Si e ndihmuan serbėt Lulzim Bashėn qė tė ngrihej nė politikė

Shko poshtė

Si e ndihmuan serbėt Lulzim Bashėn qė tė ngrihej nė politikė

Mesazh  Zattoo prej 28.10.13 14:31

Si e ndihmuan serbėt Lulzim Bashėn qė tė ngrihej nė politikėLulzim Basha, sot de jure ėshtė kryetar i Partisė Demokratike, ē’ka e bėn tė domosdoshme qė rruga e tij politike tė bėhet e ditur pėr tė tjerėt.

Gazetari Bedri Islami sjell njė vėshtrim mbi personazhin e Lulzim Bashės nė gazetėn Dita.

“Kandidimin e tij si shef i Partisė Demokratike ai e nisi nė mėnyrė tė pazakontė: U bė “Qytetar Nderi” i Prishtinės, si pėr tė dashur tė thotė se qė andej nisi edhe rrugėtimin politik tė tij. Sado paradoksale qė tė duket, por nė tė vėrtetė, pikėrisht nga Kosova nisi ky rrugėtim. Njė fat i ēuditshėm, ende i paditur, e bėn atė pjesė tė njė grupi shqiptarėsh nga Shqipėria londineze, tė cilėt, nė shumicėn e tyre juristė dhe tė diplomuar mjaft mirė, do tė gjenden nė Kosovė, pranė UNMIK-ut, i cili, sapo ishte vendosur atje, e njėkohėsisht, sapo kishte nisur tė hapte dosjet pėr ngjarjet e luftės qė porsa kishte pėrfunduar. Do tė jenė pikėrisht ditėt kur UNMIK-u me shpejtėsi tė jashtėzakonshme do tė hapte dosjet e grupit tė Dukagjinit, tė zonės operative tė Llapit, do tė ngrejė ngrehinėn e dosjeve kundėr Fatmir Limajt, pastaj tė zonės sė Drenicės. Shumė shpejt peng i dosjeve do tė jenė tė gjithė drejtuesit kryesorė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ndaj tė cilėve, jo vetėm do tė gjenden e sajohen dėshmitarė anonimė tė rremė, por edhe do tė ketė presion tė pazakontė.

Njė fakt tjetėr i Lulzim Bashės, edhe mė i ēuditshėm, do tė bashkojė atė, e jo vetėm atė, me Argita Berishėn, e cila do tė gjendej atje nė syrin e ciklonit, e ku do tė fillojė, sipas dėshmisė sė saj, pasuria e pamasė.

Babi i saj ishte ende shefi i opozitės nė Shqipėri, e qė po ashtu kishte lėnė pas vetes mjaft hije, nga tė cilat mė e rėndėsishmja dhe mė thelbėsorja: Kush ua kishte hapur dyert e politikės dhe a kishte pasur ndikim Prishtina, mė saktė, elita drejtuese e saj, nė hapjen e kėsaj porte?

Siē e kam thėnė edhe nė njė shkrim tjetėr, njeriu qė i dha Lulzim Bashės titullin qytetar nderi ėshtė drejtues i komunės sė Prishtinės, pra, sivėllai i tij administrativ; tashmė sivėlla i tij edhe nė politikė. Quhet Isa Mustafa, njėkohėsisht edhe drejtues i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, vazhdues i Rugovės”, shkruan Bedri Islami.

Sipas tij: “Deri nė vitin 2005 askush nė Kosovė nuk e njihte Lulzim Bashėn. Ai do tė ishte ende i panjohur, nėse njė ditė nuk do tė shfaqej nė Tiranė, nėn petkun e njė politike moderne, evropiane, si njė nga figurat themelore tė Komitetit tė Orientimit tė Politikave , KOP, njė sajesė e ngritur nga Sali Berisha, si njė shpresė pėr tė ardhmen. Shumica e KOP-it ishin filiali i PD-sė i ngritur nė Kosovė nga Argita Berisha”.

Islami shkruan se: “Kosova do tė ishte vendi ku fillesa e jetės politike tė Bashės do tė takohej me ambiciet dhe synimet jo thjeshtė tregtare tė Fazlliēit. Fazlliēi do tė jetė njeriu i mistershėm i nėntokės, i cili, shumė shpejt u bė violinė e parė nė shtetin shqiptar. Ky i huaj misterioz, tepėr i ri pėr tė qenė mik i afėrt i Sali Berishės, thuajse moshatar me Bashėn dhe Argita Berishėn, do tė jetė i vetmi i huaj nė tre dekadat e fundit, e aq mė tepėr serbo-boshnjak, qė do tė marrė pjesė nė Kėshillin e Sigurimit, do tė jetė nė Ministrinė e Mbrojtjes, herė pas here do tė zhdukej mistershėm, pėr tė mbetur pas tij disa njerėz, tė frymėzuar e tė pėrgatitur nga ai; disa biznese pėrmes tė cilave, edhe pas asnjė lloj aktiviteti kalonin miliona euro. Misteri i lidhjes sė tij me zotin Berisha, rruga qė e kishte ēuar nė kėtė njohje, njerėzit qė kishin qenė nė mesin e tyre e qė do tė vazhdonin tė ishin edhe pėr shumė kohė, shndėrrimi nga njė partner i zakonshėm nė mik shtėpie, fillimisht do tė ishin pa pėrgjigje tė saktė, deri nė ēastin kur u bė i ditur lajmi se daja i Fazlliēit, nuk ishte askush tjetėr veēse shefi i Shėrbimit Sekret Serb, Jovica Stanishiē, pra shefi i UDB-sė nė kohėn e Millosheviēit. Ky njeri, daja i Fazlliēit, kishte ngritur njė njėsi speciale vrasėse nė Kosovė dhe Bosnje, falangė fashiste, mirėpo kjo e shkuar e tij nuk e pengoi Sali Berishėn dhe Lulzim Bashėn, ta kishin mikun e shtėpisė, tė politikės, tė bizneseve dhe tė mistereve tė tjera”.

Islami shkruan se tė dy liderėt e PD-sė kanė nė fillesėn e tyre rrėnjė serbe.

Berisha nga vjehrra e tij Milica dhe njerėzit e saj ende aktivė nė klanet serbe tė lidhur me Shqipėrinė dhe Basha nga nuni i tij Fazlliē.

“Mes dy zgjedhjeve ose pėrcaktimeve ka njė lidhje, dhe kjo ėshtė nė bordin serb brenda e jashtė kėsaj partie, i cili sado tė duket e habitshme, ashtu si ishte njėri ndaj ngritėsit kryesorė tė figurės politike tė Berishės, po aq, e ndoshta edhe mė tepėr se kaq ėshtė ngritės i figurės politike tė Bashės. Bordi serb nė Tiranė dhe bordi serb nė Prishtinė, tė cilėt kanė lidhje tė ndjeshme mes tyre”.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e ndihmuan serbėt Lulzim Bashėn qė tė ngrihej nė politikė

Mesazh  Zattoo prej 28.10.13 14:38

Askush nuk e njihte Lulin…Rrėfim i paautorizuar pėr Lulėzim Bashėn dhe bordin serb. Kėshtu do tė mund tė fillonte rrėfimi i paautorizuar i biografisė sė njė njeriu qė ėshtė sot nė majat e politikės shqiptare, duke perifrazuar njė prozė, veēanėrisht tė dashur pėr shqiptarėt. Nuk e njihnin as njerėzit e zakonshėm, tė cilėt nuk kishin asgjė pėr tė, nuk e njihte as garda e vjetėr pretoriane brenda partisė ku ai shumė shpejt e papritur do tė zinte njė nga vendet mė tė dukshme. Ai do tė ishte i panjohuri i madh, pėr tė cilin, shumė shkurt, do tė mund tė thuhej se:

Askush deri mė sot, nė asnjė vend, nuk ka bėrė njė karrierė tė tillė marramendėse politike, vetėm nė sajė tė fytyrės sė bukur.

Tė jetė vėrtet kjo apo, pėrtej saj, ka edhe diēka tjetėr, mė tė rėndėsishme se njė fytyrė qė shumė shpejt do tė zbehej… Nga kishte ardhur ai aq befas nė politikėn shqiptare? Cili kalė e solli atė si nga mesjeta e politikės, pėr tė qenė i pranishėm nė tė gjithė ngjarjet qė do tė ndodhnin edhe 10 vite mė pas, krejtėsisht i mbuluar me misterin e ardhjes dhe paraqitjes sė tij si nė njė enigmė tė pazbardhur ende?
Lulėzim Basha sot, de jure, ėshtė kryetari i ri i Partisė Demokratike. I takon tė jetė i pesti ose i gjashti nė radhėn e kėtyre kryetarėve, tė cilėt kanė ardhur pas Azem Hajdarit dhe tė cilėt, pas tė dytit, Sali Berishės, ishin veēse hijet e tij. Por, sidoqoftė, ai njihet tashmė si drejtues i kėsaj partie dhe shefi i opozitės shqiptare dhe kjo e bėn edhe mė tė domosdoshme, qė rruga e tij politike tė bėhet e ditur edhe pėr tė tjerėt. Ėshtė e rėndėsishme tė ndiqen gjurmėt e tij nė politikė, duke pasur njė fillesė:

Lulzim Basha dhe Kosova

Kandidimin e tij si shef i Partisė Demokratike ai e nisi nė njė mėnyrė tė pazakontė: U bė Qytetar Nderi i Prishtinės, si pėr tė dashur tė thotė se qė andej nisi edhe rrugėtimi i tij politik. Sado paradoksale qė tė duket, por nė tė vėrtetė, pikėrisht nga Kosova, nisi ky rrugėtim.

Njė fat i ēuditshėm, ende i paditur, e bėn atė pjesė tė njė grupi shqiptarėsh nga Shqipėria londineze, tė cilėt, nė shumicėn e tyre juristė dhe tė diplomuar mjaft mirė, do tė gjenden nė Kosovė, pranė UNMIK-ut, i cili, sapo ishte vendosur atje, e njėkohėsisht, sapo kishte nisur tė hapte dosjet pėr ngjarjet e luftės qė porsa kishte pėrfunduar. Do tė jenė pikėrisht ditėt kur UNMIK-u, me shpejtėsi tė jashtėzakonshme, do tė hapė dosjet e grupit tė Dukagjinit, tė zonės operative tė Llapit, do tė ngrejė ngrehinėn e dosjeve kundėr Fatmir Limės, pastaj tė zonės sė Drenicės. Shumė shpejt, peng i dosjeve, do tė jenė tė gjithė drejtuesit kryesorė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ndaj tė cilėve, jo vetėm do tė gjenden e sajohen dėshmitarė anonimė e tė rremė, por edhe do tė ketė njė presion tė pazakontė.

Njė fakt tjetėr i Lulėzim Bashės, edhe mė i ēuditshėm, do tė bashkojė atė, e jo vetėm atė, me Argita Berishėn, e cila do tė gjendej atje, nė syrin e ciklonit, e ku do tė fillojė, sipas dėshmisė sė saj tė mėvonshme, pasuria e pamat. Babai i saj ishte ende shefi i opozitės nė Shqipėri, e qė po ashtu, kishte lėnė pas vetes mjaft hije, nga tė cilat, mė e rėndėsishmja dhe mė thelbėsorja: Kush ua kishte hapur dyert e politikės dhe a kishte pasur ndikim Prishtina, mė saktė, elita titiste drejtuese e saj, nė hapjen e kėsaj porte? Si e kam thėnė edhe nė njė shkrim tjetėr, njeriu qė i dha Lulėzim Bashės titullin qytetar nderi ėshtė drejtuesi i Komunės sė Prishtinės, pra, si vėllai i tij administrativ; e tashmė edhe si vėllai i tij nė politikė. Quhet Isa Mustafa, njėkohėsisht edhe drejtues i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, vazhdues i Rugovės, si u bė mė pas Basha vazhdues i Berishės.

Kush ėshtė Isa Mustafa? Pa droje mund tė thoja se, po tė kishte pasur nė Kosovė njė ligj lustracioni, ai nuk do tė ishte nė politikė. Pėr faktin e thjeshtė se, gjatė pushtimit tė Kosovės nga regjimi i Millosheviēit, pikėrisht kur shkelej me tanke gjithēka qė ishte fituar me gjakun e 40 mijė tė vrarė dhe burgosjen e 360 mijė tė tjerėve, Isa Mustafa ishte, as mė shumė e as mė pak, por ministri i financave nė qeverinė kukull, e cila, nė zhargonin e politikės quhet qeveri kuislinge. Nuk them se Isa Mustafa ėshtė kuisling, por qeveria ku ai bėnte pjesė, dhe qė drejtohej nga “i famshmi” Rrahman Morina, ish shefi i UDB-sė qė u bė shefi i qeverisė sė Kosovės, ishte e tillė.

Me katapultė nė politikė

Deri nė vitin 2005, askush nė Kosovė e nė viset e saj, nuk e kishte dėgjuar emrin e Lulėzim Bashės. Ai do tė ishte ende i panjohur nėse njė ditė nuk do tė shfaqej nė Tiranė, nėn petkun e njė politike moderne, evropiane, si njėra nga figurat themelore tė Komitetit tė orientimit tė Politikave, KOP, njė sajesė e ngritur nga Sali Berisha, si njė shpresė pėr tė ardhmen. Shumica e KOP-it ishin filiali i PD-sė i ngritur nė Kosovė nga Argita Berisha dhe nėse kishte pasur shpresė se kjo falangė e re do tė ndryshonte nga e vjetra nė mendėsinė politike, kjo shumė shpejt do tė ishte thellėsisht e gabuar; ajo nuk do tė ishte e njėjtė me gardėn e vjetėr as nga grykėsia: do tė ishin tė pangishėm, deri nė babėzi.

Asnjė nga liderėt politikė tė Kosovės nuk e kishte takuar mė parė, qoftė edhe si njė intelektual qė mė pas do tė mburrej se i kishte rrėnjėt nga Drenica. Tė kesh rrėnjėt nga ai truall nuk do tė thotė tė jesh vetvetiu atdhetar… nė Drenicė kanė bėrė emėr njerėz tė ndritur, Adem Jashari e Fehmi Lladrovci, por ka pasur e vazhdon tė ketė edhe njerėz tė lidhur me klanin e vėllezėrve serbė xxxēi, tė cilėt do tė ishin pjesė e genocidit mbi shqiptarėt e Drenicės. “Drenicaku” Lulėzim Basha nuk do tė kishte asnjė lidhje me tė parėt, ndėrsa me tė dytėt, do tė gjente njė lidhje tė fuqishme, e cilave, edhe pse dukej se nuk tė ēonte drejtpėrsėdrejti tek “Klani xxxē” ose tek “Zemuni”, ishte pėrsėri e pranishme.

Damir Fazlliē i lidh tė gjithė

Ēdo gjė do tė shfaqej pas njė emri, Damir Fazlliē. Nėse Sali Berisha do tė jetė ati i Bashės nė politikė, nėse Argita do tė jetė krushka e tij nė politikė, Fazlliēi do tė jetė Kumbara i fuqishėm, i cili, herė pas here, do tė jetė edhe mbi tė parin, edhe mbi tė dytėn. Kosova do tė ishte vendi ku fillesa e jetės politikės sė Bashės do tė takohej me ambiciet dhe synimet jo thjeshtė tregtare tė Fazlliēit.

Fazlliēi do tė jetė njeriu i mistershėm i nėntokės, i cili, shumė shpejt u bė violinė e parė nė shtetin shqiptar. Ky i huaj misterioz, tepėr i ri pėr tė qenė mik i afėrt i Sali Berishės, thuajse moshatar me Bashėn e me Argita Berishėn, do tė jetė i vetmi i huaj nė tre dekadat e fundit, e aq mė tepėr serbo-boshnjak, qė do tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit, do tė jetė nė Ministrinė e Mbrojtjes, herė pas here do tė zhdukej mistershėm, pėr tė mbetur pas tij disa njerėz tė frymėzuar e tė pėrgatitur nga ai; disa biznese, pėrmes tė cilave, edhe pas asnjė lloj aktiviteti kalonin miliona euro.

Misteri i lidhjes sė tij me zotin Berisha, rruga qė kishte ēuar nė kėtė njohje, njerėzit qė kishin qenė nė mesin e tyre e qė do tė vazhdonin tė ishin edhe pėr shumė kohė, shndėrrimi nga njė partner i zakonshėm nė njė mik shtėpie, fillimisht do tė ishin pa njė pėrgjigje tė saktė, deri nė ēastin kur u bė i njohur lajmi se daja i Fazlliēit, pra vėllai i nėnės sė tij, nuk kishte qenė askush tjetėr veēse shefi i Shėrbimit Sekret Serb, Jovica Stanishiē, pra shefi i UDB-sė nė kohėn e Millosheviēit, i akuzuar pėr krime lufte nė Bosnje e sidomos nė Kosovė. Ky njeri, daja i Fazlliēit, kishte ngritur njė njėsi speciale vrasėse nė Kosovė e nė Bosnje, falangė fashiste, mirėpo kjo e shkuar e tij nuk e kishte penguar Sali Berishėn, e nuk do ta pengonte as “drenicakun” Lulėzim Basha, ta kishin atė mikun e shtėpisė, tė politikės, tė bizneseve dhe tė mistereve tė tjera.

Kushdo tjetėr qė do tė kishte ardhur nė politikė pėrmes kėsaj dere, derės sė Fazlliēėve, atij do i ishte pėrplasur dera nė Kosovė, mirėpo nė Shqipėri ndodhi ndryshe: ai u bė figura mė e dashur e shefit tė partisė, i cili, pasi u bė kryeministėr, nė harkun e pak viteve, e bėri birin e tij tė adoptuar politik tre herė ministėr.


Njė ngjashmėri qė nė gjenezė

Ajo qė mė ka bėrė gjithnjė pėrshtypje qėndron nė faktin se dy liderėt e tashėm tė PD-sė, Berisha e Basha, kanė nė fillesėn e tyre njė rrėnjė serbe, e pėr mė tepėr njė rrėnjė qė lidhet me zbulimin e fshehtė serb. Berisha, siē dihet, nga vjehrra e tij, Milica dhe njerėzit e saj, ende aktivė nė klanet serbe tė lidhur me Shqipėrinė; ndėrsa Basha nga nuni i tij, Fazlliēi. Duhet tė jesh tepėr naiv pėr tė besuar se kjo ėshtė rastėsi. Mes dy zgjedhjeve ose pėrcaktimeve ka njė lidhje, dhe kjo ėshtė nė bordin serb brenda e jashtė kėsaj partie, i cili, sado mund tė duket e habitshme, ashtu si ishte njėri ndėr ngritėsit kryesorė tė figurės politike tė Berishės, po aq, e ndoshta edhe mė tepėr se kaq, ėshtė ngritės i figurės politike tė Bashės.

Bordi serb nė Tiranė e bordi serb nė Prishtinė, tė cilėt kanė njė lidhje tė ndjeshme mes tyre. Kur Basha tė lė tė mendosh se zanafilla e tij politike ėshtė nė Kosovė, kjo nuk ėshtė metaforė e zakonshme. Asnjėherė mė parė, e as sot, ai nuk e ka bėrė tė ditur rolin e tij nė Prishtinė, jo thjeshtė nė zyrat e UNMIK-ut, tė cilat, si kishin mbarėsinė e tyre kishin edhe dėshtimet e mėdha; por edhe tej saj. Nėse do tė kishte njė njeri tė interesuar tė lidhej me kėtė bord shqiptar nė Prishtinė qė i ishte instaluar pranė UNMIK-ut, ky njeri do tė ishte pikėrisht Fazlliēi, dhe jo vetėm nga lidhjet familjare, ku rrezikohej dėnimi i ashpėr i dajės sė tij, por edhe pėrmes lidhjeve miqėsore e mafioze qė kishte krijuar. I njohur si pjesė e grupeve tė ndryshme, ky njeri tepėr i ri nė moshė pėr njė lidhje kaq tė gjerė nė skajet e politikės serbe, do tė bėhej pėrēuesi i ideve serbe nė Shqipėri, dhe njė pjesė tė kėtyre, me dashje ose pa dashje, me shpėrblim ose pa shpėrblim, do i pėrcillte Lulėzim Basha dhe njė grup i afishuar rreth tij ose sė bashku me tė.


Miliarderi serb dhe fillesat e Lulit

Ku u bė lidhja e parė mes Fazlliēit dhe Bashės? Nė Prishtinė apo nė Tiranė? Cilat ishin marrėveshjet e para mes tyre, ato qė kishin lidhje me politikėn apo ato qė do tė kenė lidhje me ekonominė? Pėrse ky njeri i nėntokės ishte i interesuar tė kishte njėrėn kėmbė aty ku hetoheshin krimet e luftės nė Kosovė? Cilėt ishin miqtė e tij tė pėrfshirė nė kėto krime? Vėllezėrit xxxē, mes tyre Batomir xxxē, do tė jenė dora e djathtė e shefit tė UDB, dajės sė Fazlliēit, nė Kosovė, ato do tė kenė lidhjet e tyre nė Drenicė, pėrmes tė cilave do tė ketė jo vetėm kundėrvėnie ndaj UĒK-sė, por edhe vrasje nė pritė tė drejtuesve tė luftės. Njėri nga kėto vėllezėr do tė dėnohej mė pas pėr krime lufte, por dėnimi do i jepej jo nė Prishtinė apo nė Hagė, ku do tė ishte e arsyeshme, por nė Beograd dhe kjo do tė ishte njė masė qesharake. Mes vėllezėrve xxxē dhe shefit tė UDB-sė ishte njė lidhje e qėndrueshme, pasi pikėrisht kėto do tė ishin edhe dora e Millosheviēit nė Kosovė.

Sfera e interesave tė Fazlliēit nė Kosovė do tė jetė pėrtej politikės sė zakonshme e pėrtej ekonomisė. Ajo do tė lidhej me hetimin e krimeve tė luftės, devijimin e kėtyre hetimeve, fshehjen e provave e manipulimin e tyre, pėr tė bėrė tė mundur asgjėsimin e fakteve tė vrasjeve dhe shfarosjes masive. Nė zyrat e UNIK-ut u pėrgatitėn dosjet e njohura kundėr disa nga figurave tė spikatura tė luftės nė Kosovė: kundėr Ramush Haredinajt, “Smajlit” e grupit tė tij, kundėr Fatmir Limajt, “Ēelikut” e grupit tė tij, kundėr Rustem Mustafės, “komandant Remit”, e grupit tė Llapit, kundėr Sulejman Selimit”Sylės”, e grupit tė Drenicės.

Nė gjykatėn ndėrkombėtare tė Hagės do tė ketė dy herė rresht hedhje poshtė tė akuzave ndaj Ramush Haredinajt, Idriz Balės e Lahi Ibrahimajt. Interesant ėshtė fakti se , pėr tė njėjtėn akuzė, nė gjykatėn e Prishtinės, Idriz Balaj, “Togeri”, e disa tė tjerė, do tė dėnohej me shumė vite burgim, ndėrsa nė Hagė do tė shpallej i pafajshėm. Fshehja e tė dhėnave tė sakta, manipulimi me dėshmitė e me dėshmitarėt, pėrgjysmimi i dėshmive, joshja e dėshmuesve me shpėrblime tė jashtėzakonshme, do e bėnte edhe mė tė vėshtirė gjykimin. Pas tyre, pas dhėnies sė pafajėsisė do tė hidhej nė treg teza e trembjes sė dėshmitarėve etj, si vazhdė e pėrdhosjes sė vlerave tė luftės.


Dėshmitarėt dhe detajet qė dinte Sllobo

Nėse Lulėzim Basha ka qenė pjesė e kėtyre hetimeve, kjo nuk do tė jetė e vėshtirė tė mėsohet, por tė gjithė ata qė kanė qenė nė kėtė kalvar, si dhe njė pjesė e analistėve seriozė nė Kosovė, e fajėsojnė pikėrisht pėr njė tė tillė. Basha nuk u ėshtė pėrgjigjur asnjėherė kėsaj akuze, jo se nuk i ka mėsuar ato, por sepse hyrja nė njė debat tė tillė, me siguri qė do tė nxirrte dėshmi tė reja. Nė njėrėn nga deklaratat e para tė Bashės ėshtė edhe mburrja se ka qenė pjesė nė hetimin e krimeve tė Millosheviēit gjatė luftės nė Kosovė. Ėshtė e njėjta njėsi e specializuar pėr hetimin e krimeve nė Kosovė, e cila, megjithėse me njė rėndesė tė dukshme ndaj shqiptarėve, kishte nė shtrirjen e saj hetimin e ēdo ngjarje tė jashtėzakonshme.

Duke dashur tė pohojė njė gjysmė tė vėrtetė, Basha ka pohuar edhe tė vėrtetėn tjetėr se ka qenė pjesė e hetimit tė drejtuesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Natyrisht qė dikush do e bėnte njė gjė tė tillė, nėse jo Basha do e bėnte dikush tjetėr, e po ashtu, edhe strukturat mė tė larta drejtuese tė UĒK-sė, ishin tė njė mendje se, nėse do tė kishte pasur krime lufte, nga kushdo qoftė, ata duheshin dėnuar. Por dėshtimi i akuzave ndaj Ramush Haredinajt, Fatmir Limajt, Komandant Remit e shumė tė tjerėve, apo dėnimi absurd i rastit “Kiēina”, dėshmojnė se janė fabrikuar prova apo janė pėrgjysmuar ato kur kanė qenė tė dobi tė drejtuesve tė luftės.

Nė hetimin ndaj Millosheviēit Basha nuk ka qenė palė hetuese, por pėrkthyes, interpret, ai nuk ka pasur tė drejtėn e marrjes nė pyetje, por tė pėrgatitjes sė dėshmitarėve, pėrkthimit tė dėshmisė sė tyre e ndoshta edhe tė seleksionimit qė u ėshtė bėrė atyre. Jam takuar me shumė nga dėshmitarėt shqiptarė nė gjyqin e Millosheviēit. Jam takuar pas kthimit tė tyre nga gjykata ndėrkombėtare e Hagės, e jo vetėm me personalitetet e luftės, qė nė shumėsi ishin e janė miqtė e mi, por edhe me njerėz tė zakonshėm, tė cilėt nuk i kisha njohur mė parė. Thuajse tė gjithė mė kanė ēuditur me njė fakt shokues: ata ishin ndjerė tė befasuar e tė ēuditur me njohuritė e shumta qė kishte pasur Millosheviēi pėr jetėn e tyre, jo vetėm pėr atė qė ishte e shkruar nė aktakuzė, por edhe pėr hollėsi tė tjera, nė dukje tė parėndėsishme apo qė ishin lėnė jashtė vėmendjes.

Ata ishin ndjerė tė befasuar pėr dijet e Millosheviēit se ku kishin qenė ato nė ditėt qė ishte zhvilluar ngjarja e para saj; pėr njerėzit e tyre, ku i kishin pasur vėllezėrit e motrat, nga vinin, cila ishte e kaluara e tyre, ēfarė ishte biseduar me njerėz tė tjerė, hollėsi, tė cilat, ata i kishin thėnė nė ēastet e bisedave tė lira me hetuesit e ngjarjeve; ndonjė shkonte edhe mė tej, duke shprehur dyshimin se mos e gjithė kjo e kishte njė prapaskenė, se mos vallė Millosheviēi kishte pasur njohuri mė tė gjėra nga sa ishte menduar; se stafi i organizuar pranė tij kishte sjelle hollėsi tė pamenduara ose, kjo ishte tronditja e tyre, dikush i kishte nxjerrė jashtė sallave tė fshehtat e bisedave private. Ata njerėz tė zakonshėm apo personalitete, pas pyetjeve tė para nga krimineli i luftės, ishin ndjerė tė tronditur, ishin munduar tė merrnin veten shpejt, por tronditja nuk u kishte ikur.Implikimi i Fazlliēit me dosjet

Edhe asaj kohe, edhe tani, kam pasur dyshimin e herė pas here edhe bindjen se, dosjet e Millosheviēit, pjesė tė saj, kanė dalė edhe jashtė kornizave tė lejuara. Droja ime ka qenė vazhdimisht se mos pėrmes Fazlliēit, pėrmes lidhjeve tė tij, jo domosdo me Bashėn, por mė shumė pėrmes lidhjeve qė i kishte dhėnė daja i tij, ish shefi i shėrbimit sekret, kishte arritur tė krijonte njė urė tė tillė. Fakt ėshtė se Millosheviēi nė gjyq ishte tejet i informuar, edhe pėr detaje qė nuk gjendeshin nė dosjet e tij, ai kishte gjithnjė njė njohje mė tė gjerė nga sa ishte menduar. Tė ketė pasur njė rrjedhje tė informacionit…?

Me siguri qė ka pasur njė rrjedhje tė informacionit, jo detyrimisht nga zyrtarėt, rrjetėzimi i UDB-sė nė Kosovė ka qenė tejet i fuqishėm, mė tepėr nga sa mund tė merret me mend nė Tiranė. Megjithėse nuk jam dashamirės i Bashės e as besues ndaj patriotizmit tė tij, e nuk jam as dashamirės i grupit tė Kosovės nė PD, tė cilėt nuk morėn asgjė nga Kosova, veē pėrulėsisė serbe, nuk do tė doja kurrė qė njė rrjedhje e tė fshehtave nga krimet e njė neonazisti serb, tė kishin dalė nga shqiptarėt. Njė mijė herė nuk do e kisha dashur…

Vijon…
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi