SHBA ka pėrgjuar telefonatat e 35 liderėve

Shko poshtė

SHBA ka pėrgjuar telefonatat e 35 liderėve

Mesazh  Odin prej 25.10.13 12:17

SHBA ka pėrgjuar telefonatat e 35 liderėveNjė raport i ri thotė se Shtetet e Bashkuara kanė pėrgjuar thirrjet telefonike tė 35 udhėheqėsve botėrorė.

Raporti nė gazetėn britanike “Guardian” citon njė dokument tė vitit 2006, i cili ėshtė nxjerrė nga ish-kontraktori i inteligjencės amerikane, Edward Snowden.

Raporti nuk pėrmend emrat e udhėheqėsve qė janė pėrgjuar nga Agjencia pėr Siguri Kombėtare e Shteteve tė Bashkuara.

Ai thotė se zyrtarėt amerikanė i kanė dhėnė kėsaj agjencie mbi 200 numra telefoni pėr 35 udhėheqės, tė cilėt janė siguruar nga Shtėpia e Bardhė, Departamenti i Mbrojtjes dhe Departamenti i Shtetit.

Zbulimi vjen nė kohėn kur nė Gjermani ka shpėrthyer zemėrimi pėr shkak tė dyshimeve se Shtetet e Bashkuara kanė pėrgjuar thirrje telefonike tė kancelares Angela Merkel.

Tė enjten, Shtėpia e Bardhė nuk e ka mohuar se ka pėrgjuar telefonin e Merkelit, por ka thėnė se njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė nė tė ardhmen.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi