Tė vdekurit “zgjohen” e kthehen nė shtėpi!?

Shko poshtė

Tė vdekurit “zgjohen” e kthehen nė shtėpi!?

Mesazh  Equinox prej 29.10.13 0:05

Tė vdekurit “zgjohen” e kthehen nė shtėpi!?

Pėr tė “dėshmuar” se i ngjallin tė vdekurit nė Tana Toraja tė Indonezisė (toka e autoktonėve, popullit Toraja), nė internet janė shfaqur fotografitė e gruas-zombi.

Banorėt thonė se ēdo i vdekur mund tė ringjallet pas ritualeve misterioze tė magjisė sė zezė qė ata i kryejnė.Sipas tyre, janė dy arsye tė ndryshme se pse “ngjallen” tė vdekurit:

Nėn njė: Nė tė kaluarėn besohej se njeriu i cili vdes duhet tė varroset nė fshatin ku ai ka lindur, e jo nė vendin ku ai vdiq. Fshatrat ishin tė largėta dhe tė izoluara, ndėrsa ishte gjė e komplikuar pėr anėtarėt e familjes qė ta bartin tė ndjerin deri te fshati i lindjes. Pas ritualit tė magjisė sė zezė, i vdekuri ėshtė ngritur nga varri dhe ka ecur deri te vendi ku ka lindur. Sipas kėsaj teorie, nėse “tė vdekurit qė ecė” dikush nė rrugė i flet, zombi do tė rrėzohej e nuk do tė mund tė vazhdonte rrugėn.

Nėn dy: Torajasit e kanė edhe njė teori tjetėr, sipas tė cilėve vdekja ėshtė proces i gjatė. Duhet kohė e gjatė qė i ndjeri tė “qetėsohet” nė jetėn e varrit. Pėr “paqe tė pėrjetshme”, duhet varrim kompleks dhe i shtrenjtė, pėr tė cilin shumė fshatarė nuk kanė shumė para. Nė kėtė rast, i vdekuri varroset nė njė arkivol tė pėrkohshėm, derisa familja tė mbledh fonde pėr funeralin e duhur. Kur i mbledhin paratė, i vdekuri zgjohet nga varri dhe kalon nė “strehėn e pėrjetshme”. Por, edhe pėr kėtė duhen ritualet sekrete tė cilat pak torajas i dinė!

Nė anėn tjetėr, ėshtė versioni mė real i kundėrshtarėve qė thonė se fjala ėshtė pėr fotografi tė rrejshme dhe se gruaja aty mbase ishte e sėmurė nga lepra.avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi