Nje pyetje per gjithe ju !

Shko poshtė

Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Anon prej 28.10.13 18:17

Cfare e ben Zotin te jete i gjithpushtetshem , Njohuria(Gjithdijshem) apo, Fuqia (Forca Absolute)

Mjafton te zgjidhni njeren nga keto,duke percaktuar me ane te logjikes tone ( Njerezore ).
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  doraime77@hotmail.com prej 28.10.13 18:59

Pyetje shume inteligjente urime Bexhamin un mendoj se te dyja bashk e bejne Zotin te gjithpushtetshem njohuria pa fuqi apo fuqia pa njohuri nuk krijojn pushtet te dyja bashk po te pershendes
avatar
doraime77@hotmail.com

hi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  colicoli84 prej 28.10.13 21:58

nuk diskutohet ZOTI ju lutem nuk diskutohet ne asnje mnyre fuqia apo ekzistenc a e tij ,ZOTI eshte vetvetiu i plotfuqishem ,fuqiplot ,fitues iurt i dijshem i pakrahasuar eshte ai qe fal jete dhe mer jeten fal shpirt dhe mer shpirtin eshte i pakufizuar per gjithqka eshte siguruesi ,orientuesi ,zanafilla e gjithqkaje .....................
avatar
colicoli84

qka mbjell korr

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Anon prej 29.10.13 18:17

doraime77@hotmail.com shkruajti:Pyetje shume inteligjente urime Bexhamin un mendoj se te dyja bashk e bejne Zotin te gjithpushtetshem njohuria pa fuqi apo fuqia pa njohuri nuk krijojn pushtet te dyja bashk po te pershendes
\

Ju falemnderit !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  55 prej 30.10.13 13:18

Ky qe e ka hapur kete teme di dicka per zotin prandaj dhe na i bene ne keto pyetje. E para e punes Zoti eshte pertej arsyes dhe kuptimit tone. Ka me shume gjera ne qiell dhe ne toke Horacio qe nuk mund te shpjegohen me ane te filozofirave njerezore. Kam lexuar nje okultist qe ne femijerine e tij ka qene Mormon dhe qellimi i Mormoneve eshte qe te behen zota. Kete fiksimin qe e kishte ne vegjeli ky okultisti po na nxjer disa teza qe Si te behemi zotera ketu ne toke-gje qe ska per tu bere kurre.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Anon prej 30.10.13 13:31

Little Professor shkruajti:Ky qe e ka hapur kete teme di dicka per zotin prandaj dhe na i bene ne keto pyetje. E para e punes Zoti eshte pertej arsyes dhe kuptimit tone. Ka me shume gjera ne qiell dhe ne toke Horacio qe nuk mund te shpjegohen me ane te filozofirave njerezore. Kam lexuar nje okultist qe ne femijerine  e tij ka qene Mormon dhe qellimi i Mormoneve eshte qe te behen zota. Kete fiksimin qe e kishte ne vegjeli ky okultisti po na nxjer disa teza qe Si te behemi zotera ketu ne toke-gje qe ska per tu bere kurre.
Ne okultizem gjithkush mund te behet Zot i " vetvetes " ne qoftese sundon Njohurin ( Dijen ). Nuk mund te karakterizohet Sundimi suprem me ane te substances ( materies ) ngase ajo arihet me ane te forces e kjo eshte gje e padrejte,e ulet dhe ai qe perdor Forcen duhet te kete arsyeje ( Ajo mund te jete rivaliteti ) dhe duhet te kemi parasysh qe Zoti ska nevoje per dicka te atille ngaqe nuk ka nje te DYTE!
Asgje nuk mund te jete pertej arsyejes ngaqe universi nuk eshte gje tjeter vetem se MENDJE ( Ne mendjen e GJITHESIS ,Zotit )
Duke menduar me thellesisht vijm ne perfundim se , DIJENIA eshte sundimi suprem dhe kush e zoteron ate ai behet Sundues i gjithckaje!
Zotit nuk i duhet forca ngase ai sundon njohurin!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  number3 prej 30.10.13 19:43

Benxhamin. shkruajti:Cfare e ben Zotin te jete i gjithpushtetshem , Njohuria(Gjithdijshem) apo, Fuqia (Forca Absolute)

Mjafton te zgjidhni njeren nga keto,duke percaktuar me ane te logjikes tone ( Njerezore ).
ZOTI sben asgje ashtu ka qen dhe do jet//////////AI ESHT ALFA DHE OMEGA FILLIMI E MBARIMI
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  bledar celibashi prej 31.10.13 23:08

Pyetja juaj is si te pyesim milingonen ne toke cfare jemi ne.is veshtire te percaktojm gjini, zot..me me mir mund te themi e te besojme ne te padukshem energjine universale e ligjet e natyres...se si nga dhe qysh ka shume gjera pa zbuluar qe do i tregoj koha...
avatar
bledar celibashi

cdo gje is energji

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

....

Mesazh  Devi prej 01.11.13 8:32

kush di te me tregoje se cfare e ben njeriun te jete njeri, dhe une do iu tregoj se cfare e ben zotin zot..
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  55 prej 01.11.13 10:20

AGJE NUK ESHTE PERTEJ ARSYES ?
kUSH ZOTERON DIJEN, ZOTERON UNIVERSIN ? DHE TE TJERA SI KETO QE NGATERROHEN ME KEMBET E TYRE SAPO HEDHIN HAPIN E PARE!

Dija e njeriut eshte e kufizuar, dhe ka krijesa te tjera qe jane me te fuqishme se njeriu, dhe me inteligjente se ai. Nqs nuk ka asgje qe eshte pertej arsyes dhe qe mun te shpjegohet atehere na e shpjego ti se si ti bejme te tonat keto cilesi si (i gjithdijshem) (i gjithpushtetshem) (i pranishem kudo). Ose na i shpjego disa forca te universit. psh ato 4 gravitacionale, forca e dobet berthamore dhe ajo e fuqishmja dhe nje tjeter.

Eshte pertej arsyes dicka qe ne nuk e kemi provuar dhe qe nuk mund ta shpjegojme dot. Cfare dije kemi ne ? Ne nuk e dime ende se cfare eshte natyra, ne nuk e dime ende se nga vijme se ku do te shkojme! Jo te arrijme te shpjegojme ato cilesite qe zoteron Zoti. Ne e dime qe eksperiencat e jashtezakonshme nuk ekzistojne ne boten reale ne ate fizike sepse gjithcka i bindet rregullave me te cilat eshte ndertuar universi dhe leto ne mund ti percaktojme me ane te ligjesive te ndryshme dhe ne mund ti parashikojme dis agjera si moti, termeti etj Por nga ana tjeter asgje nuk e perjashton mundesin se disa gjera te tjera te cilat jane pertej normales dhe arsyes mund te ekzistojn qe ne nuk mund ti parashikojme.

Informacioni i perket te ardhmes, gje qe ne nuk mund te kapim dot sepse ne jemi te kapur ne te tashmen dhe pertej te tashmes asgje nuk eshte e vertete per ne. Nqs do te arrinim te sundonim te ardhmen ne do te sundonim ne kete planet. Gjithcka ne univers i perket nje vibracioni te caktuar dhe pertej ketij plani ekzistojne plane te tjera qe i perkasin vibracioneve te ndryshme. Si mund te jemi ne nje me universin ?Zoti eshte nje me te dhe me gjithcka tjeter. Nqs ne nuk kemi arritur te kuptojme kete planet ku ne jetojme si mund te kuptojme plane te tjera? SI mund ne te arrijme te biem ne kontakt me frekuenca te tjera ose plane te tjera dhe te behemi nje?

Pergjigjet e tua ngrene shume pyetje dhe jane shume te veshtira per tu kuptuar. Duhet te kete dicka te thjeshte qe te arrij te kuptoj te jashtezakonshmen. Une kam lexuar libra qe vijne nga krijesa te tjera dhe jane librat me te veshtire per tu kuptuar qe jane me te veshtire se vete shkenca qe bejene shkencetaret. Dhe okultizmi nuk mund ta beje dike zote te vetevetes nqs ai nuk e deshiron kete ? Le te ebje cfare te doje me cakrat, projeksioni astral, posedimet etj. Po nuk i kuptoj vete disa gjera, nuk mund tja mesoje dikush tjeter.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

...........

Mesazh  Devi prej 01.11.13 14:37

thjesht bukur paster pa gabime... kafsha gjitare homosapien me aq pak shqisa sa zoteron nuk arin te perceptoje as 5% te asaj qe e rrethon. kshuqe lindin demonet zotet etj me rradhe se ka nevoje kafsha te mbyte frikat qe nuk mundet ti kuptoje.. kush e shikon zotin ti lere adresen time e ti thote te mer shkruaje, te fala.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Asgardian prej 02.11.13 17:47

Benxhamin. shkruajti:Cfare e ben Zotin te jete i gjithpushtetshem , Njohuria(Gjithdijshem) apo, Fuqia (Forca Absolute)

Mjafton te zgjidhni njeren nga keto,duke percaktuar me ane te logjikes tone ( Njerezore ).
a je i vetedijshem se deshiron te gjesh pergjigje..?? apo thjesht deshiron te na provokosh..??
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Muneer prej 02.11.13 18:00

Benxhamin. shkruajti:Cfare e ben Zotin te jete i gjithpushtetshem , Njohuria(Gjithdijshem) apo, Fuqia (Forca Absolute)

Mjafton te zgjidhni njeren nga keto,duke percaktuar me ane te logjikes tone ( Njerezore ).
Fuqia...
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Niko_ prej 03.11.13 22:45

Benxhamin. shkruajti:Cfare e ben Zotin te jete i gjithpushtetshem , Njohuria(Gjithdijshem) apo, Fuqia (Forca Absolute)

Mjafton te zgjidhni njeren nga keto,duke percaktuar me ane te logjikes tone ( Njerezore ).
frika e njeriut nga e panjohura dhe padija e tij pėr kėtė "qėnie" e bėn imagjinatėn e njeriut tė hedhė hipoteza dhe tė mundohet tė japė hamendėsi pėr atė. Nėse kjo "qėnie" do tė shfaqej haptas, atėherė njerėzit ta njihnin dhe njerėzit si unė nuk do ta vinin nė dyshim ekzistencėn e kėsaj qėnieje (qė pėr mendimin tim ėshtė njė koncept i shpikur nga vetė njerėzit).

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje per gjithe ju !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi