Shpirti dhe Mendja - Trupi Astral - Fantazma

Shko poshtė

Shpirti dhe Mendja - Trupi Astral - Fantazma

Mesazh  Zattoo prej 25.10.13 13:50

Shpirti dhe Mendja - Trupi Astral - FantazmaKėtu po i bėj disa sqarime tė cilat janė shumė tė nevojshme nė lidhje me Shpirtin e vėrtetė dhe Mendjes ose tė vetėdijes sė emocioneve ku hyn edhe trupi Eterik-Astral.

Trupi sipas natyrės sė vet nuk ėshtė mėkatarė. Nė mes trupit dhe Shpirtit ekziston Mendja ku nė realitet eshte njė tėrsi natyrore e ndarė nė dy pjesė. Kjo ndarje ėshtė jo natyrore dhe e dhunshme. Pėr shkak tė kėsaj ne nuk e njohim mirė as trupin fizik as Shpirtin-vetėdijėn kozmike.

Ne na duket se ma i njohur ėshtė trupi fizik se sa Shpirti ynė i pavdekshėm. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. E vėrteta ekziston nė kėto fjalė:nė realitet pėr te dyjat gati asgjė nuk dimė nė mėnyrė thelbėsore.

Ne na duket se mė shumė e njohim trupin fizik. Nuk ėshtė e vėrtetė, sepse njohurija e jonė ėshtė sipėrfaqėsore dhe e cekėt. Nuk ėshtė rastėsi qė njerzit disa qindra vite me radhė e kanė njė mendim pėr njė pjesė tė trupit dhe pastaj rastėsisht e zbulojnė se kan qenė tė mashtruar.

Nė realitet historija e njerėzimit ėshtė pėrplot mashtrime pėr trupin fizik. Shpesh herė kur kujdesemi pėr trupin tonė nė realitet e helmojmė atė me gjėra tė ndryshme ushqimore kimike, duke menduar se po i bėjmė vetes mirė.

Ēka ėshtė Mendja - Trupi Astral – Emocional - Fantazma ?

Ne shpesh kėtė term e ngatėrojmė me fjalėn Shpirt (me Shpirtin e pa vdekshėm - Vetėdijen  Kozmike – Atmanin etj).
Nė realitet kjo ėshtė vetėdija fizike Eterike - Astrale e jo Shpirti i vėrtet.
Kur mendojmė pėr kėtė fjalė ne mendojmė pėr Shpirtin e vėrtetė ku kjo ėshtė gabim sepse secili prej nesh kėtė nocion e njeh nė mėnyrė tė ndryshme.

Shumica e njerzėve Fantazmės sonė - Mendjes apo Astralit i pėrshkruajnė shumė veti pozitive sikur tė ishte Shpirti i vėrtetė dhe ma nė fund nuk mund ta bėjnė dallimin e vėrtetė nė mes Shpirtit tė vėrtetė dhe mendjes-Fantazmės-Astralit.

Njerėzit i marrin shpesh Fantazmen dhe Shpirtin e vėtetė si njė gjė.
Dallimi ėshtė shumė i madh nė mes kėtyre dy gjėrave.

Shpirti i vėrtetė ėshtė drita e pa kufishme, dija e pa kufishme, dashuria e pa kufishme, mė shkurt ėshtė Zoti nė ne.

Kurse Fantazma qė ne e quajm nė mėnyrė tė gabueshme shpirt ėshtė iluzion dhe nuk ėshtė i vėrtetė. Kėtė trup ne e pėrdorim pėr tė udhtuar nėpėr Dimenzione tė ndryshme si Eterike-Astrale-Mendore etj. Disa konsiderojnė qė mendja e astralit apo Fantazma tė jetė si element i Ferrit.

Raul Amoni shkruan nė librin e vet „Mbretėrija e tė gjitha mundėsive“ ku tregon pėr metodat nga Mėsimi i Zjarrit dhe thotė se: sipas mėsimit tė Zjarrit ekzistojnė katėr kategori qė e karakterizojnė njeriun: trupi, mendja, qenja dhe Shpirti.

Pėr secilėn nga kėto kategori i pėrgjigjet njė nivel apo zonė e vetėdijės:
- Trupit i pėrgjet vetėdija e dashurisė,
- Mendjės i pėrgjigjet vetėdija e emocioneve,
- Qenjės i pėrgjigjet vetėdija e progresit dhe
- Shpirtit i pėrgjigjet vetėdija e Universit.

Kjo rėnditje nuk e pasqyron shkallėn e vetėdijes sipas hierarkisė.

Sipas hierarkisė renditja ėshtė kėshtu:
- Vetėdija e Universit,
- Vetėdija e Dashurisė,
- Vetėdija e Progresit dhe
- Vetėdija e Emocioneve.

Vetėdija e Universit ėshtė qendra e vetėdijės sonė. Kjo vetėdije gjendet nė ne, nė natyren tonė tė mbrendshme. Kėtė vetėdije ne nuk duhet qė ta ndėrtojmė por kėte ne duhet qė ta zbulojmė dhe ta ngjallim e tė jemi plotsisht tė vetėdishėm pėr tė. Atėherė ne kemi ēdo send nė duart tona dhe nėn kontroll.

Vetėdija e Dashurisė e pasqyron vetėdijen e universit nė hollėsi, nė dimenzion tė prekshėm. Nė kėtė kuptim, vetėdija e dashurisė paraqet fuqijen e vetėdijes kosmike. Dashurija ėshtė prodhim i universit dhe si e tillė ajo e pasqyron tėrė universin. Nė kėtė kontest, edhe pse paraqet konkretizim tė vrazhdė, kėtu astrologjija mund tė ketė vendnisje pėr t‘i sqaruar gjėrat mė qartė nė kėtė drejtim.
Vetėdija e Progresit eshtė tentimi i ēdo individi qė ta pėrjetojė dashurinė. Pėr kėtė arsye nuk ėshtė ēudi qė shumė popuj e kanė quajtur Zotin Dashuri. Ndėrmjet  kėsaj nga ekzistimi i pėrgjithshėm njerzor-dashuria ėshtė trupėzim i Zotit. Nėpėrmes tij pasqyrohet universi, por ai vetė ėshtė segment i kėtij universi, mu sikur se qė ėshtė qeliza pjesė e organizmit tė pėrgjithshėm.

Vetėdija e Emocioneve e paraqet zonėn e vetėdijės sė ditės dhe shtresėn e dendur tė streseve tė saj. Nė kėtė kuptim vetėdija e emocioneve paraqet faktorin e rėndė e tė kufizuar tė vetėdijės sonė. Ndėrkaqė, me tė drejtė kjo zonė paraqet shanse shumė tė madhe pėr zhvillimin tonė. Duke e pastruar kėtė zonė nga streset, ne dukshėm e zvoglojmė kėtė hapėsirė, nė tė cilen hapėsirė ia lė vendin zonės sė Progresit, me tė cilėn shpejtohet rruga pėr nė natyren tonė tė mbrendshme ku dhe ėshtė qėllimi kryesor.

Salih Basha
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi