tek une.” Pra Papa kreu nje blasfemi duke permbushur ne kete menyre profecine sipas Librit te Apokalipsit.

Papa po na thote se ai eshte Zoti!

Kujtohuni, asnjehere mos adhuroni nje lider. Nese adhuroni [faleni] nje lideri, atehere ju nuk e keni me aftesine per te kuptuar se kur jeni mashtruar!

Ne 21 Korrik 1773, Papa Klementi XIV “anulloi pergjithmone dhe asgjesoi Urdherin Jezuit.” Franca, Spanja dhe Portugalia ne menyre te pavarur kishin arritur te kuptonin qe Jezuitet po nderhynin ne punet e shtetit dhe qe ishin armiq te qeverise.

Veprimi i Papes ishte nje pergjigje ndaj presionit te aplikuar nga monarkite. Mbreti Joseph i Portugalise firmosi dekretin “nga i cili Jezuitet denoncoheshin si tradhetare, rebele dhe armiq te sistemit...” Papa Piu VII ne Gusht 1814 i riktheu Jezuiteve te gjitha te drejtat dhe privilegjet e meparshme.

Ish-presidenti John Adams i shkruajti pasardhesit te tij Thomas Jefferson: “Nuk me pelqen rishfaqja e Jezuiteve. Nese do kishte ndonje qenie ne kete toke qe duhej te merrte mallkim te perjetshem... eshte kjo shoqeri...”

Jeffersoni i pergjigjet: “Ashtu si dhe ju e disaprovoj restaurimin e Jezuiteve. Per mua do te thote nje hap mbrapa nga drita ne erresire...”

Jezuitet vazhdojne te kene probleme edhe sot e kesaj dite sic kane patur gjithmone gjate ekzistences se tyre. Ne 28 Shkurt 1982 Papa Paul II ju tha Jezuiteve qe te respektojne politiken dhe te nderojne traditen e Kishtes Katolike Romane.”

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 1:59

News dhe World Reportne USA deklaruan se Jezuitet jane perzjere ne punet e brendeshme te vendeve te ndryshme. Artikulli thote: “Jezuitet kane luajtur nje rrol drejtues ne revolucionin Sandinist ne Nikaragua. Disa Jezuite u bashkuan me partite Komuniste.

Nje prift ne El Salvador ka deklaruar se urdheri i tij po punon per avancimin e marksizmit dhe revolucionit dhe jo per Zotin...

Jezuitet jane bashkuar me levizjet e majta ne Ameriken Qendrore dhe ne Filipine dhe kane mbrojtur idene e perfshirjes se marksizmit dhe te Katolicizmit Roman ne te ashtuquajturen “teologjia cliruese”.

Kur Shtetet e Bashkuara donin te adoptonin format me te uleta te politikes se cpopullimit te hartuara nga Haig-Kissinger per Ameriken Qendrore, ishin Jezuitet ata qe organizuan dhe i shtyne njerezit ne lufte civile. Kudo qe shkojne jezuitet, mbas pak kohe pasojne revolucione.

Trishtohem gjithmone kur shikoj ose degjoj per njerez qe lendohen; por
sipas studimeve te mija prifterinjte Jezuite te vrare ne Ameriken Qendrore mbase e meritonin vdekjen .

Organizata me e fuqishme sekrete sot ne bote eshte Grupi Bildeerberg i organizuar ne vitin 1952 duke e marre emrin nga hoteli ku u organizua mbledhja e pare ne vitin 1954.

Njeriu i cili organizoi Grupin Bilderberg, Princi Bernhard i Hollandes ka fuqine e vetos ne Vatikan per zgjedhjen e papes. Princi Bernhard ka kete fuqi vote sepse ai eshte lideri i Familjeve te Zeza.

Ai deklaron se prejardhjen nga Shtepia e Davidit dhe ne kete menyre mund te thote me plote gojen se ka afersi me Jezusin.

Princi Bernhard me ndihmen e CIA-s solli ne drite trupin drejtues te Illuminatit qe per syte e publikut njihet si Grupi Bilderberg. Kjo eshte aleanca zyrtare qe perben trupin drejtues te botes.

Berthama e organizates perbehet nga tre komitete me nga 13 anetare sejcili. Pra zemra e Grupit Bilderberg permban 39 anetare te Illuminatit. Te tre komitetet jane perbere ne menyre ekskluzive nga anetare te grupeve te ndryshme sekrete qe perbejne Illuminatin, Freemasonet, Vatikanin dhe Fisnikerine e Zeze.

Keto komitete punojne 365 dite ne vit neper zyra e tyre ne Zvicer. Aty percaktohet se kush do ftohet neper takimet dhe se per cfare planesh do te flitet. Cdo propozim ose plan qe do diskutohet ne takimin vjetor te Grupit Bilderberg duhet te jete kryer zakonisht brenda 1 ose 2 vjetesh nga takimi pararendes.

Grupi Bilderberg eshte duke drejtuar “luften pa zhurme” qe po kryehet ndaj nesh. Si ja arrijne ata kesaj gjeje? Keta jane njerezit qe drejtojne ne te vertete boten.

Numrat 3, 7, 9, 11, 13, 39 dhe cdo shumezim i ketyre numrave kane nje kuptim special per Illuminatin. Vini re qe Grupi Bilderberg ka nje berthame prej 39 abetaresh te cilet ndahen ne 3 grupe me nga 13 anetare sejcili.

Vini re qe berthama e 39 pyetjeve eshte 13 qe perben Komitetin e Politikave. Po ashtu vini re ne menyre te vecante qe 13 anetaret e Komitetit te Politikave i pergjigjen Tavolines se Rrumbullaket te te Nenteve.

Ju e dini qe numri origjinal i shteteve te Shteteve te Bashkuara te Amerikes ka qene 13. Kushtetuta ka 7 artikuj dhe eshte firmosur nga 39 anetare te Mbledhjes Kushtetuese.

Shtetet e Bashkuara linden ne 4 Korrik 1776.

Korriku eshte muaji i 7 i vitit. Shtojini 7 [per korrikun] 4 dhe do keni 11; 1+7+7+6=21 qe eshte shumezimi i 3 me 7.

Shtoni 2+1 dhe keni 3. Shikoni numrat ne 1776 dhe dalin dy 7 dhe nje 6 e cila eshte nje shumezim i

3. Koencidence?

Per ata qe jane midis jush dhe thone qe kjo eshte thjesht nje rastesi po ju ofroj evindencen e meposhtme per te cilen mund te shkruaj nje liber te tere per lidhjen numerike. Sidoqofte skam nder mend ta bej.

Manly P. Hall, Mason i grades 33, mbase eskperti me i madh ne kete subjekt, ka shkruar ne librin e tij Fati Sekret i Amerikes, “Kohe me pare se 3 mije vjet te shkuara, shoqerite sekrete kane punuar qe te krijojne nje baze njohurishe, te nevojshme per te vendosur nje demokraci te ndritshme midis kombeve te kesaj bote... te gjithe kane vazhduar... dhe vazhdojne te ekzistojne si Urdheri i Kalvarit.

Njerez te lidhur nga nje betim sekret per te punuar per kauzen e demokracise boterore vendosen qe ne kolonite Amerikane ata do mbillnin rrenjet e nje menyre te re jetese.

Urdheri i Kalvarit u krijua ne Amerike perpara mesit te shekullit te 17-te ... Franklin foli per llogari te Urdherit te Kalvarit dhe shumica e njerezve qe punuan me te ne ditet e para te Republikes Amerikane ishin po ashtu
anetare...

Shume nga themeluesit e Qeverise se Shteteve te Bashkuara jo vetem qe ishin Masone por ata edhe merrnin ndihma nga grupe sekrete qe ekzistonin ne Europe te cilat i ndihmuan ata qe te ndertonin kete vend per nje qellim te caktuar te ditur vetem prej tyre.

Mund ti hedhim nje sy Urdherit te Kalvarit te ndihmuar nga Sekretari per Bujqesine i Franklin D. Roosevelt, Henry Wallace, njeriu qe ka qene pergjegjes direkt per stampimin mbrapsht te Stemes se Madhe te Shteteve te Bashkuara ne kartmonedhen 1 dollarshe.

Zoti Wallace, nje anetar i Urdherit te Kalvarit ka shkruar ne nje leter drejtuar artistit dhe misticistit rus Nicholas Roerich: “Kerkimi, ska rendesi nese eshte per boten e humbur te Masonerise apo per Lekuren e Arte ose per potencialin e epokave qe do vijne, eshte nje dhe vetem nje objektiv qe ja vlen. Cdo gje tjeter eshte thjesht nje detyre.

Po natyrisht qe kushdo eshte nje Galahad i fuqishem? Pra ne mund te perpiqemi per Lekuren dhe flaken siper saj.” Graili i Shenjte vazhdimisht shfaqet ne shkrimet e shoqerive sekrete.

Ne Stemen e Madhe te Shteteve te Bashkuara ne shikojme nje simbol te lashte te Vellazerise se Gjarperit (ose Dragoit) qe sic e dini edhe ju eshte Syri qe Sheh Cdo Gje ne maje te piramides qe paraqet formen e urtesise.

Pak me poshte se piramida mund te vini re “Novus Ordo Seclorum” qe do te thote Rendi i Ri Boteror (ose perkthimi i sakte nga latinishtja do te ishte Rendi i Ri i Koherave ±Darius).

Aty ja:

9 bishta puplash tek shqiponja;
13 gjethe ne deget e ullirit;
13 viza dhe shirita;
13 shigjeta;
13 germa ne “E Pluribus Unum;

16 nga 22

13 yje ne kreshten e siperme;
13 gura ne piramide;
13 germa ne “Annuit Coeptis”

Te gjithe keto numra mistike kane po ashtu nje kuptim special per Freemasonet. Ju duhet te jeni nje skeptik i devotshem qe tju shpetoje domethenia e frikshme e gjithe ketyre koencidencave te supozuara. Kush prej jush mund te thote ende qe ska asnje lidhje ne kete mes?

Kur ndodhesha ne Inteligjencen e Marines kam lexuar dokumenta qe thonin se te pakten nje here ne vit ose dhe me shume, dy nendetese berthamore bashkoheshin ne akujt e polit dhe nepermjet nje tubi lidhes takoheshin perfaqeses te Bashkimit Sovjetik dhe te Komitetit te Politikave te Grupit Bilderberg.

Ruseve ju jepeshin direktivat per aksionet e mepasshme. Ne agjende perfshiheshin perpjekjet e perbashketa per programin sekret hapsinor ne lidhje me Alternativen 3. Tani qe po shkruaj kam ne dore nje foto zyrtare te NASA-s te nje baze ne hene ne kraterin Kopernikus.

Kjo metode takimi eshte e vetmja qe eshte e sigurt nga renia ne sy ose pergjimi. Reagimi i publikut ne rast se do vihej ne dijeni per permbajtjen e ketyre takimeve do shkaterronte cdo gje.

Nje program televizim i BBC-se i titulluar “Raporti Shkencor” zbuloi te njejtat fakte por krejt papritur ata u terhoqen. Ne terheqjen e tyre ata deklaruan se programi ishte me permbajtje fantastiko shkencore.

Duhet theksuar qe “Reporti Shekncor” ishte nje dokumentar shume i respektuar ne Britani dhe aspak fantastiko shkencor.

Asnjehere gjate historise se tij nuk ka transmetuar gjera te fanta shkences. Ky subjekt pershkruhet me detaje ne nje tjeter kapitull.

Me aq sa di une ska asnje menyre tjeter per te verifikuar keto takime vetem nese behesh nje pjestar i ekuipazhit te vete nendetesve.

Eshte Alternativa 3 e vertete apo eshte thjesht pjese e nje plani te sajuar, pjese e Rendit te Ri Boteror? Ne kete pike me te vertete qe ska rendesi sepse sido qe te jete ne e pesojme perseri. Sa me shpejt ta kuptoni, aq me te mencur beheni.

Anetaret e Grupit Bilderberg jane financieret me te fuqishem,industrialiste, politikane dhe intelektuale qe mblidhen cdo vit per nje konference private mbi ceshtjet globale.

Takimi siguron nje lloj konference private informale per lideret nderkombetare te cilet jane te njohur per mbajtje sekretesh. Zyra qendrore eshte ne Hage, Zvicer, vendi i vetem ne Europe qe nuk eshte pushtuar apo bombarduar kurre gjate luftrave te para dhe te dyta
boterore.

Zvicra eshte froni i pushtetit boteror. Qellimi i Grupit Bilderberg eshte nje sistem me qeveri boterore totalitare ekonomike socialiste.

Behuni te kujdesshem pasi koha po mbaron.

Ju duhet te kuptoni se sekretei eshte gabim. Fakti i vertete qe nje takim eshte sekret flet qarte qe aty fshihen gjera qe ju nuk do ti aprovonit. Sma ha mendja se besoni qe njerez adulte takohen rregullisht vetem per te veshur rroba shik, mbajtur qirinj apo tokur duart me njeri tjetrin.

Kur George Bush u Nis ne Kafken dhe Kockat natyrisht qe nuk u shtri
lakuriq ne altar me nje kordele te lidhur tek organet gjenitale dhe te bertiste per detajet e jetes se tij seksuale sepse kjo ishte argetuese.

Ai fitonte shume duke pranuar Nisjen ne Urdher, sic mund ta shikoni dhe ju vete. Keta njerez takohen me njeri tjetrin per aryse shume te rendesishme dhe keto takime jane sekrete sepse ajo qe diskutohet aty nuk do pranohej kurre nga publiku i gjere.

Vete fakti qe ka dicka sekrete, tregon qe ka dicka per tu fshehur.

Ne vitin 1798 John Robinson shkruajti librin Prova te Konspiracise dhe besoj se ka dhene kuptimin me te drejte me keto fjale: “Nuk ka asgje me te rrezikshme se nje shoqeri mistike.

Objekti mbetet nje sekret ne duart e drejtueseve ndersa pjesa tjeter thjesht ju vene nje hallke ne hunde dhe i terheqin si bagetite.

Nje objekt mistik i jep mundesine liderit te ndryshoje pozicionet e tij sipas qejfit dhe ti pershtatet cdo situate apo paragjykimi me lehtesi te madhe. Kjo i jep atij pothuajse nje fuqi te pakufishme.”

Po a eshte me te vertete kaq budalla njeriu i zakonshem sa pretendon Elita? Nese ai eshte i tille atehere qytetari mesatar e meriton te jete injorant dhe te manipulohet ne kete menyre sipas qejfit te Elites.

Ne do e zbulojme pergjigjen per kete gje shume shpejt kur njeriu i zakonshem te zbuloje se bileta e tij per ne Token e Fantazive tashme ka skaduar.

“Presidenti i USA, Bush dhe presidenti Sovjetik, Gorbacov erdhen dje ne kete ishull mesdhetar per nje konference samit qe fillon sot dhe qe gjate te ciles ne te gjithe shpresojme te filloje kerkimi per Rendin e Ri Boteror.” –New York Times 1 Dhjetor 1989.

Shume pak njerez jane te ndergjegjshem qe drama intensive e shekullit te 20-te – perpjekja per jete a vdekje midis Kapitalizmit dhe Komunizmit, lirise dhe skllaverise – i ka rrenjet e saj ne shekullin e 18-te.

Te gjithe amerikanet e dine qe Deklarata e Pavaresise eshte hartuar ne vitin 1776. Pak veta e dine qe libri “Pasuria e Kombeve” e Adam Smith
qe hodhi bazat ideologjike te kapitalizmit dhe te Revolucionit Industrial, u publikua ne vitin 1776.

Dhe akoma dhe me pak veta jane ne dijeni qe ne te njejtin vit, pra 1776 Adam Weishaupt, profesori i ligjeve kanonike ne Universitetin e Ingolstadt, Gjermani, themeloi Urdherin Illuminati, nje organizate konspirative qe perfaqesonte te gjitha qellimet, metodat e asaj qe ne sot quajme Komunizem.

Te gjitha librat historike do e konfirmojne ngjarjen e pare. Ndonje njeri i mire do ju tregoje ju per te dyten. Por aktualisht askush nuk do permendi te fundit. Pse? Ne momentin qe ju kuptoni pergjigjen e kesaj pyetje, atehere ju do e dini historine me mire se vete historianet.

Dy burimet e para te informacionit qe kemi mbi konspiracine e Illuminatit te Adam Weishaupt jane “Provat e Konspiracise” nga Profesor John Robinson i publikuar per here te pare ne vitin 1778 dhe librin “Kujtimie qe Illustrojne Historine e Jakobinizmit” nga Abati Augustin Barruel, i publikuar ne vititn 1799, pak muaj mbas daljes ne treg te librit te Robinsonit.

Te dy autoret, njeri Profesor i Filozofise Natyrale ne Universitetin e
Edinburgut ndersa tjetri klerik francez, duke shkruar ne gjuhe te ndryshme, pa patur njohuri per njeri tjetrin trajtuan te njejtin subjekt dhe dolen ne te njejtat konkluzione.

Pra fatmiresisht tani kemi dy vepra te mrekullueshme qe na tregojne ne menyre virtuale cdo gje qe kemi nevoje te dime mbi origjinen e konspiracise me te gjate dhe me djallezore te historise njerezore.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Admin prej 05.10.08 2:09

Ndersa libri i Barruel eshte me i zgjeruar, me mire i dokumentuar dhe mbase me i sakte, libri i Robinsonit eshte me letrar, me i sofistikuar dhe reflektues.

Dokumentimi i tij eshte i gjere por me nje kendveshtrim intelektual. Puna e tij eshte me shume se histori, eshte filozofike, morale, komentuese sociale, observuese e mencur e veprimeve njerezore, shkencore, kritike dhe e stilizuar.

Robinsoni kishte te gjitha virtytet e te ndricuarit, racionalizmit, shkences, shpirtin human dhe ate fetar qe karakterizoi themeluesit e vendit tone dhe qe perfaqesonte ajken e intelektualeve angleze te shekullit te 18-te.

Ai kishte udhetuar shume ne boten e re dhe ate te vjeter dhe ishte njeri nga mesuesit me te famshem te gjithe shekullit ne shkencen qe ne e quajme “filozofia natyrale”.

Ai ishte mik i ngushte me James Watt, shpikesin e motorit me bobina i cili mbas vdekjes ne vitin 1805, e pershkroi Robinson si nje nga njerezit me te zgjuar dhe personalitet shkencor qe kishte njohur.

Profesor Robertson ishte anetar i nje rrethi te mirenjohur intelektual i cili ne ate kohe shperndante famen e Universitetit te Edinburgut.

Me pak fjale, Robertson ishte nje nga intelektualet me te spikatur te asaj kohe, i interesuar thellesisht per te gjitha aspektet e jetes njerezore, si morale ashtu dhe shkencore ne nje shoqeri te civilizuar.

Revolucioni Francez me mizorite e tija te pabesueshme, militantizmin ateist, mbreterine e tij te terrorit, pulsin shkaterrimtar ndaj vlerave te civilizimit, ishte ngjarja me e madhe qe tronditi Europen gjate viteve te pjekurise se Robinsonit.

Tronditja e tij e madhe ishte vecanerisht e dhimbshme sepse ndodhi ne nje kohe qe shkenca, racionalizmi dhe ndricimi po benin nje progres te pabesueshem.

Sidoqofte Revolucioni i filluar ne emer te ketyre gjerave, plus “liri, barazi, vellazeri” rezultoi ne prerje kokash ne gijotine te gjenive te shkences si Antoine Lavoisier i cili ishte shume i njohur dhe i vleresuar nga koleget e tij angleze.

Njerez te arsimuar mese miri ne Europe e kishin te qarte qe Revolucioni Francez ishte parapergatitur nga nje periudhe e gjate trazire intelektuale ne te cilen ngriheshin pikepytje te medha per vete themelet e civilizimit te shoqerise.

Ide dhe doktrina per te eleminuar cdo besim fetar, rrezimet e cdo qeverie civile, krijimi i nje bote utopike dhe eleminimi i prones private mund te gjeheshin ne shume libra, trakte, pamflete, te shkruara shpesh nen rrezikun e provokimit ndaj autoriteteve.

Por parajsa e vertete per te shprehur ide te tilla kaq revolucionare ishin disa lozha Masone ne Kontinent te cilat filluan si praktikant te thjeshte te Freemasonerise Angleze dhe u shnderruan ne forume te fuqishme ku opinione dhe morale te ndryshme, feme dhe politika mund te shpreheshin lirshem.

Ky ‘zhvillim’ ishte nje shpikje e “novatoreve” franceze por qe u adaptua shume shpejt nga lozhat Masonike ne shume pjese te tjera te Europes, sidomos ne Gjermani.

Per shkak se Freemasoneria vete brenda saj i trajtonte gjerat me kendveshtrim thelbesor filozofik dhe mistik, u ndalua qe te ishte nje vend ku mund te mblidheshin dhe te shqyrtoheshin gjera te karakterit filozofik dhe mistik, sidomos ne ate periudhe te historise kur filozofia ishte duke u fermentuar mese miri.

Por edhe me shume e rendesishme, lozhat siguruan nje strehez te sigurt mbrojtese nga autoritetet duke mbajtur rregullin e sekretetit te tyre. Robinson qe ishte edhe vete ai nje ish-mason zbuloi se mosndeshkimi gradualisht kishte inkurajuar njeriun me principe te shendosha qe te behej akoma dhe me shume guximtar dhe te fillonte te mesonte doktrinat subversive te te gjitha nocioneve tona te moralit.

Nuk jam aspak i habitur qe nje njeri si Adam Weishaupt, nje profesor progresiv ne Universitetin e Ingolstad, i udhehequr nga nje ambicie djallezore per te sunduar boten, do terhiqej nga lozhat Masonike ku mund te gjente fshehtesi, mbrojtje dhe disa kolege me mendje te ngjashme.

Weishaupt nuk ishte nje ushtarak i edukuar per te pushtuar boten nepermjet forces se ushtrise; as edhe nje hajdut qe te organizonte dhe te drejtone nje bande hajdutesh.

Weishaupt ishte nje intelektual, nje profesor i lendes juridike ne nje universitet shume te mirenjohur per mentalitetin superior arrogant qe mendoi se ata duhet te drejtonin boten dhe kedo qe ndodhej ne te.

Dhe ne kete menyre ai hartoi krijimin e nje mjeti shume te mencur per pushtimin e botes qe ishte nje Urdher Sekret qe do terhiqte shume vemendjen dhe anetaresine e qenieve te tjera me te njejtin mentalitet superior dhe me te njejten strukture mendore.

Ai e quajti “Urdheri Illuminati” dhe e shtriu ate ne segmente te caktuara te Freemasonerise si nje kerpudhe.

Qellimi kryesor i Urdherit ishte te sillte lumturine universale per rracen njerezore. Ideja ishte, sipas fjaleve te vete Weishaupt, “krijimi i nje strukture te forte e kombinuar me personat me me vlere te shoqerise te cilet duhet te punojne sebashku per te pastruar rrugen nga pengesat qe frenojne lumturine njerezore, te shnderrohej nje lubi ndaj te pasurve dhe djallezoreve dhe te hapi rrugen e “parajses” per masat e gjera.

A nuk eshte kjo nje ide qe do merrte bekimin e gjithe botes?”

Per te qene me te detajuar, Urdheri Illuminati u formua simbas idese qe qellimi – lumturia e rraces njerezore – justifikonte mjetin!

Fakti qe Urdheri kishte si qellim te sundonte gjithe boten eshte evidentuar qarte nga Weishaupt ne definicionet e tija te cituara ne Fjalorin e Madh Larousse i publikuar ne vitin 1873 ne te cilin ai thote se qellimi i Urdherit eshte qe “te bashkoje nepermjet nje ndjenje interesi te larte te perbashket, njerez nga gjithe anet e botes, nga te gjitha klasat sociale dhe nga te gjitha besimet fetare, pa i kushtuar rendesi ndryshimeve te tyre ne mendime apo opinionet dhe pasionet, per ti bere ata qe ta duan kete interes te perbashket dhe te arrijne ne ate pike qe vetem apo sebashku te veprojne si nje individ.”

Anetaret e Urdherit Sekret betoheshin per binde te verber ndaj superioreve te tyre dhe do kishin dijeni per organizaten vetem aq sa do ju thuhej nga superioret e tyre. Anetareve ju kerkohej qe te spiunonin njeri tjetrin dhe te paraqesnin raporte dhe autobiografi te cilat do kompromentonin ata vete nese vendosnin te iknin nga Urdheri.

Qellimi perfundimtar despotik i Urdherit Illuminati ishte sekret. Vetem sipas gradave - - qe fillojne nga ato te ultat me ‘cerdhen’ e Pergatitjes, Fillestar, Minerval dhe Illuminatus Minor – deri tek ato te lartat si “Misteret” e Prifterinjve, Regjent, Magus dhe Rex ku i Nisuri mesonte misterin dhe qellimin e vertete te Urdherit.

Cdo hap ishte i ndertuar me kujdes nga Weishaupt dhe koleget e tij ne menyre qe ai qe nuk konsiderohej i denje, nuk i kalonte kurre gradat e larta ndersa ata qe plotesonin kushtet dhe qe ishin te gatshem te mohonin fene e tyre, moralin dhe patriotizmin, kapnin majat me te larta.

Nepermjet kesaj menyre Weishaupt beri te mundur qe brenda nje dhjete-vjecari te selektonte dhe te zgjidhte me kujdes ne Urdherin e tij mendjet me djallezore dhe te mencura te Europes se asaj kohe.

Qellimi i vertete i Urdherit ishte sundimi i botes. Per te realizuar kete qellim ishte e nevojshme per Urdherin qe te shkaterroheshin te gjitha fete si dhe pronat private duke u perpjekur ti mbushej mendja popullsise qe prona private, feja dhe qeverite ishin pengesat e vertete te lumturise njerezore.

Kjo eshte me saktesi ajo qe kane bere Komunistet qe nga viti 1848!

Ju lutem kini parasysh qe Robinsoni e thote qarte qe Urdheri i Illuminatit ishte i ndryshem dhe i ndare nga Freemasoneria. Freemasoneria ka ekzistuar shume kohe me pare se te dilte ne skene Weishaupt.

Por duke qene se Illuminati perdoren ‘pjese’ te Freemasonerise si nje mbulese, Robinsoni e quan te arsyeshme te shpjegoje si dhe pse u
nderthuren keto gjera me njera tjetren.

Cfare vlere ka puna e Robinsonit sot? Ne rradhe te pare hedh drite mbi nje periudhe te rendesishme te historise e cila eshte shtrembruar masivisht nga historianet dhe novelistet.

Na tregon me qartesi origjinen e kesaj konspiracie e cila tani qe po flas ka ne doren e saj gjithe boten.

Na meson sesa pak ka ndryshuar konspiracia ne metodat dhe ideologjine e
saj si dhe me sa sukses ka hipnotizuar masat dhe ka mbuluar gjurmet e saj. Por gjeja me e rendesishme eshte zbulimi qe kjo konspiraci u konceptua, organizua dhe aktivizua nga profesioniste dhe intelektuale, shume prej tyre mendjendritur dhe brillante te cilet vendosen te vinin mendjet e tyre ne sherbim te djallit.

Nje konspiraci e konceptuar jo nga Masonet si Masone por nga njerez djallezore te cilet perdoren Freemasonerine si nje mjet per qellimin e tyre.

Eshte e qarte qe kjo konspiraci duke ju apeluar botekuptimit te intelektualeve gjysem te formuar, do terhiqte mesues, shkrimtare, filozofe, botues dhe klerike.

Homologet e tyre te cilet drejtojne Ameriken sot kane te njejten arrogance, mendjemadhesi qe mesa duket karakterizon njerezit shume te mencur ne cdo epoke, ne cdo civilizim.

Ajo qe ofroi Illuminati eshte nje induktim akoma me shume atraktiv dhe qe ka nje largepamesi akoma dhe me te madhe; ofroi nje sukses imediat dhe te sigurt.

Nepermjet lidhjeve dhe intrigave konspiracia ishte ne gjendje te vendoste anetaret e saj te zgjedhur ne pozicione kyce te pushtetit ku ata mund te gezonin cdo perfitim dhe si rrjedhoje duke i sherbyer Urdherit te tyre akoma me mire dhe duke e avancuar ate.

Sic shpjegon dhe Weishaupt, ne momentin qe kandidati ka arritur shkallen e larte ekzaltuese *Illuminatus Minor* superioret e tij do e asistojne qe te veje ne jete talentet e tija dhe do e vendosin ate ne situata shume te
favorshme sipas interesit te tyre dhe duke i siguruar ne te njejten kohe nje sukses te padiskutueshem.

Dikush mund te mendoje per profesoret, folozofet dhe shkenctaret si njerez qe rrine ne kullat e tyre te fildishta dhe komplet te pademshem per boten. Historia ka provuar te kunderten.

Shkenctaret aktiviste dhe profesoret si Karl Marks dhe Weishaupt kane patur nje influence te thelle ne latimin e nje bote irracionale ne te cilen ne jetojme.

Qe nga Woodrow Wilson –edhe ky nje profesor—deri tek Lyndon Johnson ne nuk gje tjeter vecse presidente te rrethuar nga profesore dhe shkenctare te cilet duket se ja detyrojne aleancen e tyre vetem nje ideje, asaj te nje Qeverie Boterore.

Gje e cila te sjell ne mendje planin e Weishaupt per te rrethuar autoritetet sunduese me anetare te Urdherit te tij.

Ai shkruan: “Keto forca jane despotike kur nuk i nenshtrohen principeve te Urdherit dhe si rrjedhoje eshte detyra jone qe te rrethojme ata me anetaret tane dhe ne kete menyre profani mund te kete akses ne keto nivele.

Pra keshtu ne arrijme te promovojme ne menyre te fuqishme interesat e tij. Nese cdo peson eshte me i disponueshem qe te degjoje Princat ne vend te Urdherit atehere ai nuk eshte i pershtatshem per te avancuar ne
hierarki.

Ne duhet te bejme perpjekjet tona me te medha qe te sigurojme perparimin e Illuminatit ne cdo zyre te rendesishme civile.”

A i mbijetoi Illuminati ekspozimit qe ju be nga autoritetet Bavareze ne vitin 1783? Robinsoni eshte i bindur qe po dhe se Urdheri vazhdon te jete po aq i rrezikshem dhe i fuqishem sa ishte kur u publikua libri i tij ne vitin 1789.

Midis atij viti dhe lindjes se Levizjes Komuniste ne vitin 1848 ka nje boshllik te konsiderueshem per te cilen me aq sa dime, historianet skane bere asnje perpjekje per ta mbushur me informacion.

Sidoqofte natyra e vete Urdherit te shtyn te mendosh se eshte mjaft i afte qe ti mbijetoje edhe eskpozimit me verbues. Nje ekspozim i tille sdo i bente gje aspak zemres se forte te Urdherit te cilet e dinin mire se cfare ndodhte.

Ne fushen e ideologjise linja nga Urdheri i Illuminatit tek Manifesti Komunist eshte e drejte dhe e panderprere ndonese e modifikuar qe ti pershtatej kushteve te Revolucionit Industrial.

Weishaupt, eshte me interes qe te theksohet, jetoi deri ne vitin 1822 dhe Enciklopedia Kristiane ne thote se ne fund te jetes ai u pendua dhe ju rikthye Kishes.

Ishte apo jo i sinqerte ne kete nuk do e mesojme dot kurre.

Do ishte viti 1826 kur ndjenjat anti-Illuminati do te ngrinin krye perseri si rezultat i zhdukjes te William Morgan, freemasonit amerikan i cili kishte shkruar nje liber ku zbulonte sekretet e Masoneve te titulluar “Illustrime te Freemasonerise”.

Sic e kam thene me lart ai ishte rrembyer dhe mesa duket mbytur ne Liqenin e Ontarios.

Qellimi i ketij materiali nuk eshte qe te hapi plage te vjetra ose te krijoje paqartesi dhe mosbesim ndaj Freemasonerise ne rradhet e te ciles sot aderojne plot njerez pozitive, antikomuniste dhe patriote.

Qellimi eshte qe te illustroje dhe tregoje sesi nje konspiraci intelektualesh te cilet perdoren Freemasonerine, u themelua dhe u rrit ne proporcionet e frikshme aktuale.

Prej kohesh konspiratoret e kane zhvleftesuar Freemasonerine si mjetin
e tyre. Nese konspiratore kaq djallezore mund te perdorin nje grup si Masonet atehere ne duhet te hapim mendjen tone dhe te konsiderojme mundesite e pafundme qe ata kane ne dispozicion ne shoqerine tone aktuale.

Vendndodhja e tyre sot duket se eshte neper Universitete, fondacione qe nuk taksohen nga shteti, sisteme komunikimi te mas medias, zyra qeveritare si Departamenti i Shtetit dhe nje mori organizatash private si Keshilli i Mardhenieve me Jashte.

Nese publikimi i ketij materiali do sherbeje per te bere njerezit te
kuptojne qe konspiraci te tilla kane ekzistuar dhe vazhdojne te ekzistojne dhe si rrjedhoje duhen shkulur nga rrenjet, atehere ky material e ka kryer detyren e tij.

Te gjithe njerezit me deshire te mire qe jane te paepur per te ruajtur vlerat e lirise, do e shikojne rendesine e materialeve si ai i Robinsonit dhe duhet te reagojne qe te mos humbasin vlerat njerezore

dhe njerezimi te clirohet njehere e mire nga kthetra te tilla qe po i zene frymen prej shekujsh...

William Cooper e perfshiu kete material ne librin e tij Behold a Pale Horse i botuar ne vitin 2000. Ne nentor te vitit 2001 ai u vra ne menyre barbare perpara shtepise se tij.

Disa muaj me mbrapa ne nje hark kohor shume te shkurter, e gjithe familja e tij, gruaja, femijet dhe te afermit, vdiqen ne rrethana misterioze.

Sot e kesaj dite kur permendet emri i Bill Cooper ne ambjentet e teoricienve konspirative, ufologeve dhe shkenctareve te ndryshem, ai rrethohet me nje rrespekt absolut.

Ne vitin 1991 William Cooper eshte konsideruar nga administrata e presidentit te atehershem George Bush dhe nga vete presidenti, si njeriu me i rrezikshem i Amerikes.

Merret me mend arsyeja pse...

Perkthimi nga Darius

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Post-Scriptum mbi shoqerite e kontrollit

Mesazh  Admin prej 25.04.09 1:19

POST-SCRIPTUM MBI SHOQĖRITĖ E KONTROLLIT

Histrorik


Foucault e ka vendosur lindjen dhe zhvillimin e shoqėrive disiplinare nė Perėndim nė shekujt XVIII dhe XIX ; ato arrijnė kulmin e tyre nė fillim tė shekullit XX duke patur si veēori tė funksionimit organizimin e mjediseve tė mėdha tė mbylljes.

Indidvidi nuk rresht sė kaluari nga njė mjedis i mbyllur nė tjetrin dhe secili prej tyre rregullohet nga ligjet e veta : nė fillim familja, pastaj shkolla ("nuk je mė nė shtėpi kėtu"), pastaj ushtria ("nuk je mė nė shkollė kėtu"), herė-herė spitali, pastaj ndoshta dhe burgu qė ėshtė mjedisi i mbylljes par excellence.

Burgu shėrben edhe si model analogjik: kėshtu, heroina e Europa 51 (ėshtė film i kineastit italian neorealist Roberto Rossellini ), duke parė punėtorėt, mund tė rėnkojė "m'u duk sikur tė kisha parė tė dėnuar...".

Foucault e ka zbėrthyer mė sė miri projektin ideal tė mjediseve tė mbylljes, veēanėrisht i dukshėm nė rastin e uzinės : pėrqėndrim ; shpėrndarje nė hapėsirė ; renditje nė kohė ; ndėrthurje nė hapėsirė-kohė e njė force prodhimi rezultati i sė cilės duhet tė jetė mė i lartė se shuma e forcave fillestare.

Por Foucault dinte mirė edhe diēka tjetėr, pėrkohėsinė e kėtij modeli : ai pasonte shoqėritė e sovranitetit, qėllimi dhe funksioni i tė cilave ishin krejt tė tjera (tė vjelė mė shumė sesa tė
organizojė prodhimin, tė vendosė pėr vdekjen mė shumė sesa tė kujdeset pėr jetėn) ; kalimi ishte jo i menjėhershėm dhe Napoleoni duket se siguroi boshtin e konvertimit tė madh nga njėra shoqėri te tjetra.

Mirėpo, disiplinat do tė binin po ashtu nė krizė, si pasojė e ndikimit tė forcave tė reja qė po zinin vend dhe bėhen tė prekshme sidomos pas Luftės sė Dytė Botėrore : shoqėritė disiplinare kishin pushuar tashmė sė qeni bota jonė, ishin tashmė e kaluara jonė.

Ne sot, jetojmė nė kohėn e njė krize tė pėrgjithėsuar tė tė gjitha mjediseve tė mbylljes, burgje, spitale, uzina, shkolla, familje.

Familja ėshtė njė "mjedis i brendshėm", nė krizė si tė gjitha mjediset e tjera tė brendshme, shkollore, profesionale, etj.

Ministrat pėrkatės na lajmėrojnė pa pushim pėr reforma demek tė domosdoshme.Tė reformojmė shkollėn, tė reformojmė industrinė, spitalin, ushtrinė, burgjet ; por tė gjithė e dinė se kėto institucione kanė marrė fund, herėt ose vonė.

Bėhet fjalė vetėm t'u zgjatet agonia tė merren njerėzit me diēka sa tė zėnė vend forcat e reja qė po trokasin nė derė.

Shoqėritė disiplinare janė duke u zėvendėsuar nga shoqėritė e kontrollit. "Kontrolli" ėshtė emri qė propozon Burroughs (William Buroughs (1914-1987), ėshtė shkrimtar amerikan i njohur pėr metodat e tij letrare moderne dhe eksperimentale, pėrvojėn e drogės, dhe analizėn e formave mė tė sofistikuara tė pushtetit dhe kontrollit nė tė gjitha nivelet e shoqėrisė, pėrfshirė edhe nė trup e nė gjuhė) pėr tė cilėsuar pėrbindėshin e ri dhe Foucault e pranon si tė ardhmen tonė tė afėrt.

Nga ana tjetėr Paul Virilio (ėshtė filozof, sociolog dhe estet bashkėkohor francez ) nuk resht sė analizuari format ultra tė shpejta tė kontrollit nė terren tė hapur qė zėnė vendin e disiplinave tė vjetra tė ushtruara nė kohėzgjatjen e njė sistemi tė mbyllur.

Nuk ėshtė vendi tė pėrmenden prodhime farmaceutike tė papara, formime bėrthamore, manipulime gjenetike, edhe pse tė gjitha kėto tentojnė tė bėhen pjesė e procesit tė ri.

Nuk ėshtė vendi tė pyesim se cili ėshtė regjimi mė i egėr ose mė i pranueshėm, sepse ne secilin nga ta pėrballen liritė dhe nėnshtrimet pėrkatėse.

Pėr shembull, me krizėn e spitaleve, si mjedise mbylljeje, sektorizimi, spitalet e ditės, mjekimet nė shtėpi mund tė kenė shėnuar nė fillim liri tė reja, por po ashtu u pėrfshinė mė pas si pjesė tė disa mekanizmeve tė kontrollit, qė maten me mjediset mė tė ngurta tė mbylljes. Nuk ėshtė vendi tė frikėsohemi apo tė shpresojmė, por tė kėrkojmė armė tė reja.

Logjikė

Internatet e ndryshme dhe mjediset e tjera tė mbylljes nėpėr tė cilat kalon individi janė ndyshore tė pavarura : duhet nisur ēdo herė nga e para dhe nėse gjuha e pėrbashkėt e mjediseve tė tilla ekziston, ajo ėshtė analogjike.

Ndėrkohė qė kontrollatet e ndryshme pėrbėjnė ndryshueshmėri tė pandara dhe formojnė njė sistem me gjeometri tė ndryshueshme, gjuha e tė cilit ėshtė numerike (gjė qė s'do tė thotė medoemos binare).

Mbylljet janė si kallėpe (moules), me derdhje (moulages) tė veēanta, kurse kontrollet paraqiten si njė modulim, si njė derdhje vetshformuese qė do tė ndryshonte pareshtur, nga ēasti nė ēast, ose si njė sitė nyjet e sė cilės do tė ndryshonin nga njė pikė te tjetra.

Mund ta shohim fare mirė me ēėshtjen e rrogave : uzina ishte njė trup qė i ēonte forcat e brendshme nė njė pikė ekuilibri, sa mė tė lartė tė mundshme pėr prodhimin dhe sa mė tė
ulėt tė mundshme pėr pagat ; por, nė shoqėritė e kontrollit, sipėrmarrja zėvendėson uzinėn, dhe sipėrmarrja nuk ėshtė trup por shpirt, ėshtė si njė gaz.

Sigurisht, edhe uzina e pėrdorte tashmė sistemin e shpėrblimeve individuale, por sipėrmarrja pėrpiqet tė zhvillojė njė modulim mė nė thellėsi tė ēdo rroge, nėpėr gjendje metastabiliteti tė pėrhershme qė kalojnė nėpėr sfida, konkurse, stazhe e trainime tejet komike.

Suksesi i madh lojėrave televizive mė idiote sot, shpjegohet pikėrisht mė faktin se ato pasqyrojnė dhe pėrputhen mė situatėn aktuale tė sipėrmarrjes.

Uzina i ndėrtonte individėt si trupa, nė tė mirė tė dyfishtė edhe tė pronarėve qė mbikqyrinin secilin element tė masės, edhe tė sindikatave qė moblizonin njė masė rezistence ; kurse sipėrmarrja nuk rresht sė nxituri njė konkurrencė tė pamėshirshme nėn emrin e emulacionit tė shėndoshė, shtysė e shkėlqyer qė i kundėrvė individėt mes tyre dhe qė e pėrēan secilin nė vetvete, duke e dyzuar.

Parimi modulator i "pagės sipas meritės" po grish edhe shkollėn dhe sistemin e arsimit : dhe nė fakt, ashtu si sipėrmarrja zėvendėson uzinėn, ashtu edhe formimi i zgjatur po zėvendėson shkollėn, dhe kontrolli i vazhdueshėm provimin. Gjė qė ėshtė mėnyra mė ė mirė pėr ta vėnė shkollėn nė duart e sipėrmarrjes.

Nė shoqėritė disiplinare, rifillimet pasojnė njėri-tjetrin (nga shkolla nė kazermė, nga kazerma nė uzinė), kurse nė shoqėritė e kontrollit asgjė nuk pėrfundon asnjėherė dhe sipėrmarrja, formimi, shėrbimi janė gjendjet metastable dhe bashkėekzistuese tė tė njėjtit modulim, si tė njė deformatori tė pėrgjithshėm.

Kafka, qė gjendej nė kufirim mes dy shoqėrive, ka pėrshkruar tek Procesi format mė tė frikshme gjyqėsore : lirimi nė dukje i shoqėrive disiplinare (mes dy mbylljesh), zvarritja e pafundme e shoqėrive tė konrollit (nė ndryshueshmėri tė vazhdueshme) janė dy mėnyra jetese juridike shumė tė ndryshme dhe, nėse drejtėsia jonė ėshtė e drojtur, e pėrfshirė nga kriza, kjo ndodh sepse jemi duke dalė nga njėra pėr tė hyrė te tjetra.

Shoqėritė disiplinare kanė dy pole : nėnshkrimin qė tregon individin dhe numrin ose numrin rendor qė tregon vendin e tij brenda masės.

Nė fakt disiplinat nuk i kanė parė kurrė kėto dy tipare si tė papėrputhshme dhe pushteti ushtrohet njėkohėsisht si masifikues dhe individualizues, domethėnė ndėrton si trup ata mbi tė cilėt ushtrohet dhe derdh nė kallėp individualitetin e ēdo anėtari-gjymtyrė (membre) tė trupit masiv (Foucault e gjente origjinėn e kėtij shqetėsimi tė dyfishtė tek pushteti baritor i priftit - qė kujdeset pėr kopenė nė tėrėsi dhe secilėn nga delet - por pushteti civil shndėrrohet nė "bari" laik dhe me mjete tė tjera).

Nė shoqėritė e kontrollit, pėrkundrazi, thelbėsor nuk ėshtė nėnshkrimi apo numri rendor, por shifra si kod : shifra ėshtė fjalėkalim (mot de passe) ndėrsa shoqėritė disiplinare punojnė me fjalėdirektiva apo urdhėresa (mots d'ordre), si nga pikėpamja e integrimit edhe nga ajo e rezistencės.

Gjuha numerike e kontrollit pėrbėhet nga shifra qė pėrcaktojnė hyrjen nė njė informacion tė caktuar apo refuzimin e tij. Nuk jemi mė pėrballė ēiftit masė-individ.

Individėt janė shndėrruar nė "dividualė" kurse masat nė kampione, tė dhėna, tregje ose "banka tė dhėnash".

Paraja ndoshta shpreh mė mirė dallimin mes dy shoqėrive, sepse disiplina gjithmonė u ėshtė referuar monedhve tė shtypuara kallėp qė pėrmbanin ar si numėr etalon, ndėrkohė qė kontrolli
punon me kėmbime tė rrjedhshme, modulime qė pėrdorin si shifėr njė pėrqindje monedhash tė ndryshme tė marra si kampione.

Urithi i vjetėr monetar ėshtė kafsha tipike e mjediseve tė mbylljes, por ajo e shoqėrive tė kontrollit ėshtė gjarpri.

Kemi kaluar nga njė kafshė tek tjetra, nga urithi tek gjarpri, me regjimin ku jetojmė, por gjithashtu edhe nė mėnyrėn tonė tė jetesės dhe nė raportet me tė tjerėt. Njeriu i disiplinave ishte prodhues i segmentarizuar energjie, por njeriu i kontrollit ėshtė mė shumė valor, i kurbėzuar, i hedhur nė orbitė, me prurje tė vazhdueshme. Gjithandej surf-i ka zėvendėsuar sportet e vjetra.

Ėshtė e lehtė ta pėrngjasėsh ēdo shoqėri me lloje tė caktuara makinash, jo sepse makinat janė pėrcaktuese, por sepse ato shprehin mė sė miri format shoqėrore tė afta par t'i nxjerrė nė dritė dhe pėr t'i pėrdorur.

Shoqėritė e vjetra tė sovranitetit pėrdornin makina tė thjeshta dhe tė rėnda, leva, kuzhuineta, sahate ; ndėrkohė qė shoqėritė e vona disiplinore kishin si pajisje makina energjitike, me rrezikun pasiv tė entropisė dhe atė aktiv tė sabotimit ; shoqėritė e kontrollit veprojnė me makina tė llojit tė tretė, makina informatike dhe ordinatorė pėr tė cilat rreziku pasiv ėshtė zhurmimi dhe ai aktiv piratimi dhe futja e viruseve.

Nuk ėshtė thjesht evolucion teknologjik, pa qenė mė nė thellėsi edhe njė mutacion i kapitalimit.Ky mutacion ėshtė i njohur dhe mund tė pėrmblidhet kėshtu : kapitalizmi i shekullit XIX ecėn mė pėrqėndrim, pėr prodhimin dhe me pronėsi.

Ai ngre kėshtu uzinėn si mjedis mbylljeje dhe kapitalisti ėshtė pronar i mjeteve tė prodhimit, por eventualisht edhe pronar i mjediseve tė tjera tė organizuara nė analogji (shtėpia familjare e punėtorit, shkolla).

Sa pėr tregun, sundimi nė tė sigurohėt herė nėpėrmjet specializimit, herė kolonizimit, herė mė uljen e kostos sė prodhimit.

Mirėpo, nė gjendjen aktuale, kapitalizmi nuk ėshtė mė pėr prodhimin, qė e degdis shpesh nė periferitė e botės sė tretė, madje edhe strukturat komplekse tė industrisė tekstile, metalurgjisė dhe naftės.

Kemi njė kapitalizėm mbiprodhimi, qė nuk blen mė lėndėt e para dhe nuk shet mė prodhime tė gatshme : blen prodhime tė gatshme ose monton pjesėt e kėmbimit. Ato qė tanimė do tė
shesė janė shėrbimet, dhe ato qė do tė blejė, aksionet. S'ėshtė mė njė kapitalizėm pėr podhimin por pėr produktet, domėthėnė par shitjen ose pėr tregun.

Kėshtu edhe nė thelb ėshtė bėrė shpėrndarės dhe uzina ia ka lėnė vendin sipėrmarrjes. Familja, shkolla, ushtria, uzina nuk janė mė mjedise analogjike tė dallueshme qė pėrmblidhen drejt njė pronari, shtet apo fuqi private, por figurat e koduara, tė palosshme dhe tė shformueshme, tė sė njėjtės sipėrmarrje qė s'ka mė veēse administratorė.

Madje edhe arti i ka braktisur mjediset e mbyllura pėr tė hyrė nė qarqet e hapura tė bankės. Sundimet e tregut bėhen me marrje kontrolli dhe jo mė me formime disiplinash, me caktimin e kurseve mė shume sesa me uljen e kostos, duke transformuar produktet mė shumė se duke specializuar prodhimin.

Korrupsioni fiton tani njė pėrmasė tė re. Shėrbimi i shitjes ėshtė bėrė qendra ose "shpirti" i sipėrmarrjes. Na thonė se dhe sipėrmarrjet paskan shpirt, gjė qė ėshtė me tė vėrtetė lajmi mė i frikshėm nė botė. Marketingu ėshtė bėrė mjeti i kontrollit shoqėror dhe po na formon racėn e
paturpshmė tė eprorėve tė rinj.

Kontrolli ėshtė afatshkurtėr dhe me rrotullim tė shpejtė, por njėkohėsisht i vijueshėm dhe i pakufizuar, kurse disiplina ishte afatgjatė, e pafundme dhe e copėzuar.

Njeriu i sotėm nuk ėshtė mė njeriu i mbyllur, por njeriu borxhli. Ndėrkaq, ėshtė po aq e vėrtetė se kapitalizmi ka patur si vijė tė qėndueshme mjerimin e skajshėm tė tri tė katėrtave tė njerėzimit, tepėr tė varfėr pėr t'u dhėnė borxhe, tepėr tė shumtė pėr t'u mbyllur : kontrollit do t'i duhet jo vetėm tė pėrballojė fashitjet e kufijve, por edhe shpėrthimin e paralagjeve (bidonvilles), periferive dhe getove.

Program

S'ėshtė nevoja fare pėr fantashkencė pėr tė pėrfytyruar njė mekanizėm kontrolli tė tillė qė tė
jap nė ēdo ēast vendndodhjen e njė elementi nė mjedis tė hapur, tė kafshės nė njė rezervė, tė njeriut nė sipėrmarrje (byzylyku elektronik).

Felix Guattari (me formim psikiatrik dhe i ardhur nga shkolla lakaniane, ka qenė njė nga personat mė aktivė tė kritikės sė psikiatrisė institucionale nė Francė dhe nė Europė.

Aktiviteti i tij politik ka qenė tejet i dendur dhe intensiv.) imagjinonte njė qytet ku kushdo mund tė dilte nga banesa, rruga, lagjja e vet falė njė karte elektronike (dividuale) qė bėnte tė ngrihej kėtė apo atė pengesė ; por po ashtu, karta mund tė refuzohej filan ditė, apo mes filan orėsh ; e rėndėsishme nuk ėshtė pengesa, por makina informatike qė pėrcakton vendndodhjen e ēdokujt, tė ligjshme apo tė paligjshme, duke kryer njė modulim tė pėrgjithshėm.

Studimi socio-teknik i mekanizmave tė kontrollit, i nisur nė agun e tyre, do tė duhej tė ishte kategorial dhe tė pėrshkruante elementėt qė po hyjnė nė veprim nė vend tė mjediseve tė mbylljes disiplinare, krizėn e tė cilėve e pohojnė tė gjithė.

Ka tė ngjarė qė edhe mjete tė vjetra, tė huazuara nga shoqėritė e kaluara tė sovranitetit, tė rivihen nė punė, por me pėrshtatjet e nevojshme. E rėndėsishme ėshtė se kemi tė bėjmė me fillimin e diēkaje tė re.

Nė regjimin e burgjeve : kėrkimi i ndėshkimeve "zėvendėsuese" tė paktėn pėr shkeljet e vogla, dhe pėrdorimi i "byzylykėve elektronike" qė detyrojnė tė dėnuarin tė rrijė nė shtėpi nė orė tė caktuara.

Nė regjimin e shkollave : format e kontrollit tė vazhdueshėm, dhe ndikimi i formimit tė zgjatur mbi shkollėn, braktisja pėrkatėse e ēdo kėrkimi nė Universitet, futja e "sipėrmarrjes" nė tė gjitha nivelet e shkollimit.

Nė regjimin e spitaleve : mjekėsia e re "pa mjekė dhe tė sėmurė" qė qėmton tė sėmurėt potencialė dhe subjeket me rrezik tė mundshėm, qė nuk dėshmon, siē duan tė thonė, pėr njė zhvillim drejt individualizimit, por zėvendėson trupin individual ose numėror, me shifrėn e njė lėnde "dividuale" tė kontrollueshme.

Nė regjimin e sipėrmarrjes : trajtimet e reja tė parasė, produkteve dhe njerėzve qė s'kalojnė mė nga forma-uzinė e dikurshme.

Janė vetėm disa shembuj tė pakėt e tė paplotė, por qė mund tė na bėjnė tė kuptojmė mė mirė atė qė quhet si krizė e institucioneve, domethėnė vendosjen e shtruar dhe tė shpėrhapur tė
njė regjimi tė ri sundues.

Njė nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme do tė kishte tė bėnte me paaftėsinė e sindikatave : duke pas qenė tė lidhura, gjatė gjithė historisė sė tyre, me luftėn kundėr disiplinave dhe mjediseve tė mbylljes, a do tė dinė tė pėrshtaten apo do t'ua lėnė vendin formave tė reja tė rezistencės kundėr shoqėrive tė kontrollit ?

A mund tė perceptojmė qė tani ndonjė skicė tė kėtyre formave tė ardhshme, tė afta tė sulmojnė lumturinė e hareshme tė marketingut ?

Ēuditesh kur sheh se shumė tė rinj duan tė jenė "tė motivuar", kėrkojnė me ngulm stazhe, trainime e formime tė zgjatura ; atyre u takon tė zbulojnė se kujt i shėrbejnė dhe ē'i shtyn me kaq ngulm tė bėhen shėrbyes, ashtu si paraardhėsit e tyre zbuluan, dhe jo pa mund, qėllimin e fshehur tė disiplinave.

Unazat e gjarpėrinjve janė akoma mė tė pleksura se vrimat e folesė sė urithit.

Nga GILLES DELEUZE

Pėrktheu Orgest Azizi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shoqerite sekrete dhe roli i tyre ne Amerike

Mesazh  Estilen prej 02.03.10 20:22

Shoqėritė Sekrete dhe roli i tyre nė Amerikė

Shoqeria sekrete Brotherhoods (e perbere nga Rosicrucians, Freemasons dhe Illuminati) mbajten gjallė idealin demokratik gjatė Mesjetės dhe organizuan rishfaqje tė saj nė botėn perėndimore.
” "Pėr mė shumė se tre mijė vjet, shoqėritė sekrete kanė punuar pėr tė krijuar sfondin e njohurive tė nevojshme pėr krijimin e njė demokracie te shkolluar ndėr kombet e botės." P. Hall, Secret Destiny of America


Sir Francis Bacon, filozof britanik, burrėshteti, shkencėtar, avokat, jurist, autor dhe i pari Grand Master of Freemasonris moderne, shkroi nė vitin 1623 "The New Atlantis", ku ai parashikon Amerikėn si njė vend tė organizuar dhe qe do drejtohej nga filozofia Rosicruciane.

Ky libėr profetik parashikoi njė vend, ku institucionet shkencore dhe filozofike do te mbretėronin nė zemėr tė Perandorisė se njeriut, ne AMERIKE.


njė fluturim imagjinar, ku Bacon imagjinon institucionet e Amerikės,te ndikuara thellė nga filozofi te padukshme

Tribute e njohura te Francis Bacon duke thėnė se "Njohuria ėshtė Fuqi" mund tė gjendet nė tė gjithė Uashington DC, duke dėshmuar rėndėsinė e tij nė sytė e Etėrve Themelues.

George Washington e shpreh ndikimin e tyre nė Amerikė njė letėr tė shkruar me 1798
Letra e shkruar nga George Washington nė lidhje me shoqerite e fshehta nė Amerikė


Transcript:
24 tetor 1798. Revd Sir: Motivi im i vetėm pėr shkrimin e e kesaj letre ėshtė tė ju shpjegojė, dhe te korrigjoj njė gabim tė cilin unė e kam bere ne nxitim .....etj............
George Washington pranon ndikimin e fshehtė te Illuminatit nė
formėsimin e Shteteve tė Bashkuara dhe deklaroi se "askush nuk ėshtė i
kėnaqur me tė vėrtetė pėr kėtė fakt".

Kjo nuk duhet tė jetė njė surprizė, duke pasur parasysh faktin se
Uashingtoni ėshtė konsideruar si njė nga masonet mė tė rėndėsishme nė
historinė amerikane.
"Uashingtoni si njė mason ne ''gdhendje"


” Vini re ... Syri i Madh i ''Arkitekt''
mbas shpines se George UashingtonitPjesmarrsit me te medhej nė revolucionin amerikan ishin masonėt.
20 EMRAT e revolucionit AMERIKANE (Freemasonry)

 • Samuel Adams - (Mbylil shoqėrine dhe parimin e Hancock, frikėsoi dhe masonėt tė tjera
 • Mason Ethan Allen - Mason
 • Mason Edmund Burke - Mason
 • – Mason John Claypoole - Mason
 • William Daws - Mason
 • Benjamin Franklin - Mason
 • Nathan Hale - Nuk ka prova pėr lidhje masonike
 • Mason John Hancock - Mason
 • Benjamin Harrison - Nuk ka prova pėr lidhje masonike
 • Patrick Henry - Nuk ka prova pėr lidhje masonike
 • Thomas Jefferson - deist me disa prova per lidhje masonike
 • John Paul Jones - Mason
 • Francis Scott Key - Nuk ka prova pėr lidhje masonike
 • Robert Livingston - Mason
 • James Madison - Disa dėshmi e anėtarėsimit masonike
 • Thomas Paine - Humaniste
 • Paul Revere - Mason
 • Kolonel Benjamin Tupper - Mason
 • George Washington - Mason
 • Daniel Webster - Disa dėshmi te lidhjeve masonike
 • - Al Dager, A History e masonikeve tė Amerikės
Siē mund ta shihni nė listėn e mėsipėrme, Benjamin Franklin ishte gjithashtu njė Mason ''famekeq''. Ndikimi i tij nė zhvillimin e Amerikės sic e dimė, ka qenė kolosal,po ashtu dihet dhe ndikimi i tij ne krijimin e shfrytezimin mizorisht te kolonive pertej Amerikes
"Burrat e lidhur me njė betim tė fshehtė,punuan nė rrugėn e demokracisė botėrore,per te vendosur si ne Amerike, ashtu dhe ne kolonite e saj si dhe ne tere boten, njė mėnyrė tė re tė jetės Brotherhoodset u krijuan pėr t'u takuar fshehtas, dhe nė heshtje dhe me zell ,punuan per tė kushtėzuar fatin e Amerikes ne udhėheqje te botės lirė ...
Benjamin Franklin ka ushtruar njė ndikim tė madh psikologjik nė politikėn Koloniale si zėdhėnės i sapoemėruar i filozofėve te panjohur, ai nuk ka bėrė ligje, por fjalėt e tij u bė ligj. "

-Manly P. Hall, Secret Destiny of America
Duke mbajtur parasysh kėto fakte, ne mund ta kuptojnė mė mirė origjinėn masonike ne vulėn e madhe e Shteteve tė Bashkuara.

Skemė DuSimitiere e propozuar dhe dorėzuar gjatė mbledhjes se pare te Komitetit me tipare ku ''Arkitekti''jepet me njė Lavdi rrezatuese Trikendore mbi te cilen shtrihet Mburoja me shifra"

Pamje nga Vula e Madhe e Amerikes e formuluar
nga Eterit themelues

Propozimi i William Barton's - Komiteti i tretė
Elementet e perzgjedhur nga tė tre komisionet, ishin zgjedhur e kombinuar pėr tė krijuar vulėn zyrtare:

Vula e Madhe Zyrtare Amerikes ne vitet e formimit te ketij shteti
Nje sekret ..piramida permban 13 rradhe blloqesh me 72 gure .

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shoqerite Sekrete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi