Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Shko poshtė

Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 26.10.13 20:43

Si fillim ju keni rimsherim vullnetar dhe jovullnetar.

Udha se si universi funksionon ne tė ka entitete dhe qenie te ndryshme qe gjenden ne level (dimension) me te lart dhe me te ulet, dhe ka entitete te ndryshme qe enden ne universe, dhe ne te gjithe jemi te lidhur me njeri tjetrin.

Gjithashtu ka tjera krijesa qe jane te perjetshem te cilat vine nga universe tjera, si ta them ndryshe jane shpirta qe ekzistojne ne dimensione tjera.

E kam paksa te veshtire te jua sqaroj permes shkronjave, pra diku larg nesh eshte nje gje ku ka teknologji te larte, teknologji fantastike, dhe kur ata vin ketu ne Toke ata kane nje agjende (program) ata shfrytzojne teknologjin nė ne, si ne vdesim ose ata na vrasin dhe na marrin shpirtin ose presin derisa te vdesim, ata jane ne gjendje te na marrin shpirtin dhe te na fusin ne grack ata mund edhe ta mbyllin dhe e mbajn ashtu.

Ti je shpirt ata mund ta bejn kete, aty esht teknologjia qe aktualisht mund ta bej kete, ata te ruajne shpirtin si psh brenda nje kutie,
keto entitete jane me te fuqishme se ne mund te na manipulojne neve ne shum udhe, permes religjioneve.

ēkado qe te besoni ne keto gjera, kur ju vdisni ahm ju jeni tashme e zem te projektuar per te besuar dhe kur vdesesh dhe del nga trupi ata te genjejn nese deshiron  ata te marrin terr kohen ne vende fantastike saqe do thuash ua kjo qenka madheshtore ata te marrin te qojn thelle dhe ndalen te thone:
ne regulle kjo hera e fundit ne planetin Toke ke pasur keto mesime per te mesuar dhe ti nuk i ke mesuar keto, pra ne duhet te te dergojme prap ti mesosh ato mesime perseri, keshtu qe ata te dergojne perseri tek ky planet te fusin ne tjeter trup jeton nje jete tjeter, te manipulojn perseri kur trupi te vdes.

Te marin shpirtin prape ndodh e njejta gje, dhe keshtu shpirti yt vetem do bej rotullim here pas here, ata e bejne kete sepse ata marrin energji keshtu secilen here e me shume nga ju ēkadoqofte ata perfitojne, sepse ti rri vetem duke bere rreth (jete) ne kete planet, jane shume gjera qe ndodhin nuk mund ti fus te gjitha ketu.

Se ēfare bejne ata pra ky esht nje tip jovullnetar rimsherimi-


Disa njerez e dine per jetet e tyre te kaluara disa njerez nuk e din. Fatkeqesisht nuk e dime si te dalim jashte nga teknologjia tyre ^
por pika kritike eshte kur ti vdesesh dhe del jashte trupit behu i sigurt qe te mos shkosh ne ndonje tunel ose te shkosh me ndokend qe takon ne dimension tjeter behu i sigurt qe je komplet i zgjuar perpara se vendos te besh ēfardoqofte, per te qene i sigurt per t'mos u fut ne gracken e tyre (rotullim kete planet).

Ketu ke rimsherimin vullnetar.

Ti je nje shpirt i pavdekshem, qe ke eksperience permes keti universi, ēka eshte kjo brenda trupit tim psh  eshte nje diēka shume shume e vogel me ate ēka jam une (ti), nese ti vullnetarisht zgjedh te vish ne kete planet ate moment kthehesh prap ne nje trup kjo eshte rimsherim vullnetarisht.

Prap se prap mundeni te zgjedhni te thoni se sdoni prape jet ne toke, dua te shkoj te provoj kete planet qe eshte ne nje dimension me te lart, ta zem psh tek planeti ngjyre vjollce esht sikur ēdo gje ne ate planet eshte ngjyr vjollce te jeton ne nje bote ku gjithēka eshte vjollce (purple) e di mund te jete pa gravitet sidoqoft, ti zgjedh te dalesh jashte ne universe dhe i meson tere keto gjera, pra ky eshte nje tip tjeter rimsherimi nese do vullnetarisht.

-Nese keni ndonje pytje ose koment rreth rimsherimit, ose nese ndjeheni qe jeni jovullnetar ketu ose ju kujtohet ndonje nga jetet e kaluara mund te na i tregoni.

Te kthehem ne teme dhe njehere momentin kur dilni nga trupi te ofrohen ato entitete dhe te kerkojne te shkosh pas tyre thjesht mund te thuash: jo dua te shikoj rotull per pak kohe jam shpirt i pavdekshem dua te bej ate qe dua.

Me pas shohim a do kthehem prap per te hy ne ate tunel, sepse vetem keshtu mund te kuptosh se ēfare po ndodh, ate momentin kur del nga trupi dikur 10-15 min do ndjeheni konfuz me pas do jeni ne gjendje te mire per mendime dhe inteligjent gjithashtu, sheh se si je i konektuar me universin dhe sheh si universi funksionon.

Do jete gjithēka madheshtore me pas fillon te kujtohesh, ouu kendej paskam ardhur etj, sidoqoft heren tjeter kur te vdese, kur ky trup te me vdes nuk kam ndermend te shkoj aq shpejt tek ai tunel, thjesht do shkoj te cili vend qe dua, kjo eshte ajo ēka do bej per vete, merreni shume me seriozitet kete teme.

Pasiqe ata mund te ju fusin ne gracke nese deshiron kjo vlen me shume per ata fetaret qe mund te mashtrohen me se lehti.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Crash prej 26.10.13 22:46

Shum interesante kjo.!
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Muneer prej 27.10.13 7:27

Skeptik: Nga ta dime ne, qe pasi te na rikthehen kujtimet, nuk do te pendohmi qe nuk kemi shkuar pas tyre?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  number3 prej 27.10.13 9:25

ma ver8on dot deolo kete
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 27.10.13 16:58

fatkeqesisht kam pershtypje se prap se prap jan sh te paket ata qe kuptojn rreth kesaj teme.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Muneer prej 27.10.13 17:05

Tema shume e bukur, me aq sa kuptova ti po thoje qe te shkosh ne parajse eshte njesoj si te burgosim vetveten(tek kjo pjesa jam dakort), por ti po thua qe qeenie te universeve me te larta mund t kene qellime djallezore?...
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 27.10.13 21:22

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:Tema shume e bukur, me aq sa kuptova ti po thoje qe te shkosh ne parajse eshte njesoj si te burgosim vetveten(tek kjo pjesa jam dakort), por ti po thua qe qeenie te universeve me te larta mund t kene qellime djallezore?...
mund te ken qellime per te na shfrytezuar si shpirt dhe trup per mijera vjet.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  number3 prej 27.10.13 21:39

o dedolo a ka noj prov shkencore per keto
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Elsavrana prej 29.10.13 2:52

faleminderit per postimin...por shume i paqarte duket...konfuz.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  colicoli84 prej 29.10.13 14:47

apsolut nuk ka te bej me te verteten kjo qka ky zoteriu shkruan ,bile aspak nuk din as si te shpjegoj rimishrimin apo rinkarnimine shpirterave qe sipas fes islame nuk eshte pranushme ne asnje mnyre por puna e feve dihet si eshte dhe qka secila nga to jep varinatet e veta dhe pretendon se eshte me esakte por dihet mir fakti qe fet jan te shumta por ZOTI eshte 1 ,prandaj sa i perket rimishrimit ka mundesi te ndodh nje gje e tille jo per faktin qe shpirti mundet te bej qka te doj pa lejen e krijuesit por per faktin qe qdo shpirt ngritet lart kur e leshon trupin vetem nese veprat e tij jan njerzore jan humane jan vepra qe qdo her kishin per qellim te benin mir te ndalonin nga e keqja te ndihmonin te varfurit te pa shpreset te smuret te ndalonin nga amoraliteti nga veprat e zeza nga urrejtja nga nxitjet shpifjet e qka jo tjeter qe per merit ekna jo me pak se FERRIN ,nese vertet nje njeri ka ber keto gjera gjat jetes se tij shpirti i tij gjithsesi nuk do te ngritet lart por do mbetet dhe do kerkoj rastin te futet ne trupin e ndonje qeni,mace apo miu etj etj ,sepse ashtu e dhe veprat i kihste sikur te nje kafshe sepse me mend ne koke vepronte si te ishte pa to , e mos te harrojm per njerzit qe japin shpirtin dhe ter jeten ja kushtuan kujdesit se si ta kshillojn tjetrin per te vepruar e bere mir si ta ndihmojn nevojtarin si te edukohen ,shkollohen ,s9i te perparojn e jetojn sa me mir vetem me djersene vet se si te luten e perkulen vetem per ZOTIN e jo per fe e pallavra te ndryshme ,gjithsesi se keta shpirtera do te ngriten lar ne qiell ne planetet tjera siq edhe dim te gjith qe ekzistojn pa kufi ne hapsire e galaktika te panumerta ku te mirat dhe begatit e ZO6TIT KRIJUES jan te pakputshem per te sinqertit per te pastertit te ndershmit te cilet punuan dhe ejtuan me nder dhe do te ken per shperblim vende qe jan me te vertet PARAJSE .
avatar
colicoli84

qka mbjell korr

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 29.10.13 16:57

colicoli84 shkruajti:apsolut nuk ka te bej me te verteten kjo qka ky zoteriu shkruan ,bile  aspak nuk din as  si te shpjegoj rimishrimin apo rinkarnimine shpirterave  qe sipas fes islame nuk eshte pranushme ne asnje mnyre por puna e feve dihet si eshte dhe qka secila  nga to jep varinatet e veta dhe pretendon se eshte me esakte por dihet mir fakti qe fet jan te shumta por ZOTI  eshte 1 ,prandaj sa i perket  rimishrimit ka mundesi te ndodh nje gje e tille jo per faktin qe shpirti mundet te bej qka te doj pa lejen e krijuesit por per faktin qe qdo shpirt ngritet lart kur e leshon trupin  vetem nese veprat e tij jan njerzore jan humane jan vepra qe qdo her kishin per qellim te benin mir te ndalonin nga e keqja te ndihmonin te varfurit te pa shpreset te smuret  te ndalonin nga amoraliteti nga veprat e zeza nga urrejtja nga nxitjet shpifjet e qka jo tjeter qe per merit  ekna jo me pak se FERRIN  ,nese vertet nje njeri ka ber keto gjera gjat jetes se tij shpirti i tij gjithsesi nuk do te ngritet lart por do mbetet dhe do kerkoj rastin te futet ne trupin e ndonje qeni,mace apo miu etj  etj ,sepse ashtu e dhe veprat i kihste sikur te nje kafshe sepse me mend ne koke vepronte  si te ishte pa to , e mos te harrojm per njerzit qe japin shpirtin dhe ter jeten ja kushtuan kujdesit se si ta kshillojn tjetrin per te vepruar e bere mir si ta ndihmojn nevojtarin si te edukohen ,shkollohen ,s9i te perparojn e jetojn sa me mir vetem me djersene vet   se si te luten e perkulen vetem per ZOTIN  e jo per fe e pallavra te ndryshme ,gjithsesi se keta shpirtera do te ngriten lar ne qiell ne planetet tjera siq edhe dim te gjith qe ekzistojn pa kufi ne hapsire e galaktika te panumerta ku te mirat dhe begatit e ZO6TIT KRIJUES   jan te pakputshem per te sinqertit per te pastertit te ndershmit  te cilet punuan dhe ejtuan me nder dhe do te ken per shperblim vende qe jan me te vertet PARAJSE  .
Ka shum te bej me te verteten kjo qka tregova,dhe e shpiegova shum mire per ata qe din dhe duan te kuptojn,gjithsesi e kam zor tet bind ty pasiqe ti je i programuar tashme.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 17:02

Nga eshte burimi i ketyreve nuk e ke cekur.
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Muneer prej 29.10.13 17:48

kushtrimipeja shkruajti:Nga eshte burimi i ketyreve nuk e ke cekur.
E ka shkruar vete.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 18:08

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:
kushtrimipeja shkruajti:Nga eshte burimi i ketyreve nuk e ke cekur.
E ka shkruar vete.
aha,e kuptova
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 15.12.13 23:02

Jane shum gjera qe ti mund ti krijosh me mendjen tende, ti je krijes krijuese,ti je futur ne nje truk qe te mendosh qe je i/e pashpres dhe se nuk mund te besh shum ne ket realitet.
Ata tė cilėt janė duke u pėrpjekur pėr tė sabotuar kete eksperienc qe kemi pėr vetė ndeshjen e tyre egoiste,

kjo pjese eshte per rimmsherim jovullnetar,pra nje gje qe bera'nuk kam te drejten te ua them emrat por kam nje grup te pipsav osesido qe duash ta quash,ne behemi bashk dhe bejm meditim sebashku konektohemi me energjite dhe sebashku ne shkojm dhe bejm gjera madheshtore per te miren e ketij planeti dhe pertej ketij planeti.

Pra nje gje qe bem dhe dua te ju inkurajoj dhe ju te beni gjera si keto,por nuk po them qe domosdo ta beni kete, kjo do ishte mire, por unė jam duke thėnė se tė beni gjera te ngjashme si kjo,

E din se ēfare zemra eshte duke te thene se ēfare te besh!mos bej vetem ate qe them un gjej misionin tend, gjej gjerat e tua per te bere, percjelleni veten zemren tuaj dhe bejeni, une u konektova, e di kur konektohesh me engjull ose me burimin konektohesh tek vetja jote e larte, eshte me mire ta quash keshtu, (ke ndjenjen sikur ti je universi-sepse ti je.)

Pasi konektohesh ke: ndihme energji informacione do kesh gjithēka qe te nevojitet qe te kompletosh misionet, sepse ketu kemi disa specie qe pėrpjeken pėr tė na sabotuar eksperiencen tonė ketu, dhe ata jane duke marre shpirta me teknologji duke i mbajtur ne ''arke''  andaj kesaj radhe kisha deshirė te shtoja kete sepse ju duhet te krijoni grupe ku duheni ne vete dhe te jeni te konektuar ne energji me te larte, pra ne kur konektohemi dalim ne udhetim permes keti universi nese deshiron ta quash, e pash shtepin time, veten se si po largohem, kisha dal jashte ketij universi dhe tregoja universin tim, kush une jam 'burimi' dhe e pashė qe ishte ne gjendje te keqe ishte sikur nje vrime dhe sikur gjithēka hynte ne mua ishte sikur diēka jo mire dhe pashe qe universi dhe: eshte i kalter sa mire universi im eshte i kalter.

Gjithsesi ne ate vrime ishte diēka e erret qe endej andej kshtu qe e largova nga universi im, dhe u ktheva prap ne kete planet ketu, pashe ato kutit qe mbanin shpirtat e mbyllur, ishin me shume se nje dhe instikisht ishte thjesht instinkti qe une shkaterrova ato kuti, guasken e jashtme te tyre qe komplet e shkatterrova, dhe shpirtat qe ishin brenda u shfaqen sikur diēka e bardhe shume e ndritshme me pas ishin te lirė te ktheheshin tek burimi, si ta them te ktheheshin tek vetja e tyre dhe ishin te lire,me pas thash nuk do ndalem me kete dhe fillova te shkaterroja tjerat prape dhe prape,

Interesanjta ishte njerezit ne kete grup nuk kishim folur ndonjehere me pare dhe as qe ishim njohur me pare, dhe kur perfundoi ajo e gjitha ne te gjithe e pamė dhe beme te njejten gje, ne te gjithe e pamė sepse energjite tona jane nje dhe jemi te gjithe te konektuar me njeri tjetrin keshtu shkaterruam te gjitha ato mbyllje te shpirtrave, ti mund ta besh kete, ti mund ta besh kete, pse mendon se ata marin dhe ruajn shpirtat tane?

Provat e tyre shkojne ku energjia tyre shkon por ata smund te bejne ate qe ne mund te bejme.

Nuk munden ata te krijojne sikur ne qe mundemi, ata na bejne truke qe ne te krijojme ate qe ata deshirojne qe ne te krijojme, ne nuk e bejm kete me, ne i thyejm jashte sistemin e tyre te kontrollit, dhe eshte i gjithi ne mendjet tuaja, Frika & Kontrolli dhe vendimet te gjitha jane ne kokat tuaja,
Oh jo qeveria !! ēfare deshiron te thuash qeveria!aty eshte nje dore e vogel e njerezve ose jonjerezve a po friksohesh nga ta! thjesht ndale, ndalu duke bere qe ata te thone te besh nuk eshte mire per njerzimin.

Ndaloje jo me, Eshte ne koken tende, Kontrolla eshte ne koken tende, ti mund te besh me shume se qe je mesuar te besosh, vendosjen nga religjionet, nga sistemi shkollor, dhe ne jemi ketu per te ndryshuar gjerat a po nuk je !!

Pse me degjon mua ?

sepse kjo ben sens tek ti, ke ardhur ti ne kete planet qe te vazhdosh sistemin qe aktualisht eshte ne vend?

Ke shkuar ne shkolle duke menduar pse po mesoj keto, kjo eshte keq, pse perdorim elektricitetin qe prodhon energji nukleare. pse e perdorim kete ? nuk dua te bej keto, me duhet te bej diēka tjeter! te gjith ju jeni ndjer keshtu, ju nuk keni ardhur ne kete planet qe te vazhdoni nje sistem te thyer, une nuk kam ardhur dhe e di qe nuk jam vetem, ju kam ju djem per te ndryshuar kete, kjo ėshtė emocionuese dheh e frikshme kjo e ben edhe me emocionuese.

Pse mendon femijet qeshin kur i hedhim ne ajer! eshte frika, por prap qesh sepse eshte emocionuese.tani un po qesh
ēdohere kur ti sheh diēka qe te ben te kesh frike, beje ne ēdo udhe ēfar ke per te humbur ?

Ke ardhur ketu te besh secilin te lumtur gjithe kohes?
Jo,ke ardhur ketu qe te mos zhgėnjesh njerez?Jo,ti ke ardhur ketu qe te ndryshosh energjine ne kete planet, ja pse ke ardhur ketu.
Thjesht beje dil atje dhe beje.


Un po te jap thjesht nje sugjerim duke te treguar se ēfare une bera, kam liruar mijera nga ato kuti ose do ishin ende ne nje rrjete te tyre tani, dhe qe ti mesonin mesimet qe ata deshironin qe keta te mesonin ato, i gjithe ky sistem jovullnetar per te na perdorur energjitė tona per te miren e ketyre'' qe une i quaj krijesa teknologjike''

Ata kane teknologjine por nuk kane kete krijuesin, pasionin, aftesine brenda tyre.Perdoreni kete aftesi, ju tashme e dini ēfare per te bere mos lejoni qe frika te ju ndal per ta ber ate.

Thjesht bejeni, ju keni frike sepse mendoni njerezit mendojne qe ju jeni te ēmendur!!

Keni frikė deshtimin, keni friken se njerzit ju qeshin !!

Sidoqofte te gjitha keto te mbajne per ndryshimin e planetit, ėshtė e vlefshme! Ata te genjejne dhe thone se ske zgjedhje tjeter dhe nese ti je thjesht nje percjelles, dhe nuk do besh ndonje ndryshim ne kete planet do jesh thjesht nje pushim ne mur, kete mur qe ata jane duke ndertuar.

Dhe une nuk jam ketu qe ta rrezoj kete mur, une kam ardhur kėtu qe tė shkėlqejė njė dritė qė mund tė shkėlqejė pėrmes murit.

Nuk jemi ketu per te shkaterruar, jemi ketu per te ndryshuar, dhe per te bere gjerat ndryshe, oh te shkaterrojm murin! jo jo, kjo eshte ajo si ata duan qe ti te mendosh Rezultate te kundėrta, ah po dhe lufta, droga, kemi me shume perdorues te drogave ne kete bote, e sheh efekin e kundert kur lufton ose shkon ne lufte ti e di qe kjo eshte e vertete, ti tashme e dije thjesht po ta rikujtoja.

Nese ke ndonje sugjerim se si njerezit mund te ken paqe ne kete bote futeni ne koment, dhe nese ndjeheni qe jeni ketu ne kete planet per te ndryshuar kete planet futeni ne koment dhe trego qe jemi sebashku: ne te gjithe bejme gjera te ndryshme por erdhem ketu se bashku per nje mision, kjo eshte emocionuese e frikshme emocionuese kjo esht pjesa argetimit, thjesht bejeni, beje ēfare di ne zemren tende.


Edituar pėr herė tė fundit nga Dedolo nė 16.12.13 1:24, edituar 3 herė gjithsej
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Ciroi82 prej 16.12.13 1:00

na e bere mendjen dhalle, ca je ti cili eshte misioni jot dhe a je shqiptar se shkrimi mu duk si i perkth me google translate?mund te shpjegosh si qysh tek je konektuar????
avatar
Ciroi82

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 16.12.13 1:10

Ciroi82 shkruajti:na e bere mendjen dhalle, ca je ti cili eshte misioni jot  dhe a je shqiptar se shkrimi mu duk si i perkth me google translate?mund te shpjegosh si qysh tek je konektuar????
Meditim.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Anon prej 16.12.13 13:40

Me aq sa lexova kete mbishkrim,kjo pjese e rimisherimit ka te bej me sektin e vjeter HINDU! Ata besojn qe shpirti nuk vdes po transformohet ose jetesohet ne nje materie tjeter.
Nuk jam i prirur te besoj ne kete legjende ngaqe jemi ne nje kohe ku racionaliteti dhe vertetesia jane bazamenti i nje besimi.
Megjithkete,interesante per tu trajtuar.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  syri i art prej 16.12.13 16:55

Dedolo ...        nje shkrim shum interesant, esht per tu besur,veshtir per tu shpjeguar...une personalisht besoj,jan shum gjera qe ndodhin po nuk i shohim me syt tan...nuk kam shum pervoj,ne kete drejtim sepse kam filluar tek para nje viti,por aq shum gjera me kan ngjar ne trupin tim,qe me par nuk i kisha besur,por tani nuk dua as te mendoj ,vetem te provoj te gjitha,sepse kam kuptuar se mundem te bej gati se qdo gje qe dua dhe me shum dashuri,pasi qe dashuria esht themeli per ne...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  aqua prej 16.12.13 21:38

syri i art shkruajti:Dedolo ...        nje shkrim shum interesant, esht per tu besur,veshtir per tu shpjeguar...une personalisht besoj,jan shum gjera qe ndodhin po nuk i shohim me syt tan...nuk kam shum pervoj,ne kete drejtim sepse kam filluar tek para nje viti,por aq shum gjera me kan ngjar ne trupin tim,qe me par nuk i kisha besur,por tani nuk dua as te mendoj ,vetem te provoj te gjitha,sepse kam kuptuar se mundem te bej gati se qdo gje qe dua dhe me shum dashuri,pasi qe dashuria esht themeli per ne...
Te kuptoj dhe ashtu eshte. ēfare kisha per te thene e thash, eshte ne kokat e ketyre tani se ēfare bejne dhe cilen ane te zgjedhin^ Sidoqoft per ēdonjerin nuk jam ketu per te ju shperla trurin por per te ju ndihmuar.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Ekonomisti prej 16.12.13 22:46

Teme reale per disa qe jane vertet te interesuar per te verteten.
Mendoj se rimesherim vullnetar edhe nuk mund te egzistoj, gjithcka qe rimesherohet esht pavetdij . Nje qenje e vetdijshme , forcen e vullnetit e ka te fort, kshtu qe nuk e humbet energjin, ajo qenje dalgadal shkeputet vetvetiu nga rreth vircoz i rimesherimit. Qenja e pavetdijshme esht e detyruar te bej rrethin.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Flavius prej 16.12.13 23:28

Shpirti apo vetedija merr pervoje ne nje numer te caktuar te jetes, ne fusha te ndryshme edhe te shumellojshme.

Ēdo pervoje eshte zgjedhur per te zgjeruar fushen e tij te dijes, pra te ndėrgjegjes.

Procesi i rimisherimit duke qene per shpirtin, eshte menyra me e thjesht dhe me efikase per tu bere mjeshter i urtesise ku edhe nepermjet kesaj pervoje arrihet te eliminohet cikli i rimisherimit.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rimsherimi Vullnetar - Jovullnetar (e verteta)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi